21. Gün Şeffaf sarı benek(başlangıç)

Donramo

Yeni üye
Herkese selam kankalar 21. Gündeyim bitki genetik ama genetiğini unuttum neyse konuya girelim.
Tek tohum tek şansım var dostlarım,
Arızalı buzdolabında cfl grow yapıyorum kapısı açık pencere yakını 3 adet fan ile sirkülasyon sagliyorum normalde 2 adet gelişim icin 6500k 85w 4000 lümen ampul vardı biri patladı hemen sipariş ettim yarın elimde olacak. Nem makinem var sinbo.
Sıcaklı ışıklı 18-27 arası
Işıksız 17-23 derece
Nemi genelde %35 %70 arası tutmaya calisiyorum. Bitkinin ilk haftasında yaprak uçlarinda beyaz tozlar vardı fakat nem %90 lardaydi full hemen kestim,taksit taksit kurdum sistemi hava tam değildi. Sonra topragim gecen yazdan kalma ilk growumda cok ugrastim fakat erkek cikti hasat alamadım :( ama tabi en azından tecrube oldu güzel yanından bakmak gerek simdi daha rahatım ama tabi gozun gibi bakinca hasat alamayınca ikincisinde insan daha korkak oluyor diyebilirim bocek ile hasere ile cok ugrastim nemi kesiyorum suyu vermyorum gidiyolar zaten cozumu bu. Topragim allmix light mix karisimi gubrelerim sivi solucan gubresi sivi yarasa gubresi ekstra olarak guvercin serbeti deneyecegim cok tavsiye aldim. Ayrıca ben haftada bir patates kabuklarini kaynatip dinlendirip suyunu da veriyorum. Dostlar gelelim sadede bugun incelerken bir baktım iki yaprakta lekeler
Aynen böyle şaşırdım tabi umarım dusundugum seyler degildir. Tamamen panik alarmı vermemek icin ilk once buraya yazayim dedim. Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.Hatalarımı söylerseniz çok memnun olurum. Çünkü insan sevdiği birşeye hata yaptığını anlayamaz.

Donramo

Yeni üye

Son düzenleme:

mandarine

Ordinaryüs
kanka biraz internetten bakındım çok olmasa da nadiren bunu deneyimleyen var. hepsinde de durum farklı çözülmüş. gördüklerimin büyük kısmı outdoorda yaşamış bunu ve seninkinin çok daha fazlası olmuş hepsinde. biri yağmur yağınca damlalar ve güneş yüzünden yandı demiş biri böcek ilacı kullanınca geçti demiş. indoor biri tavandan yağ damladı o yaptı demiş. gördüklerimin tamamına yakın çoğunluğu yaprağa birşey damlamasından kaynaklanıyordu. ama seninkine benzeyen birkaç tanesinin de spesifik bir böcek türünden kaynaklandığını gördüm. 'leaf hoppers' böceği. türkçesini bulamadım ama arkasında yağ veya şeffaf spotlar bırakıyor ve böcek öldürücü sabun ile çözülüyor.
internetten bu kadarı çıkıyor. anlaşılan baya nadir bir durum.

mandarine

Ordinaryüs
böcek konusunda bilgim yok ama bakındığım kadarıyla ki bilgi ile söyleyebileceğim şey: 90% böcek. böcek için yağ veya sabun ile bir an önce önünü kes bence. ben olsam kendime öyle yapardım

mandarine

Ordinaryüs
emin değilim ama bildiklerimi paylaşayım sen bitkini daha iyi bildiğin için doğrusunu bulabilirsin belki. bana birden fazla sıkıntı varmış gibi geldi. yaprak güçsüzleşmiş ve sararmış gibi biraz. o da azot eksikliğinden olur. problemli yerler eski alt yapraklar mı yeni olanlar mı? bir de toprakta problem yok değil mi? ph seviyesinden emin değilsen bir iki litre su akıp gidecek kadar sula da besinli suyla o kısım kesin olsun. bunlar dışında kafamdaki olasılıklar şunlar:

kalsiyum eksikliği:

VHnssuw.jpg
1611368044072.jpeghahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*/wp/wp-content/uploads/2018/09/calcium-deficiency.jpg

spider mite

microacaros_destacada.jpg
spint-1.jpg
spidermite1.jpg

thrips

thrips-cannabis.jpg
marijuana-leaf-closeup-thrip-damage.jpg
5569059.jpg

bunlardan birinin başlangıç döneminde olabilirsin. ben olsam böceklerden kurtulmak için bir uygulama yapardım artık ne olur ne olmaz.

Donramo

Yeni üye
Beni biliyosun 7/24 basindayim 1 tane gormedim kanka simdi nemi kestim bakalım nemi seviyor o bocekler yarın sulama gunu neem oil nerede bulurum

mandarine

Ordinaryüs
neem oil aktar maktar veya çarşıda tarımcılarda bu tarz yerlerde var. dikkat et kanka çok düşürüp yeni riskler alma. benim de mh hps ve kalorifer var diye ne kadar üflerse üflesin kapanınca bitiyor nem.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • muadip muadip:
    **
  • İstanbul İstanbul:
  • muadip muadip:
  • İstanbul İstanbul:
    **** ***** ** ******* ***** ****** ****** **
  • muadip muadip:
    ****** **** **
  • İstanbul İstanbul:
  • muadip muadip: