Coco

TC Nargile

Rastafaray
Coconun büyük avantaji var.inanin dostlar coco da ayni toprakta yaptiginiz gibi yapin, tek farki cocoda her gün sulama her gün calmag var.

420forever

Kıdemli Üye
knk her gün sulama derken nasıl oluyor? az az mı su veriyoruz yoksa normal toprak suluyormuş gibi mi su veriyoruz ve gübre verme muhabbeti nasıl oluyor? haftada bir kez mi yoksa yine bi boş sulama bi gübreli sulama olarak mı veriyoruz. 2 günde bi gübre verirsek şaftı kaymaz mı kızın? cocoyu biraz araştırıp 2. growu senin dediğin gibi yapacam knk bakalım ne olucak

TC Nargile

Rastafaray
Tmm sen sistemin hazırsa yarın bana profilden yaz tar

knk her gün sulama derken nasıl oluyor? az az mı su veriyoruz yoksa normal toprak suluyormuş gibi mi su veriyoruz ve gübre verme muhabbeti nasıl oluyor? haftada bir kez mi yoksa yine bi boş sulama bi gübreli sulama olarak mı veriyoruz. 2 günde bi gübre verirsek şaftı kaymaz mı kızın? cocoyu biraz araştırıp 2. growu senin dediğin gibi yapacam knk bakalım ne olucak
Dostum toprakta yaptigin 3-4 gündeki sulamayi coco her gün yapiyorsun. Coco gübreleri ona göre ayrlanmis gübreler, ayni topraktaki gibi alttan biraz su cikana kadar, Isik, nem ,sicaklik hepsi ayni. Sadece PH degisik, cocoda PH 5.5-6,2. Ben hep 5,8-6 arasi yaparim.

Son düzenleme:
pahalı topraklardan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine coco'ya geçiş yaptım. @Nargile'nin dediği gibi mucizevi şekilde avantajlı olduğunu bizzat tecrübe ettim. arkadaşlar hiç bir farkı yok toprak ile. sadece ama sadece ilk günden gübre veriyorsun o kadar. birde ph aralığı farklı. Bir denemelisiniz

Ölümüne

Kıdemli Üye
Dostlar gelin su toprakta yetistirmekten vaz gecin. Inanin bana topraktan cok farkli bir olay degil. Avantajlari cok fazla. Forumlara girin orada coco hakkinda cok bilgi var. Coco da yetistirmeye karar veren her kanka icin bastan sonuna yanindayim, bilgi birikimle.
Abi sıradaki growumu coco yapmayı düşünüyordum, seninde onerinle kesin olarak cocoya geçiş yapıcam

Selam nargile, coco için her gün su verilmesini istiyor demişsin, satarken kendi kütlesinin 9 katı su tutuyor diye reklam yapıyorlar. Açıkçası ben safe takılıp 3 5 günde bir uğramak istediğimden çocukların başına cocopeat e yanaşmıyordum. Normal toprak gibi sulasak oluyor mu bu arkadaşı?
Coconun artısı hafif yapısı ve bol hava alarak kökleri hızlı geliştirmesi, dolayısıyla hızlı besin alımı ve büyüme anladığım kadarıyla. Peki ben normal toprağa cocopeat karıştırsam toprağın biraz daha hava alabilmesi sıkışmaması için mantıklı mıdır? Halihazırda böyle işlem yapıyorsanız oranı nedir normal toprak ile cocopeatin. Ben yüzde 20 eklerim diye düşünmüştüm.

TC Nargile

Rastafaray
Dostum evet su tutmasi dogrudur,ama ona göre kurumasda hizlidir, ondan dolayi hergün su vermek gerekir, arada bir her hangi bir nedenden dolayi veremezsen sikinti olmaz. Topraga coco karistirmak topragin sertlesmesini azaltir, ama hic toprak coco karisimi yapmadim bilmiyorum hangi oranda karistirilir. Ben coco hydroto karisimi yapiyorum.

Dostum evet su tutmasi dogrudur,ama ona göre kurumasda hizlidir, ondan dolayi hergün su vermek gerekir, arada bir her hangi bir nedenden dolayi veremezsen sikinti olmaz. Topraga coco karistirmak topragin sertlesmesini azaltir, ama hic toprak coco karisimi yapmadim bilmiyorum hangi oranda karistirilir. Ben coco hydroto karisimi yapiyorum.
Ufak bir araştırmayla saksı bitkileri için şunu buldum.

• 1 Litre Cocopeat
  • 2 Litre Hazır Torf (Marketlerde satılan standart birki toprağı)
  • 0,5 Litre Perlit
  • 0,5 Litre Pomza taşı
  • 0.5 litre Solucan gübresi

TC Nargile

Rastafaray
Dostum marketlerde satilan bitki topragi ne kadar verimli olur bilemiyorum. Tabiki fiyati uygundur ma bizde bir deyim vardir ``ucuz etin yahnisi yavan olur`` diye. Bütce ona uygunsa onu al. yarim lt sicak sda 1 corba kasigi toz tarcin erit kagit filitreden süz, güzelce topraga sik. Aktardan neem yagi al 1lt suya 1 corba kasigi neem yagi 1 cay kasigi sivi sabun, onda topraga sik öyle kullan. Icinden cikabilecek her türlü böcek ve hastaliklari öldürmüs olursun.

Derdim bütçeden çok sürekli sulamaya gitmek istememek :D faydalı tariflerin için teşekkür ederim.

Ayrıca 9 kat su tutma meselesi şöyleymiş, 5 litre saf blok aldığınızda su katarak açıyorsunuz ve 45 litre toprağınız oluyor. Bundan bahsediyorlar 9 kat su tutma derken.

TC Nargile

Rastafaray
Aynen ama genede topraga nazaran cok daha iyi su tutar, dolayisi ile verdigin gübreyide. Ayrica kökler cok daha iyi gelistigi icin bitkin cok daha iyi büyür. Yani coconun faydalari o kadar cok ki. Toprakla mukayese edemezsin

Yeemen

Üye
Kanka ilk günlerde gübre miktarını nasıl ayarlıyorsun sen 50-100 ml ye 1-2 damla atıyorum ben genelde

TC Nargile

Rastafaray
Semadaki bütün gübreleri + calmag. ZAten 2 senedin var a biobizz coocomix, yada plagron coco. Plogron daha kalitelidir. %70 coco %30 perlit veya hydroton ile karistirman gerekir.

Grow Muhabbetleri
Help Users
    Semtinkurtarıcısı Semtinkurtarıcısı: arkadaşlar toprağa buz koyulur mu mor olması için