2018 Türkiye ?? Madde Bağımlılığı Raporu

Hakan-Batur

Yeni üye
PRapor özetle esrar kullanımının arttığını söylüyor.Narkotik Opinoidler kullanım oranında esrardan önde ancak kullanıcı sayısı düşüyor. Sentetik uyuşturucudan ölümde Türkiye Avrupa’da ilk sırada. Raporda en dikkat çeken kısım Türkiye’de uyuşturucudan ölüm oranı keskin şekilde düşüyor. 3-4 yıl önce 1000 civarlarında yıllık ölüm varken bugün bu sayı 460 civarlarında. Bu da raporun ilk kısmını doğruluyor. Narkotik içerikli uyuşturucu kullanımı düşüyor. Sizce bunda esrarın payı var mı ? Çünkü esrar kullanımı artıyor, ölüm düşüyor. Zaten bildiğim kadarıyla aşırı esrar kullanımına bağlı ölüm yok. Raporda ayrıca bizim tohumlara özellikle dikkat çekilmiş. Genetğiyle oynanan tohumlardan elde edilen esrarın aşırı kullanımda yüksek THC içeriği yüzünden sorun yaratabileceği söylenmiş. Bence de çok yüksek THC aşırı ve uzun süreli kullanımda sorun oluşturabilir.

halil1q

Yeni üye
kanka [font="Open Sans", sans-serif] [/font][font="Open Sans", sans-serif]yüksek THC içeriği yüzünden sorun yaratabileceği söylenmiş diyorsunda hangi sorunlar onunla ilgili bir makale yayınlamışlar mı bi bilimsel araştırma sonucu zaten diyorsun aşırı esrar kullanımından ölen yok diye yüksek ha yüksek thc almışsın ha düşük thc den 1 kg içmişsin aynı şey değil mi esrarda overdoze yok ama uzun süreli kullanımda oluşturabilir onu bilmiyorum[/font]

Cvp: 2018 Türkiye ?? Madde Bağımlılığı Raporu

halil1q' Alıntı:
kanka  yüksek THC içeriği yüzünden sorun yaratabileceği söylenmiş diyorsunda hangi sorunlar onunla ilgili bir makale yayınlamışlar mı bi bilimsel araştırma sonucu zaten diyorsun aşırı esrar kullanımından ölen yok diye yüksek ha yüksek thc almışsın ha düşük thc den 1 kg içmişsin aynı şey değil mi esrarda overdoze yok ama uzun süreli kullanımda oluşturabilir onu bilmiyorum

Evet overdose yok ama bazı durumlarda depersonalizasyona yol açabiliyor.

Hakan-Batur

Yeni üye

halil1q' Alıntı:
kanka  yüksek THC içeriği yüzünden sorun yaratabileceği söylenmiş diyorsunda hangi sorunlar onunla ilgili bir makale yayınlamışlar mı bi bilimsel araştırma sonucu zaten diyorsun aşırı esrar kullanımından ölen yok diye yüksek ha yüksek thc almışsın ha düşük thc den 1 kg içmişsin aynı şey değil mi esrarda overdoze yok ama uzun süreli kullanımda oluşturabilir onu bilmiyorum

Kanka kendimden örnek vereyim yüksek THC sigara içince panik atak semptomları gösteriyorum. Huzursuzluk çarpıntı falan. Orta seviyede içince sorun olmuyor. Zaten okuduğum yazıda da psikolojik sorunlar veya panik ataka yol açabilir diyor.

mehmetkalaman

Yeni üye
Geçen gün netflix de bir belgesel izledim.. Kesinlikle tavsiye ederim .. Çok güzel belgeseller var otla alakalı.. O belgeselde yararları ve zararları örnek yaşamlarla incelenmiş.. Bir tarafta korkunç ağrılar çeken bir kız çocuğuna destekleyici olarak kullanılması bir tarafta şizofreni olan 20 li yaşlarda bir genç... Kesinlikle izleyin.. Özellikle 15 yaş ve altı ergenlik döneminde yüksek thc içeren ürünlerin kullanımı şizofreni riskini 2 katına çıkartıyormuş..

Hakan-Batur

Yeni üye

mehmetkalaman' Alıntı:
Geçen gün netflix de bir belgesel izledim.. Kesinlikle tavsiye ederim .. Çok güzel belgeseller var otla alakalı.. O belgeselde yararları ve zararları örnek yaşamlarla incelenmiş.. Bir tarafta korkunç ağrılar çeken bir kız çocuğuna destekleyici olarak kullanılması bir tarafta şizofreni olan 20 li yaşlarda bir genç... Kesinlikle izleyin.. Özellikle 15 yaş ve altı ergenlik döneminde yüksek thc içeren ürünlerin kullanımı şizofreni riskini 2 katına çıkartıyormuş..

Bahsettiğin belgeseli izledim usta. Bu mereti günde 1 veya 2 günde 1 tane içersen ilaç. Ne ağrın var ne sızın var ne iştahsızlığın var ne uyku sorunun. Ancak b.kunu çıkarırsan harbi o da senin b.kunu çıkarıyor ::) Suyu bile fazla içince öldürüyor. Azı kâr fazlası zarar cigaranın. Ayrıca aşırı kullanımda ne olduğunu hacuttan da biliyoruz. En son ki videosunu izledim ağzı açık kalmış adamın. Cin çarpmış gibi bir hali var.  Velhasıl kelam aşırıya kaçmayalım kankalar.

Yüksek THC nin ve uzun süreli tüketimin ciddi yan etkileri olmakla birlikte mutlaka soruna yol açıyor tabi bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir hem doz olarak hem etki olarak mevzu neyi çok yaptığımızdan ziyade bir şeyin hayatımızda çok olması örnek veriyorum normal yetişkinler için uyku süresi 7-9 saat bir yetişkin sürekli 15 saat uyursa bir süre sonra siz ona ya şu durumdan ötürü 5 saat uyuman lazım veya 10 saat uyuman lazım dediğinde bile kişi olumsuz yönde etkilenecektir ki etken maddesi psikolojiye ve vücudun semptomlarına etki eden bir şeyi bu denli fazla tüketmek tüketirken sorun yaşatmasa bile hayatınızdan kısa süreli uzaklaştırdığınızda ciddi problemler yaşayabilir veya büyük problemleri uzun süreli hayatınıza katabilirsiniz bunlar uykusuzluk, yeterince tükürük üretememe, öğrenilmiş davranışlarda bozukluk, kelimeleri yuvarlama, duygusal geçişlerde ani ve yüksek tepkiler gibi gibi bir çok şey olabilir.

Tabiki esrarın yaygınlaşması bazı kimyasal zehir/uyuşturucuların kullanımını azaltır çünkü arada şöyle bir fark var esrar uzun solukla hayatınıza sokabileceğiniz bir şey iken diğeri anlık veya uzun zamanda hayatınızı ve sosyal yaşantınızı olumsuz yönde kesinlikle etkiler insanlar ki özellike bu genç kesim esrarın kalitesinin düşmesi ve piskopat işi, boğazları mahveden, etkisini yaşıyor muyum yaşamıyor muyum dedirten hazırlaması etmesi bir dert olarak görülüp içimi çok daha kolay olan kesinlikle çok yüksek etkiler yaşatan bir şeye yönelimi hızlandırdı aslında bundan istifade eden zehir tüccarları yine vurgulamak istiyorum genç kesimlere kalitesiz sağlıksız zehir/uyuşturucu yu ucuza sundu ve ölümler baş gösterdi bu gerek emniyet güçlerini gerek diğer resmi kurumları gerek vatandaşı çok etkiledi bu sefer ülkeye transferi kısıtlanmaya çalıştı ama şöyle bir sorun var ki bir kenevir bitkisinden çok daha kolay zahmetsiz üretilebiliyor bu yüzden bitmedi. Ama esrarın taşıdığı kötü etiketi geçmişti artık tekrar esrara geçiş yapıldı çünkü taşınabilen etkileri var.

Lakin esrar yine masum değil insanların çoğu hala esrar adı altında sentetik maddeler içiyorlar çoğu kişi hala sentetik katkılı şeylerin daha yüksek etkiler yaşamak için yapıldığını sanıyor bir insan bu sigara katkılı dediğinde yaşadığı etkinin yoğunluğuna dayanıyor bu genelde profesyonel tecrübeli içicilerden bahsetmiyorum, 

Sentetik ile doğal bir şeyin arasında vücudumuz için şöyle bir fark vardır.

Keyif veren sentetik madde vücuda alındığında onu yabancı olarak değerlendirecek çünkü böyle bir şey yapımızda veya doğada bulunmuyor yinede bunu değerlendiriyor tabi vücut diyor ki keyif verici bir madde bunun etkisi bittiğinde beyin diyor ki ben o madde ile keyifliydim ve ben her zaman kendi sistemimi düşünürüm bana onu tekrar ver diyor.

Bu durumda sizi bunu tüketmeniz için teşvik ediyor kısaca bağımlılık yaşıyorsunuz.

Doğal keyif verici bir madde aldığınızda şöyle diyor aa benim 3 tane olan maddemden 100 tane geldi benimkilerle tamamen aynı değil ama yuvarlarsak 90 tane aynı maddem eder ama benim normal seviyem 3 bunun hepsini kullanayım der ve bunu hunharca kullanır bu durum bittiğinde size bana onu ver demez çünkü o zaten kendinde de oluşabilen bir şeydir bunu ayrıca sınıflandırmaz ama buradada psikolojik bağımlılık devreye girer içerken her şey iyidi bir çok deneyimin ilk kez gibi yüksek veya pozitifti neden içmeyesin ki veya atıyorum müzik dinlerken çok zevk verdi ve siz müzik dinliyorsunuz size diyor ki şuan o olsaydı bu müzik deneyimini çok daha iyi yaşayabilirdin.

İkisi çok benzer ama arasında ki fark biri yaşanan anı diğeri ise maddeyi arzulatır, madde arzulamak tehlikelidir ama anı arzulamak çok daha yönlendirilebilir ve bir çok daha pozitiftir örneğin saldırganlık hissi pek yaşamazsınız sigara içerken arzuladığınız şey keyiftir etkisinden bahsetmiyorum ama diğer bir çok sentetik şeyde saldırganlık yaşayabilirsiniz çünkü burada ön planda olan maddedir. 

Umarım faydası olmuştur bunlar tamamen benim şahsi düşüncelerim tabi bir çoğu bilimsel kaynaklara ve tecrübelere dayanır yoruma açıktır ama tartışma niyetim yok hepinize keyifli forumlar dilerim.

Coban

Üye

Hakan-Batur' Alıntı:
mehmetkalaman' Alıntı:

Bahsettiğin belgeseli izledim usta. Bu mereti günde 1 veya 2 günde 1 tane içersen ilaç. Ne ağrın var ne sızın var ne iştahsızlığın var ne uyku sorunun. Ancak b.kunu çıkarırsan harbi o da senin b.kunu çıkarıyor ::) Suyu bile fazla içince öldürüyor. Azı kâr fazlası zarar cigaranın. Ayrıca aşırı kullanımda ne olduğunu hacuttan da biliyoruz. En son ki videosunu izledim ağzı açık kalmış adamın. Cin çarpmış gibi bir hali var.  Velhasıl kelam aşırıya kaçmayalım kankalar.

Bak hacut dedin güldürdün beni :D Bu arada Netflix'te o bi dolu esrar belgeseli izledim dediğin belgeseli hatırlayamadım adı ne demiştin belgeselin ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • needrich10 needrich10:
  • needrich10 needrich10:
    ******** ****** ***** **** hahahaha***
  • funny1joint funny1joint:
  • funny1joint funny1joint:
  • M Makro:
    ******** ***** **** **** ******** ********* ********* ********** *** hahahaha ******* ** hahahaha* *** * * ******** *** *******
  • W WindySideTR:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    *** hahahaha** ******** *** ***** ******
  • Tiny Tiny:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Tiny Tiny:
    ** hahahaha**** ***** ****** ** ******* hahahaha
  • Tiny Tiny:
    hahahaha ******** **** hahahaha* *********
  • W WindySideTR:
  • Tiny Tiny:
    *** ** ******* ****** **** *
  • Tiny Tiny:
    hahahahahahahaha* hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ***** ***** ** ******* ****** **** *
  • M Makro:
    ******** ***** **** **** ******** ********* ********* ********** *** hahahaha ******* ** hahahaha* *** * * ******** *** ******* ** ****** *****
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha* **** ******* ***
  • Bandaleros Bandaleros:
    ******* hahahaha****** ******** *******
  • W WindySideTR:
    hahahaha *** ****** *** ***
  • W WindySideTR:
  • Madkusa Madkusa:
  • universesingularity universesingularity:
    hahahaha *****
  • universesingularity universesingularity:
    hahahahahahahahahahahahahahahaha*********