Ev yapımı besin & Hazır organik besin karmaşası

• Konbuyu başlatan Üye silindi 26240
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 26240

Guest
Herkese selam dostlar uzun süredir gözlemlediğim ve araştırdığım bir konuyu sizinle paylaşmak istedim.
Daha sağlıklı ve temiz sigaralar içmek için sentetikle arasi iyi olmayan organik yapmayı tercih eden kankalarımız var.
fakat şunu belirtmek istiyorum ki fasulye, muz ve benzeri gibi ürünlerden aldığınız verimi hazır organik gübreler ile kıyasladığımızda ev yapımı besinlerin etkisinin çok çok az olduğunu göreceksiniz ama son zamanlarda forumda bunun tam tersi bir algı olduğunu görüyorum.
Nedeni ise ev yapımı hazırladığınız ürünlerden verim almak için bir çok çesitli işlemlerden ve doğru ölçüm ayarlarından geçmesi lazım bunun içinde ya gerekli ekipmanli laboratuvarınızın olması lazım yada konuda uzman(biyolog) olmanız lazım aksi halde kesinlikle hazır guvenilir markalarin organik gübrelerini almanızı öneririm.
Bu konuyla ilgili uzun süredir işin ehli insanlarla konuşup araştirma ve gözlemleme yaparak bu düşünceye vardım aksini düşünüyorsanız yorumlarda tartışabiliriz.
Herkese bol hasatlar.. :)

Xcd

Astral
Ev yapımı gübrelerde istediğiniz verimi alamazsınız. sebebi ise örneğin muz kabuğu, yumurta kabuğu vs bunların önce toprakta çözünmesi gerekir ki kökler tarafından emilebilir hale gelmesi lazım. Muz kabuklarını toprağa gömersiniz fakat min 1 hafta sonra toprakta çürümeye başlar ve içerisinde ki potasyumdan yararlanabilirsiniz. Aynı şey yumurta kabuğunda ki kalsiyum içinde geçerlidir siz her suladığınızda yavaş yavaş salınır.

Ev yapımı gübrelerden tam performans almak istiyorsanız bunları fermente etmeniz gerekir ve bu işi en iyi de mikorizalar yapar.

Ben ev yapımı organik ürünleri kompost çaylarında demleyerek kullanıyorum mikopriza ile ve mikorizalar bu maddeleri parçalayarak emilebilir hale getiriyor. Bunun dışında veriminiz düşebilir az hasat alabilirsiniz. Bu bakımdan hazır organik gübreleri kullanmak daha mantıklı. Eğer organik merakınız varsa bu işi tam anlamıyla yapmanız lazım öyle yarım yamalak olmaz muz kabuğu atayım fasulye blenderlıyım bunlar boş iş. Organik yapacaksanız kompost tea yapın ve mikoriza kullanın. aksi takdirde bitkiye istediğini istenilen zamanda veremezsiniz.

Ü

Üye silindi 26240

Guest
Ev yapımı gübrelerde istediğiniz verimi alamazsınız. sebebi ise örneğin muz kabuğu, yumurta kabuğu vs bunların önce toprakta çözünmesi gerekir ki kökler tarafından emilebilir hale gelmesi lazım. Muz kabuklarını toprağa gömersiniz fakat min 1 hafta sonra toprakta çürümeye başlar ve içerisinde ki potasyumdan yararlanabilirsiniz. Aynı şey yumurta kabuğunda ki kalsiyum içinde geçerlidir siz her suladığınızda yavaş yavaş salınır.

Ev yapımı gübrelerden tam performans almak istiyorsanız bunları fermente etmeniz gerekir ve bu işi en iyi de mikorizalar yapar.

Ben ev yapımı organik ürünleri kompost çaylarında demleyerek kullanıyorum mikopriza ile ve mikorizalar bu maddeleri parçalayarak emilebilir hale getiriyor. Bunun dışında veriminiz düşebilir az hasat alabilirsiniz. Bu bakımdan hazır organik gübreleri kullanmak daha mantıklı. Eğer organik merakınız varsa bu işi tam anlamıyla yapmanız lazım öyle yarım yamalak olmaz muz kabuğu atayım fasulye blenderlıyım bunlar boş iş. Organik yapacaksanız kompost tea yapın ve mikoriza kullanın. aksi takdirde bitkiye istediğini istenilen zamanda veremezsiniz.
mükemmelsin abi çok açıklayıcı +1

• Like
Tepkiler: Xcd

Hocam tariflerini bekliyoruz teşekkürler

İstanbul

Müptezel
Herkese selam dostlar uzun süredir gözlemlediğim ve araştırdığım bir konuyu sizinle paylaşmak istedim.
Daha sağlıklı ve temiz sigaralar içmek için sentetikle arasi iyi olmayan organik yapmayı tercih eden kankalarımız var.
fakat şunu belirtmek istiyorum ki fasulye, muz ve benzeri gibi ürünlerden aldığınız verimi hazır organik gübreler ile kıyasladığımızda ev yapımı besinlerin etkisinin çok çok az olduğunu göreceksiniz ama son zamanlarda forumda bunun tam tersi bir algı olduğunu görüyorum.
Nedeni ise ev yapımı hazırladığınız ürünlerden verim almak için bir çok çesitli işlemlerden ve doğru ölçüm ayarlarından geçmesi lazım bunun içinde ya gerekli ekipmanli laboratuvarınızın olması lazım yada konuda uzman(biyolog) olmanız lazım aksi halde kesinlikle hazır guvenilir markalarin organik gübrelerini almanızı öneririm.
Bu konuyla ilgili uzun süredir işin ehli insanlarla konuşup araştirma ve gözlemleme yaparak bu düşünceye vardım aksini düşünüyorsanız yorumlarda tartışabiliriz.
Herkese bol hasatlar.. :)
@silas kankanin tavsiyesi üzerine agrotime fotozenik ve gubretas humas15 gübreleri aldım son üç hafta kullandım her hangi bir duraksama veya sorun yaşamadım agrotime azot fosfor ve potasyum desteği humas15 Toprak düzenleyici bildiğim kadarıyla bu gübreleri kullanan veya araştırıp bilgi sahibi olan varmı

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kawinnnz kawinnnz:
    ******* ******* ******* hahahaha** ****** ***** **** ********** ******* ***** hahahaha ******** *****
  • istr istr:
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ***** *** ********** ****** hahahaha ***** hahahaha** ******** ******** ****** ********* * ******* ******** ********* ****** *** ******** ***** *******
  • kawinnnz kawinnnz:
    **** ******* *** ******** ********* ***** ********* ******* ***** ***** ***** *** ****** **** **********
  • kawinnnz kawinnnz:
    ****** ** ***** **
    ****** ******* ***** ********** ******* ********** *** ******* ********** ******* ****** ****** ******** ****** ***** *** ****** ******** ********* ***** ***** *** ********** ***
  • Emmy Emmy:
    *** ******** ******** hahahaha ***** ****** ******** ******* ***** ********* ******* ****** ******
  • T terbiyeligunahkar:
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    *** ******** ******** hahahaha ***** ****** ******** ******* ***** ********* ******* ****** ****** ****** ********** ******
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
  • lavrens lavrens:
    ******** ***** hahahaha* ******* ****** ********** ******
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha****
  • A ax-b:
    **
  • A ax-b:
    **
    hahahaha* ********* *** ******* ***** **** *** ***** ***** ***** *** ****** * ***** ***** ******* *****
    *** *** ****** hahahaha **
    VisneliKadayif VisneliKadayif: *** *** ****** hahahaha **