Aloe Vera ile Klon Denemesi

utopia

Üye
Selam kankalar, size kısaca nasıl klon aldığımı anlatacağım.

İlk önce anaç bitkimden iyi güneş almış, iyi gelişmiş bir dal seçtim. Bu dal (çelik) 3 noddan (boğumdan) oluşuyordu. 3. Boğumun sonundan dalı kestim. Daha sonra kestiğim kısmı 45 derecelik açı ile tekrar kestim ve ucunun 1 cm kadarını falçata yardımı ile çok hafif bir şekilde sıyırdım. Nem kaybetmemesi için de yaprakların uç kısmını makasla kırptım. Sonrasında aloe vera bitkisinin içinde jelimsi sıvıyı bardağa boşalttım ve aldığım çeliklerin kesilen uç kısımlarını bu jelin içinde 5 dakika kadar beklettim. Daha sonra 5.5 cmlik saksıların içine cocopeat doldurdum ve iyice suya doyurdum. Jelin içinde beklettiğim çelikleri cocopeat'in içine diktim ve saksıları kapalı bir kabın içine nemini kaybetmesin diye koydum. Lambanın altına koyma imkanı oluşturamadığım için balkonda yarı gölge bir yere yerleştirdim. Direkt güneş alması çelikleri kavururdu, gölgede kalması ise faaliyete girmesini engellerdi. Bu nedenle yarı gölge bir alana yerleştirdim. Her gün kapağı 5 dk açarak havalandırdım. 2 hafta sonra ise köklenme gerçekleşmiş oldu.

Aloe vera ile köklendirmeyi ilk defa denedim ve sonucu gerçekten beğendim. İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucunda edindiğim bilgiler neticesinin özeti olarak şunu diyebilirim: İçinde hem köklendirmeyi faaliyete sokacak hormonları barındırması hem de antibakteriyel olması açısından köklendirme hormonu niyetine kullanılabilir.

Resim1

Resim2

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • K kushuchtu:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*** ***** ***** ******* *** ******* ******** *** ********
  • Tarzan450 Tarzan450:
  • muadip muadip:
    ***** ****** ***** **** ** hahahaha* **
  • Melez Melez:
    **** ********** ***** ****** ******* **** hahahaha**** **** **** **** **** **** ***** ********* ******** ********* **** **** *********
  • Melez Melez:
    ******** hahahaha* ** ***** * * ***** **** ****** ***** **** ***** **** ******** *******
  • Tarzan450 Tarzan450:
  • Tarzan450 Tarzan450:
    ** ***** **** **
  • K kushuchtu:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*** ** ***** ****** ***** **** **
  • Melez Melez:
    *** **
  • Tarzan450 Tarzan450:
    ******* ********** **** **
  • Melez Melez:
    ***** * hahahaha **** **** ******
  • Tarzan450 Tarzan450:
    ****** ****** **** hahahahahahahaha
  • P puslu77:
  • muadip muadip:
    hahahahahahahaha
  • muadip muadip: