Basit Tahıl (Substrate) Anlatımı

hightechlowlife

Yeni üye
Forumda sıklıkla bu konu hakkında soru sorulduğunu farkettim kısa bir konu oluşturmaya karar verdim. Elimde spor var ve ne yapıcağımı bilmiyorum diyen arkadaşlar bakabilir.

Mantarım büyümesi için bir tahıla ihtiyaç vardır. Esmer pirinç ve çavdar çok kullanılan tahıllardandır. Mantar üretimi için kavanozlar halinde tahıl hazırlamanız ve ardından sporları ya agar yöntemiyle yada sıvı kültür yöntemiyle tahıllara aktarmanız gerekmektedir.

1 litre kavanoz için: 250ml su + 200g çavdar

çavdarları kullanmanız gereken kavanoz miktarına göre ölçtükten sonra tencerede kaynatmanız gerekiyor. tencerede suyu kaynar hale getirin, çavdarı tencereye atın 30-60 dk arası kaynatın ardından süzün. kavanozları çavdar hala sıcakken 2/3 hizasında doldurun. 15 psi basıncı olan düdüklü tencere ile 2 saat buhar banyosuna tutun. kavanozları buhar banyosuna tutmak için basit olarak kapaklarını hafif gevşek bırakın yada kavanoz kapaklarını tornavida ile delip deliğe elyaf sıkıştırın. hava ve nem geçişi sağlar. elyaf kullanmak yerine hava geçişi sağlayan medikal bant iş görür. düdüklü ile işiniz bittikten sonra kavanozları çıkarın ve bir daha kapaklarını asla açmayın. 1 gün dinlenmeye bırakın.

Sıvı kültürünüz var ise ki internetten söylenen spor şırıngaları birer sıvı kültürdür, önce kızarana kadar iğne ucunu ateşte tutun, ardından kavanozun elyaf/bant olan deliğinden şırıngayı sokun ve kavanozu aşılayın. bant kullanıyorsanız üstüne bir kat daha bant koyun ve 2/3 hafta boyunca içinde miselin dağılımını izleyin.

Elinizde tek adet spor baskısı bulunuyorsa yapmanız gereken en önemli adım agar hazırlamaktır. eğer agarla uğraşmak istemiyorsanız sıvı kültür hazırlayın, basit olarak sporları steril su içinde çözeltilmesine sıvı kültür denir. gerçi agar kullanırsanız agar plakalrından tekrar tekrar sıvı kültür hazırlayabilirsiniz.

mango

Yeni üye
Bir yıl geçmiş ama birkaç sorum var müsaitsen. Düdüklünün alternatifi var mı? Öğrenci evindeyim düdüklüm yok. Sterilizasyon için bu işlem sanırsam. Agar nedir? Ya da sporların su içinde çözülmesi nasıl olur?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    Nazim_Red Nazim_Red: ** ******** ********* *******