Coco ile yetiştirmek

rastaman

Kıdemli Üye
Coco hindistancevizi kabuklarından yapılır. Bu kabukların esrar için mükemmel bir büyüme ortamı yarattığı kanıtlanmıştır. Son zamanlarda, coco coir, toprak yerine tercih edilmeye başlandı. Çünkü hem toprakta yetiştirme deneyimi verip hem de hidroponik yetişrtirmenin faydalarını içeriyor(hızlı büyüme ve büyük hasatlar gibi)

Coco tek başına kullanabildiği gibi, toprak daha çok oksijen geçirsin diye toprağa %20-30 olarak karıştırılabilir, veya kendi başına perlit ekleyerek kullanılabilir. %50 üstü coco, geri kalanı perlit karışımı fazlaca iş görür.

Artıları:

Toprakta büyümeye benzer
Kökler için muhteşemdir
Doğa için daha sağlıklıdır
Daha az böcek çeker
Hidroponik faydalarını içerir

Eksileri:

Gübrelemeye 1. günden başlamak gerekir.
Cal-Mag kullanmak zorunludur
coco-coir-harvest.jpg

Coco çok miktarda nemi tutar, aynı materyalden daha fazla miktarda hava tutar; bu nedenle bitki kökleriniz gelişmek için ihtiyaç duydukları oksijeni alır. Perlit ile karıştırıldığında, esrar kökleri için ideal bir su ve hava miktarı sağlar. Coconun drenajı çok iyidir, o yüzden bitkilerinizi fazla sulama sonucu öldürme ihtimaliniz çok azdır, ancak besin maddelerini de tutarak daha az gübre kullanmanızı sağlar.

Bitkileriniz iyi bir coco karışımı içerisine girdikten sonra, mutlu bitkiler elde etmek için gübre, su ve ışık ekleyin.

Bullbonus

Yeni üye
Bende bu turda coco ile başladım birde fullmol24 diye organik bir gübre kullanıyorum bitki öyle bir kök yaptıki akıllara zarar toprağın üzerini biraz eşeleyip hava almasını sağlamak bile mümkün değil her yer kök olmuş bakalım neler olucak mantara bağlamadan yetiştiririz umarım..

rastaman

Kıdemli Üye
Cvp: Coco ile yetiştirmek

BosphorusHaze' Alıntı:
Coco güzeldir kankalar... Toprak gibi değildir. Mesela 3 litre toprakla yetiştirilen bitki 60-70cm arası olurken 3 litre coco'da yetiştirirlen bitki 1m'yi bile bulabilir. Kök gelişimi için de mükemmeldir.Benim kullandığım Cocoların içinde 30 gün bitkiye yetecek kadar besin bulunuyor...

kanka içinde besin bulunan coco mu varmış göstersene biz de bilelim

mambo123

Yeni üye
Bu gübreli toprağı kullanıldığında. Büyümede çiçeklenmede ve sömeklenmede kullanılan sıvı gübreler kullanılmıyor mu ?

trakyali

Yeni üye
ideal coco karışımı nedir? %50 coco %50 perlit mi?
1 veya 2 günde bir sulama yapılması gerektiği için, önerilen gübrenin 2 katı kadarını tükettiğini biliyorum coco'nun. doğru mudur?
coco kullanılan toprakta hangi eğitimler faydalı olur?
şimdiden teşekkürler.

kiro0888

Yeni üye
Cvp: Coco ile yetiştirmek

Coco da gubreyi her sulama da veriyormuyuz advance nutrient coco bloom ? Yoksa 1 sulama da bir mi

NabicazBeKamil

Yeni üye
Coco hakkında ben de bildiklerimi yazayım.
Malum Coco Mix topraklar satılmakta artık. Bunların EC değeri 0.1'dir yani toprakta besin namına hiçbir şey yoktur. Böyle olması da gerekiyor zaten. Yani toprağı saksıya koyduktan sonra artık içine ne koyarsanız koyun bir fikriniz olacak toprak içinde ne var ne yok bileceksiniz.
Ben Biobiz Coco Mix kullandım. 50 Litre toprağa 20 L perlit karıştırdım. Elimle de iyice toprağı açtım un ufak ettim havalandırdım bir koca kapta.
Evet Kalsiyum Magnezyum bakımından en çok ihtiyac duyulan yetiştirme medyası COCO'dur arkadaşlar. Yalnız büyük bir gübre firmasının yaptığı son araştırmalar DEMİR emilimininde az olduğunu görmüşler COCO'da. Bu yüzden güzel pratik ürünler geliştirdiler.

Advanced Nutrients S E N S İ Coco bu işi çözdü. İçinde Cal-Mag haricinde DEMİR'de var. ve Vejatif dönemde extra cal mag ürünü kullanmanızda gerekmiyor. BU bilgiyi direkt Advanced Nutrients müştei yetkilisinle görüştüm. çünkü A-B serisi üründe hepsini karşılayacak değerler var. Sadece Advanced Nutrients S.ensi Coco GROW A-B kullanırken geçerli bu.

Bloom yani çiçeklenme geçtiğinizde Advanced Nutrients S E N S İ Coco BLOOM kullanmanız gerekiyor. İşte bu dönem de ekstra Cal Mag tavsiyesi kullanabilirsiniz. Ve unutmayın ki Eğer gübreleme için bir firmayı tercih ettiyseniz o firmanın pek dışına çıkılması önerilmez. Dikkat ettim gerçekten fark ediyor. Şaşırtırsınız toprağı çünkü.
Ürünlerin arkasına bakıp incelerseniz Bloom ürününün Azot bakımından daha düşük olduğunu görürsünüz. Bunlara lütfen dikkat edelim zaten zamanla mantığını da kavrayabileceksiniz.
Coco 25-26 derecelik sıcaklıklarda AirPot saksılarda yaklaşık 3 gün içinde kurumayı gösteriyor. 4 sınır olaiblir. Ben haftada 1 gübreleme yapıyorum bazen haftada 1 ek saf sulama yapıyorum.

janjanlim26

Yeni üye
adamsın bende başladım bunla 10 gün gecdi gübre vermemişdim alt yapraklar sararmışdı ilk günden gübre vermedim okuyunca dua gönderdim panpa sana

Maruk

Yeni üye
Bir sorum olacak peki coco gubresi yoksa ve elimizde soil gubreleri varsa olurmu yani kullanilirmi ???

R

Ripley'sOG

Guest
Maruk' Alıntı:
Bir sorum olacak peki coco gubresi yoksa ve elimizde soil gubreleri varsa olurmu yani kullanilirmi ???

Gübre markasınin internet sitesine girip kontrol etmek gerek.

Maruk

Yeni üye
Hocam mesela an 3 lu set  ama bu firmanin kendisine gore coco suplemetleri var elimdeki üçlü gubreyi kullansam cocoda acaba nasil olur deneyen varmi eksileri cok olurmu

R

Ripley'sOG

Guest
Maruk' Alıntı:
Hocam mesela an 3 lu set  ama bu firmanin kendisine gore coco suplemetleri var elimdeki üçlü gubreyi kullansam cocoda acaba nasil olur deneyen varmi eksileri cok olurmu

O gübre coco içinde uygun kullanmadim ancak forumda kullanan vardir soru cevap kismina bakabilirsin

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Avare Avare:
    dready* ****** *** ** *****
  • kawinnnz kawinnnz:
  • Avare Avare:
    +1
  • Avare Avare:
  • Avare Avare:
  • Avare Avare:
    ******** *** ******* ******** **** dready *********** ******** ******* **** ***** * ******
  • Avare Avare:
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** *** ** **** ******* **** *** ******** ** ******* ** ****** ***** ******* ******** ****** *********
  • kawinnnz kawinnnz:
    ******** *** ******* ******** **** dready *********** ******** ******* **** ***** * ****** *** **** ****** ***
    +1
  • Avare Avare:
    ***** **** ******* ***** **** ******* ** ******* * ******* ***** ***** *****
  • kawinnnz kawinnnz:
    ********* ***** ** * ******* ******* ****** **
  • kawinnnz kawinnnz:
    *********** ***** **
  • Avare Avare:
    ******* ******** ******* ****** ***** * ***** ****** ********* *** *** ***** ********* dready** ***** ****** ***** ***** ****** *** ********* *** **** ****** ***
  • Avare Avare:
    *** ******* *** **** dready**** ***** **
  • kawinnnz kawinnnz:
  • Avare Avare:
    *** ****** **** ** dready****
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • Avare Avare:
    ***** ****** dready*** *****
  • kawinnnz kawinnnz:
    dready **** *** ***** dready* ******
  • Avare Avare:
    ****** ******* *********** ******* ** ***** ****** ******** ***** * ***** ****** ********
  • Avare Avare:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • Avare Avare:
    ***** **** ****** ** ****** *** dready* ** * ********** *** ***** **** ** ***
  • kawinnnz kawinnnz:
    kawinnnz kawinnnz: **** ** *** ***** ******