Cob led için gerekenler ve montaj

• Konbuyu başlatan Üye silindi 13123
  • Başlangıç tarihi

_Ghan_

Üye
@redCliffe kanka son aşamaya geldm ve son bişey daha danışacam sana fanları ve ledleri bağladım fakat adaptör ü almayı unuttum elimde trafo var bunu adaptör yerine kullanabilirmiym? kullansam fanlar ve ledleri tek fişe indirebilirmyz ?

AwaKe4

Müptezel
@redCliffe kanka son aşamaya geldm ve son bişey daha danışacam sana fanları ve ledleri bağladım fakat adaptör ü almayı unuttum elimde trafo var bunu adaptör yerine kullanabilirmiym? kullansam fanlar ve ledleri tek fişe indirebilirmyz ?
Ben de trafo kullandım trafo 12v ise sorun olmaz trafonun görüntüsünü atarsan da kesin bişeyler söyleyebilirim. Hatta trafoda daha güvenli olur ben rüzgar için kullandığım vantilatörleri de aynı trafoya bağladım sadece vantilatörler için anahtar ekledim anahtarla dilediğim zaman kapatabiliyorum tek erkek fiş ile hem kablo kalabalığı olmuyor. Ama tüm fanları paralel bağlaman lazım bunun için youtube ta videolardan faydalanabilirsin.

_Ghan_

Üye
Ben de trafo kullandım trafo 12v ise sorun olmaz trafonun görüntüsünü atarsan da kesin bişeyler söyleyebilirim. Hatta trafoda daha güvenli olur ben rüzgar için kullandığım vantilatörleri de aynı trafoya bağladım sadece vantilatörler için anahtar ekledim anahtarla dilediğim zaman kapatabiliyorum tek erkek fiş ile hem kablo kalabalığı olmuyor. Ama tüm fanları paralel bağlaman lazım bunun için youtube ta videolardan faydalanabilirsin.
Trafo 12v kanka bağlıuom o zmaN bunu işimzi görür benm fanlar ayrı ışık ayrı fiş e geliyor anahtar a gerek görmedm belki ilerde eklerm

AwaKe4

Müptezel
Trafo 12v kanka bağlıuom o zmaN bunu işimzi görür benm fanlar ayrı ışık ayrı fiş e geliyor anahtar a gerek görmedm belki ilerde eklerm
Aynen knka benim de ışık ayrı da vantilatörler için düğme koydum ben sürekli çalıştırmıyorum o yüzden seçenek olsun diye yaptım muhtemelen 12v 5a dir gayet güzel olur

a-420

Müptezel
Edit : bu sistemle 600w ile 5 kök ten 760 gram kuru aldım W başı 1.26 gram gayet verimlidir ledler test edildi onaylandı.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beyler herkese öncelikle bol hasatlar dilerim açtığım günlükte ledlerle ilgili çok talep olduğu için böyle bir konu hazırlıyorum gerekenler nasıl yapılır tarzında anlatabildiğimce anlatacağım.

İlk önce gerekli malzemeler diyelim

1 Led ler - Ben aliden aldım fiyatı 15 tl civarı 370 - 780 50w 220V olarak alırsanız full specturum olur 2 dönemdede kullanılabilir.

link : https://tr.aliexpress.com/item/32720760568.html

2 soğutucu - n11 üzerinden 100 cm ye 8 cm olan aliminyum tırnaklı bloklardan kullandım çok güzel işe yarıyorlar.

link : https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fa...tafafli-tarakli-aluminyum-ham-hali-P330519909

3 fanlar - Standart 8 cm 12 volt ile çalışan pc fanlarından alırsanız işinizi görür her sitede bulabilirsiniz.

4 termal pad - Ledlerin arka yüzeyine uygulamanız gerekiyor macunda kullanabilirsiniz fakat pad daha kolay ve tekrar kullanılabiliyor

link : https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fa...ucu-silikon-10cmx20cm-kalinlik-1mm-P283184368

5 plastik cırt link : https://urun.n11.com/hortum-baglant...-kelepce-100-adetpaket-siyahseffaf-P327525107

6 0.75 kablo 2 li -Nekadar gittiğini ölçmedim fakat en az bi 5-10 metre bulunsun zaten ucuz bişi

7 - Fanlar için 12 V adabtör 2 amper alırsanız fazlasıyla yetecektir ve Ledler için normal bir erkek fiş 3-4 tl ye her sitede bulunabilir.

link : https://urun.n11.com/adaptor/adapto...u9T4qw5Pmst5Rt8iPoxoCioIQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

8 - Lens İsteğe bağlı fakat ledlerin verimini arttırıyor

link : https://tr.aliexpress.com/item/32920762298.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6e794c4dyQSpKz

9 - montaj için 3mm matkap ucu şarzlı matkap elektirik bandı makas 3.5 x 18 vida

Gelelim montaj kısmına ben kabinim ufak olduğu için soğutucuyu 80 cm den keserek göndermelerini istedim ve 80 cm lik soğutucuya 4 led bağladım soğutma konusunda yeterli geldi.İlk önce ledleri koyacağımız yerleri belirleyip 3mm lik matkap ile deliklerini deliyoruz

Eğer lenste takacaksanız lenside üzerine koyup onunda bağlantı yerlerini işaretleyip deliyoruz.

Sonra resimdeki gibi hepsinin vidalarını sıkıyoruz.

Kaç tane takacak isek hepsini bitirtikten sonra aşşadaki resimde olduğu gibi aliminyumun tırnaklı tarafına 2 ledin ortasına gelicek şekilde fanı cırt ile sabitliyoruz.

Sonra fanlardan çıkan kabloları birbirine paralel şekilde bağlıyoruz (bilmeyenler için googleye yazarak nasıl olduğuna detaylı olarak ulaşabilirler) yani + yı +ya - yi - ye gelicek şekilde hepsini birbirine bağlayıp en uc kısıma getirip bantlıyoruz.Aynı şekilde ledlerde bulunan soketlerde de L ve N bulunuyor aynı + ve - si gibi bunlarıda paralel olacak şekilde bağlayarak en uca getiriyoruz

https://ibb.co/0yQS4M6 Fanlar
https://ibb.co/922CpmG Ledler

Son olarak fanlardan uca getirdiğimiz kabloya 12V adaptörden çıkan 2 adet kabloyu bağlıyorsunuz + veya - yi deneyerek bulabilirsiniz ters bağlantıda çalışmazlar.

Ledlerinde paralel bağlayarak uca getirdiğimiz kabloyuda fişe bağlıyoruz + - farketmiyor hertürlü çalışır
iş bittiğinde aşşa yukarı bu şekilde bir görütü oluşuyor ledler açıkken

Anlatabildiğim kadarı ile anlattım az çok bi fikir sahibi olursunuz umarım böyle bi tesisatın bana maliyeti 600 TL civarında 10 led kullandım dahada arttığını düşünüyorum.Montaj süresi ben 3 saat gibi bir sürede yaptık topladım kabine astım diyebilirim eli elektiriğe yatkın birisi 2-3 saatte herşeyi bitirebilir yapımı basit sahibindende hazır halde satıldığını gördüm 200 W lede 500 -600 TL yazmışlar o paraya 500 W kendiniz yapabilirsiniz.

Not : Elektirik tüketimi aşşa yukarı aylık 250 TL civarı 24/0 periyotta.
Eline Saglik kanka.

darkthrone

Yeni üye
pandeminin başında bu konu sayesinde sıfır elektirik bilgimle cob led panel yaptım kendime toplamda 17 kök kadar hasat aldım tartı eve sokmuyorum bilmiyorum kac gr ama fazlasıyla yeterli ,çorbacı tohumlarından sog yaptım 4 tanesi zehir gibi skunk çıktı geriside eski güzel kenevirler gibi oldu ,çook güzel zamanlar geçirdim, şimdi lm281b+ panel ile quantum boardımı kendim yapıyorum bence yeni başlayanlar için cob led muhteşem cob led yapmak isteyen arkadaşlara tavsiyem sadece full spec mor değil 3500k beyazdanda eklemeniz olucaktır.cob ların soğutması iyi olursa çok uzun ömürlü oluyolar ledpaketimde eluminyum bloklar var 35mm kalınlıgında olanı gayet uygun asmak için avize zinciri S kanca gayet iyi iş görüyo zamanınız varsa büyük paralar vermeyin ışık sistemine arkadaslar.

El_Takashi

Kıdemli Üye
kanka o ışıkla normalde 10 auto bile rahat bakarsın fakat o kabine max 6 kök koy derim kanka daha üzerisi sıkıntı olur
Pekı led mı QB mı daha kaliteli ve hasatta iyi ben şuan 600 wat hps bakıyorum ama süreklı başında olmak lazım yok sıcaklık-yok nem bıktm bu durumdan...
1200 w cobled ya da qb ne önerırsın bana max 8 bıtkı bakarım

Ü

Üye silindi 13123

Guest
Pekı led mı QB mı daha kaliteli ve hasatta iyi ben şuan 600 wat hps bakıyorum ama süreklı başında olmak lazım yok sıcaklık-yok nem bıktm bu durumdan...
1200 w cobled ya da qb ne önerırsın bana max 8 bıtkı bakarım

QB cob lede göre daha iyi hasat verir ama fiyat olarakta 3-4 katı daha pahalıya gelir 8 kök için en az 480w qb alman lazım ama ideal olsun dersen 600w olanları var onlardan al derim.

Ü

Üye silindi 13123

Guest
Sen ne önerirsin kanka 8 bitki için en iyi verim kaç watt ve nerede almamı ?
Sanırsam QB tr'de yok

kanka buradaki 240w uv ır li olandan 3 tane alırsan senin ihtiyaclarını tam karşılar.

El_Takashi

Kıdemli Üye
Ü

Üye silindi 13123

Guest
emeğine sağlık çok iyi anlatmışsın peki 80*80*180 e bir çadırda 2 saksı bu işi geçerli midir

Kanka önermem o ledi neden dersen ne bir açıklama var ne bir bilgi kaç lümen par değeri ney hiç bir şey yazmıyor büyük ihtimal 300w deyip 50-100 w çeken çakma ledlerdendir o paraya 250w cob led alsan daha iyi olur senin için sahibinden de ilanlarda 250w vardı get ilan 500 lira civarıydı sanırım 2 kök bakarsın onunla.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Sleepless Sleepless:
    ***** ******** *** ** hahahaha* **
  • İstanbul İstanbul:
  • Sleepless Sleepless:
  • Sleepless Sleepless:
    ********* **** ** ***** **** hahahaha* ** *****
  • Sleepless Sleepless:
    * ******** ******* * ******** *** **** ******* * **** *
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    +1
  • Sleepless Sleepless:
  • Didrug Didrug:
    +1
  • Emmy Emmy:
  • Didrug Didrug:
  • Emmy Emmy:
  • Didrug Didrug:
  • Emmy Emmy:
    **** ********** *** ****** ******* hahahaha** ****
  • nicozaniolo nicozaniolo:
  • Emmy Emmy:
    ***** * *** ***** ***** ** *** *** ****** ******** **** hahahaha**
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    ******* ***** ***** ** *** **** *** **** ***** ** *** ********* ******* ***** **** ****** ****
    +1
    hahahaha*** ****** ** ******* ****** ******* **
    +1
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ******* ******* hahahaha** ***** *** *********
    TabldotLife TabldotLife: ***** ******* ******* hahahaha** ***** *** *********