başlıgı canlandırma talebi; Guanokalong setlerde toprak mixleme ve grow için tavsiyeler

Rastawesome

Yeni üye
organik baslıgını canlandıralım biraz üstadlar şu supersoilleri malzemelerin tedarigini hazırlanmasını bi dökülün foruma haydi ::p

İstanbul

Müptezel
15 litre saksi 240w qb powder i bir avuc palm i dört yemek kaşığı palm fazla kaçırdım sanırım iki bitkinin birinde yaprqklarda hasar var ışıktan mı gubr den mi bilemedim ayrıca satılan sit de kullanım miktarı yazıyor

Extremist

Kıdemli Üye
Guanokalong setlerde toprak mixleme ve grow için tavsiyelerinizi alabilirmiyiz hızlıdan?
@Xcd @OttoMan47
Ben hemen hemen hepsini kullanıyorum, ilk toprağımı yaparken veg yarasa gübresi kullanıyorum, sonraki gübremelerimi sulama ile yaptığımdan bunları çay yapıp veriyorum. Finalde biobizz grow,activera, farklı firmanın deniz yosunu gübresi, soya amino asidi (Bioheaven la aynı görevi görüyor)
Solucan gübresi, silika. Böyle karışım yapıyorum çay olarak harika sonuç alıyorum. İlk ekimde Guanokalong çiçeğe kadar toprağı çok iyi idare ediyor. Toprağın üstüne mesela odun külü serpsem ph acaip değişecek o yüzden çay yapıp, ph ı ayarlayıp o şekilde vermek daha işime geliyor.

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Ben hemen hemen hepsini kullanıyorum, ilk toprağımı yaparken veg yarasa gübresi kullanıyorum, sonraki gübremelerimi sulama ile yaptığımdan bunları çay yapıp veriyorum. Finalde biobizz grow,activera, farklı firmanın deniz yosunu gübresi, soya amino asidi (Bioheaven la aynı görevi görüyor)
Solucan gübresi, silika. Böyle karışım yapıyorum çay olarak harika sonuç alıyorum. İlk ekimde Guanokalong çiçeğe kadar toprağı çok iyi idare ediyor. Toprağın üstüne mesela odun külü serpsem ph acaip değişecek o yüzden çay yapıp, ph ı ayarlayıp o şekilde vermek daha işime geliyor.
Merhaba kullandığınız deniz yosunu gübresi ve soya a. asidi ürünlerinin link veya markalarını paylaşabilir misiniz

Extremist

Kıdemli Üye
Merhaba kullandığınız deniz yosunu gübresi ve soya a. asidi ürünlerinin link veya markalarını paylaşabilir misiniz
Amino Asit;

Deniz yosunu;

İlk yazımdan bu yana eksta olarak bu iki ürünü aldım, nedenlerinide yazacağım aşağıya,

Sıvı Kükürt;

Leonirdit menşeyli, humik fulvik asit;

Şimdi, Biz ekimden hasata kadar mümkün olduğunca optimum düzeyde gübre veriyoruz ve toprağı nekadar yıkarsak yıkayalım, flush gibi 1/10 gibi sulamalar yapmadığımızdan, toprak da kireç ve tuzlar oluşuyor. Calsyumu da topraktan verdiğimiz için toprağın ph, hasata yakın bir zamana kadar ortalama 7 ve üzeri oluyor. Dolayısıyla bazı mineralleri bünyesine alamıyor. Mesela burada herkes deneyebilir, hasata yakın bir saksınızı, suladıktan sonra, dreneaj suyundan çıkan ph ı ölçüp kontrol edin. Ph perfect gibi sentetik gübreler kullanmıyorsanız PH ın 7 üzerinde oldugunu gözlemlersiniz.
Hiçbir sorun olmadan bitkiniz devam eder ve sorunsuz hasat alırsınız amaaa, hedeflenilenin altında olma ihtimali genelde çok yüksektir. Nedeni de potasyum, kalsyum, kullanılan toprak için organik maddeler ve buna benzer bütün elementlerin kullanımı PH ı yükselticektir. İlk başlarda toprağın asitliği neden ok ? Çünki fosfor, azot gübreleri daha fazla verilmekte ve bu gübreler daha asidik gübrelerdir. Bunları kullanırken ben ilk sefer için belirli oranda tarım kireci ekliyorum toprağa, aşağıda konu başlığımı ekleyeceğim, okuyup takip edebilir, resimleri inceleyebilirsiniz.

Diğer taraftan son dönemlere gelip daha çok PK yüklemesi yapıldığından ve organikte de kompost çayları da kullanıldığından PH yükseliyor.
Bunun önüne geçmek için Sıvı kükürt kullanıyoruz ki bunun da formu S80 veya SC80 800Mg/Lt olmalı. Kükürt ortalama 2 hafta civarın da ektive olur ve belirttiğim formlar en ince tanecikli formlar oldugundan en hızlı süre bu olmakta. Düşünün, sulama yapıyorsunuz ve sulama suyunuz 6.5 ama direnaj suyunuz, yani saksıdan çıkan su 7 veya daha fazla. Normalde bu test PH 7 veya saf su ile yapılır ki siz 6.5 civarı verip 7 görüyorsunuz.
Potasyum ve tüm PK bitkileri ph 7, 7-5 civarı çözünebilir ama eser mineralleri mesela bor,molibden,kobalt, özellikle demir, manganez,çinko ve bakır gibi elementleri alamaz, çinko ve demir gibi mineraller de çiçek için acaip önemli merallerdir. Mesela bu konuda "Terra Aqautica (GHE) - Oligo Spectrum (Essentials)" ürününü şelatlayıp kullanabilirsiniz.

Leonardit de çok özel bir yapı diyebiliyorum, toprağı çok iyi düzenliyor. Yine Toprağın ph ına mudahale eden bir katkı ama kontrollü şekilde kullanıldığın da sonuçlar çok iyi oluyor gerçekten.

Bakın bu da genel açtığım gübreler ve sonuçları ile ilgili konum;

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Amino Asit;

Deniz yosunu;

İlk yazımdan bu yana eksta olarak bu iki ürünü aldım, nedenlerinide yazacağım aşağıya,

Sıvı Kükürt;

Şimdi, Biz ekimden hasata kadar mümkün olduğunca optimum düzeyde gübre veriyoruz ve toprağı nekadar yıkarsak yıkayalım, flush gibi 1/10 gibi sulamalar yapmadığımızdan, toprak da kireç ve tuzlar oluşuyor. Calsyumu da topraktan verdiğimiz için toprağın ph, hasata yakın bir zamana kadar ortalama 7 ve üzeri oluyor. Dolayısıyla bazı mineralleri bünyesine alamıyor. Mesela burada herkes deneyebilir, hasata yakın bir saksınızı, suladıktan sonra, dreneaj suyundan çıkan ph ı ölçüp kontrol edin. Ph perfect gibi sentetik gübreler kullanmıyorsanız PH ın 7 üzerinde oldugunu gözlemlersiniz.
Hiçbir sorun olmadan bitkiniz devam eder ve sorunsuz hasat alırsınız amaaa, hedeflenilenin altında olma ihtimali genelde çok yüksektir. Nedeni de potasyum, kalsyum, kullanılan toprak için organik maddeler ve buna benzer bütün elementlerin kullanımı PH ı yükselticektir. İlk başlarda toprağın asitliği neden ok ? Çünki fosfor, azot gübreleri daha fazla verilmekte ve bu gübreler daha asidik gübrelerdir. Bunları kullanırken ben ilk sefer için belirli oranda tarım kireci ekliyorum toprağa, aşağıda konu başlığımı ekleyeceğim, okuyup takip edebilir, resimleri inceleyebilirsiniz.

Diğer taraftan son dönemlere gelip daha çok PK yüklemesi yapıldığından ve organikte de kompost çayları da kullanıldığından PH yükseliyor.
Bunun önüne geçmek için Sıvı kükürt kullanıyoruz ki bunun da formu S80 veya SC80 800Mg/Lt olmalı. Kükürt ortalama 2 hafta civarın da ektive olur ve belirttiğim formlar en ince tanecikli formlar oldugundan en hızlı süre bu olmakta. Düşünün, sulama yapıyorsunuz ve sulama suyunuz 6.5 ama direnaj suyunuz, yani saksıdan çıkan su 7 veya daha fazla. Normalde bu test PH 7 veya saf su ile yapılır ki siz 6.5 civarı verip 7 görüyorsunuz.
Potasyum ve tüm PK bitkileri ph 7, 7-5 civarı çözünebilir ama eser mineralleri mesela bor,molibden,kobalt, özellikle demir, manganez,çinko ve bakır gibi elementleri alamaz, çinko ve demir gibi mineraller de çiçek için acaip önemli merallerdir. Mesela bu konuda "Terra Aqautica (GHE) - Oligo Spectrum (Essentials)" ürününü şelatlayıp kullanabilirsiniz.

Leonardit de çok özel bir yapı diyebiliyorum, toprağı çok iyi düzenliyor. Yine Toprağın ph ına mudahale eden bir katkı ama kontrollü şekilde kullanıldığın da sonuçlar çok iyi oluyor gerçekten.

Kanka emeğine sağlık detaylıca anlattığın İçin çok teşekkür ederim fakat bu güzelim bilgiler buralarda gölgede kalıyor bu tarzda organik konu açarak aydınlatsan daha makbule geçer tekrar teşekkürler

Night owl

Müptezel
Amino Asit;

Deniz yosunu;

Sıvı Kükürt;

Her seferinde şelatlayıp verilebilir mi? Ayrıca Şelat içeren ad yada canna ürünleri biliyor musunuz Şelat içeren bi gübretle kullanıldığında diğer besinlerde şelatlanıp alınmıyor mu hocam?

Kükürt kullanımı nasıl olmalı çiçeğe geçerken mi başlayacağım litreye kaç ml şeklinde kullanmalıyız

Bu arada hocam veg ve Bloom da kullandığınız çay tarifini de paylaşabilir misiniz

Night owl

Müptezel
Solucan gübresi Silika bazlı çay tarifini paylaşır mısınız hocam

Extremist

Kıdemli Üye
Kanka emeğine sağlık detaylıca anlattığın İçin çok teşekkür ederim fakat bu güzelim bilgiler buralarda gölgede kalıyor bu tarzda organik konu açarak aydınlatsan daha makbule geçer tekrar teşekkürler
Brom oralarda da konularım var birdahakine ordan açayım bütün konuları yazamıyorum tekrar :)

Extremist

Kıdemli Üye
organik baslıgını canlandıralım biraz üstadlar şu supersoilleri malzemelerin tedarigini hazırlanmasını bi dökülün foruma haydi ::p
Buyrun :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • muadip muadip:
    ***** ********** ******** ********* ********* *** ********* *** ********** ** ***** ******** ********** hahahaha* ******** ***** hahahaha*** ** *** **** ** ********* ****** **** ****** *** ****** ******** *** ****** ******** *** *** ******** ****** ******
    +1
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ****** *** **** ****** ****** ***** ******* ***** **** ******* ******** ***** ***** hahahaha*
  • B burap1:
    hahahahahahahaha
  • kralartur01 kralartur01:
    ********* hahahaha ****** ********** ***** hahahaha ***** ****** *** **** ****** ****** ***** ******* **
    +1
  • B burap1:
    ******* ****** ****** ******** *** hahahaha **** ****** ****** ******* hahahaha* ******* ********* ***** ********* ******** ****
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ******** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***** hahahaha ****** ********** ***** hahahaha *****
  • bandaleros bandaleros:
    ** ********* ******* **
  • bandaleros bandaleros:
    ******** ******* *** **** ***** hahahaha** hahahaha* ****** ********* **** hahahaha***
  • Kanka Kanka:
    *** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
    +1
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** hahahaha** ***** ***** hahahahahahahaha *** ******** hahahaha******* ******** ***** hahahaha **
  • NewGardener NewGardener:
  • S sefilzenci:
    hahahaha ********* **** ***** ***** ********* **** ******* ****** ***** **** hahahaha**** ***
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ****** ******* *** **** ***** ****** ***** ********* hahahaha * ******* hahahaha***** *** ***** ****** **
  • Kanka Kanka:
    ******* ***** ***** hahahaha********
  • D deatheulalia:
  • kawinnnz kawinnnz:
  • bandaleros bandaleros:
  • Prof.Dr.Tonii Prof.Dr.Tonii:
  • C clackster:
  • C clackster:
  • C clackster:
    hahahaha ********* **** ***** ***** ********* **** ******* ****** ***** **** hahahaha**** *** ******* ***** hahahaha ******** ***** ***** ********** ** ** *** **** *****
    TabldotLife TabldotLife: **