Bitki yetiştirme kabini (Pro Grow)

Selamün aleyküm kankalarım
Planını yaptığım hataya geçirmek istediğim bir sistem var daha önce hiç indoor yetiştirmemiş biri olarak sizlerin fikirlerini almak istiyorum bazı konularda hala eksiğiz
Öncelikle amacımı belirteyim bu bitki ile ilgilenmek zaman geçirmek benim için olmazsa olmaz bir hobi, ihtişamı ve güzelliği beni benden alıyor ve onlardan her zaman yapacaklarının en iyisini görmek beni mutlu ediyor. Ben ise aynen böyle bir sistem kurmak istiyorum akşam işten geleyim güzel kızlarım ile ilgilenip zaman geçireyim ve günün tüm stresini orada bırakayım.

Şimdi sizi aklımdaki sistem ile tanıştırma vakti;

140x140x200 Bitki yetiştirme kabini

Kademeli Elektronik Balast 1000w

Êxtreme Magnum Hava Soğutmalı Rekleftör

GSN 600w MH Gelişim Dönemi

MagicPlant 1000w HPS grow + Bloom

Dijital zaman saati

Giriş Fanı;
Yuvarlak Kanal Tipi Fan 200mm 960m³/s

Çıkış Fanı;
2x Yuvarlak Kanal Tipi Fan 200mm 960m³/s

Can Lite Karbon Filtre 2200m³

Isı ve Nem Ölçer

Bu sistem ile amacım maximum 4 bitki yetiştirip bitkilerden alabileceğim tam performansı görmek ve tek bir grow ile yaklaşık 1 kg civarı hasat bekleyip tüm sene mahsulümü tüttürmek olacaktır.

Fakat benim bilgim araştırdıklarımla sınırlı (en azından indoor için) ve havalandırma sistemleri ile alakalı neredeyse bilgim sıfır diyebiliriz.
Bu sistem için bana kaç fan gereklidir ?
Aktif karbon filtre nasıl olmalıdır ?
İlave listeme eklemem gereken gereçler nelerdir ?
Rekleftöre ayrı bir fan gerekir mi ?
Aktif karbon filtre sadece koku oldugunda mı kullanılır ve ayrı bir elektrik tüketimi var mıdır (fana kıyasla)?
Rekleftör 150mm yoksa 200mm çapında mı olmalıdır ?
Bu çadırın havalandırma delikleri çapı kaç mm'dir ?
kafamda havalandırma ile alakalı ve bunun gibi tonlarca soru var. Sizede bu konuda ihtiyacım var kankalar sizin deneyimleriniz tecrübe ile sabit benimkisi ise sadece teori. O yüzden yorumlarınız ve önerileriniz benim için değerlidir tavsiyelere ve yönlendirmelerinize açığım dostlar. Dumanınız bol olsun..

Son düzenleme:

cannabis16

Doktor
şimdi tek tek gidelim..
1000 watt HPS acayip ısı yayar,200 mm lik reflektör aldığından 200 mmlik bi kuvvetli fan bağlayacaksın o reflektöre ama yaz aylarında dışarısı 30 lardayken sen devamlı içeriye dışarıdan hava getirmen lazımken bir de 1000 watt..yani klimasız yapmanın pek imkanı yok gibi geliyor bana..kışın soğuk bir odada olur olmasına ama bu sefer de dışarıdan devamlı içeri hava atman lazım,buz gibi havayı at dur,o da iş değil..ayrıca kışın bağıl nem %20 lerin altına düşer ve bitki yetiştirmek daha zor olur o nemle..
ben 12 metrekarelik bir odada grow yapıyorum,kabin gibi g.t kadar bi alanda daha zor sıcaklıkla uğraşmak..600 HPS yaktım bi yaz,880 metreküplük fanım o ısıyı atmaya yetmedi,oda cehennem oldu yandı,bitkiler ısı stresinden nunnerlar çıkardı ve kendi kendini tozladı,tohuma gitti,p.ç oldu anlayacağın..
1000 HPS muazzam budlar verir,ışık akısı on numara ama ısı sorunu öyle bildiğin gibi değil..1000 wat çekiyor şebekeden %60 ı ısı olarak yayılıyor o enerjinin..HPS-MH larda sistem öyle..
onun yerine paran varsa 480 watt quantum board yada cree teknolojisiyle bi 800 wattlık düzgün bi led lamba çok daha mutedil ısı yayar..
aktif karbon filtren , reflektörün çapı neyse o çapta olacak..yok HPS den vazgeçersen ben yine sana en az 150 mmlik çıkış fanı öneririm şöyle 880 hatta 1000 metreküp saatte hava atan bir fan,ucuna da 150 lik aktif karbon takarsın..
reflektöre ayrı bir fan gerekli mi derken gerekli demekki hava soğutmalı reflektör yazmış adamlar.. HPS-MH kullanacaksan böyle bir reflektör+alimunyum borularla fana kadar bağlantı+ reflektör çapında bir egzos fanı bağlayacaksın..karbon filtreyi reflektörün açık olan ucuna bağlayabilirsin .. ha dersen ki ben HPS-MH dan vazgeçtim,ne olursa olsun kabinin tepesine bi egzos fanı,kuvvetli bişey bağlayıp ,içerideki havayı atacaksın direk sokağa yada baca varsa oradan dışarıya..zira kabinin tepesinde kirli hava yani bitki için kirli-oksijence zengin hava toplanır..kabinin altından da sokaktan çekeceğin temiz bol karbondioksitli havayı vereceksin giriş fanıyla..
unutma,bitkinin ana yakıtı fotosentezle sağladığı glikozdur,gübre falan değil..ana yakıt için iki şey çok önemli; birincisi kuvvetli ışık,ikincisi de devamlı tazelenen hava..
aktif karbon filtresi içerideki kokulu havayı,dışarıya kokusuz atmanı sağlar,ben kullanmıyorum ama evim eski tarz ve baca sistemi var,oradan çatıya kadar sorunsuzca sittir olup gidiyor hava..sen dışarıya atarken nasıl atacağını kendin biliyorsun,balkondan falan komşuların ayıkır vs..önlem almakta fayda var..
reflektörün çapı ne kadar büyükse o kadar büyük çapta ve kuvvette fan bağlarsın..olay bu..600 MH 1000 HPS den bahsediyorsun..200lük bile az gelir 1000 HPS ye..ama daha geniş çaplısı yok..
bir de fanlar traktör gibi çok ses çıkarır..sauler palaunun silent serisine yönelirsen en az sesi olan seri bunlar..ama gene sıfır ses değil..illaki fan sesi çıkacak..

yani ışığına karar ver,giriş-çıkış fanlarını ayarla,sonra iş light mix düzgün ithal bi torf alırsın,bence kuvvetli ışıklara en az 20 litrelik ortalama 30 litrelik saksılar iyidir.. en sonrada bi grow gübrei+köklendirici gübre ..çiçeklenmede de bloom gübresi+ bud artırıcı gübre...bir de calmag gübresi alırsın...daha ne dersen enzim esaslı bi yan gübre tavsiye ederim...ama herşey bütçeyle alakalı...
öyle 4 bitkiden 1 kilo kuru hasat için ışığın ve fanın çok kuvvetli olmalı..seçtiğin genetik de autoflower değil,photoperiyo olmalı...büyük hasat alma işi böyle..

Ü

Üye silindi 2036

Guest
şimdi tek tek gidelim..
1000 watt HPS acayip ısı yayar,200 mm lik reflektör aldığından 200 mmlik bi kuvvetli fan bağlayacaksın o reflektöre ama yaz aylarında dışarısı 30 lardayken sen devamlı içeriye dışarıdan hava getirmen lazımken bir de 1000 watt..yani klimasız yapmanın pek imkanı yok gibi geliyor bana..kışın soğuk bir odada olur olmasına ama bu sefer de dışarıdan devamlı içeri hava atman lazım,buz gibi havayı at dur,o da iş değil..ayrıca kışın bağıl nem %20 lerin altına düşer ve bitki yetiştirmek daha zor olur o nemle..
ben 12 metrekarelik bir odada grow yapıyorum,kabin gibi g.t kadar bi alanda daha zor sıcaklıkla uğraşmak..600 HPS yaktım bi yaz,880 metreküplük fanım o ısıyı atmaya yetmedi,oda cehennem oldu yandı,bitkiler ısı stresinden nunnerlar çıkardı ve kendi kendini tozladı,tohuma gitti,p.ç oldu anlayacağın..
1000 HPS muazzam budlar verir,ışık akısı on numara ama ısı sorunu öyle bildiğin gibi değil..1000 wat çekiyor şebekeden %60 ı ısı olarak yayılıyor o enerjinin..HPS-MH larda sistem öyle..
onun yerine paran varsa 480 watt quantum board yada cree teknolojisiyle bi 800 wattlık düzgün bi led lamba çok daha mutedil ısı yayar..
aktif karbon filtren , reflektörün çapı neyse o çapta olacak..yok HPS den vazgeçersen ben yine sana en az 150 mmlik çıkış fanı öneririm şöyle 880 hatta 1000 metreküp saatte hava atan bir fan,ucuna da 150 lik aktif karbon takarsın..
reflektöre ayrı bir fan gerekli mi derken gerekli demekki hava soğutmalı reflektör yazmış adamlar.. HPS-MH kullanacaksan böyle bir reflektör+alimunyum borularla fana kadar bağlantı+ reflektör çapında bir egzos fanı bağlayacaksın..karbon filtreyi reflektörün açık olan ucuna bağlayabilirsin .. ha dersen ki ben HPS-MH dan vazgeçtim,ne olursa olsun kabinin tepesine bi egzos fanı,kuvvetli bişey bağlayıp ,içerideki havayı atacaksın direk sokağa yada baca varsa oradan dışarıya..zira kabinin tepesinde kirli hava yani bitki için kirli-oksijence zengin hava toplanır..kabinin altından da sokaktan çekeceğin temiz bol karbondioksitli havayı vereceksin giriş fanıyla..
unutma,bitkinin ana yakıtı fotosentezle sağladığı glikozdur,gübre falan değil..ana yakıt için iki şey çok önemli; birincisi kuvvetli ışık,ikincisi de devamlı tazelenen hava..
aktif karbon filtresi içerideki kokulu havayı,dışarıya kokusuz atmanı sağlar,ben kullanmıyorum ama evim eski tarz ve baca sistemi var,oradan çatıya kadar sorunsuzca sittir olup gidiyor hava..sen dışarıya atarken nasıl atacağını kendin biliyorsun,balkondan falan komşuların ayıkır vs..önlem almakta fayda var..
reflektörün çapı ne kadar büyükse o kadar büyük çapta ve kuvvette fan bağlarsın..olay bu..600 MH 1000 HPS den bahsediyorsun..200lük bile az gelir 1000 HPS ye..ama daha geniş çaplısı yok..
bir de fanlar traktör gibi çok ses çıkarır..sauler palaunun silent serisine yönelirsen en az sesi olan seri bunlar..ama gene sıfır ses değil..illaki fan sesi çıkacak..

yani ışığına karar ver,giriş-çıkış fanlarını ayarla,sonra iş light mix düzgün ithal bi torf alırsın,bence kuvvetli ışıklara en az 20 litrelik ortalama 30 litrelik saksılar iyidir.. en sonrada bi grow gübrei+köklendirici gübre ..çiçeklenmede de bloom gübresi+ bud artırıcı gübre...bir de calmag gübresi alırsın...daha ne dersen enzim esaslı bi yan gübre tavsiye ederim...ama herşey bütçeyle alakalı...
öyle 4 bitkiden 1 kilo kuru hasat için ışığın ve fanın çok kuvvetli olmalı..seçtiğin genetik de autoflower değil,photoperiyo olmalı...büyük hasat alma işi böyle..

Adam bildiğin destan yazmış mesai harcamış beleş hizmet veriyor değerini bilin

şimdi tek tek gidelim..

Kankam öncelikle açıklayıcı ve bilgilendirici cevabın için teşekkürler

Ben indoor growumda MH-HPS ışıklar kullanmakta kararlıyım çünkü güneş ışığına en yakın ampullerin bunlar olduğunu biliyorum. Dediğim gibi her bir bitkimden alabileceğim maximum performansı alıp beni şaşırtmalarını seviyorum. Daha önce outdoor 3 adet Big Bud photo yetiştirmiştim büyük kumaş saksılarda. Grow ve büyütme konusunda her türlü detaya dikkat ederek özenle büyütmüştüm onları ve sona geldiğimde beni bir hayli mutlu etmişti. 3 bitkiden tam bir kilodan daha fazla kuru hasat almıştım. İndoor yetistirecegim bitkilerden de aynı potansiyeli görmek istiyorum. Soran olursa diye tohumları sponsordan almıştım 2 sene önceydi.

Şimdi konumuza dönecek olursak sepetimde olan bu kabinin termal korumalı olduğu söyleniyor. Yani tüm radyant sıcaklığının %97'sinin geri yansıtıldığı verilmiş bilgilerde. Tabi bu sadece teoride böyle ne kadar etkili kullanmadan bilemeyiz. Klima dediğin olay 1000 watt civarında bir elektrik tüketimi yapıyor yanlışım yoksa. Ona yakacağım elektriği ışığımda ve güçlü fanlarda kullanmayı tercih ederim, tabi yine son çare olarak düşünülebilir. Fanlar konusuna gelince de verdiğin bilgilere dayanarak bir 2 ürün seçtim. Sessiz fan önermişsin fakat eğer işimi görecekse ben daha fiyat performans ürünlerine yönlenmek isterim. Bir fanın sadece sessiz çalışması için fan başına 1250 TL gibi bir fark bana çok uçuk bir rakam geldi. Onun yerine kabinin olduğu odanın duvarlarına ucuz yollu bir ses yalıtımı yapmak daha akıl karı gibi gözüküyor.

Şimdi vermiş olduğun bilgilere dayanarak birkaç ürün seçtim onları göstereyim;

Can Lite Karbon Filtre 1100 m3 (Koku başladığında)

Yuvarlak Kanal Tipi Fan 200mm - 960 m³/s (Çıkış Fanı)

Yuvarlak Kanal Tipi Fan 150mm - 450 m³/s (Giriş Fanı)

Bu fanlar güç olarak yeterli olurmu bilemiyorum, benden daha deneyimlisin. Giriş fanı ile alttan temiz havayı içeriye alıyoruz onda bir sorun yok. Çıkış fanının montajını şöyle düşündüm gelişim dönemi için. Çıkış fanı kabinin içinde rekleftöre bağlı oradan kirli hava ısı ve ses yalıtımlı borular ile yallah kabinin dışına. Ama gelişim döneminde bitkiler henüz ufak olacağı için rekleftör ve ona bağlı olan çıkış fanı kabinin aşağılarında olacak bu sorun olur mu kirli hava çıkışı açısından ? Çiçeklenme dönemi içinse Çıkış fanı karbon filtreye monte edilmiş karbon filtre ise rekleftöre oradan kirli hava borularla yallah dışarıya yada Çıkış fanı rekleftöre bağlı rekleftörse karbon filtreye oradan borularla kirli hava yallah dışarı. Sen bu iki teoriden hangisini önerirdin ? Buradaki hem gelişim hem çiçeklenmede ki olay çıkış fanı kabinin içerisinde böylece ışığın yaydığı ısıyı daha etkili bir şekilde dışarı atabilsin. Tabi bu güçte tek bir fan yeterli olur mu bilemiyorum olabilecek ısı problemine. Şayet yeterli olmaz ise örneğin içeride rekleftöre bağlı çıkış fanına ilave olarak kabinin dışarısına da aynı hatta mesela aynı kuvvette bir fan daha ekledik diyelim. Yani Çıkış için 2 tane 900 m³/s gücünde fan. Bu sefer havanın dışarı çıkışı yine 900m³/s mi olacak yoksa 900 + 900 = 1800 m³/s mi ?

Işık olayını anladım kanka. Ampulü rekleftöre bağlıyorsun rekleftör balasta o da zaman ayarlı bir prize. Kendi kendine gece gündüz döngüsü çalışıyor. Fakat havalandırma ayarında kafamda ki bir diğer soru işareti de bu. 2 dakika da bir kirli havanın dışarı atılması gerekiyor verilmiş bilgilerde. Temiz hava ise o da mı aynı yoksa her zaman çalışıyor mu ? Fan ayarını da istediğimiz şekilde yapmak için bir zaman ayarlı priz mi gerekiyor bunu ne ayarlıyor ?

Araştırmalarımda iklim kontrol cihazlarına denk geldim. Bu genelde alışverişimizi yaptığımız popüler 3 grower sitesindekileri inceledim. Bunlar yetişeme alanındaki ısı ve neme göre kendiliginden otomatik fanları devreye sokuyor yada hızını ayarlıyor sanırım. Bunlardan mı kullanmak gerekir en ideal fan ayarı için bu işin standartı nedir ve nasıl yapılır kanka.

Araştırmalarımda bu tür bir sisteme daha başka bir sitede denk geldim;

Bu cihazda co² ayarınında yapılabildiği belirtilmiş. Hem ısı hem nem hemde co2 tüm ayarları otomatik yapabilen bir sistem. Fan, klima ve nem cihazı kontrolünü otomatik yapabildiği söylenmiş. Bu tür bir sistem işleri bir hayli kolaylaştırmaz mı ? MagicPlant, Growkent ve toprakvesu'da ki cihazlarda co2 ölçme ve ayarlayabilme seçeneği bulunmuyor sanırım öyle bir bilgiye rastlamadım. Sen bu sistemlerden kullandın mı ?

Son düzenleme:

cannabis16

Doktor
bak ne güzel,içine akıl koyarak birşeyler yazan birine denk geldim..kendi adıma mutlu oldum.. şimdi tek tek bişeyler yazarak sana bi ışık tutmaya çalışacam...

outdoor yapmışsın ve 3 bitkiden 1 kilodan fazla hasat almışsın..tabii ki büyük saksılarla yapmışsın bu olayı...gayet doğal..zira outdoorda güneşin verdiği yaz aylarında verdiği lümen 1 bilmilyon civarında hatta daha fazla..en durgun günde bile yeryüzünde devamlı bir esinti olur ve yaprakların üstündeki hava devamlı değişir..güneş ışığı tepeden vurduğundan her taraftaki budlar için ışığa ulaşması kolay olur.bitkiler hem enine hem boyuna yayılır da yayılır.1,5 hatta 2 metrekarelik alanı tek başına kaplar bir tek bitki..yer sorunu yoktur,ışık altı sorunu yoktur,havalandırma mükemmeldir...iş sadece sulama ve yetecek kadar gübrelemeye kalır..outdoor hasadı o yüzden aşırı tatmin edicidir..indoorda bu koşulların aynısını sağlamamız çok zor.indoor yetiştiriciliği alan sorunu-ışığı tüm budlara ulaştırma sorunu başta olmak üzere outdoordan çok fazla eksisi olan bir konu..o yüzden outdoor bambaşka indoor bambaşka bir grow tarzı..

Metal Halide ve HPS ışıkların cannabis büyütmek için en doğru ışıklar olduğu konusunda hemfikirim..aksini iddia etmedim..ben de hala daha MH-HPS den vazgeçmeden yanına ledler atarak growlarımı yapıyorum..ama 880 metreküp saatte hava atan 150lik fanım var,600 HPS nin ısısını atmaya gücü yetmiyor,o yüzden 400 HPS kullanabiliyorum....sen 960 metreküplükle 1000 HPS nin ısısını dışarı atabilir misin hesabını sen yap..ben tecrübelerime dayanarak atamayacağını biliyorum..en kötü HPS lambasıyla bile on numara verim alırsın,ama bu namussuzlar çektiği watın %60 ını ısıya dönüştürüyor,sorun da burada patlıyor..ben sadece sana tecrübelerimi ve aklımın aldığı işlerin sonucunu aktarıyorum..sen o çıkış fanıyla 1000 lik değil 600 lük HPS ısısını bile atamazsın bunu ben biliyorum..sana sadece önceden uyarımı yapıyorum,akıl falan vermiyorum..
ayrıca 1000 HPS nin verdiği ışık akısı-lümeni çok fazla,içeri devamlı bol hava atman lazım..o inline yani içeriye hava atmak için düşündüğün fan da çok yetersiz kalır.. o sponsor soğutmalı reflektörden denemedim,muadillerinden aldım,ama extrem kullanıp 1000 watt HPS yi antalya sıcağında indoorda kullanmaya çalışan bi growerla çokça paylaşımım oldu..tabii sonuç hüsran oldu.. elden çıkarım tüm ekipmanı lede dönmek zorunda kaldı..

gelişim döneminde bitkiler henüz ufak olacağı için rekleftör ve ona bağlı olan çıkış fanı kabinin aşağılarında olacak bu sorun olur mu kirli hava çıkışı açısından ? demişsin... bende aynı şekilde bitkiler ufakken reflektör aşağılarda olduğundan havayı aşağılardan çekiyorum..ama yaptığım bişey var,vantilatör-devamlı salınım içinde sağdan sola doğru bitkilerin tepesinden dönüp durup üstteki havayı iteliyor,bitkilerin gelişimde bi yavaşlama gözlemlemedim..herşeyi mükemmel yapmak zor indoorda..

karbon filtrenin yeri konusunda,ben kolaylık sağlaması açısından egzos fanına direk karbon filtreyi bağlar,karbon filtreyi de alimunyum borularla reflektöre bağlarım..diğer türlüsünü yaparsan da bi yanlışlık yok ama karbon filtre de ağır bir ürün ve fana direk bağlar,sabitlersen daha rahat edersin..

iki tane fan bağlasam diyorsun..mantıksız değil..1 tane 900 metreküplük,borular ve karbon filtre yüzünden illa ki güç kaybedecek tam 900 metreküplük güç sağlayamayacak..%kaç kaybeder o konuların hesabını amerikan forumlarında bulursun anca..tam olarak kaybın ne olur bilemem,ikinci fanı dışarıdan bağladığında o ilk fanın verdiğinin gücü 2 katına çıkmaz..zaten ikinciye gelen hava ilki ne verirse o,onu artırsın artırsın %20 daha artırsın...hava türbülansı buna müsade etmez..eğer 2 fanlı bir sistem düşünüyorsan mantıklı olanı çıkış fanlarını Y şeklinde iki uçlu ve tek çıkışlı bir bağlantı elemanıyla yapmak..amerikalılar böyle yapıyor..bahsettiğim ürün şu ; https://toprakvesu.com/bitki-havala...alandirma-aksesuarlari/metal-y-baglanti-200mm
o bağlantıya 2 tane 200lük fan bağlarsın yanyana ama bu sefer karbon filtre sayın da ikiye çıkar..senin düşündüğün sistemden çok daha fazla hava atarsın dışarıya.. ama böyle 2 fan alacağına tek bi tane çok daha güçlü tek bi fan alırdım ben olsam..mesela şöyle bişey https://www.magicplant.net/kanal-tipi-fanlar/1451-max-fan-pro-1660-m3h-kanal-tipi-fan-.html bu 250 mmlik ,senin karbon filtreyi buna bağlamadan önce tenekecilerden bir tarafı 253 mm diğer tarafı 203 mmlik şöyle bi parça yaptırman lazım..hatta hazırı burda var https://toprakvesu.com/bitki-havala...ksesuarlari/metal-reduksiyon-cevirici-250x200 ama bu seferde karbon filtren 1100 metreküp saatte hava geçisine müsade ediyor,daha fazlasına müsade eden bi karbon filtre gerekli.. o zaman daha kolayı 250lik karbon filtre alıp https://www.magicplant.net/aktif-karbon-filtreler/1568-can-lite-karbon-filtre-2200-m3.html daraltıcı bağlantı parçasını karbon filtreden alüminyum borulara bağlamak...bu daha mantıklı olur..
fanlar,lamba açıkken de kapalıyken de devamlı çalışacak..ama ben ne yapıyorum,zamanlı ayarlı prizlerle gece ışıkların kapalı olduğu bir yarım saatlik zaman dilimi belirliyorum..günde yarım saat kapalı kalıyorlar..bunu fanlarımın nefeslenmeye ihtiyacı vardır düşüncesiyle yapıyorum...ama diyelim 2 tane egzos fanı taktın..ışıklar kapalıyken bitkiye oksijen lazım..karbondioksit havada %2-3 arası oksijense %21 seviyesinde..yani verdiğin havada çok daha fazla yeterli oksijen olduğundan egzos fanlarından birini kapatabilirsin zaman ayarlı prizle mesela..bu olabilir..ama ışıklar kapalıyken de havanın tazelenmesi lazım o yüzden giriş fanın da açık kalsın..

o en son paylaştığın fan-ışık bilmemne hepsini kendi ayarlayan sistem sistem çok uçuk bir sistem..içerideki co2 yi ölçtü diyelim,fanlar tam devirde çalışıyor gene de az geliyor,ne yapacak o zaman o kontrolör,co2 tüpü ve sistemi kurmaya gidecek iş..yani o çok çok uçuk bir sistem kuran ve eve elektrikçi çağırıp ona göre bir sistem çeken parası fazla gelen kişiler için..ama sen denemek istiyorsan bişey demem.. ben fan hızını ayarlamak için şunu kullanıyorum ; https://toprakvesu.com/pure-factory-dimmer ...mart nisan aylarında hava soğukken çıkış fanını daha yavaş çalıştırıp havalar ısındıkça derecesini artırıyorum.. bu aleti üçlü prize takıp-üstüne zaman ayarlı prizi takıp,fanın fişini de buna takıyorum..
co2 ölçme ve ayarlama sistemi gördüm bi sitede 15 bin civarındaydı..bana sorarsan gerek yok..senin havalandırman iyi olsun yeterli...

sanırım hepsine dokundum ufaktan..eksik gedik varsa affola,kal sağlıcakla

Son düzenleme:

higthead

Jolly Green
Dostum kanal fanlarını sp slient serisinden al yoksa ses problemi yaşarsın. Dikkatimi çeken iklim kontrol cihazı oldu sakın gıttıgıdıyorsakı cıhazı alma.
https://toprakvesu.com/iklim-kontrol/smscom-spc-mk2-fan-kontrolor madem okadar bütçeçıktın bu linkteki cihazı al cıhazı bagla dereceni gir giriş ve çıkış fanını kendi otomatik ayarlasın cihaz hızlarını vs.

co2 ölçer ise bu ürünü al 10 gün önce sipariş verdim 1-2 güne elimde.

140-140 kabinine giriş fanı 580 mt3 sp slien ve girişe 200mt3 plastik aksiyel fan.

Mh ve hps için 150 lik cool tube. Seçtiğin feklektöre okadar para verme.

Karbon filtre için 690mt3 bu linktekileri be.

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...bon-filtre-160.330.467.660mt3-908054962/detay

Vantilatör için bunu al 2 adet. 1 adeti kabın profılınden en alta sabıtle zemıne vursun havayı dagıtsın. 1 tanesınıde ustten bıtkılere vurucak sekılde kabın profılıne tuttur. 1 amperlık 12v adaptor al uclarını bagla mıs gıbı.

Sıcaklık ve nemı ızlemek ve uzaktan telefondan fanlarını ac kapa yapmak ıcın bu lınktekını tavsıye ederım.

sensor uzatma kablosu

co2 olayına gelince sakın iklimlendirme cihaz larına para verme yukarıda yolladıgım lınkten co2 olcer al kabıne koy wifi ile bakabılırsın sonra co2 nı ver tum sıstem acık sekılde istediğin ppm degerının altında olcersen co2 tupunun basıncını daha arttır ıstenılen degerı gecersende basıncı dusur deneme yanılma ıle degerlerı yakalayabılırsın.

Ü

Üye silindi 22921

Guest
şimdi tek tek gidelim..

KAnka bende bişey sorabilirmiyim. Cocoda 4 photo yetiştirmek için 150 150 kabin yapsam içine marshydro ts 3000 ile 240w samsung qb koysam. İkisi aynı yerde olurmu. Air kumas saksılar 20lt. Bu kabin yetermi yoksa 200e 200mü yapayım

cannabis16

Doktor
KAnka bende bişey sorabilirmiyim. Cocoda 4 photo yetiştirmek için 150 150 kabin yapsam içine marshydro ts 3000 ile 240w samsung qb koysam. İkisi aynı yerde olurmu. Air kumas saksılar 20lt. Bu kabin yetermi yoksa 200e 200mü yapayım
yani 4 bitkiye hem mars hydro 3000 bir de üstüne ilaveveten 240 quantum board...sana da abartı gelmiyor mu?
ben 4 bitkiye sadece mars3000 i yeterli bulurum şahsen.. quantumboard koyacaksan ince uzun formundan dolayı 2 tane 240 watlık konabilir..makul.. ama bu kadar kuvvetli ışığa havalandırmanı da kuvvetli yap..içeriye devamlı sokaktan taze hava çek ve içerideki havayı da tepeden direk sokağa at devamlı ki fotosentez sekteye uğramasın,kuvvetli ışığın bir anlamı olsun..

kabin meselesine gelirsek..200x200 kabine 2 tane 240 quantumboard on numara olur ,tabii düzgün havalandırmayla. veya mars hydo ile quantumboardı yanyana da kullanırsın,o zaman tabii ki verim daha da artar... bitkileri bir defa topping yaparsın,boyları 60-70 cm oldumu sokarsın çiçeğe,120-160 cm arasında bitirirler..enlemesine de yayıldıkça yayılırlar..çok güzel butlar alırsın..
150x150 alacaksan bana soraran 4 photoya gene yeter..tek bitane mars hydro 3000 atarsın..gene 60-70 olunca çiçeğe sokarsın...gayet güzel yayılırlar..150x150 ye hem mars hydro 3000 hem 240 watt quantumboard bence abartı gelir..ne kadar kuvvetli ışık-o kadar büyük bud,doğru da ,yani ışıkların çakıştığı yerin altında kalan yerrlerde ışık yakması olur mu muamma..zira o 150 cm i tek başına kuvvetlice aydınlatma kapasitesi var mars 3000 in..
benim ışık ve kabinler hakkında düşüncelerim bunlar..

bez saksı yapacağından 20 litrelik saksı gayet yeterli olur..klasik plastik saksı yaparsan bi 25-30 litre olursa daha iyi..

Ü

Üye silindi 22921

Guest
yani 4 bitkiye hem mars hydro 3000 bir de üstüne ilaveveten 240 quantum board...sana da abartı gelmiyor mu?
ben 4 bitkiye sadece mars3000 i yeterli bulurum şahsen.. quantumboard koyacaksan ince uzun formundan dolayı 2 tane 240 watlık konabilir..makul.. ama bu kadar kuvvetli ışığa havalandırmanı da kuvvetli yap..içeriye devamlı sokaktan taze hava çek ve içerideki havayı da tepeden direk sokağa at devamlı ki fotosentez sekteye uğramasın,kuvvetli ışığın bir anlamı olsun..

kabin meselesine gelirsek..200x200 kabine 2 tane 240 quantumboard on numara olur ,tabii düzgün havalandırmayla. veya mars hydo ile quantumboardı yanyana da kullanırsın,o zaman tabii ki verim daha da artar... bitkileri bir defa topping yaparsın,boyları 60-70 cm oldumu sokarsın çiçeğe,120-160 cm arasında bitirirler..enlemesine de yayıldıkça yayılırlar..çok güzel butlar alırsın..
150x150 alacaksan bana soraran 4 photoya gene yeter..tek bitane mars hydro 3000 atarsın..gene 60-70 olunca çiçeğe sokarsın...gayet güzel yayılırlar..150x150 ye hem mars hydro 3000 hem 240 watt quantumboard bence abartı gelir..ne kadar kuvvetli ışık-o kadar büyük bud,doğru da ,yani ışıkların çakıştığı yerin altında kalan yerrlerde ışık yakması olur mu muamma..zira o 150 cm i tek başına kuvvetlice aydınlatma kapasitesi var mars 3000 in..
benim ışık ve kabinler hakkında düşüncelerim bunlar..

bez saksı yapacağından 20 litrelik saksı gayet yeterli olur..klasik plastik saksı yaparsan bi 25-30 litre olursa daha iyi..
Kanka zaten kafamda hep 150 150 de 4 photoya marshydrots3000vardı da ısık 3 photo için ideal dediler kafa karıstı

cannabis16

Doktor
Kanka önerebileceğin Amerikan yada Avrupa kaynaklı grower forumları var mı ?
amerikanları takip etmeni öneririm. cannabis yetiştirmede çığır açan bu herifler..gerçi neye el atsalar uçuruyolar o da ayrı bi konu.

forum.grasscity.com , reddit.com , rollitup.org ,thcfarmer.com ,thctalk.com, 420magazine.com , icmag.com

en iyileri bence bunlar..google translate çok düzgün çeviremiyor yazılanları ama ben lise hazırlıktan kalma ingilizcemle çözebiliyorum çatpat..

amerikanları takip etmeni öneririm. cannabis yetiştirmede çığır açan bu herifler..gerçi neye el atsalar uçuruyolar o da ayrı bi konu.

forum.grasscity.com , reddit.com , rollitup.org ,thcfarmer.com ,thctalk.com, 420magazine.com , icmag.com

en iyileri bence bunlar..google translate çok düzgün çeviremiyor yazılanları ama ben lise hazırlıktan kalma ingilizcemle çözebiliyorum çatpat..

Teşekkürler önerdiğin forumlara göz atacağım.

Şimdi bana vermiş olduğun tavsiyelere dayanarak kafamda birşeyler oluştu onları sana aktarmak isterim.

Havalandırma sistemi için;
+Can Lite Karbon Filtre 2200 m³
+Yuvarlak Kanal Tipi Fan 200mm - 960m³/s (3 adet)
+Isı ve Ses yalıtımlı Borular
Sipariş edeceğim.

Bağlantılar kabin içerisinden dışarıya olacak şekilde şu şekilde olacak.

Gelişim dönemi için;

1.1 - Dediğin Y aparatına bağlı 2 adet 960m³/s çıkış fanı + aparatın diğer ucu rekleftöre bağlı + borularla hava çıkışı

ya da

1.2 - 960m³/s fan + rekleftör + 960m³/s fan + borularla hava çıkışı

2 - 960m³/s Giriş Fanı

Çiçeklenme dönemi için;

1.1 - 2200m³ Karbon Filtre + 250mm'den 200mm'ye geçiş aparatı + Y aparatı + 2 adet 960m³/s çıkış fanı + Y aparatı + rekleftör + borularla hava çıkışı

ya da

1.2 - 2200m³ Karbon Filtre + 250mm'den 200mm'ye geçiş aparatı + 960m³/s fan + rekleftör + 960m³/s fan + borularla hava çıkışı

2 - 960m³/s Giriş Fanı

Kanka gördüğün gibi Çıkış Kanalı için kafamda 2 yöntem oluştu. Sen bu 2 yöntemden hangisini tercih ederdin, hava ve ısı çıkışı bakımından hangisi daha faydalı olur ?
-600 watt HID ampuller için yeterli midir ?
-1000 watt HPS ampul için yeterli midir ?
-Uygun mudur ? Fikirlerini almak isterim.

Ve son olarak değineceğim ayrı bir konu var. Bana LED ışık tavsiyesi yapmıştın bu konuda da fikrini almak istiyorum. MagicPlant'ta bir LED lambaya rastladım fiyatı biraz uçuk ama senin ne düşündüğünü merak ediyorum.

Bu ışık hakkında senin düşüncen nedir ? 900 watt güç tüketimi 1500 watt HPS ye eşdeğer olduğunu söylenmiş. Gerçekten de böyle bir ışık alsak 1500 watt HPS'den alınabilecek sömekleri alabilmek mümkün mü ? Fiyatı biraz uçuk olsada düşündüğüm kabin için yeterli alanı aydınlatabiliyor. Böyle bir ışıkta ısı problemi yaşanır mı ve senin bu lamba için havalandırma sistemi önerin ne olurdu ?

Son düzenleme:

cannabis16

Doktor
bu ışığa bu kadar para vermem ben..zaten sol ledlerin hepsini sattı bu firma,elinde bu kaldı,inatla 10 binlere satmaya çalışıyor.taş çatlasın 4000 hadi bilemedin 5000 e mal etmiştir gümrüğü kargosu vs...bu lamba eski model cob led teknolojisi..ben senin yerinde olsam cree teknolojisi yada quantum board teknolojisine yönelirim..
bu lambayı koyup altına 6-7 bitki atarım diye düşünme..gene iyi yetişmiş 3 yada 4 bitki sığar..her lambaya öyle.. 10.000 lik paran varsa sahibinden com a gir..samsung 301lmh bordları meanwell sürücüyle birleştirip üstüne fan takarak satan birsürü adam var...gözüne kestirdiğine git de ki bana 720 wattlık quantumboard toparlayacan..480 watlığını 5000 lira civarına satıyolar.. o da sana 7500 civarına malolur..garanti veren,sana güven veren,şirket adına hesap açmış olanından al sonra 1000 w HPS yi aratmayan budları gör...ozaman çıkış fanı da saatte 900-1000 metreküplük olsun yeter.zira 4 bitkiye okadarlık hava değişimi yeter,ısı sorunun olmayacağından ilave fana klimaya da gerek kalmaz...girişe de 500 metreküplük koyarsın..sonra sen bitkileri seyret..
140x140 alana çok rahat yeter 720 quantumboard..bitkiler 60-70 cm olunca geç çiçeklenmeye ,sonra budları seyret..
yok uğraşamam dersen en kestirmeden bari şunu al o paralara https://toprakvesu.com/bitki-yetist...ri/sun-max-1800w-led-bitki-yetistirme-lambasi ..hiç değilse cree 6. nesil teknolojisi..bu da 1000 HPS den fazla ışık verir,ama bana sorarsan o para kadarlık lamba değil..

bak ben 400 HPS kullanıp yanına 700 wattlık cree teknolojisinin japon versiyonu olan clue lamba koyuyorum..cluelar 370 watt civarı çekiyor sistemden ..400 HPS altındaki budlardan daha güzel budlar alıyorum.daha fazla bud alayım diye 600 HPS denedim,olmadı,gevur a.ı gibi yandı ortalık,kaldırmadı sistem sıcak aylarda.. bitkiler nunner çıkardı,polenlendi tohuma gitti,hasat p.ç oldu.. 4 bitkiden fazla yetiştirmek istiyorum ve 2. bi 400 HPS yi mümkün değil ortam kaldırmaz o yüzden led atıyorum HPS yanına..cree teknolojisinde her ledin üstüne alüminyum pasif soğutuculardan bağlanıyor,üstüne de ayrıca pc fanı var..alüminyum soğutuculardan dolayı ağırlığı çok oluyor quantumboardlardan..bence tek eksi yönü bu..yoksa çok güzel teknoloji,kullanıyorum ve watı yeterliyse çok güzel iş çıkarıyor

1000 HPS lik sistem kurmayı bende isterim ve HID ışıkları seviyorum zira sen de dedin daha önceden güneş ışığına en yakın insan teknolojisi ışıklar..ama onlarla grow yapmak çok zor..

sana bu konuda söyleyeceğim ve en mantıklı seçeneği yukarıda belirttim..

yok illa HID ışıklara yönelecem diyorsam yukarıda sunduğun seçeneklerden ilki daha mantıklı..hava türbülansı çok olur ikinci sistemde-fazla enerji kaybın olur.. ben ne yapardım onu söyleyeyim..
140 cm enin tam ortasına ışığı koyacan ,reflektöre bağlanmak için çok az alanın olacak.. o yüzden kabinin çıkış kısmına 250 tek çıkış-200 lük 2 girişi olan Y yi sabitlerd,m, uçlarına fanları bağlardım en tepeye demire sabitlerdim..sonra 200 lük borularla reflektöre kadar giderdim, reflektöre tekrardan aynı Y den takar ve 200 lük boruları bağlardım ...reflektörün açık olan kısmına da 200 lük boru ile kabinin tepesinde ve reflektörün diğer ucunda demire sabitlediğim 250lik karbon filtreye daraltıcı ile bağlanırdım..
alüüminyum boruların boyunu öyle bi ayarla ki reflektör en alt seviyede durduğunda ve en tepeye çektiğinde yetsin..o mesafe özgürlüğünü sana versin..ama en tepeye çektiğinde illa sarkma yapacak,onu da bi iple kabinin tepesindeki demirlere tutturursun olur biter..
bu söylediğim sistemi bi amerikan gevurunun growunu takip ederken gördüm,mantıklı ve kolay geldi bana..

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 22921

Guest
bu ışığa bu kadar para vermem ben..zaten sol ledlerin hepsini sattı bu firma,elinde bu kaldı,inatla 10 binlere satmaya çalışıyor.taş çatlasın 4000 hadi bilemedin 5000 e mal etmiştir gümrüğü kargosu vs...bu lamba eski model cob led teknolojisi..ben senin yerinde olsam cree teknolojisi yada quantum board teknolojisine yönelirim..
bu lambayı koyup altına 6-7 bitki atarım diye düşünme..gene iyi yetişmiş 3 yada 4 bitki sığar..her lambaya öyle.. 10.000 lik paran varsa sahibinden com a gir..samsung 301lmh bordları meanwell sürücüyle birleştirip üstüne fan takarak satan birsürü adam var...gözüne kestirdiğine git de ki bana 720 wattlık quantumboard toparlayacan..480 watlığını 5000 lira civarına satıyolar.. o da sana 7500 civarına malolur..garanti veren,sana güven veren,şirket adına hesap açmış olanından al sonra 1000 w HPS yi aratmayan budları gör...ozaman çıkış fanı da saatte 900-1000 metreküplük olsun yeter.zira 4 bitkiye okadarlık hava değişimi yeter,ısı sorunun olmayacağından ilave fana klimaya da gerek kalmaz...girişe de 500 metreküplük koyarsın..sonra sen bitkileri seyret..
140x140 alana çok rahat yeter 720 quantumboard..bitkiler 60-70 cm olunca geç çiçeklenmeye ,sonra budları seyret..
yok uğraşamam dersen en kestirmeden bari şunu al o paralara https://toprakvesu.com/bitki-yetist...ri/sun-max-1800w-led-bitki-yetistirme-lambasi ..hiç değilse cree 6. nesil teknolojisi..bu da 1000 HPS den fazla ışık verir,ama bana sorarsan o para kadarlık lamba değil..

bak ben 400 HPS kullanıp yanına 700 wattlık cree teknolojisinin japon versiyonu olan clue lamba koyuyorum..cluelar 370 watt civarı çekiyor sistemden ..400 HPS altındaki budlardan daha güzel budlar alıyorum.daha fazla bud alayım diye 600 HPS denedim,olmadı,gevur a.ı gibi yandı ortalık,kaldırmadı sistem sıcak aylarda.. bitkiler nunner çıkardı,polenlendi tohuma gitti,hasat p.ç oldu.. 4 bitkiden fazla yetiştirmek istiyorum ve 2. bi 400 HPS yi mümkün değil ortam kaldırmaz o yüzden led atıyorum HPS yanına..cree teknolojisinde her ledin üstüne alüminyum pasif soğutuculardan bağlanıyor,üstüne de ayrıca pc fanı var..alüminyum soğutuculardan dolayı ağırlığı çok oluyor quantumboardlardan..bence tek eksi yönü bu..yoksa çok güzel teknoloji,kullanıyorum ve watı yeterliyse çok güzel iş çıkarıyor

1000 HPS lik sistem kurmayı bende isterim ve HID ışıkları seviyorum zira sen de dedin daha önceden güneş ışığına en yakın insan teknolojisi ışıklar..ama onlarla grow yapmak çok zor..

sana bu konuda söyleyeceğim ve en mantıklı seçeneği yukarıda belirttim..

yok illa HID ışıklara yönelecem diyorsam yukarıda sunduğun seçeneklerden ilki daha mantıklı..hava türbülansı çok olur ikinci sistemde-fazla enerji kaybın olur.. ben ne yapardım onu söyleyeyim..
140 cm enin tam ortasına ışığı koyacan ,reflektöre bağlanmak için çok az alanın olacak.. o yüzden kabinin çıkış kısmına 250 tek çıkış-200 lük 2 girişi olan Y yi sabitlerd,m, uçlarına fanları bağlardım en tepeye demire sabitlerdim..sonra 200 lük borularla reflektöre kadar giderdim, reflektöre tekrardan aynı Y den takar ve 200 lük boruları bağlardım ...reflektörün açık olan kısmına da 200 lük boru ile kabinin tepesinde ve reflektörün diğer ucunda demire sabitlediğim 250lik karbon filtreye daraltıcı ile bağlanırdım..
alüüminyum boruların boyunu öyle bi ayarla ki reflektör en alt seviyede durduğunda ve en tepeye çektiğinde yetsin..o mesafe özgürlüğünü sana versin..ama en tepeye çektiğinde illa sarkma yapacak,onu da bi iple kabinin tepesindeki demirlere tutturursun olur biter..
bu söylediğim sistemi bi amerikan gevurunun growunu takip ederken gördüm,mantıklı ve kolay geldi bana..
Kanka ne anlatmıssın be helal. Benim sıradaki kabiini ve sistemi senle kurcaz taammmı beraber

cannabis16

Doktor
Kanka ne anlatmıssın be helal. Benim sıradaki kabiini ve sistemi senle kurcaz taammmı beraber
kuvvetli ışık + kuvvetli fanlarla devamlı tazelenen hava olayını gözardı etmeyen,adam gibi sistem kurmak isteyenlere karşı sempatim var.elimden geldiğince yardım ederim..
bu forumun en az %80inene elimi bile sürmem. cfl lamba ,200 lük cob led veya torch diye b.ktan ledlerle, pc fanıyla falan uğraşanlar emek kaybı..işin içine ilim-bilim koyma gayretindeki herkese kapım açık..

Ü

Üye silindi 22921

Guest
kuvvetli ışık + kuvvetli fanlarla devamlı tazelenen hava olayını gözardı etmeyen,adam gibi sistem kurmak isteyenlere karşı sempatim var.elimden geldiğince yardım ederim..
bu forumun en az %80inene elimi bile sürmem. cfl lamba ,200 lük cob led veya torch diye b.ktan ledlerle, pc fanıyla falan uğraşanlar emek kaybı..işin içine ilim-bilim koyma gayretindeki herkese kapım açık..
Isık ts 3000. Cocoda 4photo. Kabin 150.150. Giriş 190 cıkıs 380. Karbon 437. Ne diyosun kanka?

Kankam helal sana nasıl yapılır nasıl edilir derken kafamda fikir oluştu sayende hakkın ödenmez

Bu arada profilinde ki şehir doğruysa orada güzel bir yazlığım var misafirim ol isterim. İnsandan uzak doğa ile iç içe karşında tablo gibi manzara harika kamp yapılacak yerler var işin güzel tarafı kimsenin o bölgeleri bilmemesi tam içici insanın istediği ortam anlayacağın. Senle detaylıca bol bol konuşuruz bu konuları :):)

Ü

Üye silindi 22921

Guest
Kankam helal sana nasıl yapılır nasıl edilir derken kafamda fikir oluştu sayende hakkın ödenmez

Bu arada profilinde ki şehir doğruysa orada güzel bir yazlığım var misafirim ol isterim. İnsandan uzak doğa ile iç içe karşında tablo gibi manzara harika kamp yapılacak yerler var işin güzel tarafı kimsenin o bölgeleri bilmemesi tam içici insanın istediği ortam anlayacağın. Senle detaylıca bol bol konuşuruz bu konuları :):)
Hangi bölgeler kanka oralar bende gidecem

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    ******* **** *** ***** ********* ********* ******* *** ****** ** ******** ****** ******** *********** dready**********
  • Night owl Night owl:
    **** **** **** ****** ******** ***** *** ****** ******** ****** dready* ****
  • E ErdemRS6:
    ******* **** *** ***** ********* ********* ******* *** ****** ** ******** ****** ******** *********** *** ***** **** *** ***** ****** ********* ********* ***** *******
    +1
  • Night owl Night owl:
    ******* **** ***** ******** ****** ** ****** *** **** ********** *** ***** ****** ********* *** ****** ******** ***** *****
  • K Kolpa.:
    **** **** **** ****** ******** ***** *** ****** ***** *** **** ******** ***** ******** ****** ******* *** ******* **** dready*** **** *********** ****
  • K Kolpa.:
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** ******** ******* **** **** **** ** ****** **** ***** *** **** ******** ***** ******** ****** ******* *** ******* **** dready*** **** *********** ****
  • 4glow20 4glow20:
    ***** ******** **** ****** ******** ****** ***** ****** *** ********* **** dready **** ********** ****** ****** ********** **********
  • 4glow20 4glow20:
    +2
  • Night owl Night owl:
    ********** **** ***** ** ***** ********** ***** ******** **** ****** ******** ****** ***** ****** *** ********* **** dready **** ********** ****** ****** ********** **********
  • K Kolpa.:
    ****** ******** ** ********* ******* ******** ******** ** ********* ****** *** **** ****
    +1
  • K Kolpa.:
  • K Kolpa.:
  • Night owl Night owl:
    dready** ***** ********* *** ******
    +1
  • K Kolpa.:
    dready** ****
  • 4glow20 4glow20:
  • F FraudeG:
    ********* ******** **** ** ** ***** *** ***** ****** ***** ***** dready* ***** ********* ********* ********* *****
  • VendettaX VendettaX:
  • VendettaX VendettaX:
  • F FraudeG:
    ***** *********** **** ******** ******** * *********** ***** ********* ********* ***** dready** **** ***** *** ****** ********** ******* ***
  • VendettaX VendettaX:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    Nazim_Red Nazim_Red: ** ** ****** ********* ********* ********** *** ***** ********** ****