Dış mekandan iç mekana geçiş. Bir kaç sorum var

Ufeke

Yeni üye
Dış mekandan iç mekana geçicem 2 3 gün içerisinde 2 saksı var 2 haftalık daha filiz halinde. Eve taşındıgım için parayı tükettim ucuz yollu işimi görücek 2 saksımada yetecek ışık önerisi verebilecek varmı.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Isik icin 500-600 tl bütce varsa sorun yok kanka.

Ufeke

Yeni üye
EN BABA 200 TL BÜTÇEM VAR . Yani sorun var :D N11 de felan görüyorum duylu grow led vs onlar bi işe yaramazmı

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka sana sana 3 renk isik lazim, 50 watt turuncu 100 watt mavi 200 watt kirmizi. Istersen sana daha detayli yazarim bu isiklari alabilirsen bitkilerini tam hakki ile yetistirisin ve sana yardimci olurum isiklari nasil kullanacagin hakkinda.

Ufeke

Yeni üye
FULLSPECTRUM deniliyor bu dediğin ışıklara hepsini bir arada veren ledler var.Ben şuan bir tane buldum 399 liradan 39 liraya düşmüş gittigidiyorda link atsam bir baksan olurmu ?

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka 399 tl lik full spectum sadece para tuzagi alma yazik olur parana. At link bakayim ama bakmama gerek yok olmaz o fiyata inan bana olamaz.

Ufeke

Yeni üye
aga ne yapıcam ozaman .Zerre para kalmadı 200 tl kaldı bir tek bitkilerim ölsün istemiyorum .

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Gönderdigim makaleyi ben yazmadim sadece bu isin erbabi bir siteden google ya tercüme ettirdim ve bu sadece isik konusunda yetersiz bilgiye sahip olan kankalar icin yaptim.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Bir iç mekan kenevir çiçek odasının verimi veya verimi, odanın büyüklüğü veya mevcut alan ile sınırlıdır. Bu, uygulama alanınızın boyutunun ihtiyaç duyulan ışık miktarını da belirleyeceği anlamına gelir. Fotosentetik Foton Akısı (PPF) ve Fotosentetik Foton Akısı Yoğunluğu (PPFD) seviyeleri, yetiştiricilerin kapalı yetiştirme alanları için en iyi aydınlatma çözümlerini belirlemelerine yardımcı olabilir. Bir çiçek odasında aydınlatma miktarı yetersiz olduğunda, sonuç daha düşük kaliteli kenevir ve daha düşük miktarlardır. Bitkiler çok yüksek bir yoğunlukta çok fazla ışık alırlarsa hafif yanık alabilirler. Yüksek Yoğunluklu Deşarj (HID) ışıklarının reklamı genellikle lambanın vat miktarına bağlı olarak belirli bir büyüyen alan için yapılır; örneğin, ışık üreticileri tarafından 5'x5'lik bir büyüme alanında optimal olması için 1000w HID ışığı önerilir. Yetiştiriciler, ne kadar ışığa ihtiyaç olduğunu belirlemek için watt kullanmak yerine, bitki örtüsünün aldığı ışık miktarını ölçmelidir. Unutmayın, HID ışıklar, Fotosentetik Olarak Aktif Radyasyon (PAR) olarak kabul edilen 400nm-700nm ışık spektrumu aralığında ışık verir. Bu PAR ışığı özellikle önemlidir çünkü bitkilerin büyümek için bu aralıkta olan ışığa ihtiyacı vardır. Işık, foton adı verilen bir birimle ölçülür. Bu sadece yeterli aydınlatma elde etmekle ilgili değil, özellikle yeterli PAR fotonları elde etmekle ilgili.

İdeal PPFD Seviyeleri
İdeal PPFD seviyeleri, kapalı yetiştirme alanları için 700-900 µmol (PPFD) arasındadır ve kanopinin tepesinde 500 µmol'den (PPFD) daha az alan herhangi bir nokta olmamalıdır. 500 µmol'den (PPFD) daha az alan bitkiler, ideal PPFD seviyeleri alan çiçekli kenevir bitkilerine kıyasla daha fazla "larf" veya daha az yoğun ve yapraklı tomurcuklara sahip daha küçük tomurcuklar üretecektir. Birçok yetiştirici, bitkilerine olabildiğince çok ışık fotonu sağlamak için kapalı bir yetiştirme alanına gereğinden fazla ışık eklemeye çalışabilir, ancak kenevir bitkisinin kullanabileceği foton yoğunluğunun da bir sınırı vardır. Daha büyük kenevir bitkileri, yetiştirme alanına tutarlı bir şekilde yeterli ek CO2 uygulanırsa ve sıcaklık ve bağıl nem gibi ek çevresel faktörler de optimal ise 1500 µmol'e (PPFD) kadar daha yüksek PPFD seviyelerini işleyebilir. Işık alımları, ortamdaki CO2 miktarı ile bir şekilde sınırlı olabilir. PPFD seviyeleri iç mekanlarda 2000 µmol'ü (PPFD) aşarsa, aşırı durumlarda verimdeki kalite ve miktarın düşmesi olasıdır. Aşırı PPFD seviyeleri sonunda bitki dokusu hasarına yol açabilir. Bitkiler, aşırı aydınlatmanın bir sonucu olarak foto koruma tepkileri ile kendilerini korumaya çalışacaklardır. Fotoinhibisyon, hafif stresin bir sonucu olarak fotosentez hızını azaltır. Fotoinhibisyon artık bir bitkiyi etkili bir şekilde korumadığında, sonunda kloroz ortaya çıkacaktır.

PPFD'nin ölçülmesi
Watt, bitkiler için kullanılabilir ışık miktarını ölçmek için doğru ölçü değildir. Bunun yerine yetiştiriciler, bitkiler için kullanılabilir ışık miktarını ölçmek için Fotosentetik Foton Akısı (PPF) ve Fotosentetik Foton Akısı Yoğunluğu (PPFD) kullanmaya odaklanmalıdır. PPF, PAR fotonlarının ölçümüdür ve PPFD, belirli bir uzaydaki PAR foton yoğunluğunun ölçümüdür. Bu, yetiştirme HID, LEC ve LED'de kullanılan tüm ışık türleri için geçerlidir.

Aydınlatmayı Sınırlayan Faktörler
Bir bitkinin fotosentez için ışık alımını sınırlayabilen başka çevresel faktörler de vardır. Ortamın sıcaklığı, CO2 seviyeleri ve bağıl nem, bir bitkinin fotosentez hızını etkileyebilecek faktörlerdir. Sadece çevresel faktörler değil, bitkinin genel sağlığı da fotosentez hızını etkileyebilir.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Önce 100 watt mavi isik LED al o para yeter sana. ama 3-4 hafta sonra kirmizi takviyesi yapmalisin

Ufeke

Yeni üye
şimdi kabini hazırladıktan sonra 100 wat mavi ışığı bitkinin tepesine koyucam daha sonra kırmızı eklicem 3 4 hafta diyosun ama bitkim indorr yani max 3 ay sürüyor yetişmesi

Ufeke

Yeni üye
kankam sen bana bi link atsana. 500 liralık işe yarayacak olan led'i .Ben bi yol bulmaya çalışayım bulamazsam da ikinci söylediğin şekil parça parça alıcağım ışıkların linkini at.Duruma göre bi yol haritası çizeyim

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Tamam kanka yazdiklarini okudum ve ona göre yaziyorum sana, Telefonuna PPFD app indir. Isigi ölmen icin gerekli o app, isigi ölcmeden gerekli isik bitki arasi mesafeyi bulamayiz.

Ufeke

Yeni üye
bunu alıcam başlangıç olarak. peki bunun kurulumu kolaymıdır halı saha ışıklarına benziyor :)

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Cok kolay kanka sadece kablosuz gelebilir kablo bagliyacan ucuna bir fis tak prize

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Ama o app cok önemli ihmal etme indir telefonuna

Ufeke

Yeni üye
İndoor tohum benimki ne kadar süre bunu kullanıcam daha sonra kırmızı sarı ışıkları eklemem gerektiği zaman ne yapıcam 3 ünü birdenmi yakıcam. Kankam bide o bahsettiğin 500 600 lira olan ışığın adını versene olmadı günlük bir iş bulup.

Ufeke

Yeni üye
bi kasiyon kameram var ederi 800-1000 lira ben letgodan bulursam o ışıktan 500 600 sayar takas eder bi şekil alırım artık

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka aylik gelirin yoksa ve o parayi bir sekilde bulmanin tek yolu kamera satmak ise karar senin. O isiklari bul sana bütün bilgimle yardimci olacagim kanka. Seni takip etmeye basladim. Verdigim sözün arkasindayim.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    ******** ** ***** **
  • F FirstGrowing:
    hahahaha** ***** *****
  • TabldotLife TabldotLife:
  • bandaleros bandaleros:
    +1
    +1
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha* ******** ********* ****** ******* ********* ******
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ***** hahahaha* ****** ****** ** *********
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha** ******* ****** ******
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** **** hahahaha* ***** ********
  • bandaleros bandaleros:
  • C CHaRaMBoL:
    hahahahahahahaha
  • bandaleros bandaleros:
  • C CHaRaMBoL:
    hahahaha *** ******** ********* ******* ***** ** **** ********
  • İstanbul İstanbul:
    ******** ********* ******** **** hahahaha* ***** ********
  • L Lew4nd0w5k1:
    ****** ****** *** ********* hahahaha *** ******** ********* ******* ***** ** **** ********
  • TabldotLife TabldotLife:
    TabldotLife TabldotLife: ** *** ** ******** *** ****** *** *** ******* ********* **** *********