Evde organik gübre nasıl yapılır?(Veg/Bloom)

xkişi

Yeni üye
Evde kendi çabalarımla büyüme ve çiçeklenme dönemi için doğal yollardan (meyve kabuğu vs gibi) gübre veya besin takviyesi yapmak istiyorum bu konu hakkında tavsiyelerinize ihtiyacım var arkadaşlarım ustalarım.. Umarım güzel önerileriniz tarifleriniz vardır hem bu sayede benim gibi bir çok acemi insanda faydalanabilir :)

xkişi

Yeni üye
Kanka zaten bende o kategorinin içine açtım bu konuyu ki daha fazla bilgi alalım bilen bildiğini döksün almak isteyen alır zaten

Tr@cyaLı

Ordinaryüs
muz kabuğu ve yarasa çiçekte
vegte güvercin solucan gübresi
aloea vera gübresi herdönem verilebilir
bide calmag yumurta kabuğu ve epson tuzu
yazmadıklarımı da birileri yazar dumanın bol olsun

Bluesmoke

Kıdemli Üye
Evde kendi çabalarımla büyüme ve çiçeklenme dönemi için doğal yollardan (meyve kabuğu vs gibi) gübre veya besin takviyesi yapmak istiyorum bu konu hakkında tavsiyelerinize ihtiyacım var arkadaşlarım ustalarım.. Umarım güzel önerileriniz tarifleriniz vardır hem bu sayede benim gibi bir çok acemi insanda faydalanabilir :)
Kanka çok basit sadece biraz araştırma yapacaksın hangi sebzede/bitkide hangi vitaminler/mineraller var diye ve sana lazım olan vitamin mineral hangi bitkideyse uygun bir şekilde vitamini ya suya ya toprağa çıkartacaksın. Yapacagın gübre illa bir vitamin ile sınırlı olmak zorunda değil istersen mıx yapabilirsin yada veg yada bloom sana kalmıs sadece araştırman lazım

Muz ve yumurta kabuğunu deneyeceğim teşekkür ederim
Dostum bende organik konusu icerisinde cok yeri okudum. Bende solucan, Güvercin, yarasa var suanda ve calmag hazirliycam gerekliymis anladigim kadariyla fakat anlamadigim seyler sunlar;
-Bitkime 14 15 gün sonra solucani topraga karistirmistim zaten daha solucan vermeyerek sadece sulama olarak guvercin serbetiyle sulama yapicam. 2 dolu bir boş yapıcam. Boş sulamada mı yoksa dolu sulamalarda da calmag eklemem gerekiyor mu? Ve kac litre ile baslamaliyim aga yarim litreyle baslasam karisimi hazirlayip bitkiyi cok sulamis olur muyum acaba?
-ilk 14 15 gün yani henüz bebeklikteyken sulama oranimi nasil ayarlamaliyim ben günlük parmagimla bakip abarmadan cok az su veriyorum bi yanlislik var mi sence?
Ciceklenmeye girmeden önce de @OttoMan347 nin bir yazisini okudum cciceklenme doneminden once 4 yemek kasigi yarasayi topraga harmanlayip vericez sonra da haftada bir bir kasik eklicez. Sulamalarda ise hep bos sulama mi yapicaz ya da calmag ile karistirip mi sulamalari yapicaz?
Ya forumda bir ton bilgi var kabul ediyorum ama sorunda bu aslinda cok fazla bilgi var herkes biseyler anlatmis karman corman oldum iyice valla

husyn

Doktor
dostum bende bir şeyler yazayım, ilk önce kendine bir sele alacaksın altına karton sereceksin sonra yan bahçeden veya partan seleni 10cm dolduracak kadar toprak alacaksın toprağı ezmeden serp seleye sonra yediğin meyve artıklarını o toprağın üstüne atacaksın bu işin uzmanları narenciye hariç her şey olur diyorlar onları orada iyice cürüteceksin arada bir nemlendireceksin güneşte değil gölgede kapalı ortamda değil açık ortamda balkon gibi arada bir karıştıracaksın alt üst yapmak gibi işte olduğunu nasıl anlayacaksın toprak gibi olacaklar lif lif peki nasıl kullanacaksın saksını azırlarken toprağınla armanlayacaksın.

convik

Doktor
dostum bende bir şeyler yazayım, ilk önce kendine bir sele alacaksın altına karton sereceksin sonra yan bahçeden veya partan seleni 10cm dolduracak kadar toprak alacaksın toprağı ezmeden serp seleye sonra yediğin meyve artıklarını o toprağın üstüne atacaksın bu işin uzmanları narenciye hariç her şey olur diyorlar onları orada iyice cürüteceksin arada bir nemlendireceksin güneşte değil gölgede kapalı ortamda değil açık ortamda balkon gibi arada bir karıştıracaksın alt üst yapmak gibi işte olduğunu nasıl anlayacaksın toprak gibi olacaklar lif lif peki nasıl kullanacaksın saksını azırlarken toprağınla armanlayacaksın.
Kanka klavyenin h tuşu basmıyor bozulmuş be yaa :D

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ****** **** **** **** *** dready**** **** ******* ** ********* ********** *** ****
    ** ********** ***** ******** ***** **
  • F Fısfısss01:
    dready*********** ** ********** ** ********* ********* dready* ***** ******* ******* dready **********
  • F Fısfısss01:
    dready*********** ** ********** ** ********* ********* dready* ***** ******* ******* dready *********** **** ****** **** ****** *******
  • F Fısfısss01:
    ********* ******* ***** ***** dready* ***** ********** ***** *** ****** ******* ***** *** ****** ****** *******
  • F Fısfısss01:
  • A akaaka123:
    dreadydreadydreadydready****
  • A akaaka123:
  • kralartur01 kralartur01:
    **** **
  • kralartur01 kralartur01:
    dready *********** ** ********** *** ******
  • A akaaka123:
    *** ***** *** dready **** ***** *********
  • A akaaka123: