CO2 HAKKINDA GÜZEL BİR MAKALE

user

Üye
Esrar Büyümenizde Verimi Artırmak için CO2 Nasıl Kullanılır
Karbondioksit (CO2) atmosferimizi dolduran bir gazdır ve bitkilerin CO2'nin enerjiye dönüştürdüğü fotosentez işlemini tamamlamaları önemlidir. Bir kenevir bahçesindeki yüksek CO2 seviyeleri, doğru şekilde verilirse, daha yüksek verim ile daha güçlü bitkilere neden olabilir. Peki, mümkün olan en iyi son ürün için kenevir yetiştirme odasına nasıl CO2 ekler ve kontrol edersiniz?
CO2, Bitkiler için Nasıl Çalışır?
Kapalı esrar bahçesi
Bitkiler atmosferin CO2'sini, bitkilerin “soluduğu” gözenekler olan bitki stomatları aracılığıyla alır. Fotosentez, bitki hem şeker hem de oksijen üretmek için ampullerden veya güneşten gelen ışıkla birlikte CO2 kullandığından başlar. Oksijen atmosfere geri salınırken şeker bitki tarafından büyümek için kullanılır.
Esrar bahçenizdeki CO2 seviyelerinin artması, yeterli aydınlatma sağlarsanız bitkilerinizin daha fazla enerji üretmesini sağlayacaktır. Yine, ışık, bitkileriniz için enerji yaratmak için ikinci şarttır, yani CO2 seviyelerinizi aydınlatmanızla eşleştirmeniz gerekir. Bununla birlikte, bunun nasıl yapıldığına dalmadan önce, bir CO2 sistemine yatırım yapmadan önce dikkate alınması gereken birkaç husus vardır.
Kenevir için CO2 Sistemlerini Kimler Kullanmalı?
Analog gösterge
Büyüme alanına CO2 eklemenin faydaları iyi bilinir ve geniş çapta kabul edilir. Bununla birlikte, acemi bir yetiştiriciyseniz ve / veya sıkı bir bütçeniz varsa, maliyetli bir CO2 sistemine yatırım yapmadan önce verimlerinizi artırmanın birkaç yolu olabilir . İlk olarak şunları nasıl yapacağınızı bildiğinizden emin olun:
Kaliteli bir ürün ile sağlıklı bir bahçe yetiştirin
Küf ve haşere istilalarını önleyin ve / veya tedavi edin
Güvenli, kapalı bir büyüme alanı oluşturun
Yeterli yüksek güçlü bir ışık sistemi kullanın
Kalite gerinim genetiğini kullanın
Kaliteli besinler ve büyüyen ortamlar kullanın
Yukarıdaki noktalarda bir sapınız varsa, ilave CO2 kullanarak veriminizi artırmayı denemeye hazır olmalısınız.
Bahçeye Ek CO2 Nasıl Girilir
Bahçenize CO2 eklemenin birçok yolu vardır, ancak çoğu yöntem kontrollü ppm'yi garanti etmez (milyonda parça, atmosferdeki CO2 seviyelerini ölçmek için kullanılır). Bu nedenle, kaliteli bir CO2 kurulumuna yatırım yapmak önemlidir. Aşağıdaki sistemler alanınız için çok maliyetli veya talepkarsa, atlamayı yapmaya hazır olana kadar CO2 destekli büyümeleri bekletmeyi düşünebilirsiniz.
CO2 Jeneratörleri
Veranda ısıtıcılara benzeyen CO2 jeneratörleri, propan veya doğal gazları yakarak karbondioksit üretir. CO2 seviyeleri belirli bir ppm değerine ulaştığında otomatik olarak açılacak veya kapanacak şekilde ayarlanabilirler. Doğal gaz veya sıvı propanın elde edilmesi çok kolaydır, ancak bu gazların yanması, küçük büyüme alanlarında düzenlenmesi zor olabilecek ısı üretir. Bu nedenle, CO2 jeneratörleri, iklim kontrolü ekipmanı ile geniş büyüme alanları için daha uygundur.
Sıkıştırılmış CO2
Sıkıştırılmış CO2 tankları, hidroponik mağazalarda, sıkıştırılmış gaz tesislerinde ve hatta ev bira mağazalarında satın alınabilir. Bu durumda, CO2 üreticiler tarafından üretilir ve daha sonra satın alınabilecek tanklara toplanır ve sıkıştırılır. Bu, bir CO2 jeneratörüne sahip olmanıza gerek kalmadan yayıcılar aracılığıyla kontrollü miktarlarda CO2'yi bahçenize sokmanızı sağlar. Bu kurulumun yararı, bir CO2 jeneratörü olmadan, artık bahçenize CO2 sayarken ısı üretmemenizdir. Bu nedenle, sıkıştırılmış CO2 daha küçük büyüme alanları için idealdir.
Kenevir Bahçenizde CO2 Nasıl Kullanılır
Esrar çiçek tomurcukları.
Atmosferimizdeki CO2 seviyeleri 400 ppm civarındadır. İlginç bir şekilde, çalışmalar CO2 seviyelerinin ppm 10.000'e ulaştığı için bitki büyümesini sürekli olarak artırabildiğini göstermektedir. CO2 3.000 ppm'nin üzerine çıktığında, insanların nefes alması için tehlikeli olmaya başladığını ve 5.000 ppm'de ölümcül kabul edildiğini unutmayın.
Çoğu bahçıvan, bahçenizde yüksek kaliteli ışık ürettiğinizde, 1.200 ila 2.000 ppm CO2 seviyesinin, bitkinizin büyümesini önemli ölçüde artıracağını bulmuştur. Ek olarak, CO2 kullanırken bitkileriniz daha yüksek bir ortalama sıcaklığı işleyebilir - yaklaşık 85-90 derece Fahrenheit. CO2 seviyeleriniz bahçede üretilen ışık veya ısı miktarı için çok yüksekse, bitkilerinizin fazla CO2'den zarar gördüğünü unutmayın.
Yayılan CO2 ideal olarak bahçenin üstünden düşmelidir, çünkü CO2 ağırdır ve yere batar. Fanları kullanmak, CO2'nin odanın etrafında hareket etmesine yardımcı olur ve daha fazla bitkinin emmesini sağlar. CO2 sadece ışıkların açık olduğu sırada yayılmalıdır; bitkiler karanlıkta fotosentez yapar.
Büyüyen esrar sürekli değişen bir uygulamadır. CO2 tanıtımı gibi bir zorluğun üstesinden gelmek, bahçenizi bir sonraki seviyeye taşıyarak gelişebilir. Bahçenizde CO2 ile zaman geçirdiniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi paylaşma fırsatını değerlendirin.

Ekli dosyalar

• co2-uptake-marijuana-ed-rosenthal.jpg
    co2-uptake-marijuana-ed-rosenthal.jpg
    43.9 KB · Görüntüleme: 101
  • Effect-CO2-on-photosynthesis-in-cannabis-ed-rosenthal.jpg
    Effect-CO2-on-photosynthesis-in-cannabis-ed-rosenthal.jpg
    50 KB · Görüntüleme: 84
  • co2-light-useage-ed-rosenthal.jpg
    co2-light-useage-ed-rosenthal.jpg
    55.1 KB · Görüntüleme: 78

OGkush

Üye
Güzel bilgiler saol
ek:  Co2 seviyesini arttırmak bitkinin kullandığı ışıkdan daha çok faydalanmasını, yani ışığı daha iyi işlemesini sağlamak adına önemlidir.
yani 1-2 bitki besleyen ve 600 watt dan daha az güçlü bir sistem kullanan arkadaşın co2 kullanması israf olacaktır.

Daha çok 1000 watt ve üstü sistemlerin co2 kullanmasını öneriyorum.

Örnek 1000 watt hıd kullanan arkadaş altına tek bitki atarsa co2 ekleyip verimi önemli ölçüde arttırabilir.  600 watt ve altı için durum farklı çunku zaten o 600 watt ısıgı işleyecek 400 ppm Co2 atmosferde mevcut.

Pedrograd-7

Yeni üye
hazır konu açılmışken maya ile cola şişelerinde yapanlar nasıl yapıyor ben hiç karbondioksit vermedim kızlarıma sanırım oyüzden yavaş büyüorlar bide ne zamandan itibaren co2 vermemiz lazım

AnilHigh

Yeni üye
Cvp: CO2 HAKKINDA GÜZEL BİR MAKALE

Pedrograd-7' Alıntı:
hazır konu açılmışken maya ile cola şişelerinde yapanlar nasıl yapıyor ben hiç karbondioksit vermedim kızlarıma sanırım oyüzden yavaş büyüorlar bide ne zamandan itibaren co2 vermemiz lazım

+1

thadcastle46

Yeni üye
Aga bana da burdan anlatıldı ben de şişeye yaptım 4 saksının ortasına koydum. Ölçüm olmadığı için artık işe yarar mı zarar mı verir bilemiyoz öyle duruyo

vamonos

Üye
mayayla uğraşmak istemeyenler için 

https://www.akvaryum.com/forum/limontuzu_ve_karbonat_ile_30_gun_giden_diy_co2_k917615.asp

gerekli kit e burdan bakabilirsiniz
https://m.tr.aliexpress.com/item/4000082506381.html
dedikleri gibi ayarını yaparsanız 1 aydan fazla gidiyo, maya gibi berbat bi kokuyu çekmek zorunda kalmazsınız, hem de çok ucuza gelir

Cvp: CO2 HAKKINDA GÜZEL BİR MAKALE

2 adet 2.5 lt suya hazirliorum 
Maya ve seker karisimini herkes biliodur diye dusunuyorum. Ciceklenme zamani asiyorum kabinin icine ustune asiorum. Denildigi gibi asagiya dogru co2 gazi cokuyor yarari oluyordur umarim

thadcastle46

Yeni üye
Nobodyisperfect kanka ışığın üstüne düşmüyor mu sence? Ben kaldırdım co2yi doğru düzgün asamadım diye, foto atar mısın bakalım

Ü

Üye silindi 22921

Guest
Güzel bilgiler saol
ek: Co2 seviyesini arttırmak bitkinin kullandığı ışıkdan daha çok faydalanmasını, yani ışığı daha iyi işlemesini sağlamak adına önemlidir.
yani 1-2 bitki besleyen ve 600 watt dan daha az güçlü bir sistem kullanan arkadaşın co2 kullanması israf olacaktır.

Daha çok 1000 watt ve üstü sistemlerin co2 kullanmasını öneriyorum.

Örnek 1000 watt hıd kullanan arkadaş altına tek bitki atarsa co2 ekleyip verimi önemli ölçüde arttırabilir. 600 watt ve altı için durum farklı çunku zaten o 600 watt ısıgı işleyecek 400 ppm Co2 atmosferde mevcut.
Benim tek bitki 600hps ye eşit led ısıgım var. Co2 gerekli mi

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
    hahahaha ********* ***** ****
  • kkush kkush:
    ** ******* **** ***** ******* ** ****** ****** ** ****** ********* *** ****** hahahaha* ***** *********
  • kkush kkush:
    ******* hahahaha* ** ****
  • TabldotLife TabldotLife:
    ****** * ******* **** ********* ********** **** *** ** ** ******* **** ******* **** ***** ******* ** ****** ****** ** ****** ********* *** ****** hahahaha* ***** *********
  • LeeChandler LeeChandler:
    hahahaha *** ******** ******* ***** ** ********* ** ******
    *** hahahaha *****
  • kralartur01 kralartur01:
    ***** ***** **** ***** ******* ********* ** ********* ** *** ****** ***** ****** ***** **** ******* **** ** ***** *** **
  • kkush kkush:
  • LeeChandler LeeChandler:
    hahahaha*** ********** ** ********** *** **** hahahaha ********
    ***** ********* hahahaha *******
  • kkush kkush:
    ** ******** ** ******** ******* ***** ********* hahahaha **
  • kkush kkush:
    +1
    **** ******** ***** ***** **
  • kkush kkush:
    *** ** ****** hahahahahahahaha* ********** ** ********** *** **** hahahaha ********
  • kkush kkush:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahaha**** ****** hahahaha** **** hahahaha
    ** ***** ***** ****** *** ********* ********* hahahaha ********* ** ******** ***
    ****** ***** ***** ****** *** ********* ********* hahahaha ********* ** ***
    *** hahahaha ***** ***** ** ****** ********* **** **
    *** *** ******** ****** hahahaha** ***** hahahaha ********** **** hahahaha *** ********
    +1
    kralartur01 kralartur01: *** *** ******** ****** hahahaha** ***** hahahaha ********** **** hahahaha *** ******** +1