Esrarlı kafa ile Sokratesin savunmasını minimal yorumladım

hilow14

Yeni üye
Sokratesin idam cezası arkasında ne yatıyordu ?
Sokrates halkın inanmadığı tanrılara inandığı ve gençleri yoldan çıkarmak adı altında yargılanıyordu.
Sokrates'i yargılayan üst sınıflar bunların içinde tabiki kanun adamlarıda var, bu tür insanlar halkın uyanmasını istemezler.
sokrares'in idam cezası sebebi tabiki düşünmesi değil, insanları bir şekilde kandırıp ölüme sürükleme gibi her istediğinizi yaptıran bir şeye inandırmalısınızki yönetilebilen bir toplum olsun. eski vikinglerde ölünce valhallaya (o memleketin dininde cennet gibi bişi işte) gideceğini inandırıyor ve insanları ölümüne savaştırıyor her şeyi ise kadere bağlıyordu mesela bir sonraki savaşta ölmen kaderdi o yüzden üzülme gibi bu vikinler örneği bence harika oldu.

bu gibi dinlerde düşünceler ile insanları uyandıracağınız korkusu üzerine üst sınıflar tarafından müdahele sistemi budur.
acaba hala bu sistem varmı ?

illegal bir işi açıktan yapmadığımız gibi bu uyutmayıda tabiki ben sizi uyutuyorum diyerekten uyutma işlemi yapılmıyor :)
sokrates insanları düşünmeye sürüklediği için idam edildi bunu umarım bu yazıyı okumadan öncede biliyorsunuzdur :)
öğrencileri hocalarını savunmak istiyor ve platon 30mna teklif ediyor tabi sokrates kabul etmiyor yani direk ölüme yürüyor.
platon gibi öğrenciler hocalarına o günki topluma göre kendilerini aydınlattığı için borçlu hissediyor.

ama o ise inandığı yoldan dönmeyen yani sokrates - sizce bu bir cahillik türümü ? -

sokrates idam cezası aldıktan sonra inançlı bir insan olduğunu söyler ve tanrı biliyor der konuşmayı kapatır.

notum : eğer karşınızdaki kimse sizin düşünmeninizi istemiyor bir şeye körü körüne inanıyor ve objektif düşünmüyorsa ondan kaçın.

ve unutmayınki üst sınıflar asla düşünmemizi istemezler.

Antik Yunan filozoflarını okumayı ben de çok seviyorum

Eflatun, Aristo, ve dahası. Antik Yunan, çok acayip bir dönem. Sadece felsefe olmak zorunda değil, thucydides misal, adam tarihi öyle bir yazmiski game of fln kendine iyi baksin.

Sokrates in savunması özelinde, ilk başta kendine olan suçlamaları çürütüyor, okuyun, retorik nedir, diyalektik nedir resmen şov, adam mantıkla, basit basit konuşarak içlerinden geçiyor tüm suçlayanlarin , sonra dönüp bide "bana ceza değil ödül vermeniz lazım, maaş bağlayın, o kadar amme hizmeti veriyoruz" diye üste çıkıyor, orda çok gülümsedim, kral adammış Sokrat, geri vites yok, helal dayı.

falken

Üye
Antik Yunan filozoflarını okumayı ben de çok seviyorum

Eflatun, Aristo, ve dahası. Antik Yunan, çok acayip bir dönem. Sadece felsefe olmak zorunda değil, thucydides misal, adam tarihi öyle bir yazmiski game of fln kendine iyi baksin.

Sokrates in savunması özelinde, ilk başta kendine olan suçlamaları çürütüyor, okuyun, retorik nedir, diyalektik nedir resmen şov, adam mantıkla, basit basit konuşarak içlerinden geçiyor tüm suçlayanlarin , sonra dönüp bide "bana ceza değil ödül vermeniz lazım, maaş bağlayın, o kadar amme hizmeti veriyoruz" diye üste çıkıyor, orda çok gülümsedim, kral adammış Sokrat, geri vites yok, helal dayı.
bende felsefe cok severım.
sokrates kendini feda ederek öğrencilerine yol açıyor.neticede ölümü bekliyordu zaten.
"Ölümden korkmak kişinin akıllı değilken kendini akıllı sanmasından başka bir şey değildir; zira bu, bir şeyi bilmez iken bildiğini sanmaktır " demiştir.
cbd oranı yüksek genetikler tükettiğinizde okudugunuzu daha iyi anlayabılıyorsunuz.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* ***** ****** ********* ****** ******** *** ***** ********** ******* **** ****** **** ****
  • RuhsuzGarden RuhsuzGarden:
    ******* dready** ******* ***** ***** *********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** *** *** **** *** ******** ** dready* **** *** ******* *** ****** *** ******** ****** ******* ****** ***** ******** ******** ***** ***** ********* ******* *** ****** **** ** ***** **** ** ** ***** **** **** ******* ********
    ********* **** dready*
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* **** dready*********** ** **********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********* ****** dready** ********** ** ******* **** ****** ****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********** **** dready***** **** *** *** ***** ******** *** ***** ***** ******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** *** dready ** *** ********** ***********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** *** dready ** *** ********** dready**** ** ****** ********* dready * ** *** *******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ****** ******** **** *** ********* * **** ** ********** ****** ****** ********** ***** *** ****** ** ***** ******* *** **** ***********
    ***** dready****** ******** * ***** ******* **** ********
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** dready****** ******** * ***** ******* **** dready **** ******* ****** ****
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • A Anm1919:
    *** *** **** ******* dready ***** *** * ***** ** ** *** **** ******* ********* ***** ******* * ***** ****** *******
    A Anm1919: *** *** **** ******* dready ***** *** * ***** ** ** *** **** ******* ********* *****...