GÜBRE KONUSU ORGANİK (Outdoor&İndoor)

FullHD1

Kıdemli Üye
kanka gübre işini araştırmadan almasaydın keşke ama yapcak bsey yok almışsın madem
https://www.trendyol.com/keops-gubr...re-p-36752988?boutiqueId=61&merchantId=137036 bu ürünü 1ml/lt kullanıyosun kanka çiçeklenmeye kadar çiçeğin ilk haftası 1.75ml/lt yapıyosun
çiçeklenmenin ikinci haftası booster lazım sana uygun fiyatlı big bud alternatifi vericem amino asitli

https://www.trendyol.com/keops-gubr...lt-p-99706098?boutiqueId=61&merchantId=137036
bunuda litre başına ilk kullanımda 0.5ml/lt her hafta biraz arttır final dozun 1.2 ml civarında olacak geçmemeye çalış

bide çiçeklenmenin üçüncü haftasından sonra kullanman gereken ekstra pk içerikli bi gübre lazım onuda en uygun yollu bi tarif vericem
https://www.trendyol.com/aktarix/10...t-p-220228343?boutiqueId=61&merchantId=113396 bu üründen alıyorsun kanka
https://www.trendyol.com/zag-kimya/saf-su-chem-pure-1-lt-p-95660450?boutiqueId=61&merchantId=163527 bide bu saf sudan alıyorsun
yapman gereken şu. suyun yarısını boş ve temiz bir kaba aktarıyorsun daha sonra elindeki toz gübrenin yarısını o yarım olan su şişesinin içine atıyorsun iyice çalkalayıp karıştırıyorsun daha sonra şişeyi o temiz kaba ayırdığın su ile temelemesine doldurup iyice içindeki tozu çözündürüyorsun. ve 1 litre pk gübren hazır çiçeklenmenin 3 haftası 0.7ml/lt ite başlayıp 2 mlye kadar atabiliyorsun. 250 mlsini 250tlye satıyorlar bu karışışımın .d alacakların sırayla bunlar

keops balance çiçeklenmenin son haftasında kadar önerdiğim dozlarda kullan max 2ml/ltye çıkabilirsin oda flushtan önceki son haftaya denk gelebilir
hidrolize protein önerdiğim doz ve kullanım zamanı oldukça açık kanka
pk içinde yeterince tarif verdim bence

fiyat konusunda kendini çok yıpratma hepsini toplu almak zorunda değilsin ilk başta 7-7-7 olanı alıp devam etsen ve çiçek zamanı diğerlerini alsan güzel olur. chatten irtibatta kalalım eklemek istediğin birşeylar olabilir elindekinide s.et kanka kimyasalla organik ana gübre olarak bir arada verilmez
Kanka ben veg icin solucan var onu kullandım simdi yarasa gubresi var elimde belese cozdum zamqninda 3 5 0 oranı ama kati uygulamam gerekiyor mpk yı bununla uygulayacam diyelim katı olarak nasıl bi doz uygulamam gerek mpk da ?

kanka gübre işini araştırmadan almasaydın keşke ama yapcak bsey yok almışsın madem
https://www.trendyol.com/keops-gubr...re-p-36752988?boutiqueId=61&merchantId=137036 bu ürünü 1ml/lt kullanıyosun kanka çiçeklenmeye kadar çiçeğin ilk haftası 1.75ml/lt yapıyosun
çiçeklenmenin ikinci haftası booster lazım sana uygun fiyatlı big bud alternatifi vericem amino asitli

https://www.trendyol.com/keops-gubr...lt-p-99706098?boutiqueId=61&merchantId=137036
bunuda litre başına ilk kullanımda 0.5ml/lt her hafta biraz arttır final dozun 1.2 ml civarında olacak geçmemeye çalış

bide çiçeklenmenin üçüncü haftasından sonra kullanman gereken ekstra pk içerikli bi gübre lazım onuda en uygun yollu bi tarif vericem
https://www.trendyol.com/aktarix/10...t-p-220228343?boutiqueId=61&merchantId=113396 bu üründen alıyorsun kanka
https://www.trendyol.com/zag-kimya/saf-su-chem-pure-1-lt-p-95660450?boutiqueId=61&merchantId=163527 bide bu saf sudan alıyorsun
yapman gereken şu. suyun yarısını boş ve temiz bir kaba aktarıyorsun daha sonra elindeki toz gübrenin yarısını o yarım olan su şişesinin içine atıyorsun iyice çalkalayıp karıştırıyorsun daha sonra şişeyi o temiz kaba ayırdığın su ile temelemesine doldurup iyice içindeki tozu çözündürüyorsun. ve 1 litre pk gübren hazır çiçeklenmenin 3 haftası 0.7ml/lt ite başlayıp 2 mlye kadar atabiliyorsun. 250 mlsini 250tlye satıyorlar bu karışışımın .d alacakların sırayla bunlar

keops balance çiçeklenmenin son haftasında kadar önerdiğim dozlarda kullan max 2ml/ltye çıkabilirsin oda flushtan önceki son haftaya denk gelebilir

fiyat konusunda kendini çok yıpratma hepsini toplu almak zorunda değilsin ilk başta 7-7-7 olanı alıp devam etsen ve çiçek zamanı diğerlerini alsan güzel olur. chatten irtibatta kalalım eklemek istediğin birşeylar olabilir elindekinide s.et kanka kimyasalla organik ana gübre olarak bir arada verilmez
Hocam azot ve enzim olarak ne önerirsin toprak için canlı bakteri mıkoriza üretimi vs

@Çaylak00 kankacım ben patates kabuğuyla kullanıyorum, 2 patatesin kabuğu ve yarım çay bardağı civarı (göz kararı attığım için böyle tarif etmeye çalışıyorum :D) kırmızı fasulyeyi 1 litreyi biraz geçen suda haşlayıp aynı suyla blenderdan geçiriyorum. canlı toprak kullandığım için taneli olması benim için sorun olmuyor, dilersen blenderdan sonra süzebilirsin. elimde 1 litre sıvı gübre kalıyor 1/5 oranında seyrelterek ve hazırladığım suya litre başına 5ml melas karıştırarak kullanıyorum. suyu 3 gün öncesinden dinlendirirken yine kendi hazırladığım yosun tozundan çeyrek su bardağı kadar koyuyorum. gübrenin kendi başına 6.5 gibi bir ph değeri var, hazırlarken kullandığın suyu baz alarak boş sulamalardaki kadar ph düzenleyici -ki ben beyaz sirke kullanıyorum- koymak yeterli oluyor. her seferinde taze hazırlıyorum. nohutla hazırlarken de aynı oranlar geçerli, muz kullanıyorsam 2 küçük veya 1 büyük muzun kabuğuyla yapıyorum. nohut çiçeğin başından itibaren ana besin ihtiyacını karşılarken kırmızı fasülye photoperiod bitkilerde çiçeğin 4. haftasında başlanarak sömeklerin şişmesi için carb ihtiyacını karşılar. çiçeklenmenin başından itibaren haftada bir mısır sst ile de desteklenirse sapıkça güzel sonuçlar veriyor :D ancak tahıllar ve baklagillerle hazırlanan her gübre yüksek değerlere sahip olduğu için bitkiyi alıştıra alıştıra kullanmak gerekiyor, yakma ihtimali fazla. yeni bir gübre denemeden önceki sulamayı ve denemeden sonraki sulamayı aloevera ile yapmak stres ihtimalini bir nebze düşürüyor. benim yıllardır oturttuğum baştan sona bir tarif düzeni olduğundan bu oranlar bende sıkıntısız çalışıyor yine de temkinli olmak için biraz daha seyrelterek başlamak faydalı olabilir. umarım işine yarar, bol şans.
Usta tariflerinden auto için yardımcı olur musun hem veg hem Bloom için organik tahıl tarifi arıyorum

SilverHazeS4

Yeni üye
Arkadaşlar organik gübre severler için bir kanal birakıyorum aşsagıya Orcan Öbekçi adinda bir abimizi yumruta kabuğunun bitkiye nasil verileceginde dair videosu var. Mutfakta atik olarak çıkan yeşillikleride değerlendirebileceginjz bir cok tarifi var hayatı organik yaşamayi seven bir abimiz ve bu gübrelerin ne içerdiğine, nasil kullanilicağina vs hepsini açıklıyor biraz eski videolardir aşağılara inerseniz bulursunuz. Organikçi arkadaşlarin kesinlikle bakmasi gereken bir kanal cok şey ögrenirsiniz.

Arkadaşlar organik gübre severler için bir kanal birakıyorum aşsagıya Orcan Öbekçi adinda bir abimizi yumruta kabuğunun bitkiye nasil verileceginde dair videosu var. Mutfakta atik olarak çıkan yeşillikleride değerlendirebileceginjz bir cok tarifi var hayatı organik yaşamayi seven bir abimiz ve bu gübrelerin ne içerdiğine, nasil kullanilicağina vs hepsini açıklıyor biraz eski videolardir aşağılara inerseniz bulursunuz. Organikçi arkadaşlarin kesinlikle bakmasi gereken bir kanal cok şey ögrenirsiniz.
Hocam bir çok video var hangisi bulamadım kanalında organik gübreye dair bir şey bulamadım

SilverHazeS4

Yeni üye
@Night guy
Çicek costuran gubre videosu 3 lu seri halinde bu ilki
Soğuk kompost çayi yapimi
Yumurta kabuğundan gübre yapimi
Sivi enzim gubresi
Bu da bahcesi olanlar icin outtdorcular için diyebiliriz

Night owl

Müptezel

Knka bunlar hep organik gübre galiba dozaj olarak hep standart hesabı veriyorsun dimi yoksa ec olarak ölçülebilir mi teşekkür ederim knka çok uygun bide bunları her türlü yaşayan toprakta kullanabilir miyim yada sst laktik asit maya enzimlerle birlikte kullanılır değil mi ayrıca etkisi naısl oluyor dünya para istiyorlar gübreye

Night owl

Müptezel
@Çaylak00 kankacım ben patates kabuğuyla kullanıyorum, 2 patatesin kabuğu ve yarım çay bardağı civarı (göz kararı attığım için böyle tarif etmeye çalışıyorum :D) kırmızı fasulyeyi 1 litreyi biraz geçen suda haşlayıp aynı suyla blenderdan geçiriyorum. canlı toprak kullandığım için taneli olması benim için sorun olmuyor, dilersen blenderdan sonra süzebilirsin. elimde 1 litre sıvı gübre kalıyor 1/5 oranında seyrelterek ve hazırladığım suya litre başına 5ml melas karıştırarak kullanıyorum. suyu 3 gün öncesinden dinlendirirken yine kendi hazırladığım yosun tozundan çeyrek su bardağı kadar koyuyorum. gübrenin kendi başına 6.5 gibi bir ph değeri var, hazırlarken kullandığın suyu baz alarak boş sulamalardaki kadar ph düzenleyici -ki ben beyaz sirke kullanıyorum- koymak yeterli oluyor. her seferinde taze hazırlıyorum. nohutla hazırlarken de aynı oranlar geçerli, muz kullanıyorsam 2 küçük veya 1 büyük muzun kabuğuyla yapıyorum. nohut çiçeğin başından itibaren ana besin ihtiyacını karşılarken kırmızı fasülye photoperiod bitkilerde çiçeğin 4. haftasında başlanarak sömeklerin şişmesi için carb ihtiyacını karşılar. çiçeklenmenin başından itibaren haftada bir mısır sst ile de desteklenirse sapıkça güzel sonuçlar veriyor :D ancak tahıllar ve baklagillerle hazırlanan her gübre yüksek değerlere sahip olduğu için bitkiyi alıştıra alıştıra kullanmak gerekiyor, yakma ihtimali fazla. yeni bir gübre denemeden önceki sulamayı ve denemeden sonraki sulamayı aloevera ile yapmak stres ihtimalini bir nebze düşürüyor. benim yıllardır oturttuğum baştan sona bir tarif düzeni olduğundan bu oranlar bende sıkıntısız çalışıyor yine de temkinli olmak için biraz daha seyrelterek başlamak faydalı olabilir. umarım işine yarar, bol şans.
Hocam en sonda demişsiniz ki
benim yıllardır oturttuğum baştan sona bir tarif düzeni olduğundan bu oranlar bende sıkıntısız çalışıyo

Baştan sona kısa özet tarif paylaşır mısınız.

Kankalar siz değerli kankaların yorumları neticesinde gübre konusu için organik olarak notlar çıkardım eksik veya düzeltilecek bir husus varsa yorumlarınızı bekliyorum.

1. GÜBRE KONUSU
2. Bitki için önemli 3 besin azot,fosfor ve potasyumdur.

3. Veg dönemi:Gelişim(Büyüme)Dönemi.Yani Filizlenme Aşaması :Azot callmag ve solucan gübresi.

4. Bloom Dönemi(Çiçeklenme sömeklenme dönemi) : Azot,Fosfor ve potasyum muz kabugu ve yarasa gubresi.

5. Sömeklenmeye geçtiğin ilk 3 hafta filizlenme aşaması devam eder bu nedenle azot gübresini kullanmaya devam ediyoruz.

6. Gübreyi bitkimiz ilk yapraklarını gösterdikten 2 hafta sonra başlamamız gerekir.Tabi filizlenmesi lazım.

7. Potasyum için muz kabuğu gübresi

8. Fosfor için tutkuvaz marka yarasa gübresi,balık tozu aktarlarda var,

9. Kalsiyum-magnezyum için callmag,yumurta kabuğu,

10. Azot için solucan gübresi,kahve telvesi,Isırgan Otu,Çay telvesi,deniz yosunu,kırmızı fasulye ve yeşil yapraklı sebzelerin neredeyse tamamıyla.

11. Solucan gübresi ve callmag ile veg dönemini atlatırsın.

12. Çiçeklenme dönemini fosfor için yarasa gübresi ve potasyum için muz kabuğu gübresiyle atlatırsın.

13. Aloe vera gübresini her dönem için kullanabilirsin.

14. Bitki çiçeğe girene kadar büyüme evresinin tamamında azota ihtiyaç duyar.Bu dönemde mercimek ve filiz çayı gübreleri kullanırsan kök gelişimini destekler.

15. Çiçeklenmenin belirtilerini gördüğün anda azotu kısıp,potasyum ve fosfora başlaman gerekir.Muz kabuğu gübresi güzel bir seçenek muz kabuğu gübresini hazırlarken içine biraz dengeli bir potasyum ve fosfor desteği sağlar.

16. Genel olarak her dönemde ara sıra kalsıyum-magnezyum için callmag kullanabilirsin.

17. 15 gün sonra gerçek saksıya bitkiyi transplant ettigimizi düşünürsek hem gübre verme başlıyor hemde su verme başlıyor su vermeyi zaten yazdıgım gibi 1su bardağı ile başlayıp yavas yavas yukselticez.

18. Sitede gordugun grow gübresi azot gübresidir.
Dediklerinin hepsine okey ama kalsiyum magnezyum için biobizz calmag kullansak olur değilmi

deyorke

Moderator
kankacım ellerine sağlık, organik tutumu benimsemiş yeni insanlar görmek çok güzel.
7. maddede her zaman muz bulunamayan bölgelerde onun yerine patates kabuğu kullanmak aynı işlevi görür. patates kabuğunun potasyum değeri %9 muz kabuğunun %11. patates veya muz kabuğu gübresini nohut da kullanarak hazırlamak potasyum değerini %30a çıkarır. sömeklerin şiştiği dönemde nohutu kırmızı fasülyeyle değiştirerek o dönemde ihtiyaç olan carb sağlanmış olur.
10. maddedeki kırmızı fasülye azottan ziyade %40 potasyum ve %20 carb içerir. çiçeklenme döneminin ortalarında sömek şişirmek için idealdir.
14. maddedeki mercimek sst (seed spout tea) mercimeği filizlendirip blenderdan geçirerek yapılır. azot gübresiyle birlikte kullanılır, güçlü bir hormon desteğidir, 2. haftadan vejetatif dönemin ortasına kadar kullanılabilir. sonrasında arpa sstye başlamak daha sağlıklı olur. bütün sstleri tam verim için kullanmadan önce taze hazırlamak gerekir.
16. maddedeki calmag yumurta kabuklarından hazırlanarak bitkinin eksiklik çektiği durumlarda ek besin olarak kullanılabilir ancak çiçeklenme döneminde bu bakımdan zengin nohut, kırmızı fasülye gibi ürünler doğru kullanıldığında bitkinin kalsiyum magnezyum takviyesine ihtiyacının olmaması gerekir. yumurta kabukları bu nedenle daha çok vejetatif dönemde gereklidir.
bunlara ek olarak hayvansal gübreler kullanılıyorsa toprağı mayayla beslemek ekolojik hareketliliği arttırarak bu tarz gübrelerin daha hızlı çözünmesini sağlar. steril topraktan ziyade bakteriyel, fungal harekete sahip veya tam anlamıyla canlı toprak kullanmak organik tutumdan alınan verimi arttırır. maya, mikoriza ve solucanlar canımızdır.
melas kullanmak topraktaki hareketliliği beslerken bitki için gerekli mikro besinlerin büyük kısmını karşılar. npk ana gübreler hazırlanırken melasla fermente edilebilir veya hazırlanan suya ılık suda çözdürülerek karıştırılabilir. baştan sona her aşamada kullanılır.
ısırgan otu suyu spreyleyerek kullanıldığında güçlü bir böcek önleyicidir, azot bakımından zengin olduğundan vejetatif dönemde düzenli olarak kullanılabilir, çiçeklenmede sadece gerekli durumlarda kullanılması daha sağlıklı olur.
tarçın toprağa ince bir tabaka olarak serpildinde böcekleri kaçırır, potasyum bakımından zengin olduğundan çiçeklenme döneminde oldukça faydalıdır. mantara bağlı hastalıkları tedavi etmek için tarçın bitkiye sorun giderilene kadar spreylenerek uygulanır. mantar hastalıklarını tedavi ederken karbonat kullanmak hastalığın yayılmasının önüne geçer.
organik tutum müthiş olay, umarım güzel kızlarınız olsun, bol şans :)
Selam knk eline sağlık organik takvim cetvelin varmı litre başına kaç ml

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Didrug Didrug:
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • bandaleros bandaleros:
    ***** **** ********* hahahaha* ** ******* **
  • Didrug Didrug:
    ****** hahahaha*
  • Didrug Didrug:
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ******* * ******** ** **** *** ******* ********* **** ** ****** **** ******** ** ****** *****
  • bandaleros bandaleros:
  • Didrug Didrug:
    ***** ********* ********** ****** ***** ******* hahahaha*
  • Didrug Didrug:
    ** **** ** **
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ** ********* *** **** ********* hahahaha ****** hahahaha**** ********* ********** ****** ***** ******* hahahaha*
  • Didrug Didrug:
    ****** ***** ** **** **** ***** **
  • Didrug Didrug:
    ******* ***** **** **
  • Didrug Didrug:
    *** ** hahahaha*
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ******** *** *** ******** ****** ***** ** **** ***** ******** ********* ********** ****** * ******** ****** ********* ******* ** ***** hahahaha***** ***** ** **** **** ***** **
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ****** ***** **** hahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ******** hahahaha * ******* **** *** ****** ********
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • istr istr:
    ********* hahahaha*** ********** ***** hahahaha
    +1
    bandaleros bandaleros: *