İDEAL ISI LUX VE NEM HK.

istr

Ordinaryüs
Işık :
Genç bitki / fide :
5.000 - 10.000 lx
Veg dönemi : 15.000 - 50.000 lx
Çiçeklenme : 50.000 - 75.000 lx

Uzaklık bence bitkinin keyfine göre gelişen bir şey ama lazım olursa diye de ortalama:
Tohumlanmada
60-80cm
Vegde 60-70 cm
çiçeklenme - 45-60 cm
Hasata doğru allah ne verdiyse 35 45 cm

Kabin sıcaklık değerleri:
Tohumlanmada
23 - 26 derece nem % 70 - 90
Vegde sıcaklık 20 - 30 derece arası nem %50 - 70 arası
çiçeklenmede 18-28 arası %40-50 nem

Bu değerler benim deneyip sonuç aldığım değerlerdir. Koşulların stabil olması çok önemli.

Lux nasıl ölçerim ? :
Eğer bir lux ölçerimiz yoksa telefonumuza uygun programı kullanarak satıcının verdiği {uzaklık-lux(PPFD)} değerlerini test ediyor ve ihtiyaç varsa uygulamayı kalibre ediyoruz. Daha sonrasında ölçümlerimizi istediğimiz uzaklığa göre yapıyoruz. Satıcının gösterdiği değerler örnek bu şekilde olmalı. Genel olarak qb leri markası fark etmeksizin bu şekilde kullanabiliriz.
1719870957746.png
Android için önerilen uygulama : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doggoapps.luxlight&hl=en&pli=1 ( kalibrasyon gerekiyor ama basit )
İos için önerilen uygulama : https://apps.apple.com/tr/app/photone-grow-light-meter/id1450079523?l=tr ( ön kameraya beyaz bir kağıt koymak gerekli)

bafici

Doktor
Işık :
Genç bitki / fide :
5.000 - 10.000 lx

Uzaklık bence bitkinin keyfine göre gelişen bir şey ama lazım olursa diye de ortalama:
Tohumlanmada
60-80cm
Vegde 60-70 cm
çiçeklenme - 45-60 cm

Tohumlanmada

Bu değerler benim deneyip sonuç aldığım değerlerdir. Koşulların stabil olması çok önemli.

Lux nasıl ölçerim ? :
Eğer bir lux ölçerimiz yoksa telefonumuza uygun programı kullanarak satıcının verdiği {uzaklık-lux(PPFD)} değerlerini test ediyor ve ihtiyaç varsa uygulamayı kalibre ediyoruz. Daha sonrasında ölçümlerimizi istediğimiz uzaklığa göre yapıyoruz. Satıcının gösterdiği değerler örnek bu şekilde olmalı. Genel olarak qb leri markası fark etmeksizin bu şekilde kullanabiliriz.
Ekli dosyayı görüntüle 19857
Android için önerilen uygulama : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doggoapps.luxlight&hl=en&pli=1 ( kalibrasyon gerekiyor ama basit )
İos için önerilen uygulama : https://apps.apple.com/tr/app/photone-grow-light-meter/id1450079523?l=tr ( ön kameraya beyaz bir kağıt koymak gerekli)
İlaç gibi bir çalışma olmuş üstat, eline sağlık.

mrwhite55

Yeni üye
Işık :
Genç bitki / fide :
5.000 - 10.000 lx

Tohumlanmada
60-80cm
Vegde 60-70 cm
çiçeklenme - 45-60 cm

Tohumlanmada

Lux nasıl ölçerim ? :
Ekli dosyayı görüntüle 19857
HK nedir kankam

weyyyk

Üye
klimam yok ve çiçek dönemine sıcaklığı maalesef 32'den aşağı düşüremiyorum. Dayanır mı, ne gibi kötü sonuçlarla karşılaşırım??

istr

Ordinaryüs
klimam yok ve çiçek dönemine sıcaklığı maalesef 32'den aşağı düşüremiyorum. Dayanır mı, ne gibi kötü sonuçlarla karşılaşırım??
Klasik ısı stresi semptomları yaşanır arkadaşın dediği gibi, ortamdaki co2 miktarını arttırırsan 32 dereceyi kolayca tolere eder. Co2 arttırmak için co2 baglere ve el yapımı sistemlere bakabilirsin. Hangisi verimli olur bilmiyorum

weyyyk

Üye
yavaş gelişim gözlemliyorum evet.. co2 miktarı hakkında bir bilgim yoktu, bakacağım mutlaka. organik besleme bio ailesi kullanıyorum bilmenizi isterim.. vantilatör de işe yaramıyor maalesef co2 ye bakayımben teşekkür ettim

bafici

Doktor
yavaş gelişim gözlemliyorum evet.. co2 miktarı hakkında bir bilgim yoktu, bakacağım mutlaka. organik besleme bio ailesi kullanıyorum bilmenizi isterim.. vantilatör de işe yaramıyor maalesef co2 ye bakayımben teşekkür ettim
Ben de müdehale etmezsem 31 lere kadar çıkabiliyor kabin, 3-4 saatte bir içerideki fanların önüne buz koyarak 25-27 arası tutuyorum sıcaklığı. Evdeki derin dondurucunun bir rafını kendime ayırdım, içtiğim meşrubat şişelerine su koyup atıyorum oraya. 70x40 cm 0.28 m2 alanda 3 tane co2 bag kullanıyorum. Problem şu, 28 derecenin üzerinde Co2 bagler de çok verimli çalışmıyor, içerisindeki yoğunlaşmadan aktiviteyi takip edebiliyorsun çünkü. Derece yükseldiği zaman onların Co2 salınımı da yavaşlıyor. Mantar en nihayetinde, serin ortamı seviyor.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Madkusa Madkusa:
    ***** ********* hahahaha *****
  • Madkusa Madkusa:
  • TabldotLife TabldotLife:
    *** ***** ****** hahahaha ****** ***** *********
    ********* hahahaha*** ******** *** ****** ***** ****** ** *****
  • Madkusa Madkusa:
    hahahaha** *** ***** ** ***** ** *** ** ***** **** ********
  • Madkusa Madkusa:
    ***** ********* ****** ****** *** ****** ********** *** ** ********* *** ***** ******** ********
    hahahaha* * ***** ****** ******* ******
  • Madkusa Madkusa:
    *** *** ****** ****** *** ***** **** ***** hahahaha hahahaha** **** ******* *** ** ******** ********* hahahaha***** hahahaha ********** ***** ****** ******
  • Madkusa Madkusa:
  • Madkusa Madkusa:
    *** ***** **** ********** ****** ********* ******* ** ******** **** ** ********** ********* ****** **********
  • Madkusa Madkusa:
  • Madkusa Madkusa:
  • Madkusa Madkusa:
    ****** ** ****** hahahaha** ***** ***** ********** ******
    +1
  • kurabiyeci kurabiyeci:
    +1
  • Madkusa Madkusa:
    ** *