Dolapta açan çiçekler

• Konbuyu başlatan Üye silindi 24060
  • Başlangıç tarihi

husyn

Doktor
Havya lehim delme vidalama hepsi mevcut kankam. Şu durumlarımı düzelteyim sorunlarımı halledeyim sakin kafa ile başlarım bende toplamaya.
havya ucun iyi kulanılmışsa çizilmişse o zaman havya ucu al şipariş vereceğimiz sitelerde varsa eklerim listeye, pastan varmı, leyim telin varmı 1mm kalınlıktan fazlası gelmez bize küçük leğimler yapacağımız için

husyn

Doktor
sağutucu plakasını fullesek 450W güç gerekiyor
ortası için 340W gerekecek
en alt seviyemizin için 220W gerekecek bunu amperini biraz daha düşürüp 180W yapabiliriz,
ama sonra dersen ben bunu diraz yükseldeğim dersen en yükseği 450w oluyor işte ozamanda 500w adaptör gerekir

ne demek istediğimi anladınmı ledleri sonradan arttırırsın ama , bu iki ürünü doğru seçmek gerekiyor üstü bizi bozmaz ama altında olmaz işte

husyn

Doktor
ben fikrimi söyleyeyim sana 450w sistem fazla gilir galiba, 350w lık sistem güçün alta inmek bana mantıklı gelmiyor trimtoptan gücü biz istediğimiz gibi ayarlama özelliğimiz olacağından 350w alıp 200w düşüre bilirsin tabi hatta 150w bile
500w sistem fiyatı 400tl arttırır galiba
350w sistem fiyatı 70 ile 200 arası arttıra bilir

husyn

Doktor
Ü

Üye silindi 24060

Guest
Kankam adaptör de 350w olan ewet iyi ayarlanması güzel ama ben regülatör lerden pek anlaöayıyırum. Lisede bu kadar detayları görmedik ama hoşuma gitti valla öğretmen gibisin kankam Allah senden razı olsun. Sayende elektronik bilgim gelişiyor tekrardan. Bu site güvenilirmi canda linklerini topluyorum. Birde amper ayarlama diyordun sen

husyn

Doktor
Kankam adaptör de 350w olan ewet iyi ayarlanması güzel ama ben regülatör lerden pek anlaöayıyırum. Lisede bu kadar detayları görmedik ama hoşuma gitti valla öğretmen gibisin kankam Allah senden razı olsun. Sayende elektronik bilgim gelişiyor tekrardan. Bu site güvenilirmi canda linklerini topluyorum. Birde amper ayarlama diyordun sen
sağlam siteler dotum, sen başka yerlerden daha ucuza bulursan paylaşta envarterime ekliyeyi, sen link toplamana gerek yok son kısımda tam liste çıkaracağım sana benim meslek bu, ben her aşamanın her ayırtısını yapcağı ataya kadar beyan edrim sana hata payı bırakmam ben

husyn

Doktor
350w lik sisten hazırlayacağım sana bu konuda anlaştık sen onu 180w kadar düşürüp kullana bilirsin, 6adet PCB - 72adet led olacak şekilde
şu anki son ali bu olacak,
1669951695409.png
1669953114912.png

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 24060

Guest
Kankam süpersin sen zaten mesleğin elektronik olduğunu muhabbetin başından anladım. Ama çok kralsın. Teşekkür ederim. En son açık devre şeması koymak lazım iznin olursa tabi.

husyn

Doktor
havyam var dedin eskimi,leyim telin varmı, pastan varmı, havya ucu kaç mm, bana bunları beyan etki, ben yölendireğim seni, gider boktan bir tel bulursun sonra uğraşırsın

Ü

Üye silindi 24060

Guest
havyam var dedin eskimi,leyim telin varmı, pastan varmı, havya ucu kaç mm, bana bunları beyan etki, ben yölendireğim seni, gider boktan bir tel bulursun sonra uğraşırsın
Bunları yenilerim sıkıntı yok havya ucum kalın şuanlık. Lehinde kalın lehim . Ulaşırım bunlarda sıkıntı yok. Pasta sünger onlar var

husyn

Doktor
Kankam süpersin sen zaten mesleğin elektronik olduğunu muhabbetin başından anladım. Ama çok kralsın. Teşekkür ederim. En son açık devre şeması koymak lazım iznin olursa tabi.
ben teknik ressam tasarımcı, ama okurken elektriyonikciler yanlış meslek seçtiğimi söyluyorlardı, milim milim herşeyi vereceğim sana san resimde bakıp sıkacaksın sadece

Son düzenleme:

husyn

Doktor
şimdi devam edelim, şimdi işler daha kolaylaştı ben farkketmemiştim ama bizim istediğimiz samsung ledleri PCB üzerine leğimlenmiş olanıda varmış daha gözel oldu, lakin bizim seçtiğimiz PCB kartları ara akımınıda biz yapacağız bu ballantları, Seri bağlıyacağız her PCB de Paralal bağlıyacağız.
1670358370997.png şekilde görüldüğü gibi artıdan eksiye1670358330858.pngburdada her PCB artıdan artıya eksiden eksiye
Tam bağlantı hali;
1670358717874.png1670358786958.png
1670358849877.png1670358895414.png

Bu led lerin özelliği 5-6Walt kadar çıkara biliyor olmamız, buda bize sistemi 130walt tan 550walta kadar bir güç vermesi,
ledler @350mA de 177lümen Işık akısı ve @1500mA de 550lümen Işık akısı sağlamakta, bu değerler incelediğim ledler arasında en iyisi diye bilirim.

Şimdi elimize ulasan ürünleri hazırlamak;
ilk parçamiz soğutucu,
1670359816904.png1670359861071.png
çeşitli yerlerine toplam 64 delik açacağız bu delik çapları kullanacağımız vidanin dişdibi çapı olacak, ben M3,5mm çapta vidağı seçtim oyüzden delik çaplarımız 2,5mm olacak alınacak vida kendiliğinden diş açan vidalardan olacak.
Delik eksenlerini belirleme, PCB lerinizin hepsini sağutucuya monte edilecek yere yerleştirerek keceli kalemle noktaları atacaksınız. daha sonra belirlelen noktalara 1 civi ile tek bir tıklatmanız yeterli olacaktır alüminyum yumuşak olsuğundan, punta noktaları atıyoruz, delerken 1-2mm sağa sola kacırmada sıkıntı olmaz, o kadar payımız var, alacağımız vida; kendiliğinden diş açan hemde kendiliğiden pullu olmalı M3,5x10mm
PCB soğutucuya bağlamak için; Standartı Din 968 M3,5x10mm 54 adet
1670360565079.png
Fanlar için vida; Standartı Din 7976 M3,5x65mm 6 adet; bu vidaları fanlara sadece ikisi sıkılıyor, yeterli, bu vidaların uçları kesilecek fanla birlikte soğutucuya sıkıldıktan sonra ne kadarı vida ucları dışarıya çıkıtırsa, ya kesilecek yada üsten pulla çıkmaması sağlanacak ama sivri kımı kesilecek
1670361886064.png
Asmak için vida; Standartı Din 7983 M3,5x30mm 4 adet, bu vidayı uzun tutmamızdaki amaç gevşerse sistem yere düşmesin diye, güvenlik amacı.
bu sayfada görsel akkımızı doldurduk devamı sonraki,

Son düzenleme:

husyn

Doktor
1670362266954.png Asmak için vida yerlerini belirlerken soğutucu vidalarına denk gelmemesine bakın,

Şimdi soğutucu delikleri açıldıtan sonra, fanları vidaları sıkılınca alt yüzeyden çıkmıyorsa buna eminseniz, PCB lerimizi soğutucuya bağlıyalım, lehimleme işlemini yaparken bizim için kolaylık olacaktır, lehim yaparken hareket etmemesi,

Ben dizilime asağıdaki resme göre yaptım, Sarı olanlar 3000K, Açık mavi olanlar 4000K, Beyaz olanlar 6000K, Benim yaptığım dizilimde mavi ve kırmızı spektrum eşit siz değiştire bilir siniz.
1670362626348.png

Şimdi elimizde iki çeşit kablo olacak, ledleri birbirine bağlarken 2mm tel çapında, PCB leri birbirine bağlarken 2mm çapında, bu ikisi tek tel olacak, elektrik hattımız bunun esnek olaması için çoklu tel alın 2-2,5mm çapında
2mm tellerle led aralarındaki bağlantı yerlerini çaprazlama + dan - ye (V den Com) olacak şelikde hepsini lehimleyin.
1670365062667.png
Lehimleme havya uçuna biraz lehim eritilir ve ucta iken hazırladığımız kabloyu lehimleriz, gene havya ucuna biraz lehim eritilir busefer pcb mizdeki yerine telle birkikte lehimi hafif yayarak havyayı geri çekeriz, bu esnada leğim yeri 3-4sn harelet etmemeli, havya uçunda lehim fazla bekletirseniz lehim bozulacaktır, havya ucundaki lehimi temizlemek için havyayı tuztuğunuz yeri bir köşeye tıklatın sonra süngeri içe silin, yada bir kaba limon tuzu koyun fazla lehimi attıktan sonra limontuzuna havya ucunu gezdirin temizlenecektir.
Havya ucu bu işte çok önemlidir, temiz olmassa lehim yaparken lehimin çoğunu kendisi ile geri alacaktır. yada lehimi iyi bir şekilde eritmeyecektir.

2mm kablo ile 110 noktayı bağlıyacaksınız, önceden kabloları kesip azırlayın, lehim yapmak için uckısımları kablodanda arındırın toplam 220 adet 2mm tel kabloğu kesip uclarını acacaksınız.

gene, 2mm kablodan 20 adet gerekli ölçüde kesip kablo uclarını açalım, asağıdaki resimdeki gibi, V yı V ye, Com mu Com bağlıyalım, sadece bir ucte V boşta, diğer ucta Com boşta kalacak onlarada beslememizi yapacağız bu bağlamada; ledlerimizin ideal voltu 3Volt x 12 =36Volt vereceğiz.
1670370543872.png

Şimdi, Adaptörümüzü soğutucunu yan yüzeğine ortalayarak koyalım ve onun içinde iki deliğimizi açalım, yada akıllı vida ile direk sıkalım,
1670371119885.png

Sonra, fanlarımızı bağlıyalım, fanlarımız 12v ama bizim buları doğru voltajı vermemiz için, birbirlerine seri olarak bağlıyacağiz, yani sol köşedeki fanin siyah kablosunu ortadaki fanın kırmızı kablosu ile leğimleyelim, sonra ortadaki fanın siyah kablosu ile sağ taraftaki fanın kırmızı kablosunu birbirlerine leğimleyelim, sağ ve sol taraftaki fanlarda birinde siyah diğerinde kırmızı kablo boşta kaldı siyah olanı sistemizdedeki Com, kırmızı olanı Volta, led sistemi üzerindenkine değilde voltaj regülatöründeki çıkışlara sıkalım, sıyah - uç, kırmızı + uç
1670371927987.png

Şimdi, volt ve amper ölçer ekranı, adaptörümüzün tam ortasına sıcak silikomla sabitleyelim, kenarlardan( sıcak silikonu çakmakla ucunu eritip sabitleme noktasına basın).
1670379743472.png 1670379691946.png

resim hakkımız doldu sonraki sayfaya,

Son düzenleme:

husyn

Doktor
Şimdi, Voltaj Regülatörü resimdeki gibi konumladırıp sıcak silikonla sabitleyin sadece adaptörün özerinden yapmanız yeterli olacaktır, bunu salam yapın biraz bolca,
1670380239374.png1670380227081.png
1670380207182.png1670380304907.png

Şimdi gelelim bağlantıları yapmaya;
ilk önce, Ekranla Voltaj Regülatörü bağlayalım,
Ekranla beraber iki kablo geliyor biri kırmızı siyah, diğeri kırmızı siyah sarı olarak, 3kablolu olan kırmızı siyah besleme, sarı olan sistemimizin amperini ölçecek,
Voltaj Regülatörü, dörtlügiriş olan yer Adaptörümüzden gelen besleme girişlerin önünde yazar + ve - olarak belirtir, ikili olan yer ledlerimizi besleyecek çıkışlar,
1670380801050.png1670380900276.png
şimdi ekranı bağlıyalım üçlü kablo dan başlıyalım, sarı olanı Voltaj Regülatörü çıkış yani ledlerimizi besleyen kısmın + olana bağlıyalım, kırmızı siyah olan adaptörümüzün çıkışı 24v kısmana, kırmızı kabloğu artı + kısma, siyah olan eksi - kısma bağladık,
ekranımızdaki ikili kablo kısmında kırmızı olanı gene Voltaj Regülatörü çıkış yani ledlerimizi besleyen kısmın - olana bağlıyalım, Ekranımızın tüm bağlantılarını bitirdik, sadece bosta siyah bir kablomuz kaldı onuda sonra.

Voltaj Regülatörünün bağlantılarını yapalım şimdide, sadece bu kadar.
1670384295811.png
Şimdi Adaptörümüzün piriz balantısını yapalım, 2x2mm kabloğu L, N kısmına bağlayın topralama bize lazım değil boşverin onu,
daha ledlerimize bağlantı çekmedik onu en sonunda yapacağız şimdi kantrolumuzu yapalım, adaptörü sehirhatına yani pirize bağlayalım, Ekranda görüntü varmı, varsa volt ayarımızı yapalım, ( yanlış ve yüksek volt ledlerimizi yakar, yanlış ve yüksek amper saatler sonra yakar)

Ekranda voltumuzu 36V getirelim, sonra ledleri besliye biliriz, ledlerde akım varkende amper ayarımızı yapacağız, bizim sistemimizin amperi Min=3,5A - Max=15A (1000mA=1A)
Ama ben listeye 400W adaptör koyacağım o yüzden Max=10A olacak - Amasiz 600W bir adaptör ala bilirsiniz adattörünüz kesinlikle 24v olmalı, birde Dijital Voltmetre Ampermetre Ekran 10A lık ekleyeceğim onun 20A olanı var ondan almalısınız.
Aslında bizim hazırladığımız sistem 10A lik olacak

1670386956126.png

Led Akım balantsını yapalım led bağlantısını yaparken voltajımızı ayarladıktan sonra led akım soketini takın, ledler yanarken amper ayarlanır, Trimpotları her zaman yavaş çevirin hızlı yapmayın.

Devre şeması böyle,
1670404640446.png

Son düzenleme:

husyn

Doktor
dostum, bu LH351B ledin ayakları içerde ben ürün elime ulaşınca farkettim, bakındım PCB ye motajlı varmı diye buldumdum zamnettim onca şey hazırladım yazdım, ama başka bir ledmiş güçü düşük, şimdi firmaya yazışıyorum bizim istediğimiz ledi PCB ye montaj yapıp göderirmisiniz diye daha cevap gelmedi, olumsuz olursa biraz daha zorluyacağım, yabancı sitelerde montajlı lehimli PCB satıyorlar ama beyan ettikleri değerler doğru değil doğru ise bizim baktığımız led değil, ben lehim konusunda incelerken 3030 diyorları ve 2835 bakmıştım (LM281B+) ayakları dışarıda olduğu için yaparız demiştim.
bak bu ledin ayakları dışarıda, samsung LM281B+ bu led de güzel ama 0,5w güçünde ama bizim hazırladığımız sistemde biraz zayıf kalıyor, led sayılarınız arttırırsak ideal olabilir.
1670415636146.png

ben zaten diyotları aldım, bir şekilde yapacağım bulurum bir yer ama bu diyotun güçünü ben çok beyendim LH351B olan istediğin gibi oynaya biliyorsun 5w gücünde ve değerleri güzel, diğer diyor LM281B+ bu diyotu samsung bitkiler için ideal diyor zaten, diyeri içinde, eğer firma özel yapmam derse, sen karar ver hangisini seçeceğini ama elektiriyonikciler çarşısında mutlaka yapan olur 100lira ateşledinmi yaparlar
Sen kararını ver ben zaten hazırladıklarımın hepsi kayıtlı onun içinde hemen hazırlarız,

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TroubleStyla TroubleStyla:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ***** hahahaha ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    **** hahahaha
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***
  • İstanbul İstanbul:
    *** ***** hahahaha***** ****** ***** ******** ****
    *** ********* ***** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ***** *** **
    +1
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** *** * **** **** ******* ** ******* * ***** ******* ******** ******* *****
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* ***** ********* ***** ** ***** ** ***** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
    +1
    ***** **** *** **** hahahaha ********** **** hahahaha** ******** **********
    +1
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ***** ***** ******** ***** hahahaha** * *****