Birtakım sorunlar ve Profesyonellere sorular

Gorilla Glue Auto bitkilerim ömrünün 53. günü, çiçeklenmenin 13. gününde.

Kabin 100x100x180
Mars Hydro TS1000 - 150w ışık kullanıyorum.
15 litre bez saksı, biobizz light mix toprak
21/3 ışık döngüsü
Sıcaklık 20-22 arası
Nem %40-50 arası
16 cm çapında kabin içi döner başlıklı rüzgar yapacak pervane,
Pc fanını giriş fanı, çıkış fanınıda tuvalet aspiratöründen yaptım.
Gübreler; Biobizz grow, bloom, topmax, calmag, toz mikoriza ve kendim hazırladığım aloe vera gübresi.
Ph'ı kağıt ve sıvı test kiti ile kontrol ediyorum, ph ortalama 6-7 arası. (Minimum 20 gün bekletilmiş musluk suyu kullanıyorum)

İki bitkiminde son 7-8 gündür aşağıdaki fotoğraftada görüldüğü gibi alt yaprakları sararmaya başladı;

Hasarlı Yapraklar;

Bitkilerin boydan fotosu;

Son sulamam: Litre başı 3ml grow, 1 ml bloom, 1 ml topmax. En son 14 gün önce boş sulamada 1ml calmag verdim. Bazı boş sulamalarda aloevera gübresi veriyorum.

Ve aşağıdaki fotoğrafta şeker yapraklarının üzerinde koyu renk belirmeye başladı. Işığı 35cm'e çektikten sonra oldu, şuan ışığı 45-50 cm'lerde tutuyorum, sizce bu sorun ışıktan mı kaynaklı?

Toprağın kuruması 5-6 gün sürüyor, bu süreyi nasıl kısaltabilirim, kabin içine şu üründen koysam sıcaklığı arttırabilirmiyim? (döner başlıklı fan sürekli bitkilere hava üflüyor)

- Stoğumda AN gübre markasının Bigbud ürünü mevcut, sizce organik gübre kullanırken sömek şişirsin diye bigbud'da kullanmak mantıklı mı? Bigbud kullanırsam bloom gübresini mi yoksa topmax gübresini mi yarı oranda kullanmalıyım? Toz mikoriza kullandım, bigbud bu mikorizaları öldürür mü?

- Bitkiyi suladıktan 25-30 saat sonra yapraklarını dikmeye başlıyor, 1 gün dikik kalıp sonra hemen inmeye başlıyor, bu normal mi? Önceki growumda 5-6 saatte yapraklar su verildiğini anlayıp diriliyordu.

- Calmag diğer gübrelerle aynı anda verilirse bir problem yaşatır mı ?

- Çiçeğe girdiğinde sömekleri kapatan 4-5 adet yaprağı budadım, sonraki günlerde 3-4 adet yaprak daha budadım. Sizce budamaya bu şekilde ara ara devam etmelimiyim.

- Işığa takviye olarak çiçek evresi için uygun fiyatlı kırmızı ledlerden almak istiyorum, hangisinden almalıyım çok seçenek var, link gönderebilir misiniz?

- Sizce bitkinin genel durumu nedir ? İyi bir lst eğitimi verdim veg döneminde, bitki başı ne kadar hasat alabilirim bu koşullarda

- Ph seviyesi 8,5 olan musluk suyuna biobizz'in gübrelerini ekleyince ph'ı 6,5-7'lere düşüyor. Biobizz'in ph perfect teknolojisi mi var ?

- Yakında profesyonel havalandırma ekipmanlarına geçeceğim, mobil klima montaj aparatından çıkış borusunu versem, cam biraz açık kalacağı için odanın içerisi soğur mu?

- Kabinden çıkan hava bizim için tertemiz oksijen diye biliyorum, o havayı dışarı vermek yerine evin içerisine versem bizim için iyi, bitki için kötü mü olur ?

- 15 litre saksı, bitki başı 3 litre su bu dönemdeki bitkiye normal mi ?

C

Canna

Guest
Masallah bitkilerine, ben sadece iki soruna cevap vereyim, O sararan yapraklardan bitkin azot cekiyor ve gücünü sömeklere veriyor,sakin kesme o yapraklari bu bitkinin gelisiminde cok normal. Bitkin isi bitince atacak o yapraklari. Kirmizi isik linktekilere bak. 2 tane alsan yeter.

Masallah bitkilerine, ben sadece iki soruna cevap vereyim, O sararan yapraklardan bitkin azot cekiyor ve gücünü sömeklere veriyor,sakin kesme o yapraklari bu bitkinin gelisiminde cok normal. Bitkin isi bitince atacak o yapraklari. Kirmizi isik linktekilere bak. 2 tane alsan yeter.
Canna kanka bende senin cevabını bekliyordum sabırsızlıkla ama sadece 2 soruyu cevaplaman üzdü :) Yardımın için teşekkür ederim, linkteki üründen 2 adet sipariş geçeceğim. Peki yapraklar bu hale geldiği için azot gübresini arttırsam bi sorun olur mu üstad?

C

Canna

Guest
Hayir azotu arttirma bitkinin anotomisine aykiri, fazla azot verisen bitkin besin kitlenmesine girer, yani kas yapayim derken göz cikartirsin.Bitkin o yapraklardan cekecek azotu. Dostum kafam iyi simdilik böyle idare et, :D yazarim gene ayilinca.:)

Mrj

Üye
Üstad bende bundan 1 tane aldım ne kadar mesafeden kullanmamız gerekiyor yani lux metre ile ölçüm ne olmalı?

C

Canna

Guest
Üstad bende bundan 1 tane aldım ne kadar mesafeden kullanmamız gerekiyor yani lux metre ile ölçüm ne olmalı?
Dostum bütün isigin toplam luxü önemli o isik 1 meterden 5000 lux civarinda deger veiyor ama renginden dolayi 1metreden 380 umol/s ppfd degeri var, yani isigi 50 cm indirisen yaklasik bu deger 2 misline cikar, ayrica senin isiginda var, tavsiyem önce 50 cm den ver isigi baktin isik stresi yok kademeli olarak yani günde 5 cm yaklastis bitkiye en fazla 35 cm kadar

Dostum bütün isigin toplam luxü önemli o isik 1 meterden 5000 lux civarinda deger veiyor ama renginden dolayi 1metreden 380 umol/s ppfd degeri var, yani isigi 50 cm indirisen yaklasik bu deger 2 misline cikar, ayrica senin isiginda var, tavsiyem önce 50 cm den ver isigi baktin isik stresi yok kademeli olarak yani günde 5 cm yaklastis bitkiye en fazla 35 cm kadar
Üstad benim sorularıma cevap verebilir misin vaktin varsa eğer, çok memnun olurum :)

C

Canna

Guest
Biobizz gübre semasina göre su anda vermen gübrelerin hepsini vermiyorsun, gübrelemeye kesinlikle semaya göre yapmamissin. Evet gündüzleri bitkin oksijen üretiyor ama evin icinde olsada olur olmasada, An gübresi ile biobizz gübresini kaistirma, biri organik biri kimyasal, eksik cevap kaldiysa ekstra yaz tekrar lütfen

Mrj

Üye
Abi bir tane daha aldım sağdan soldan ekleme yapacağım 240w qb ye 2 tane olunca mesafe değişmiyor değil mi

C

Canna

Guest
Tamam zaten ondan dolayi 1 tane 100 watt yerine 2 tane 50 watt dedim, isik kabinin icine iyi yayilsin diye, bitkini takip et dostum isik stresi olursa biraz uzaklastirisin isiklari, evet ikisinide ayni mesafeye tak

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • E ErdemRS6:
  • E ErdemRS6:
    **** ******** ** ***** ****** ****** ** ******** ********* *** ***** ***** ***** ******
  • 4glow20 4glow20:
  • Night owl Night owl:
  • 4glow20 4glow20:
  • Night owl Night owl:
    ******* dready ******* ******* **** ** ******** *** ******* ** ** ********
  • 4glow20 4glow20:
    ******** *** ****** ******* ******* **
  • Night owl Night owl:
    ***** ********** ***** **** **** ****** ******* ******** ******** *** **** ********** ** *** **** ******** ***** ** ***** ****** ***
  • Night owl Night owl:
  • 4glow20 4glow20:
    **** ***** **** ***** **
    +1
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** *** dready****** *** ****** ******* ******* **
  • 4glow20 4glow20:
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** *** **** ** **** ***** **** ***** **
  • 4glow20 4glow20:
  • 4glow20 4glow20:
  • Night owl Night owl:
    ********* ***** ******* ** ******** **** **
  • 4glow20 4glow20:
    +1
  • Night owl Night owl:
    *** dready********* ***
  • Night owl Night owl:
    +1
  • E ErdemRS6:
    dready** ******* ****** **** dready
    +1
  • E ErdemRS6:
  • Night owl Night owl:
    ********* *** ***** ******* ****** **** ****** *********** *********** ******** ******** ***** ********** *********** ***
  • E ErdemRS6:
    ********* *** ***** ******* ****** **** ****** *********** *********** ******** ******** *****
  • E ErdemRS6:
  • 4glow20 4glow20:
    dready********** dready********** dready**********
    4glow20 4glow20: dready********** dready********** dready********** ***** *** ****** ****...