Bitkiden Feminized Tohum Alma - Saklama ###HASAT### GÜNCEL

Dostum sen adamsın. Outdoor auto yapıyorum bitkim veg döneminde istediğim gibi gelişmediği için hasatim bekledigimin çok altında kalacak. Aynı genetik üç tohum daha var. İkisini somek için yetistircem digerinin bir dalını polenleyip bitkinin diğer dallarından tohum alicam. Ondan sonra iklim imkan verdiği sürece growa devam edicem.
Türkiyenin bazı bölgelerinde balkonda falanda yılın her ayı grow yapan arkadaşlar var neden olmasın keke

Ü

Üye silindi 30565

Guest
KONU GÜNCELLENDİ
Kanka ben yine ilginç bi soruyla geldim , kolloidal bulmak yerine STS solusyonun kendisini buldum bi abimizden rica ettik hediye etti. Simdi autodan çıkma tohumlarim 6 tane kadar 2 sini attım cimlendirmeye bu arkadaşlara yapicam geri dönüşüm spreyi uygulamasını, bu arkadaşlardan aldığım döl kesin auto olabilir diyebiliyor muyuz ? Autonun kendisine yaptığımız uygulamada kendisinin alındığını bi şekilde bize uygulayarak kanıtladın, denemeye başladım zaten başka beğendiğim bir genetiğin f2 olan tohumlarını attım aynı şekil cimlenmeye onlara da uygulama yapmayı planlıyorum, ama planlarkende kafama takılmadı değil bu detay çünkü mayoz ile her alta inen dölde caprazlamayi zaten kendi soyu içinden yapıp atmış olabileceği ihtimali değişiklik göstereceği konusunda korkulara sebebiyet yaratıyor gilgamis destanı bundan kısadır da ilgine teşekkür ederim hocam kankam saygı değer arkadaşım :)

kuaf

Yeni üye
kankalarr çiçege giren bir bitkimi 7 gündür 40 ppm gümüş suyuyla ıslatıyorum fotodaki keseler mi polen verecek yoksa başka bişeymi çıkacak bilen yardımcı olurmu https://ibb.co/nMFHH6q

Loyd

Üye
gümüş suyu uyguladığınız dallar polenler patlayınca kabindeki bütün bitkilerinizi döller, ikincisi kabinde sağlam bir dezenfektasyon yapılamadığı sürece başka bir growda oraya aldığınız bitkilerin tekrar döllenme olasılığı yüksektir bilginize.
En sağlam yolu söylüyorum size öncelikle polen almak istediğiniz bitkinizi tek olarak ekiyorsunuz.
Bitki klon almaya müsait duruma yaklaşınca sağlıklı bir dalı gözünüze kestirin gümüş suyunu o dala uygulayın polen keseleri oluşmaya başladığında ki biraz gelişmesine izin verin ondan sonra o dalı "klon olarak alın "çadırdan çıkarın ayrı bi yere Torch lambanın altına koyun altına yağlı kağıt koyun. Polen keseleri patlayana dek bitkinizi yaşam döngüsünü orda sürdürün.
*Burda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri polen alacağınız dalın kesecikler oluştuktan sonra bitki üzerinde bir müddet gelişmesine izin verin.

Ü

Üye silindi 30565

Guest
gümüş suyu uyguladığınız dallar polenler patlayınca kabindeki bütün bitkilerinizi döller, ikincisi kabinde sağlam bir dezenfektasyon yapılamadığı sürece başka bir growda oraya aldığınız bitkilerin tekrar döllenme olasılığı yüksektir bilginize.
En sağlam yolu söylüyorum size öncelikle polen almak istediğiniz bitkinizi tek olarak ekiyorsunuz.
Bitki klon almaya müsait duruma yaklaşınca sağlıklı bir dalı gözünüze kestirin gümüş suyunu o dala uygulayın polen keseleri oluşmaya başladığında ki biraz gelişmesine izin verin ondan sonra o dalı "klon olarak alın "çadırdan çıkarın ayrı bi yere Torch lambanın altına koyun altına yağlı kağıt koyun. Polen keseleri patlayana dek bitkinizi yaşam döngüsünü orda sürdürün.
*Burda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri polen alacağınız dalın kesecikler oluştuktan sonra bitki üzerinde bir müddet gelişmesine izin verin.
Üstat su soruya da cevabın var mı?
Kanka ben yine ilginç bi soruyla geldim , kolloidal bulmak yerine STS solusyonun kendisini buldum bi abimizden rica ettik hediye etti. Simdi autodan çıkma tohumlarim 6 tane kadar 2 sini attım cimlendirmeye bu arkadaşlara yapicam geri dönüşüm spreyi uygulamasını, bu arkadaşlardan aldığım döl kesin auto olabilir diyebiliyor muyuz ? Autonun kendisine yaptığımız uygulamada kendisinin alındığını bi şekilde bize uygulayarak kanıtladın, denemeye başladım zaten başka beğendiğim bir genetiğin f2 olan tohumlarını attım aynı şekil cimlenmeye onlara da uygulama yapmayı planlıyorum, ama planlarkende kafama takılmadı değil bu detay çünkü mayoz ile her alta inen dölde caprazlamayi zaten kendi soyu içinden yapıp atmış olabileceği ihtimali değişiklik göstereceği konusunda korkulara sebebiyet yaratıyor gilgamis destanı bundan kısadır da ilgine teşekkür ederim hocam kankam saygı değer arkadaşım :)

kuaf

Yeni üye
kabinde yanında tek dişi var onu döllesin istiyorum ama bunların polen kesesi olduğundan emin miyiz

Rioo

Üye
https://ibb.co/4VH6HjM

https://ibb.co/DGJk2J

Arkadaşlar 80 Günlük bitkimin tek dalını polenlemek için günde 2 defa olmak üzere 40 ppm kollidol gümüş suyu uyguluyorum. Uyguladığım dalın yaprakları kıvrılıyor bu normalmi ne yapmam gerekiyor bu şekilde devam etmelimiyim.

Not; Bitki henüz çiçeklenmedi.

Fel123

Yeni üye
Merhaba Arkadaşlar bir süredir denemesini yaptıgım ve en sonunda sonuca ulaştıgım fem tohum alma yapma işlemini sizinle paylaşmak istedim.

2 adet bitki dikiyoruz bunların dişi olduguna emin olmamız gerekli.
Bitkileri 12-12 almadan hemen önce 1 bitkimize gümüş suyu uyguluyoruz.
ben 40 ppm lik bir gümüş suyu uyguladım yeterli geldi
fakat sahte gümüş sularına dikkat edin
gümüş suyu uygulama işini günde 2 defa bi sabah 1 akşam şeklinde yaptım
bitkinin yapraklarının gövdesinin vs kızarması muhtemel ve çok normal korkmanız gereken bir durum yok.
bitki bir süre sonra kese oluşturacaktır saten bitkiler birbiriyle aynı ortamda oldugu için döllemesini kendi kendine yaparlar

Buradaki olay dişi bitkiden kese çıkarttıgımız için ana ve baba bitkide dişi oldugu için tohumlar fem olur.

Gelelim elimizdeki Polenleri saklamaya
bitki bütün keselerini açtıgında 1 hafta kadar bekleyip bitkiyi kesebiliriz.
bitkiyi geniş bir masanın üzeri veya kagıt gazete kagıdı tarzı bişeye vurarak vs içindeki polenleri döküyoruz
siyah bir zemin olursa daha rahat görürsünüz
ÖRNEK Video :
Not: Videoyu ayarlar sekmesinden otomatik altyazı türkçe yaparak baştan sona izlemenizde fayda var.
döktügümüz polenleri daldan çöpten ayırıp 12 saat hava akışı olmayan tozmayacakları bir odada nemini alması için bekletiyoruz.
12 saat sonra kredi kartı tarzı bişeyle kücük bi ilaç şurup şişesine dolduruyoruz
%50 oranında un ilave ediyoruz 5-10 tane pirinç atıyoruz agzını kapatıp buzluga atıyoruz
buzdolabının yumurta bölmesinde 1 hafta ila 1 aya kadar dayanır
buzluk bölmesinde -18 üzerinde 1 yıl ila 3 yıla kadar dayanabildigi söylenir

Buradaki dikkat edilmesi gereken nokta nemden arınmış olmalı şişe ve polenler .

buzdolabından çıkardıktan sonra şişe oda sıcaklıgına gelene kadar kapagını açmayın !
kulak çöpu sulu boya fırçası tarzı şeylerle polenleri bitkinin sadece 1 dalına fanlarınızı kapatarak sürebilirsiniz bu sayede bütün bitkiyi
döllememiş olursunuz kücük bir daldan birçok tohum alabilirsiniz

Tohum Saklama: Kıyafetlerimizinde içinden çıkan nem alıcılar vardır 1gr lık onları bi şurup şişesinin içine atıp tohumları doldurup
buzdolabının yumurtalık bölümünde çoook uzun süre saklayabilirsiniz
3 yıl herhangi bi sıkıntı olmadıgı kaynaklarda yazmakta ama benim görüşüm ömür boyu saklanabilir
ayrıca 6 ayda bir içindeki nem alma zımbırtısını degiştirirseniz dahada saglıklı oldugu söyleniyor
NOT : şişeyi buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklıgına gelene kadar bekleyin yoksa sıcaklık farkından dolayı
şişenin için bi anda nemlenir ve tohumlar çöp olur.

Eksik oldugunu düşündügünüz veya sormak istediginiz şeyleri sorabilirsiniz.

Kullandıgım Gümüş Suyu LÜTFEN LİNK İSTEMEYİN : https://ibb.co/64TW8Kr

1. Bitkiden aldıgım tohum sayısı 625 adet 20 gün veg verilmiş bir bitki
Hasadın bol olsun knka ¯\_(ツ)_/¯
Tohum bankasından gelen fem tohumada aynı şeyi uygulamak mümkün mü?
Birde uygulama yapacağımız 18/6 döneminde bitki cinsiyetini belli eden kıllarını cıkarmış olması şart mı örnek 5. Haftada fem bitki daha cinsiyetini belli etmemiş olsa bile gümüş uygulayıp 12/12 alsak oluyor mu

Rioo

Üye
TERRA AQUATİCA FLORİA SERİES + BİOBİZZ CALMAG + TURKUVAZ SIVI YARASA GÜBRESİ KANKA. TOPRAK OLARAKTA SORACAK OLURSAN SELTOP SELVİ TOPRAĞI KULLANIYORUM. BİRDE PH DENGELEMEK İÇİN KEMAL KÜKRER ÜZÜM SİRKESİ. :D

Son düzenleme:

Fel123

Yeni üye
TERRA AQUATİCA FLORİA SERİES + BİOBİZZ CALMAG + TURKUVAZ SIVI YARASA GÜBRESİ KANKA. TOPRAK OLARAKTA SORACAK OLURSAN SELTOP SELVİ TOPRAĞI KULLANIYORUM. BİRDE PH DENGELEMEK İÇİN KEMAL KÜKRER ÜZÜM SİRKESİ. :D
Bellki gayet başarılı bitki sağlıklı görünüyor.
Auto bitkiye gümüş yapsak tohumlarda auto olur mu acaba 70 günde hasat almak varken ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • A ax-b:
    ***** ****** *** ********** ***** ****** ***** ***** hahahaha*** ** ********* ** **** ***** ******* ***** *** ********* ********* ***** hahahaha* *******
  • Carl Jung Carl Jung:
    ***** *** ***** ********* ***** * *** hahahaha ********** ***** ********* *** ** **** ***** ******* ***** *** ********* ********* ***** hahahaha* *******
  • A ax-b:
    ********* ********** * ***** ********** ****** ********** ***** ********** hahahaha*
  • A ax-b:
    *** hahahaha ********* *****
  • Bomberx Bomberx:
    ***** ****** *** ** **** hahahaha ******** **** ***** ******* ***** ********** ********** ***** ****** *** ********** ***** ****** ***** ***** hahahaha*** ** ******
  • A ax-b:
    ******** ***** ***** ********* ******* hahahaha hahahaha***
  • Bomberx Bomberx:
    * **** hahahaha ******** ******** hahahaha** *** ***** ********* ***** * *** hahahaha ********** ***** *********
  • Bomberx Bomberx:
    ******** ****** ***** ******** ***** ***** ********* ******* hahahaha hahahaha***
  • A ax-b:
    hahahaha hahahaha ***** ***** *****
  • A ax-b:
    **
  • A ax-b:
    hahahaha*** **** **** ****** ** ** **** **
  • deyorke deyorke:
  • deyorke deyorke:
    ****** hahahaha*
  • A ax-b:
  • A ax-b:
    hahahaha ***** ****** *** **********