!!!__Sulama Hakkinda Bilgiler__!!!

Jeffrey

Üye
Selam Kankalar

Cok Önemli Konulardan biri olan Sulama hakkinda bir kac bilgi paylasmak istedim,
sizlerinde gördügü/yasadigi kadar okadar da basit bir sey degil sulamak.
2-3 sulamadan sonra bitkiniz sarardiginda nedemek istedigimi daha iyi anlarsiniz :D 

Sulamanin bir cok Yöntemi var,ben okadar zor olmuyan yeni basliyanlar icinde basit olan bir sulama yöntemini anlaticam.

Öncelikle bitkilerimizin Yanlis sulandiginda bize belli edicegi semptomlara göz atalim 

1.Asiri Gübreleme:
Yaprak uclari sararir veyatda orta/üst yapraklarda icerden disari dogru sararma göre bilirsiniz....

Sebebi:Sürekli az miktarda sulamadan olur..

NOT: Kullandigimiz Topraklarin bazileri önceden gübreli olduklari icn Saksinin altinda Gübre Tuzu 
birikir ve asiri gübrelemeye yol acar..
Acemiler icin anlamasi zor ola bilir ama bazen kendini Pro Grower sanan arkadaslar bile kendi kendine soruyor ya tabloya
göre gübre ekliyorum yinede fazla geliyor neden acaba...

Peki nasil dogru sularim..?

•Her sulamanizda saksinin altindaki deliklerden fazla suyun (DRAIN) akmasina dikkat edin birikmesin saksinin altinda.
•Topragin tamamini esit bir sekilde sulayin sadece bir kismini degil.
•Suladikdan sonra saksinizi kaldirip agirligina bakin.
•Birdahaki sulamayi ona göre saksi baya hafiflediginde yapa bilirsiniz.(Kurudugunu anlamak icn)

Baska bi sorunsa yanlis sulama Haserelere de Davetiye cikarir....
Mesela Topraginiz sürekli islak olursa mucuklar bir kac gün icerisinde ucusmaya baslarlar.

2.Asiri Sulama:
Yapraklari kivrilmis,cansiz ve ilerliyen zamanda kahverengi ve lekeli olur 
öylede devam ederse bitki büyümeyi durdurur.

Sebebi: Sürekli saksinin dibinde su oldugu icn kökler yeterli oksijen alamaz ve kökler küflenmeye baslar.
Nasil önlerim:
Yukardaki Yöntemi uyguluyarak,unutmayin ki bitki Asiri sulandiginda kendini toparlamasi stress demek
zaman demek,emek demek susuz kalsalar daha iyi denecek bi durum ama siz yinede onlara iyi bakin :D.

Asiri Gübreleme... / Asiri Sulama...

Yanlis Sulama...

Kendinize cok iyi bakin Konuyu üst siralarda tutmayi unutmayalim umarim bir kac kisinin isine yarar..
Jeffrey.

Elegancegrow

Yeni üye
Cvp: !!!__Sulama Hakkinda Bilgiler__!!!

selam kankalar bitkimi b,r hafta önce ektim toprağa ve hergün su veriyorum gübrelerini koymayada başladım ufak karton saksıda besliyorum bir hafta sonrası için sulamayı nasıl yapmalıyım hergün devam etmelimiyim yoksa toprak bi kurusun mu

Jeffrey

Üye

Xesmp' Alıntı:
Cok yararlı bilgi teşekkürler dostum

Eyv kanka..

Elegancegrow' Alıntı:
selam kankalar bitkimi b,r hafta önce ektim toprağa ve hergün su veriyorum gübrelerini koymayada başladım ufak karton saksıda besliyorum bir hafta sonrası için sulamayı nasıl yapmalıyım hergün devam etmelimiyim yoksa toprak bi kurusun mu

Selam kanka TIKLA kanka daha detayli yazarsan daha iyi yardimci ola bilirim Özel mesaj olarak bilgileri yaz yolla sana zahmet

trinity' Alıntı:
Teşekkürler bilgiler için işin rast gitsin

Eyv babus sizlerinde...

Jeffrey

Üye

King' Alıntı:
teşekkürler kankacım  hasatın bol olsun, dikkatimi çekti zemin siyah zemine yansıtıcı film döşesen sence de iyi olmaz mı?

yardimim dokunuyorsa arkadaslara ne mutlu..

kanka zemin de yansitici sart gibi birsey isigi reflekte edip bitkiyi birde altdan aydinlatiyor tadindan icilmiyor :D:D :D

Grover

Yeni üye
Kanka selam öncelikle çok teşekkürler bilgiler için. Benim bitkimde bu https://hizliresim.com/bLE4JZ üç gündür toprakta sulama için bi sistemim yok ama kuruduğunu düşündükçe su veriyorum ne diyorsun bu problem var mı ?

tatarcemo

Yeni üye

S.a kanka senden bir konu hakkında yardım etmeni istiyorum. Benim bir kök ağacım var bunun için kaç gün aralıklarla ve ne kadar su vermek gerekiyor. Aydinlatirsan sevinirim..​

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kralartur01 kralartur01:
  • zero00 zero00:
  • zero00 zero00:
  • zero00 zero00:
  • P puslu77:
    *** ***** ***** *
  • zero00 zero00: