!!!__Sulama Hakkinda Bilgiler__!!!

Bi sorum olucak arkadaş lar .eksik sulama yaptım ise bi da ki sulama da aşağıda ki delikler den su gelene kadar calmag vererek sulama yapmam doğru mu .yaprak lar da klbenkeli lekeler ve kuruma oluştu

Merak ettiğim bir şey var. Araştırdım ancak kesin bir bilgiye ulaşamadım. Outdoor bitki yetiştirirken, sulamayı güneş altındayken mi, yoksa güneş battıktan sonra mı yapmak gerekir? Bunun kesin bir cevabı var mı?

president

Müptezel
Lanka konu çok yararlı olmuş bende yanlış sulama yaptığım için bitkilerinin 4ü 20.günde 6 cm 2side 25.günde 14 cm artık doğru sulama yapıyorum umarım düzelirler...

Acemidal

Üye
Selam Kankalar

Cok Önemli Konulardan biri olan Sulama hakkinda bir kac bilgi paylasmak istedim,
sizlerinde gördügü/yasadigi kadar okadar da basit bir sey degil sulamak.
2-3 sulamadan sonra bitkiniz sarardiginda nedemek istedigimi daha iyi anlarsiniz :D

Sulamanin bir cok Yöntemi var,ben okadar zor olmuyan yeni basliyanlar icinde basit olan bir sulama yöntemini anlaticam.

Öncelikle bitkilerimizin Yanlis sulandiginda bize belli edicegi semptomlara göz atalim

1.Asiri Gübreleme:

Yaprak uclari sararir veyatda orta/üst yapraklarda icerden disari dogru sararma göre bilirsiniz....

Sebebi:Sürekli az miktarda sulamadan olur..

NOT: Kullandigimiz Topraklarin bazileri önceden gübreli olduklari icn Saksinin altinda Gübre Tuzu
birikir ve asiri gübrelemeye yol acar..
Acemiler icin anlamasi zor ola bilir ama bazen kendini Pro Grower sanan arkadaslar bile kendi kendine soruyor ya tabloya
göre gübre ekliyorum yinede fazla geliyor neden acaba...

Peki nasil dogru sularim..?

•Her sulamanizda saksinin altindaki deliklerden fazla suyun (DRAIN) akmasina dikkat edin birikmesin saksinin altinda.
•Topragin tamamini esit bir sekilde sulayin sadece bir kismini degil.
•Suladikdan sonra saksinizi kaldirip agirligina bakin.
•Birdahaki sulamayi ona göre saksi baya hafiflediginde yapa bilirsiniz.(Kurudugunu anlamak icn)

Baska bi sorunsa yanlis sulama Haserelere de Davetiye cikarir....
Mesela Topraginiz sürekli islak olursa mucuklar bir kac gün icerisinde ucusmaya baslarlar.

2.Asiri Sulama:
Yapraklari kivrilmis,cansiz ve ilerliyen zamanda kahverengi ve lekeli olur
öylede devam ederse bitki büyümeyi durdurur.

Sebebi: Sürekli saksinin dibinde su oldugu icn kökler yeterli oksijen alamaz ve kökler küflenmeye baslar.
Nasil önlerim:
Yukardaki Yöntemi uyguluyarak,unutmayin ki bitki Asiri sulandiginda kendini toparlamasi stress demek
zaman demek,emek demek susuz kalsalar daha iyi denecek bi durum ama siz yinede onlara iyi bakin :D.

Asiri Gübreleme... / Asiri Sulama...

Yanlis Sulama...

Kendinize cok iyi bakin Konuyu üst siralarda tutmayi unutmayalim umarim bir kac kisinin isine yarar..
Jeffrey.
Güzel paylaşım teşekkürler hocam

2MoreWeeks

Doktor
Selam kankalar,

Havalandırması güzel ortamda, light mix toprakta, 15 lt saksılarda yetişen auto /photo bitkilerim için sulama işini uzun zamandır aynı şekilde tekrarlıyorum. Güzel sonuçlar alıyorum. Coco ya da farklı medya kullananlar için anlamsız bilgiler olabilir.

Öncelikle su miktarının yavaşça arttırılması gerektiğine inananlardanım. Risk almamak için 1.5 -2 aya kadar tam sulama yapmamalı. Kök olmayan kısımların sulanmasına gerek yok.

Bitkinizin kök yerleşimini, bitkinizin boyuna göre hayal etmeniz gerekiyor. 1 haftalık bitkiye 200ml bardak yeterken, 2 haftalık bitkiye en az 2 litrelik saksı gerekmektedir. Köklerin bu sürede uzanabildiği hacimler bunlar. Anlatmak istediğim, örneğin 2 haftalık bit bitkiyi sularken ufak bir saksı hayal edilip öyle sulanmalı.

Bitkiniz aşağı yukarı 2 aylık olduğunda, 10-15lt'lik saksıların kenarlarını sarmış oluyorlar. Toprağın heryerine bu sürede yayılıyorlar diyebiliriz. O yüzden 2 aylık olana kadar suyun akmasını istemiyorum. 1 litrelik gübre bu noktada işimi görüyor. Sonrasında 1.5 ve maks 2 lt gübreli su veriyorum 2-3 gün için. Bazen yetişkin dönemlerde tam sulama yapıp 3 gün beklemek istemediğim için, 0.75-1 litre gübre veriyorum. 24 saat sonra bi daha o kadar veriyorum. Bu seri sulama işi için de ayrı parantez açmak isterim,

Tecrübe ettiğim kadarıyla, aşırı sulamanın stresi sık sulamaktan kaynaklanıyor. Yani güzelce kurumuş bir saksıyı, alttan bolca su gelecek şekilde suladığımızda kendini hemen toparlayabiliyor. Ama nemli toprağı tekrardan, az biraz bile suladığımda geç kuruyor. Toprağın üstü çamurlaşıyor sanki içeri hava almadığına emin oluyorum. Bir kere sulayıp geçtiğimizde, toprak kuruyana kadar beklediğimizde, toprağımızın içindeki suyu hapsetme özelliğine sahip olan elementlerin suyu depolamaya vakti kalmadığına inanıyorum. Daha kurumadan bir kez daha suladığımızda perlitin ve diğer elementlerin suyu iyice hapsettiğine eminim.

Peki tüm bu sulama işiyle alakalı bildiklerim, risk gördüklerim, korkularım neler?

Öncelikle sulama yaptığınız su çeşme suyu değilse, havalandırmadıysanız, köklerinizin buradan bir oksijen faydasını alamayacağını bilin. Suyunuzu iyice havalandırdığınızda, kökleriniz bununla 6 saat bile idare edebilir. Bu bilgi de cepte.

Haliyle evimizdeki hazır sularda, beklettiğimiz sularda bitkiye uzun süre yetecek oksijen yok. O zaman gübreli suyumuzun kendini görevini yapıp ayak altından çekilmesi gerekiyor. Nedir bu görevler? Köklere gübreyi servis etmek, toprağı nemli tutup topraktaki ve köklerdeki canlı organizmaların yaşamasına olanak sağlamak ve bitkiye gerekli h2o'yu alttan vermek.

Toprağın içinde bir yerde hava alamayan kısım oluşursa, toprak çöküp çamur olursa, bu havasız kısımda kalan köklerinizin yaşama ihtimali yok. Sizi birisi boğazlasa renginiz solar, aşırı sulama yapılan bitkilere bakın, elden ayaktan düşüyorlar. O bitkiler dua ediyor, toprak kurun da oksijen zerresi bari alalım, diye. Mesele "suyun çokluğu" olsa hidro sistemlerde kökler boğulur giderdi. Önceliğimiz oksijen. Önceliğimiz toprağımızda bu "ölü kısımların" oluşmaması.

Ayrıca "Aşırı sulama" derken, harbi kelime anlamıyla aşırı sulamak var. Suyu boca edip hurraaa yapmak var. Böyle yaptığımızda toprak üstten alta doğru erozyona uğrar. Yani toprağın üstündeki tozdan hallice elementler, suyla birlikte aşağıya sürüklenir ve zamanla birikir, çamur olur. Bu çamuru marsa fırlatsan, içinde oksijenle gider valla. o çamurun içine ne oksijen girer, ne de içinden oksijen çıkar çünkü=)

Yavaş yavaş, 1-2 dakikaya yayarak sulamak en iyisi. kapağına iğne ile 8-10 delik açtığım 1.5 litrelik şaşal şişe kapağımı 1 senedir kullanıyorum :) şaşallar gelip gidiyor o kapak benle :) 10 tane bitkiye de baksam, 10 litrelik gübreli su da hazırlasam, önce şaşala alır, sonra tek tek sularım. Aslında bazen ne yalan söyleyeyim göz kararı gidiyorum. Bazen sulama sonunda hazırladığım 10 litre gübreli su yetmiyor biraz daha hazırlıyorum, bazen bakıyorum bitkiler bitmiş gübrenin yarısı duruyor. Çünkü kafadan bu çiçeği 1 litre sulayacağım dersen de olmuyor. Yanına gidiyorum, orasını burasını iyice dürtüklüyorum toprağın. Bazen toprağın hala nemli kaldığından şüphelendiğim zamanlar, orta parmağımı tövbe bismillah dibine kadar sokuyorum toprağın, bakıyorum toprağın üstü kupkuru aşağısı ıslak çamur nerdeyse. Yemezler aslanım diyorum aç bırakıyorum. Benim suçum değil. Biraz toprak havalanacaktı, biraz bitki su içecekti, o toprak 2 güne kuruyacaktı. Anadolu çocuğuna yediremezsiniz. O toprak kurumadan sulamak yok.

Valla döndüm bi okudum yazdıklarımı da, yazdıklarım da kafamın içi gibi karma karışık. Sabırlarınız için teşekkür ediyorum :)

Son düzenleme:

BosCo

Kıdemli Üye
Selam kankalar,

Havalandırması güzel ortamda, light mix toprakta, 15 lt saksılarda yetişen auto /photo bitkilerim için sulama işini uzun zamandır aynı şekilde tekrarlıyorum. Güzel sonuçlar alıyorum. Coco ya da farklı medya kullananlar için anlamsız bilgiler olabilir.

Öncelikle su miktarının yavaşça arttırılması gerektiğine inananlardanım. Risk almamak için 1.5 -2 aya kadar tam sulama yapmamalı. Kök olmayan kısımların sulanmasına gerek yok.

Bitkinizin kök yerleşimini, bitkinizin boyuna göre hayal etmeniz gerekiyor. 1 haftalık bitkiye 200ml bardak yeterken, 2 haftalık bitkiye en az 2 litrelik saksı gerekmektedir. Köklerin bu sürede uzanabildiği hacimler bunlar. Anlatmak istediğim, örneğin 2 haftalık bit bitkiyi sularken ufak bir saksı hayal edilip öyle sulanmalı.

Bitkiniz aşağı yukarı 2 aylık olduğunda, 10-15lt'lik saksıların kenarlarını sarmış oluyorlar. Toprağın heryerine bu sürede yayılıyorlar diyebiliriz. O yüzden 2 aylık olana kadar suyun akmasını istemiyorum. 1 litrelik gübre bu noktada işimi görüyor. Sonrasında 1.5 ve maks 2 lt gübreli su veriyorum 2-3 gün için. Bazen yetişkin dönemlerde tam sulama yapıp 3 gün beklemek istemediğim için, 0.75-1 litre gübre veriyorum. 24 saat sonra bi daha o kadar veriyorum. Bu seri sulama işi için de ayrı parantez açmak isterim,

Tecrübe ettiğim kadarıyla, aşırı sulamanın stresi sık sulamaktan kaynaklanıyor. Yani güzelce kurumuş bir saksıyı, alttan bolca su gelecek şekilde suladığımızda kendini hemen toparlayabiliyor. Ama nemli toprağı tekrardan, az biraz bile suladığımda geç kuruyor. Toprağın üstü çamurlaşıyor sanki içeri hava almadığına emin oluyorum. Bir kere sulayıp geçtiğimizde, toprak kuruyana kadar beklediğimizde, toprağımızın içindeki suyu hapsetme özelliğine sahip olan elementlerin suyu depolamaya vakti kalmadığına inanıyorum. Daha kurumadan bir kez daha suladığımızda perlitin ve diğer elementlerin suyu iyice hapsettiğine eminim.

Peki tüm bu sulama işiyle alakalı bildiklerim, risk gördüklerim, korkularım neler?

Öncelikle sulama yaptığınız su çeşme suyu değilse, havalandırmadıysanız, köklerinizin buradan bir oksijen faydasını alamayacağını bilin. Suyunuzu iyice havalandırdığınızda, kökleriniz bununla 6 saat bile idare edebilir. Bu bilgi de cepte.

Haliyle evimizdeki hazır sularda, beklettiğimiz sularda bitkiye uzun süre yetecek oksijen yok. O zaman gübreli suyumuzun kendini görevini yapıp ayak altından çekilmesi gerekiyor. Nedir bu görevler? Köklere gübreyi servis etmek, toprağı nemli tutup topraktaki ve köklerdeki canlı organizmaların yaşamasına olanak sağlamak ve bitkiye gerekli h2o'yu alttan vermek.

Toprağın içinde bir yerde hava alamayan kısım oluşursa, toprak çöküp çamur olursa, bu havasız kısımda kalan köklerinizin yaşama ihtimali yok. Sizi birisi boğazlasa renginiz solar, aşırı sulama yapılan bitkilere bakın, elden ayaktan düşüyorlar. O bitkiler dua ediyor, toprak kurun da oksijen zerresi bari alalım, diye. Mesele "suyun çokluğu" olsa hidro sistemlerde kökler boğulur giderdi. Önceliğimiz oksijen. Önceliğimiz toprağımızda bu "ölü kısımların" oluşmaması.

Ayrıca "Aşırı sulama" derken, harbi kelime anlamıyla aşırı sulamak var. Suyu boca edip hurraaa yapmak var. Böyle yaptığımızda toprak üstten alta doğru erozyona uğrar. Yani toprağın üstündeki tozdan hallice elementler, suyla birlikte aşağıya sürüklenir ve zamanla birikir, çamur olur. Bu çamuru marsa fırlatsan, içinde oksijenle gider valla. o çamurun içine ne oksijen girer, ne de içinden oksijen çıkar çünkü=)

Yavaş yavaş, 1-2 dakikaya yayarak sulamak en iyisi. kapağına iğne ile 8-10 delik açtığım 1.5 litrelik şaşal şişe kapağımı 1 senedir kullanıyorum :) şaşallar gelip gidiyor o kapak benle :) 10 tane bitkiye de baksam, 10 litrelik gübreli su da hazırlasam, önce şaşala alır, sonra tek tek sularım. Aslında bazen ne yalan söyleyeyim göz kararı gidiyorum. Bazen sulama sonunda hazırladığım 10 litre gübreli su yetmiyor biraz daha hazırlıyorum, bazen bakıyorum bitkiler bitmiş gübrenin yarısı duruyor. Çünkü kafadan bu çiçeği 1 litre sulayacağım dersen de olmuyor. Yanına gidiyorum, orasını burasını iyice dürtüklüyorum toprağın. Bazen toprağın hala nemli kaldığından şüphelendiğim zamanlar, orta parmağımı tövbe bismillah dibine kadar sokuyorum toprağın, bakıyorum toprağın üstü kupkuru aşağısı ıslak çamur nerdeyse. Yemezler aslanım diyorum aç bırakıyorum. Benim suçum değil. Biraz toprak havalanacaktı, biraz bitki su içecekti, o toprak 2 güne kuruyacaktı. Anadolu çocuğuna yediremezsiniz. O toprak kurumadan sulamak yok.

Valla döndüm bi okudum yazdıklarımı da, yazdıklarım da kafamın içi gibi karma karışık. Sabırlarınız için teşekkür ediyorum :)
Kanka kafam guzel okudum, anladim yav :D hic de karisik degil. kuru topragi sula, kurumamis sa, su mu yok.

Ai_can

Yeni üye
Selam kral bilgiler çok teşekkürler baya faydalı lakin bir kaç sorum olacak photo yapıyoeum 10. Haftada lıght mıx toprakta 25 lt bez saksı kullanıyorum şuan çiçeklenmeye sokucam ama sulama konusunda emin olmadığım şeyler var mesela gübrede biobizz kullanıyorum programına göre sulamaya devammı etmeliyim ben iki üç güne bir suluyorum 1.5 lt su veriyorum gübreli çiçeklenme sonrası aynı şekilde gübreli versem sıkıntı olurmu fhus konusunda ne zaman yapmam lazım azot temizliği için yardımcı olursanız çok memnun olurum

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Tommy vercetti Tommy vercetti:
  • zero00 zero00:
    **** ******** ********** ********** *** *** ****** ****** *********** ****** ***** ******
    ***** *** dready ****** ******
  • zero00 zero00:
    ***** **** ***** ***** *** dready ****** ******
  • zero00 zero00:
    ** dready ***
  • zero00 zero00:
  • zero00 zero00:
    ***** ******* ** dready ** ******* ******* ***** ***** ****
  • cokorama cokorama:
  • zero00 zero00:
    **** ********* **** ******* dready******
  • zero00 zero00:
    ******* *** ** *** dready** ****** ********
    ***** ** ****** **** **
  • zero00 zero00:
  • P puslu77:
    ****** ***** **** ** ***** *** *** ** ** ** ***** ***** *** ***** **
  • zero00 zero00:
    *** **** ******** **** ****** ***** **** ** ***** *** *** ** ** ** ***** ***** *** ***** **
  • zero00 zero00:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
  • zero00 zero00:
    *** ***** ****** ******* ******* ********** *********** ********* **** ** *********
  • zero00 zero00:

• zero00 zero00:
  • zero00 zero00:
  • zero00 zero00:
  • P puslu77:
    P puslu77: ******** ** **** ******** ********* ***