Cob led için gerekenler ve montaj

• Konbuyu başlatan Üye silindi 13123
  • Başlangıç tarihi

Darkblue

Yeni üye
@redCliffe Üstat merhaba iki adet bir haftalık auto bitkim var ışık 100 w 30 cm mesafeden veriyorum. Ledleri sayende yaptık. İlk haftalar için yeterli midir. Kabin 60x60x90

Ü

Üye silindi 13123

Guest
@redCliffe Üstat merhaba iki adet bir haftalık auto bitkim var ışık 100 w 30 cm mesafeden veriyorum. Ledleri sayende yaptık. İlk haftalar için yeterli midir. Kabin 60x60x90

Kanka ilk 1-2 hafta için yetecektir fakat sonrası için en az 200w ve üzeri yap eğer güzel hasat istiyorsan en az 400w yapmanı öneririm.

C

Cannabis-420

Guest
Cvp: COB LED GEREKENLER VE MONTAJ

RedCliffe anlatmış ama yine anlatır bence. Elektrikçiler uğraşmıyor ben de kendim yapacağım. Hatta yaptığımı satabilirim arkadaşlar ilgilenen olursa. Quantum'a geçicem ben. elimde 20 adet 50W Aynı ledlerden var. mercekleri de var. 10 güne gelir.
uygun fiyatlı 400 w satarsan alıyım kanka hemen

Yesil088

Üye
Edit : bu sistemle 600w ile 5 kök ten 760 gram kuru aldım W başı 1.26 gram gayet verimlidir ledler test edildi onaylandı.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beyler herkese öncelikle bol hasatlar dilerim açtığım günlükte ledlerle ilgili çok talep olduğu için böyle bir konu hazırlıyorum gerekenler nasıl yapılır tarzında anlatabildiğimce anlatacağım.

İlk önce gerekli malzemeler diyelim

1 Led ler - Ben aliden aldım fiyatı 15 tl civarı 370 - 780 50w 220V olarak alırsanız full specturum olur 2 dönemdede kullanılabilir.

link : https://tr.aliexpress.com/item/32720760568.html

2 soğutucu - n11 üzerinden 100 cm ye 8 cm olan aliminyum tırnaklı bloklardan kullandım çok güzel işe yarıyorlar.

link : https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fa...tafafli-tarakli-aluminyum-ham-hali-P330519909

3 fanlar - Standart 8 cm 12 volt ile çalışan pc fanlarından alırsanız işinizi görür her sitede bulabilirsiniz.

4 termal pad - Ledlerin arka yüzeyine uygulamanız gerekiyor macunda kullanabilirsiniz fakat pad daha kolay ve tekrar kullanılabiliyor

link : https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fa...ucu-silikon-10cmx20cm-kalinlik-1mm-P283184368

5 plastik cırt link : https://urun.n11.com/hortum-baglant...-kelepce-100-adetpaket-siyahseffaf-P327525107

6 0.75 kablo 2 li -Nekadar gittiğini ölçmedim fakat en az bi 5-10 metre bulunsun zaten ucuz bişi

7 - Fanlar için 12 V adabtör 2 amper alırsanız fazlasıyla yetecektir ve Ledler için normal bir erkek fiş 3-4 tl ye her sitede bulunabilir.

link : https://urun.n11.com/adaptor/adaptor-12v-1a-15a-2a-3a-5a-amper-uydu-guvenlik-led-uyumlu-P246047193?Amper+Seç=1,5+Amper&gclid=CjwKCAiA8K7uBRBBEiwACOm4d_7q93uSbFQfkaKB4EEUDM_CxteJQt_5DH0u9T4qw5Pmst5Rt8iPoxoCioIQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

8 - Lens İsteğe bağlı fakat ledlerin verimini arttırıyor

link : https://tr.aliexpress.com/item/32920762298.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6e794c4dyQSpKz

9 - montaj için 3mm matkap ucu şarzlı matkap elektirik bandı makas 3.5 x 18 vida

Gelelim montaj kısmına ben kabinim ufak olduğu için soğutucuyu 80 cm den keserek göndermelerini istedim ve 80 cm lik soğutucuya 4 led bağladım soğutma konusunda yeterli geldi.İlk önce ledleri koyacağımız yerleri belirleyip 3mm lik matkap ile deliklerini deliyoruz

Eğer lenste takacaksanız lenside üzerine koyup onunda bağlantı yerlerini işaretleyip deliyoruz.

Sonra resimdeki gibi hepsinin vidalarını sıkıyoruz.

Kaç tane takacak isek hepsini bitirtikten sonra aşşadaki resimde olduğu gibi aliminyumun tırnaklı tarafına 2 ledin ortasına gelicek şekilde fanı cırt ile sabitliyoruz.

Sonra fanlardan çıkan kabloları birbirine paralel şekilde bağlıyoruz (bilmeyenler için googleye yazarak nasıl olduğuna detaylı olarak ulaşabilirler) yani + yı +ya - yi - ye gelicek şekilde hepsini birbirine bağlayıp en uc kısıma getirip bantlıyoruz.Aynı şekilde ledlerde bulunan soketlerde de L ve N bulunuyor aynı + ve - si gibi bunlarıda paralel olacak şekilde bağlayarak en uca getiriyoruz

https://ibb.co/0yQS4M6 Fanlar
https://ibb.co/922CpmG Ledler

Son olarak fanlardan uca getirdiğimiz kabloya 12V adaptörden çıkan 2 adet kabloyu bağlıyorsunuz + veya - yi deneyerek bulabilirsiniz ters bağlantıda çalışmazlar.

Ledlerinde paralel bağlayarak uca getirdiğimiz kabloyuda fişe bağlıyoruz + - farketmiyor hertürlü çalışır
iş bittiğinde aşşa yukarı bu şekilde bir görütü oluşuyor ledler açıkken

Anlatabildiğim kadarı ile anlattım az çok bi fikir sahibi olursunuz umarım böyle bi tesisatın bana maliyeti 600 TL civarında 10 led kullandım dahada arttığını düşünüyorum.Montaj süresi ben 3 saat gibi bir sürede yaptık topladım kabine astım diyebilirim eli elektiriğe yatkın birisi 2-3 saatte herşeyi bitirebilir yapımı basit sahibindende hazır halde satıldığını gördüm 200 W lede 500 -600 TL yazmışlar o paraya 500 W kendiniz yapabilirsiniz.

Not : Elektirik tüketimi aşşa yukarı aylık 250 TL civarı 24/0 periyotta.
Kardo 50 cm lik 3 tane soğutuculara 3 er tane cob yerleştirdim 2 şer tane cobların üstüne denk gelmeyecek şekilde fan koydum 8cm lik ısı çok yapıyor kanka nasıl düşürebilirim ısıyı? Nem makinesini iptal ettiğimde fikrimce 30-32 lere çıkıcak yardm edermisin ?

Ü

Üye silindi 13123

Guest
Kardo 50 cm lik 3 tane soğutuculara 3 er tane cob yerleştirdim 2 şer tane cobların üstüne denk gelmeyecek şekilde fan koydum 8cm lik ısı çok yapıyor kanka nasıl düşürebilirim ısıyı? Nem makinesini iptal ettiğimde fikrimce 30-32 lere çıkıcak yardm edermisin ?
Kanka eğer yeterli soğutucu ve fan kullandıysan termal macunda sürdüysen ısıyı o kadar yükseltmemesi gerekiyor senin sorunun giriş çıkış fanları ile alakalı olabilir yetersiz geliyorsa sıcağı içeri hapsediyordur kabinden tahliye ettiğin havayıda tekrar odaya verirsen buda ısıyı arttırır binadan dışarı atman lazım.Kabinin bulunduğu ortam çok sıcak ise soba veya başka ısı yayan bir şey varsa buda kabine sıcak hava girmesine sebep olur buda ısıyı arttırır ledler soğuyamaz .

babalar selam.. tum donemler icin acaba bu cob ledler uygunmu?

yada belki sizler onerebilirmisiniz? cok saolun..

babalar selam.. tum donemler icin acaba bu cob ledler uygunmu?

yada belki sizler onerebilirmisiniz? cok saolun..
Yine aynı firmanın (yxo) soketli ledleri var lehim yapmakla uğraşmıyorsun onlardan alman daha mantıklı ayrıca lens de al madem çinden getirteceksin tam olsun

ben yanlışlıkla lehimli söyledim kesssinlikle uğraşma aga soketlilerden soyle geç
Beni niye alıntıladın dostum..
Mesele sadece lehim olayı değil o bahsedilen ledlerle bu lehimsizler arasında chip driver farkları da var anladığım kadarıyla işi bilen birisi aydınlatsa iyi olur aslında.

koala

tembel hayvan
tam doğru ifade edememişim, dediğini pekiştirmek manasında alıntıladım dostum. şimdi bu bilgiyi alınca yoktan yere bir darbe yedim. :D

BosCo

Kıdemli Üye
Bu yxo Ciplerin kalitesi eh iste ben cipleri alip kendim yaptim.
Kesinlikle yxo soketli modeli kullan, is gorurmu gorur.

tam doğru ifade edememişim, dediğini pekiştirmek manasında alıntıladım dostum. şimdi bu bilgiyi alınca yoktan yere bir darbe yedim. :D
Anladım dostum sıkıntı yok. :)
İçini rahatlatacaksa bende de soketsizlerden var iş görür diye düşünüyorum. Gözlemlediğim kadarıyla sadece budlanmayı hps kadar yapamıyor o kadar onun dışında sorum yok.
Bu da benim tahminim (auto için konusuyorum) 60gr alacağına 40gr hasat alırsın o olur. Fiyatına, kolaylığına, ısı yapmamasına, elektrik harcamasına bakarsan 20gr ın bir önemi yok bence.

Bu yxo Ciplerin kalitesi eh iste ben cipleri alip kendim yaptim.
Kesinlikle yxo soketli modeli kullan, is gorurmu gorur.
Benim led olayına sıcak bakmamın tek sebebi ısı kanka. 24 derece oda sıcaklığı var fanlar çalışmasına rağmen kabin içi 30/31 derece oluyor. Hayvan gibi ısıtıyor namussuz ben bununla uğraşamam daha önce sıcaktan ölen growlarım oldu o yüzden fena kafayı taktım..

Ü

Üye silindi 13123

Guest
Benim led olayına sıcak bakmamın tek sebebi ısı kanka. 24 derece oda sıcaklığı var fanlar çalışmasına rağmen kabin içi 30/31 derece oluyor. Hayvan gibi ısıtıyor namussuz ben bununla uğraşamam daha önce sıcaktan ölen growlarım oldu o yüzden fena kafayı taktım..
Kanka fazla ısınmasının sebebi soğutucu bloğun yetersiz gelmesidir ben hem içeride hem dışarıda kabinde denemeler yaptım 27-28 derece üzerini görmedim ki o zamanlarda oda 25-26 dereceydi blok ne kadar yetersiz ise o kadar daha yüksek derecelere çıkar buda sıcak bir hava oluşturur kabinde eğer blok büyük olursa ısı çok yükselemediği için havayı o kadar ısıtamaz ve düşük kalır ana etken ısınmada soğutucu bloğun yetersiz gelmesi.Lazerli bir termometre edin cobu taktığın blok 40 derece üzerine çıkmıyorsa 1 saatlik kullanım sonucunda ısınma sorunu yok demektir kabine 1-2 dereceden fazla yansıtmaz tabi havalandırmanın iyi ve yeterli olması lazım yetersiz ise zaten ne takarsan tak kabin gene ısınacaktır.

Bir örnek vereyim kabinimde 250w cob varken kabin içi 15 derece oluyordu dışarıdaki kabinimde sonrasında hps taktım 250w sonuç 24 derece oldu cob hps den 9 derece daha serin oldu.Fakat havalandırmayı fulleyince hps de bile 15 dereceyi gördüm yani tahliye fanı büyük bir rol oynuyor ısı konusunda.

Kanka fazla ısınmasının sebebi soğutucu bloğun yetersiz gelmesidir ben hem içeride hem dışarıda kabinde denemeler yaptım 27-28 derece üzerini görmedim ki o zamanlarda oda 25-26 dereceydi blok ne kadar yetersiz ise o kadar daha yüksek derecelere çıkar buda sıcak bir hava oluşturur kabinde eğer blok büyük olursa ısı çok yükselemediği için havayı o kadar ısıtamaz ve düşük kalır ana etken ısınmada soğutucu bloğun yetersiz gelmesi.Lazerli bir termometre edin cobu taktığın blok 40 derece üzerine çıkmıyorsa 1 saatlik kullanım sonucunda ısınma sorunu yok demektir kabine 1-2 dereceden fazla yansıtmaz tabi havalandırmanın iyi ve yeterli olması lazım yetersiz ise zaten ne takarsan tak kabin gene ısınacaktır.

Bir örnek vereyim kabinimde 250w cob varken kabin içi 15 derece oluyordu dışarıdaki kabinimde sonrasında hps taktım 250w sonuç 24 derece oldu cob hps den 9 derece daha serin oldu.Fakat havalandırmayı fulleyince hps de bile 15 dereceyi gördüm yani tahliye fanı büyük bir rol oynuyor ısı konusunda.
Kanka 250w hps var şuan dediğin gibi kabini 7/8 derece ısıtıyor canımı sıkıyor bu durum.
6 tane elimde cob led var onun montajını yapıp hps yi rafa kaldırmak istiyorum. 6 adet led için 50x30 boyutunda soğutucu 12x12 lik de 3 tane fan koyasım var, yeterli geleceğini düşünüyorum.
Lazer ısıölçerim var kanka.
Giriş ve çıkış fanım m yeterli aslında ısı için ama hava sürekli odada dolaşıyor. Her yerde yazıyor da bu havayı dışarı atıp temiz havayıda dışarıdan nasıl alacağız benim kafamın almadığı konu bu. Apartmanda nereden çıkartacağım ki ben bunu vamı mı deleyim ne yapayım :D

Ü

Üye silindi 13123

Guest
Kanka 250w hps var şuan dediğin gibi kabini 7/8 derece ısıtıyor canımı sıkıyor bu durum.
6 tane elimde cob led var onun montajını yapıp hps yi rafa kaldırmak istiyorum. 6 adet led için 50x30 boyutunda soğutucu 12x12 lik de 3 tane fan koyasım var, yeterli geleceğini düşünüyorum.
Lazer ısıölçerim var kanka.
Giriş ve çıkış fanım m yeterli aslında ısı için ama hava sürekli odada dolaşıyor. Her yerde yazıyor da bu havayı dışarı atıp temiz havayıda dışarıdan nasıl alacağız benim kafamın almadığı konu bu. Apartmanda nereden çıkartacağım ki ben bunu vamı mı deleyim ne yapayım :D

Kanka cam varsa menfez deliği açtır cama oraya boru ile yönlendir tahliyeyi ordan dışarı at havayı yoksa ısı hep sorun olur senin için.Eğer böyle bir imkanın yoksada kabinin bulunduğu odayı sürekli havalandır camları aç.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    *** ******** hahahaha** ********** ****** ******** ******* ******* ******* ****** ****** ******** ******
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ******** **** ***** ******* ******** *** ******* *** **** hahahaha* **** **** ******* hahahaha* ****** ***** hahahaha*** ***** * **** ********* ********* hahahaha ****** *** ********* **** ****** hahahahahahahaha* ****** ******** *********
    ****** ******* * ***** **** **** ******** ****** ***** **** ***** ****** **
    *** hahahaha ****** ******* **** hahahaha*** hahahaha
  • Ü Üfürükçü gargamel:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ****** ****** *** ********** *
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha ******** ******* hahahaha ****** *** ********** *
  • T terbiyeligunahkar:
  • T terbiyeligunahkar:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    hahahaha** **********
  • yoqyaa yoqyaa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • yoqyaa yoqyaa:
    hahahaha**** ******** ** ******** ***** ***** ** ****** ****** ********** ******* * *******
  • yoqyaa yoqyaa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** hahahaha* ***** *** **** ******* ***
  • kawinnnz kawinnnz:
  • muadip muadip:
  • Emmy Emmy:
    ** ******* hahahaha ***** **** ******* ** ********* **
  • A Anm1919:
    *** ***** *** ******* ** ****** ****** ***** ***** **** ***** ***** ********* ****** ****** ****** **********
  • Emmy Emmy:
    ***** ** **** **** **** ***** ******** ***** ***** hahahaha*** **** ***** ******* ******** ****** ***** ***** *** ***** ***** ***** ****** ***
    +1
  • A Anm1919:
    ****** *** **** *** ******* **** * **** ******** ***** **** ******* ***** ********** ** **** * ***** **** ******** hahahaha**
  • A Anm1919:
    ***** ******** **** hahahaha* *** ****** ******* *** ***** ***
  • A Anm1919:
    ****** ****** hahahaha ***** **** *** ******** ******** *** *** ****** *****
  • kawinnnz kawinnnz:
  • kawinnnz kawinnnz:
    ** ******* hahahaha ***** **** ******* ** ********* ** ***** ***** ** ***** *** ********* **** ********** **
    kawinnnz kawinnnz: ** ******* hahahaha ***** **** ******* ** ********* ** ***** ***** ** ***** *** *********...