Cal mag eksikligimi

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
galiba senin bitkin light burn kanka ışık yanması yani.. buradan bakabilirsin
kankacım ışık yanmasında uclarda bükülme ve kahverengileşme belirtisi olur. buradaki bitkide bunlar yok. bu bitkinin bakırı eksik kalmış

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
Grow gübresi ver dostum, bitkin azot istiyor, o sararmalarin haricinde yapraklarda acik yesil olmaya baslamis, yapraklarin olmasi gereken yesil benim profil remimdeki yesil
üstad senin lafının üstüne laf etmek de olmuyor ama fosfor eksikliğinde kahverengi benekler oluşuyor yaprakta. burada kahverengi benek yok, benim de aynısı olmuştu, yaprak uçlarına doğru yeşilden sarıya geçiş rengiydi buradaki gibi. kahverengi benekler yada kıvrılma bükülme yanma yoktu. aynı problemleri yaşayan hollandalı bir grower bunun bakır eksikliğinden kaynaklandığını belirtmişti.

hatta yeşil oda forumunda da hastalıklarla alakalı bir paylaşımda benzer görseller ve açıklaması vardı.

toprağa flush attım ve kuruyunca boş suladım. ardından yarım doz grow, aloe vera ve heaven verdim. ertesi gün kabini açtığımda düzelme başlamıştı. akşam eve geldiğimde herşey bitmişti.

ayrıca bakır eksikliğinin nedeni de ph dengesizliği iimiş. topraktan alınan bir element değilmiş. gibi bilgiler edinmiştim

üstad senin lafının üstüne laf etmek de olmuyor ama fosfor eksikliğinde kahverengi benekler oluşuyor yaprakta. burada kahverengi benek yok, benim de aynısı olmuştu, yaprak uçlarına doğru yeşilden sarıya geçiş rengiydi buradaki gibi. kahverengi benekler yada kıvrılma bükülme yanma yoktu. aynı problemleri yaşayan hollandalı bir grower bunun bakır eksikliğinden kaynaklandığını belirtmişti.

hatta yeşil oda forumunda da hastalıklarla alakalı bir paylaşımda benzer görseller ve açıklaması vardı.

toprağa flush attım ve kuruyunca boş suladım. ardından yarım doz grow, aloe vera ve heaven verdim. ertesi gün kabini açtığımda düzelme başlamıştı. akşam eve geldiğimde herşey bitmişti.
vegdeki bitkinin fosfora ihtiyacı çok olmaz.her gübrede fosfor bi miktar var.oradan karşılıyordur.bu bitkinin problemi azot/calmag/ph konularından birisi gibi görünüyor.bakır da aynı şekilde azot içeren gübrelerde eser miktarda var.siteden okuduğun yorumlar muhtemelen organik grow yapanlardır.onlar çay demleyip veriyorlar.o şekilde mikro elementleri sağlıyorlar bitkiye ama güzel yaklaşım.fosfor eksikliği de buna benzer belirtiler gösterir.

C

Canna

Guest

ayrıca bakır eksikliğinin nedeni de ph dengesizliği iimiş. topraktan alınan bir element değilmiş. gibi bilgiler edinmiştim
Dostum ne demek o senin lafini üzerine laf olmuyor, biz burada hepiniz kankayiz ve bildiklerimi paylasarak en iyiyi bulmak istiyoruz, ben de insanim ve bende hata yaparim. Simdi o bakir eksikligi belirtileri aklima yok, bakacagin ve sana tekrar ceyap yazarim. Biz birimizi hatasini düzeltmek icin burdayiz, her sey kizlarin saglikli büyümesi icin

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
vegdeki bitkinin fosfora ihtiyacı çok olmaz.her gübrede fosfor bi miktar var.oradan karşılıyordur.bu bitkinin problemi azot/calmag/ph konularından birisi gibi görünüyor.bakır da aynı şekilde azot içeren gübrelerde eser miktarda var.siteden okuduğun yorumlar muhtemelen organik grow yapanlardır.onlar çay demleyip veriyorlar.o şekilde mikro elementleri sağlıyorlar bitkiye ama güzel yaklaşım.fosfor eksikliği de buna benzer belirtiler gösterir.
daha önce chatte birisi fosfor eksikliği yazmıştı buradaki problem için, fosforu o yüzden yazdım kanka. fosfor eksikliğinde yaprakta kahverengi benekler oluşuyor, son 10-11 yılda 100ün üzerinde bitki hasat ettim. yeni bir problemle karşılaşma olasılığım düşük oluyor. yaşamadığımı yaşayınca da araştırmadan bitkiye müdehale etmiyorum. forumda yazdıklarım sadece okuduklarım değil, müdehalelerim sonucu edindiğim tecrübeler :)

bakır eksikliğini duyduktan sonra çok foto baktım ve yaprak uçlarına doğru renk açılması ortak özellikti. uyguladığım tedaviye de olumlu sonuç vermişti.

bir de bakır gübrelerde ve toprakta bulunan bir element değil. besinlerin tepkimesinden sonra açığa çıkan çok ince çizgili bir element. aynı insandaki gibi.

ek düzenleme, bakırı öldüren temel sebep PH sengesizliği..

Son düzenleme:

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
Dostum ne demek o senin lafini üzerine laf olmuyor, biz burada hepiniz kankayiz ve bildiklerimi paylasarak en iyiyi bulmak istiyoruz, ben de insanim ve bende hata yaparim. Simdi o bakir eksikligi belirtileri aklima yok, bakacagin ve sana tekrar ceyap yazarim. Biz birimizi hatasini düzeltmek icin burdayiz, her sey kizlarin saglikli büyümesi icin
valla üstadım süreç içinde senin paylaşımlarından çok kez faydalandım, çok da şey öğrendim.

faydalanan da çok arkadaş gördüm. o yüzden sen yazınca yazmadan evvel bir kez daha düşünüyorum :) zira bilgi birikimin ve tecrübelerine saygım sonsuz

C

Canna

Guest
Dostum haklisin fosfor eksikliginde siyah lekeler olusur, ama simdi baktim bakir eksikliginde koyu yesil yapraklarin arasinda cizgiler olusuyor. Bak bakir eksikliginde yapraklar resimdeki gibi oluyor, yani ilk asama orta ve ilerlemis asama.

C

Canna

Guest
valla üstadım süreç içinde senin paylaşımlarından çok kez faydalandım, çok da şey öğrendim.

faydalanan da çok arkadaş gördüm. o yüzden sen yazınca yazmadan evvel bir kez daha düşünüyorum :) zira bilgi birikimin ve tecrübelerine saygım sonsuz
Düsünmeden yaz lütfen dostum, yaz ki bende sizlerden ögreneyim bilmediklerimi.

daha önce chatte birisi fosfor eksikliği yazmıştı buradaki problem için, fosforu o yüzden yazdım kanka. fosfor eksikliğinde yaprakta kahverengi benekler oluşuyor, son 10-11 yılda 100ün üzerinde bitki hasat ettim. yeni bir problemle karşılaşma olasılığım düşük oluyor. yaşamadığımı yaşayınca da araştırmadan bitkiye müdehale etmiyorum. forumda yazdıklarım sadece okuduklarım değil, müdehalelerim sonucu edindiğim tecrübeler :)

bakır eksikliğini duyduktan sonra çok foto baktım ve yaprak uçlarına doğru renk açılması ortak özellikti. uyguladığım tedaviye de olumlu sonuç vermişti.

bir de bakır gübrelerde ve toprakta bulunan bir element değil. besinlerin tepkimesinden sonra açığa çıkan çok ince çizgili bir element. aynı insandaki gibi.

ek düzenleme, bakırı öldüren temel sebep PH sengesizliği..
hocam tecrübene saygım sonsuz.yanlış bilgi olmasın diye kontrol ettim.şişenin arkasını okudum. sensi grow a gübresinde demir,bakır ve diğer mikro elementlerden eser miktarda olduğu yazıyor

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
Dostum haklisin fosfor eksikliginde siyah lekeler olusur, ama simdi baktim bakir eksikliginde koyu yesil yapraklarin arasinda cizgiler olusuyor. Bak bakir eksikliginde yapraklar resimdeki gibi oluyor, yani ilk asama orta ve ilerlemis asama.

üstad zaten marazınkinde de tam aynı durum yok mu, 1. başlangıç evresindeki gibi? ben mi ayırt edemiyorum? tor'u yarım pencere kullanıyorum, ne kadar yakınlaşırsam çözünürlük o kadar azalıyor

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
hocam tecrübene saygım sonsuz.yanlış bilgi olmasın diye kontrol ettim.şişenin arkasını okudum. sensi grow a gübresinde demir,bakır ve diğer mikro elementlerden eser miktarda olduğu yazıyo
az önce ben de kendi günlüğümü kontrol ettim. 2 ajanda tutuyorum tecrübelerde geri dönüp bakmak için başlık başlık :) kesinlikle haklısın kanka, 20 şubat 2020deki notta tam olarak şöyle yazıyor ; toprakta ve saf suda bakır elementi bulunmaz, bitki bakırı gübrelerin kökle olan çözünmesinden ayırır, bu yüzden ph derecesi önemlidir.... referans olarak da Oğuzhan üstadın bir linkini etiketlemişim, buraya da koymak için eklemeye çalıştım ama linke ulaşılamıyor :)

mayıstan sonra ara verdim, demek ki bazı bilgileri yenilemek gerekiyor :) hem okuyanları hem beni ayıktırdığın için teşekkür ederim

Son düzenleme:
C

Canna

Guest
Dostum önce azot eksikligi giderilecek ondan sonra yapraklar söyler calmag ver veya verme diye, benim gördügüm büyük bir ihtimal ile bitki arkasindan calmag isteyecek.

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
Dostum önce azot eksikligi giderilecek ondan sonra yapraklar söyler calmag ver veya verme diye, benim gördügüm büyük bir ihtimal ile bitki arkasindan calmag isteyecek.
üstadım bişeyleri önce alaylı öğrendik deneye yanıla, sonra bolca araştırarak deneye yanıla, sonra da bu forumdan okuyarak deneye yanıla. şunun için sordum, azotun kalsiyum magnezyum isteği yarattığını hala bilmiyordum. ben azot sıkıntılarımda eksiği giderdikten sonra, direkt gübre programıma dönüyordum ama calmag eklemiyordum. ve her seferinde max 6-7 gün sonra bağırıyordu calmag diye :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kralartur01 kralartur01:
    ** ***** ***** ********* ***** **
  • İstanbul İstanbul:
  • elonmusk elonmusk:
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ****** hahahaha*
  • elonmusk elonmusk:
  • İstanbul İstanbul:
    ****** ***** **** ** **
  • İstanbul İstanbul:
  • elonmusk elonmusk:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
    **** **** ***** hahahaha*** ***** ***** ***** * ********** ****** ******* ******* ****** ***
  • İstanbul İstanbul:
    ***** **
  • elonmusk elonmusk:
    *** *** hahahaha***** **** **** ***** ***** ****** **********
  • İstanbul İstanbul:
  • VendettaX VendettaX:
  • VendettaX VendettaX:
  • VendettaX VendettaX:
  • VendettaX VendettaX:
  • elonmusk elonmusk:
    ********* **** **** ***** **** * ****** *** *** ******* ******* *** ** ** ********* hahahaha**** ***** **
  • VendettaX VendettaX:
  • VendettaX VendettaX:
  • TabldotLife TabldotLife:
  • B bandaleros:
    ***** ******** hahahaha******* * ** ****** *******
    ******** ***** ***** ********* ******* ****** **** ********** **** ****** ******** ******** *******
    **** ****** ***** ******* ********* **** **** ***** **** * ****** *** *** ******* ******* *** ** ** ********* hahahaha**** ***** **
    TabldotLife TabldotLife: **** ****** ***** ******* ********* **** **** ***** **** * ****** *** *** ******* ******* *** **...