Esrar Alerjisi

MrTiger420

Müptezel
Esrar alerjileri son yıllarda daha yaygın hale geldi. Bitki, anti-enflamatuar özellikleriyle bilinmesine rağmen, solunması halinde farklı alerji semptomlarına neden olabilir.

Esrar, öforik bir etki yaratmak için kullanılan bir bitkidir. Son yıllarda belirli koşullar için tıbbi bir tedavi olarak popüler hale gelmesine rağmen, genellikle eğlence amaçlı kullanılır. Bilinen faydalarına rağmen, esrar ayrıca polen benzeri alerji semptomlarını tetikleyebilen bir alerjendir. Aslında, esrar alerjisi, diğer bitkilerden polen alerjisinden o kadar da farklı değildir ve alerjisi olan kişilerin aşina olduğu bazı yaygın semptomlar vardır.

1.jpg

Esrar Alerji Belirtileri Nelerdir?
  • Burun akıntısı veya tıkalı burun
  • Hapşırma
  • Göz kaşıntısı ve göz sulanması
  • Ürtiker(Kurdeşen) veya deride kabarık, kızarık ve kaşıntılı deri döküntüsü
  • Yüzün, dudakların veya dilin şişmesi
  • Nefes almada zorluklar
  • Mide bulantısı veya kusma
  • Kırmızı gözler
Kullanıcı doğrudan bitkiyle temas ederse, esrar cilt alerjilerine de neden olabilir. Esrar için alerjilerin semptomlarının değerlendirilmesine adanmış 2007 tarihli bir araştırmada, cilt testi esrarın belirli cilt tahrişine neden olabileceğini göstermiştir. Alerjilerin bu tezahürü bazı dermatit formlarına benzer:

• Kaşıntı
  • İltihaplanma ve kızarıklık
  • Kurdeşen
  • Kuruluk ve deri döküntüsü
Ek olarak, daha ciddi vakalarda, esrara karşı alerjik bir reaksiyon, kan basıncınızın aniden düşmesine ve solunum yollarınızın kapanmasına neden olan yaşamı tehdit eden bir durum olan anafilaktik şoka neden olabilir. Bu açıkça hayatı tehdit eden bir durum olduğundan, tüketici hemen tıbbi yardım almalıdır. Eğer doktorla kullanım hakkında açıkça konuşmak imkansızsa, esrarı hayatınızdan çıkarmanız ve ya bir süre ara vermeniz sizin için daha iyi olacaktır.

2.jpg

Vücudunuz alerjenleri bir tehdit olarak görür. Bağışıklık sisteminiz yabancı bakteri ve tehditlere karşı koruma sağlarken, aynı zamanda bir dizi reaksiyona veya alerjik tepkiye neden olur. Esrar alerjisi geliştirme olasılığınızı artırabilecek birkaç risk faktörü vardır.

Benzer protein özelliklerine sahip bir yiyecek veya maddeye alerjiniz varsa, esrar için de alerji olasılığınızı varsayabilirsiniz. Buna çapraz alerji reaksiyonu da denir. Tıpta, çapraz alerjik reaksiyon diye bir şey vardır, bu, bağışıklık sisteminin sadece belirli alerjenlere değil, aynı zamanda ana alerjene benzer ürünlerle vücut temas ettiğinde tahriş edici yanıt verir ve alerjik tepkiye neden olur.

3.jpg

Kenevir bitkisi ile benzer alerjen özelliklere sahip bazı gıdalar aşağıdakılardır

• Domates
  • Şeftali
  • Greyfurt
  • Badem ve kestane
  • Patlıcan
  • Elma
  • Muz
Domates, şeftali, elma, narenciye, patlıcan veya fındığa alerjiniz varsa, büyük ihtimal esrarada alerjiniz var demektir. 2018 yılında yapılan araşdırmada, gıda dışı alerjilerden muzdarip olanlarında - bazı bitkiler, kediler, küf, toz ve çiçeklere alerjisi olanlarında esrara karşı alerjilerinin yüksek olasılığını tamamen ortaya çıkardılar.

5.jpg

Kenevir erkek ve dişi bitkiler yetiştirilir. Kenevir yetiştiricileri dişi bitkileri tercih ederler çünkü çiçekleri THC ve diğer psikoaktif bileşikler üretir. Tetrahidrokanabinol (THC), öforik bir etki yaratan kenevir çiçeklerinde bulunan maddedir.

Yetiştiriciler, mahsulün kalitesini kontrol etmek için dişi kenevir bitkilerini erkek bitkiden uzak tutar ve tozlaşmadan izole eder. Dişi bitkinin çiçekleri, erkek veya hermafrodit bir bitkinin polenleriyle temas ettiğinde tohumlar gelişir. Bu da çiçeklerin kalitesini düşürür.

Tek başına yetiştirilen dişi kenevir bitkilerinin çiçeklerinde daha yüksek seviyelerde esansiyel yağlar ve terpenler bulunur. Bu, yetiştiriciler tarafından değerli görülse de, bitkiye olan alerjik hassasiyetinizi etkileyebilir. Kenevir bitkisinden gelen polen, alerjen semptomlarını tetikleyebilir.

4.jpg

Alerjiyi belirlemek için, bir doktor veya alerji uzmanı deri prick testi* yapabilir. Bu test, belirli bir maddeye karşı hassas olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Şu anda esrar alerjisi için standart bir cilt testi yoktur, ancak bir doktor veya alerji uzmanı sizin için bir test hazırlayabilir.

* Bu işlem sırasında doktorunuz az miktarda bir alerjenle kolunuzu veya sırtınızı deler. Alerjiniz varsa, vücudunuz tepki verebilir ve 15 ila 20 dakika içinde şişme veya kaşıntı gibi alerjik bir yanıtı tetikleyebilir. Alerjik değilseniz, muhtemelen hiçbir belirti göstermezsiniz.

Şu anda, esrar alerjilerinin tedavisi yoktur. Semptomlarla başa çıkmak ve rahatsızlığı azaltmak için antihistaminik alerji ilaçları kullanıla bilir. Ancak alerjilerden kurtulmanın %100 yolu, reaksiyonun artmaması için alerjen kullanımını burakmaktır.

th.jpg

Kenevir bitkisi yetiştiriyor ve alerjiniz varsa, doktorlar semptomları azaltmak veya önlemek için eldiven, yüz maskesi takmanızı önerir. Doktorlar ayrıca esrar poleninin nefesinizi etkilemesi ihtimaline karşı inhaler kullanılmasını tavsiye eder.

Eğer esrarın kullanımına değil, kenevir bitkisine alerjiniz varsa, o zaman daha kolaydır - cildi ve solunum organlarını bitki ile mümkün olduğunca temas halinde korumak gerekir.

Kaynak: Healthline

Son düzenleme:

Leeyt

Yeni üye
Esrarı sarıp sigara şeklinde tüketiyorum herhangi bi alerjik reaksiyon göstermedim geçen gün bisküvi yapıp, yiyerek tükettim akabinde yüzüm, cildim şişti, kurdeşen oldum sabahına geçti emin olmak için dozu azaltıp bugün bir daha yiyerek tüketicem

MrTiger420

Müptezel
Esrarı sarıp sigara şeklinde tüketiyorum herhangi bi alerjik reaksiyon göstermedim geçen gün bisküvi yapıp, yiyerek tükettim akabinde yüzüm, cildim şişti, kurdeşen oldum sabahına geçti emin olmak için dozu azaltıp bugün bir daha yiyerek tüketicem
Geçmiş olsun. Dikkat etmek lazım. Benim de bazı çiçeklere alerjim var. Yaş ilerledikçe yeni yeni şeyler ortaya çıkıyor :) Çiçeklenme döneminin sonlarına doğru hapşırma ve burun akıntısı oluyor. Çıplak elle dokunduğumda ise kaşıntı deri döküntüsü ve nadiren yanık gibi kabarcıklar oluyor.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Melez Melez:
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    **
  • NewGardener NewGardener:
    ***** ***** ****** ****** **
  • Emmy Emmy:
    ******** ** *
    +1
  • NewGardener NewGardener: