Abiler ilk growum yardim...

Acemi4647

Yeni üye
Öncelikle selamin aleykum
3 adet white widow 3 adet blue dream 3 adet super lemon haze
Kabinim 2m-2m yuksejlik 2.5 metre
Kabin ozellikleri
Etrafi myler ile kaplandi 1200 w 92 bin lumen kaliteli cop led.
Ligt mix toprak arti yuzde 20 fazla perlitli Arti Mykos yarlarli mantari koyucam nakil sırasinda
Gubreler
Katı solucan gubresi
AN sensi grow AN sensi bloom
Overdirev
Calmag
Vodo
Sensiyzm
Carboload

Tohumlari 2 gun mini seraya koydum jiffy tabletlrri seedbostrr ve su ile ıslatarak yerlestirdim jop led 2 gundur acik vaziyette 20 ye 4 seklinde 70 80 cm mesafe 21 derece %90 nem var oncelikle sorum ne zamana bas verir direk topraga ekicem gubre cizelgemi tangin son 2015 teki guncel cizelgesine uyucsm her sulamads gubre miktarini az tutucam biraz bilgilendirirseniz beni aydinlatirsaniz ne mutlu bAna ilk growum 1 senedir forumdayim.

Son düzenleme:

Turkish man

Doktor
Öncelikle selamin aleykum
3 adet white widow 3 adet blue dream 3 adet super lemon haze
Kabinim 2m-2m yuksejlik 2.5 metre
Kabin ozellikleri
Etrafi myler ile kaplandi 1200 w 92 bin lumen kaliteli cop led.
Ligt mix toprak arti yuzde 20 fazla perlitli Arti Mykos yarlarli mantari koyucam nakil sırasinda
Gubreler
Katı solucan gubresi
AN sensi grow AN sensi bloom
Overdirev
Calmag
Vodo
Sensiyzm
Carboload

Tohumlari 2 gun mini seraya koydum jiffy tabletlrri seedbostrr ve su ile ıslatarak yerlestirdim jop led 2 gundur acik vaziyette 20 ye 4 seklinde 70 80 cm mesafe 21 derece %90 nem var oncelikle sorum ne zamana bas verir direk topraga ekicem gubre cizelgemi tangin son 2015 teki guncel cizelgesine uyucsm her sulamads gubre miktarini az tutucam biraz bilgilendirirseniz beni aydinlatirsaniz ne mutlu bAna ilk growum 1 senedir forumdayim.
Dostum 3 7 gün arası filiz verir.

21gram

Yeni üye
Kanka filizi görene kadar ışık vermene gerek yok, bi de jiffy tablet veya torf kullanışsız geldi bana. 2 tohumum yalan oldu torfa ekince peçete forever...

Ü

Üye silindi 24689

Guest
Kanka isigin cok kuvvetli ama o kabinin her yrine ulasmaz

Ü

Üye silindi 24689

Guest
Ayrica isik hangi renk!!! kanka isik en önemli konu.

Ü

Üye silindi 24689

Guest
Full spectrum morla beyaz kirmiz sari karisimi
Kanka uyku firarda mi? Benimki firarda. isigin cok güclü benim anlatmak istedigim bütün kabine yeter mi? Yetmez !!!!!. Isik benim en önem verdigim ve en iyi bildigim konu. Su yazdigim ve yayinladigim makaleyi oku kanka.

Isik: watt,lux,lümen.par,ppf!!!!
Degerli forum üyeleri, fark ettim ki bir cok kankanin isik seciminde sikintisi var. Bende bu konuyu dilim döndügü kadar kaleme aldim.

Bu yazim sadece indoor yetistirme yapan arkadaslari ilgilendirir zaten outdoor da yapay isiga ihtiyac yok. Sizler asgida verecegim bazi degerler olacak ve bu degeler sadece bizim bitkile icin yani evde domates yetistirmek icin baska degerler olabilir.Her ayni watt gücündeki isik kaynagi ayni degerde lux,lümen,par,ppf de vermez

PAR:Isik dalga boyu ``nanometre yani isik rengi``
PPF: Isik foton akisi ``umol/``
LUX: Isik yogunlugunun bir ölcüsüdür, bir lux , metrekare basina bir lümene esittir.
LÜMEN : Bir metrekere deki isik yogunluk ölcüsüdür.

Isik secimi yaparken bizim dikkat etmemiz gereken en önemli iki deger PAR ve PPF degerleri.

PAR: Yani isik dalga boyu ``isik rengimiz`` 370-470 nanometre arasi olamalidir ve buda mavi isik demektir. 370 par en koyu mavi renk ve giderek mavi tonleri acilir. Iste bitkinin yetisme döneminde gerekli olan budur. Bitkiler her dalga boyundaki isigi ya cok az kullanir veya hic kullanmaz yansitir, yesil isikta oldugu gibi. Yani bitkilr hic bir dönemde yesil isigi kullanmaz yansitirlar. Bitkilerimiz ciceklenmeye gectiginde agirlik olarak 650-750 nanometre arligindaki dalga boyundaki isiga ihtiyac duyarlar. Bu da kirmizi isik demektir. Bitkimiz cicege gectiginde her iki isigi da vermemiz gerekir.

PPF: Arkadaslar bizim bitkilerimiz yetisme döneminde 600-800 umol/s ve ciceklenme döneminde 1.500-1.750 umol/s foton akisina ihtiyac duyarlar. Asgida verecegim linkten sececeginiz isik kaynaginin PPF ve Lümen cinslerindeki degerleri bir birine cevirebilir ve size en uygun isigi secebilirsiniz. Yani sececeginiz isik kaynaginin üreticisi tarafindan verilmis lümen degerlerine bakarak bitkiniz icin en dogru isik kaynagini secebiliriniz. Tabiki unutulmamasi gerek bir husuta isik kaynaginin bitkiye olan uzakligidir. Bu uzakliga göre bütün degerler degisir. En sagliklisi bir lux metre almak ölcüm yapmak ve bitkimize gerekli isigi vermektir.

Iyi growlar. Dumaniniz bol olsun.

Acemi4647

Yeni üye
Abiler bi sorum olucak bi yerde okumustum veg dinemibde bodur olan bitkinin boyunu yukseltmek icin isigin boyunu yukseltin diye dogrumudur ?

Ü

Üye silindi 24689

Guest
Abiler bi sorum olucak bi yerde okumustum veg dinemibde bodur olan bitkinin boyunu yukseltmek icin isigin boyunu yukseltin diye dogrumudur ?
Evet isigi uzaktastirisan bitki yeteri kadar isik almadigindan boyunu uzatir isiga yaklasmak icin. Ama kanka tavsiyem bodur bitki

Grow Muhabbetleri
Help Users
    Uranyum Kamil Uranyum Kamil: dready****** ** ****** ***** **** ** *****