Esrarı yiyerek tüketebilmek için bu çok önemli!

Selam kankalar. Bir çok şey duyuyoruz esrarın çayı, keki, tereyağsı ve aklıma gelmeyen onlarda metod. Ancak bu konuda en önemli adım
Esrarın decarboxylate edilmesi!
Yani esrarın thcsinin aktifleştirilmesi. Bu konuyla ilgili forumda çok ama çok az bilgiler var. Bu konuda çalışmalarıma başladım. Sende bu konuda destek olabilir veya yardım alabilirsin.

Evet kankalar leaflyde bu konuda yapılan metodu paylaşmak isterim. Lütfen denerseniz bildirin

Dekarboksilasyon

Kenevirinizi bir fırında dekarboksile ederken, bir fırındaki sıcaklık kadranının tam olandan daha ortalama bir sıcaklık olduğunu hatırlamak önemlidir.

Fırınlar sıcaklıkta 20 veya daha fazla derece dalgalanabilir, bu nedenle esrarınıza dikkat edin. Çok çabuk kahverengiye dönerse veya yanıyormuş gibi kokuyorsa fırını kısın. Fırını düzenli olarak kenevir pişirmek için kullanacaksan fırın termometresi iyi bir yatırımdır.

Araçlar
Jesse Milns / Leafly
  • Fırın tepsisi (tercihen Pyrex)
  • Alüminyum folyo veya parşömen kağıdı
  • Kenevir
Talimatlar
  1. Fırın sıcaklığınızı 225 Fahrenheit dereceye ayarlayın ve fırın rafını orta konuma yerleştirin. Fırınlar üstte daha sıcak, altta daha soğuktur, ortasına yerleştirmek ideal sıcaklıkta dekarboksilasyon yapmanızı sağlayacaktır.
  2. Fırın tepsinizin boyutuna göre bir parça alüminyum folyo kesin ve hafifçe buruşturun, ardından fırın tepsisine yerleştirin. Bu, ısıyı alüminyum folyodan daha iyi ileten ve fırındaki havadan daha fazla ısınan kenevirin fırın tepsisine doğrudan temasını en aza indirecektir.
  3. Keneviri bir pirinç tanesi boyutuna gelene kadar hafifçe parçalayın, çok ince öğütülmüş bir öğütme yanma riskini artırır. Keneviri alüminyum folyonun üzerine yayın, ardından üstüne başka bir alüminyum folyo parçası hafifçe koyun. Fırın tepsisini fırına koyun ve 45 dakika pişirin.
  4. 45 dakika sonra, fırın tepsisini fırından çıkarın ve oda sıcaklığında 30 dakika soğumaya bırakın. Kenevir hafifçe kızartılmış ve altın sarısı kahverengi görünmelidir.
  5. Kullanılacak kadar soğuduğunda, dekarboksile kenevirinizi ileride pişirmek için kullanmak üzere bir saklama kabına dikkatlice koyun.

ayteach

Müptezel
Bu anlattıkların tam olarak ne ise yariyor. Ayrıca bu işlemi kurutulmuş urunlere mi yapıyoruz yoksa hasat edip hemen sonrasında mi yapılıyor. Bu islem hakkında biraz daha detay verebilir misin

Bu anlattıkların tam olarak ne ise yariyor. Ayrıca bu işlemi kurutulmuş urunlere mi yapıyoruz yoksa hasat edip hemen sonrasında mi yapılıyor. Bu islem hakkında biraz daha detay verebilir misin
Hasatı alıp 2 hafta kurutuktan sonra yapabilirsin knka.
150 derece fırına 15 dakika yaprakları ısıtın.

Olayın özünü isteyenlere, roket bilimi gibi anlatmaya gerek yok. :)
Knka bu olayın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir çok insan bu adımdan ötürü başarısız oluyor. Yedikleri kafasına girmiyor.

Knkalar sizce fırın içerisinde ki fan açık olması gerekiyor mu? Ne düşünüyorsunuz bu konuda ?
güzel soru 1 haftadır 4 defa fanlı fansiz denemem oldu en iyi marka fıstık ezmesi ( daha yagli olduğu için tercih edilir ) nutella falan bir türlü çalışmadı şimdide arkadaş 150 derece de 15 dakka diyor yabancı bir makale de de 140 derece 15 dakika diyor ben bu işi anlayamadım dostum

Woppy

Ordinaryüs
Knklar bende birçok sekılde denedim ama bu decarp işini basarabilmiş değilim net bir şekilde deneyip tarifi calısan arkadaşlar varsa bizleride aydınlatırsa iyi olur.

Meth

Yeni üye
bu mevzu önemli ben 2-3 kez petibör yapmıştım hepsi başarılı oldu
ama mesela birinde 120 derecede yaptım diğerinde 150 derecede. sanırım mevzu tam o malzemenin olması gerektiği anda fırından almak

Woppy

Ordinaryüs
Knk mevzu kuru olacak ve 120derecde yarım saat beklemek rengonın kahve veya sarımsı bi renge dönmüşse olay tamm trıfı cozdumm bı çok kez denedim sıkıntı yok afyet olsun

cemsid

Üye
Knk mevzu kuru olacak ve 120derecde yarım saat beklemek rengonın kahve veya sarımsı bi renge dönmüşse olay tamm trıfı cozdumm bı çok kez denedim sıkıntı yok afyet olsun
Dostum , 120 derecede yarım saat civarı bekletiyor. Fırına atarken folyo hava almayacak şekilde mi kapatmaliyiz ? Bir kaç yerde öyle olması gerektigini gordgum icin sormak istedim. Yukarı da da arkadaş üstünü hafifçe kapatın demiş.

Woppy

Ordinaryüs
Aynen knk şöyle düşün bitki kurukdn buharlasan terpenler thc ws iceriklerin buharla gitmemesi yine aynı kabın iicnde kalıp bitkide kalması baksak kapatmazsa fırının kfası olur :)

cemsid

Üye
Aynen knk şöyle düşün bitki kurukdn buharlasan terpenler thc ws iceriklerin buharla gitmemesi yine aynı kabın iicnde kalıp bitkide kalması baksak kapatmazsa fırının kfası olur :)
Tamamdır. yiyeceğimiz şeye birleştirme den önce folyoyu açmadan soğumasını bekleyeceğiz demi bir de ?

Peki en etkili yöntemi hangisi kafa olması için. Senin deneyimlerin neler ? Petibor arasına Nutella ya da fıstık ezmesi koyup tekrar strecliyip bir 10 dk yapıyorlar. Bunu önerdi bir kaç kişi.

Limonhaze88

Yeni üye
İki yaz önce +20 thc bir kızımız vardı. Denk geldiği şekilde anlatıyorum. Kalan dip ve ponçik küçük parcalar üzerinde bol parıltı olan yapraklar kullandım. İyice ufalanmis halde firina 100 derece ayarlayıp 45 dk bekledi. 330 gr tereyağında (büyük tencere içinde küçük tencereyi suya bırakarak yani atese değil kaynayan suya koyuyorsun tencereyi) 2 saat durdu. Sonra buzluğa attim bi saat tam dondu. Sonra tekrar 2 saat ocağa aldim aynı şekilde. Sonunda bir kaba süzüp buzluga attım. Aga ertesi gün kek yaptım yedim daha önce deneyimim yoktu. Bi saat sonra falan gelirmiş kafası. Ben de 4-5 dilim gömdüm niye olmadı ya diye sonra yarış atina döndük. 6 saat kafa mi yaşanır. Düşüş yok dalgalanma yok. Fakat bir daha ne yaptimsa yağ yapmayı beceremedim. Bence en önemli faktör thc oranı. Lemon haze ile defalarca denedim olmadı. Auto zaten hic denemeyin bile yazik emeğinize. Esenlikler dilerim

cemsid

Üye
5 Gr sigarayı fırında 30 dk,110 derecede beklettim. Daha sonra 150 Gr tereyağı ve 50 ml suyun içine ekledim. Kaynadı. Ama bir süre sonra tekrar su eklemem gerekirken eklemedim ve sigaralar yandı. Ama sonra bir tencereye sicak su koydum, kanıyla bersberde yağı suyun içine koyup toplamda 3 saat falan pişirdim. Süzüp buz dolabina koydum (bu arada yandığı için tadı aynı kavurma gibi oldu :d ) kek yaptık. Kekin 4/3 unu yedim ayrı zamanlarda pek bir şey olmadı, son bir parçası kaldı onu da normal yiyeyim dedim 3-4 gün sonra , çöp olmasin diye. 45 dk sinra yavaş yavaş kafası bir gelmeye başladı ,pir geldi :d hiç oyle bir şey yaşamadım. Sürekli yemek yeme isteği oldu. 5-6 saat sürdü. Bence doğrudan yag ve suya karıştırmaya gerek yok. Benmari usulü (ocağın üstünde olacak ama şu) pişirerek güzel olur. En azından yanmaz. Bir daha ki hasatta öyle yapacağım.

Woppy

Ordinaryüs
Knk yiyecek olarak tüketilecek ise şöyle olacak önce thcleri etkin hale getirmek için decarp yağıyoruz 110-120 turbolu fırında 45 dk spguyunca benmari usulu seklinde tereyagı icinde otları en az 3-4 saat yangın içinde kalmalı tenceredeki su azaldıkca eklenecek kısık ateşte olmalı sonrasında süzüp dondurun istediginiz sekılde kullanın yumurtamı kırarsın kekmi ben bilmem ama decarp doğru sekılde yapılmaz ise kafa olmaz decarp olmus ot rengi kahverengi olmalı yeşil olmayacak yanlışta olmayacak.

cemsid

Üye
Knk yiyecek olarak tüketilecek ise şöyle olacak önce thcleri etkin hale getirmek için decarp yağıyoruz 110-120 turbolu fırında 45 dk spguyunca benmari usulu seklinde tereyagı icinde otları en az 3-4 saat yangın içinde kalmalı tenceredeki su azaldıkca eklenecek kısık ateşte olmalı sonrasında süzüp dondurun istediginiz sekılde kullanın yumurtamı kırarsın kekmi ben bilmem ama decarp doğru sekılde yapılmaz ise kafa olmaz decarp olmus ot rengi kahverengi olmalı yeşil olmayacak yanlışta olmayacak.
Ben turbosuz fırında 30 dakika 110 derecede tuttum . Rengi, kahverengine döndü. Belli bir 15 dj dah bekletseydim dedigin gibi daha etkin olurdu. Biraz çok yemem gerekti benim.

Peki bu decarpi yaptıktan sonra normal yesek ,yağ yapmadan, daha hafif bir kafa mi olur ?

Leodee

Üye
Selam kankalar. Bir çok şey duyuyoruz esrarın çayı, keki, tereyağsı ve aklıma gelmeyen onlarda metod. Ancak bu konuda en önemli adım
Esrarın decarboxylate edilmesi!
Yani esrarın thcsinin aktifleştirilmesi. Bu konuyla ilgili forumda çok ama çok az bilgiler var. Bu konuda çalışmalarıma başladım. Sende bu konuda destek olabilir veya yardım alabilirsin.

Evet kankalar leaflyde bu konuda yapılan metodu paylaşmak isterim. Lütfen denerseniz bildirin

Dekarboksilasyon

Kenevirinizi bir fırında dekarboksile ederken, bir fırındaki sıcaklık kadranının tam olandan daha ortalama bir sıcaklık olduğunu hatırlamak önemlidir.

Fırınlar sıcaklıkta 20 veya daha fazla derece dalgalanabilir, bu nedenle esrarınıza dikkat edin. Çok çabuk kahverengiye dönerse veya yanıyormuş gibi kokuyorsa fırını kısın. Fırını düzenli olarak kenevir pişirmek için kullanacaksan fırın termometresi iyi bir yatırımdır.

Araçlar
Jesse Milns / Leafly
  • Fırın tepsisi (tercihen Pyrex)
  • Alüminyum folyo veya parşömen kağıdı
  • Kenevir
Talimatlar
  1. Fırın sıcaklığınızı 225 Fahrenheit dereceye ayarlayın ve fırın rafını orta konuma yerleştirin. Fırınlar üstte daha sıcak, altta daha soğuktur, ortasına yerleştirmek ideal sıcaklıkta dekarboksilasyon yapmanızı sağlayacaktır.
  2. Fırın tepsinizin boyutuna göre bir parça alüminyum folyo kesin ve hafifçe buruşturun, ardından fırın tepsisine yerleştirin. Bu, ısıyı alüminyum folyodan daha iyi ileten ve fırındaki havadan daha fazla ısınan kenevirin fırın tepsisine doğrudan temasını en aza indirecektir.
  3. Keneviri bir pirinç tanesi boyutuna gelene kadar hafifçe parçalayın, çok ince öğütülmüş bir öğütme yanma riskini artırır. Keneviri alüminyum folyonun üzerine yayın, ardından üstüne başka bir alüminyum folyo parçası hafifçe koyun. Fırın tepsisini fırına koyun ve 45 dakika pişirin.
  4. 45 dakika sonra, fırın tepsisini fırından çıkarın ve oda sıcaklığında 30 dakika soğumaya bırakın. Kenevir hafifçe kızartılmış ve altın sarısı kahverengi görünmelidir.
  5. Kullanılacak kadar soğuduğunda, dekarboksile kenevirinizi ileride pişirmek için kullanmak üzere bir saklama kabına dikkatlice koyun.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!