Evde Cal/Mag Yapımı

Malzemeler

• 6 Büyük Boy Yumurta
  • Epsom Tuzu
  • Saf Su

1. Tüm yumurtalarınızı kırın ve kabuklarını yıkayın. Yıkanan kabukları bir gece kurumaya bırakın.

2. Ertesi gün bir dövecek yardımı ile kurutulmuş yumurta kabuklarınızı küçük parçalara ayırın.

3. Ezilmiş yumurta kabuklarınızı mutfak tartısı ile tartın. Bu tarif, 30 gram kurutulmuş yumurta kabuğu gerektirir. Fazlasını atın.

4. 15 g epsom tuzu.

5. Büyük bir tencere alın, 4 litre su, 30 gr kurutulmuş yumurta kabuğu ve 15 gr Epsom Tuzu ekleyin. Ocağınızın üzerine yerleştirin ve ocağınızı yüksek konuma getirin. Bu karışımı kaynadıktan sonra yaklaşık 5 dakika kaynatmaya devam edin.

6. Kaynama işlemi bittikten sonra tencerenizin kapakla kapatın. En az 24 saat ağzı kapalı dinlenmesine izin verin. Yumurta kabukları ve epsom tuzları bu süre zarfında besinlerini suya bırakır.

7. Karışımda ki yumurta kabuklarını ince bir tül yardımı ile süzün.

8. Bitkinize kalsiyum, magnezyum ve kükürt sağlamak için bitkinizi bu karışımdan ekleyin. Tarif sonunda 3,5 LT doğal Cal/Mag elde etmiş olursunuz. Kalanı daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Topraklı ve topraksız tarımda kullanabilirsiniz.

Ezhel

Üye
Kanka kurutulmuş yumurta kabuğu derken fırınlanmasından mı bahsediyorsun öyleyse kaç derecede kaç dakika

Gerekyok firinlamaya ben bir gün dışarda kurutum 6 tane yumurtayı kuruduktan sonra döv onları bir yerde ölçüler ne diyorsa köy temiz suya kaynat bir gün beklet ağzı kapalı kalcak siz onu al sana calmax

cannabiscity

Kıdemli Üye
Saf Su Litresi 5₺ *4=20₺
Yumurta 6 adet =6₺
Epsom Tuzu 10₺ Paket

Bunun tüpü işçiliği zamanı felan var birde bu arada hesapları kabala yaptım değişebilir yani 3 buçuk litre ev yapımı calmag ortalama işçiliği ile 50₺ gibi bir ücrete maal oluyor :)

Ben uğraşmak istemedim hazır biobiz calmag aldım ama hangisi sizce daha iyi ev yapımımı yoksa hazırlarmı ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
  • F Fısfısss01:
  • F Fısfısss01:
    ** **** ** **** dready
  • F Fısfısss01:
    *********** ***** ******* * ****** ********** *** ****** ** **** dready
  • F Fısfısss01:
    ****** **** **** **** *** dready**** **** ******* ** ********* ********** *** ****
    ** ********** ***** ******** ***** **
  • F Fısfısss01:
    dready*********** ** ********** ** ********* ********* dready* ***** ******* ******* dready **********
  • F Fısfısss01:
    dready*********** ** ********** ** ********* ********* dready* ***** ******* ******* dready *********** **** ****** **** ****** *******
  • F Fısfısss01:
    ********* ******* ***** ***** dready* ***** ********** ***** *** ****** ******* ***** *** ****** ****** *******
  • F Fısfısss01:
    F Fısfısss01: ******** *****