İşin içinden çıkamadım :(

Bedük

Üye
Cob led için hangisini seçmek gerekiyor hesaplamada? 380 780 aralığını göremedim
Bu asagidaki makaleyi ben yayinamistim ama konulardan gitti. Okumani tavsiye ederim.
Isik: watt,lux,lümen.par,ppf!!!!
Degerli forum üyeleri, fark ettim ki bir cok kankanin isik seciminde sikintisi var. Bende bu konuyu dilim döndügü kadar kaleme aldim.

Bu yazim sadece indoor yetistirme yapan arkadaslari ilgilendirir zaten outdoor da yapay isiga ihtiyac yok. Sizler asgida verecegim bazi degerler olacak ve bu degeler sadece bizim bitkile icin yani evde domates yetistirmek icin baska degerler olabilir.Her ayni watt gücündeki isik kaynagi ayni degerde lux,lümen,par,ppf de vermez

PAR:Isik dalga boyu ``nanometre yani isik rengi``
PPF: Isik foton akisi ``umol/``
LUX: Isik yogunlugunun bir ölcüsüdür, bir lux , metrekare basina bir lümene esittir.
LÜMEN : Bir metrekere deki isik yogunluk ölcüsüdür.

Isik secimi yaparken bizim dikkat etmemiz gereken en önemli iki deger PAR ve PPF degerleri.

PAR: Yani isik dalga boyu ``isik rengimiz`` 370-470 nanometre arasi olamalidir ve buda mavi isik demektir. 370 par en koyu mavi renk ve giderek mavi tonleri acilir. Iste bitkinin yetisme döneminde gerekli olan budur. Bitkiler her dalga boyundaki isigi ya cok az kullanir veya hic kullanmaz yansitir, yesil isikta oldugu gibi. Yani bitkilr hic bir dönemde yesil isigi kullanmaz yansitirlar. Bitkilerimiz ciceklenmeye gectiginde agirlik olarak 650-750 nanometre arligindaki dalga boyundaki isiga ihtiyac duyarlar. Bu da kirmizi isik demektir. Bitkimiz cicege gectiginde her iki isigi da vermemiz gerekir.
PPF: Arkadaslar bizim bitkilerimiz yetisme döneminde 600-800 umol/s ve ciceklenme döneminde 1.500-1.750 umol/s foton akisina ihtiyac duyarlar. Asgida verecegim linkten sececeginiz isik kaynaginin PPF ve Lümen cinslerindeki degerleri bir birine cevirebilir ve size en uygun isigi secebilirsiniz. Yani sececeginiz isik kaynaginin üreticisi tarafindan verilmis lümen degerlerine bakarak bitkiniz icin en dogru isik kaynagini secebiliriniz. Tabiki unutulmamasi gerek bir husuta isik kaynaginin bitkiye olan uzakligidir. Bu uzakliga göre bütün degerler degisir. En sagliklisi bir lux metre almak ölcüm yapmak ve bitkimize gerekli isigi vermektir.
Iyi growlar. Dumaniniz bol olsun.

Kanka ben yetistirme konusunu astim, yalnis anlama burnum havada filan degil. Düsüncem kankalara yardimci olayim da bildigim kadar onlarinda bol ve kaliteli dumanlari olsun
Yok dayko sni bayadır takip ediyorum zaten öle havada falan kastetmedim sadece 3200 K kelvin sarı filizden hasata kadar gidermi dedim cok güzel de bilgiler verdin ama ben anlayamadım onu demek istedim bna evet veya hyr da demen yeterliydi yani :)

Ü

Üye silindi 24689

Guest
Yok dayko sni bayadır takip ediyorum zaten öle havada falan kastetmedim sadece 3200 K kelvin sarı filizden hasata kadar gidermi dedim cok güzel de bilgiler verdin ama ben anlayamadım onu demek istedim bna evet veya hyr da demen yeterliydi yani :)
3200 k sari isik kirmizi agirliklidir kanka. Yetism döneminde mavi isiga ihtiyaci var bitkini. Yani yetisme döneminde sadece mavi yeterli. Yetisme döneminde mavi agirlikli 6500 k veya direk mavi isik kullan. Cicege gectiginde her ikiside.

Bak kanka yetistirme dönemi icin kistli bütceyede uygun. Bak lütfen gönderdigim linke.
Knka 3 photo atıcam bunlar 3200lük https://ibb.co/288ZTGN ayrıca 3 tane de beyaz var 6500 beyazlar 150w sarılar 600

Ü

Üye silindi 24689

Guest
Knka 3 photo atıcam bunlar 3200lük https://ibb.co/288ZTGN ayrıca 3 tane de beyaz var 6500 beyazlar 150w sarılar 600
Kanka önce 3 tane 6500 beyazi tak ve 50 cm indir, hesapladim bitkinin ihtiyaci olan en düsük mavi isik seviyesinin anca %50 si cikiyor ortaya. Bitki tabiki büyür ama az isik oldugu icin tam gelismez. Cicek döneminde bütün elindeki isiklari kullansan bile gene de yeterli olmuyor kanka. Tabiki hasat alirsin ama olmasindan daha az.

Kanka önce 3 tane 6500 beyazi tak ve 50 cm indir, hesapladim bitkinin ihtiyaci olan en düsük mavi isik seviyesinin anca %50 si cikiyor ortaya. Bitki tabiki büyür ama az isik oldugu icin tam gelismez. Cicek döneminde bütün elindeki isiklari kullansan bile gene de yeterli olmuyor kanka. Tabiki hasat alirsin ama olmasindan daha az.
Yk be knka forumda bu ışıklardan ciddi dereceden hasat alanlar oldu . Şimdi beyaz sarı vegden çiçeğe çalıştırcam kanka komple bakalım ne olcak

Ü

Üye silindi 24689

Guest
Yk be knka forumda bu ışıklardan ciddi dereceden hasat alanlar oldu . Şimdi beyaz sarı vegden çiçeğe çalıştırcam kanka komple bakalım ne olcak
Kanka ben hasat alamazsin demedim ki. Ama ciddi degidigin bir degisken kavram. Örnegin sana göre saksi basina 100 gr ciddi olabilir bana göre az. Kanka benim takip ettigim yabanci forunlarda var. Ayni cins tohumdan 50 gr da alan var 150 gr da saksi basina

Tabi ortam değişkenlerine bağlı olarak hasat kavramı değişebilir. Slh photolar peçetede suan 2 güne patlarlar knka direk büyük saksıya koycam 15L bio lightmix toprağa

Ü

Üye silindi 24689

Guest
Tabi ortam değişkenlerine bağlı olarak hasat kavramı değişebilir. Slh photolar peçetede suan 2 güne patlarlar knka direk büyük saksıya koycam 15L bio lightmix toprağa
Tabiki koyabilisin sikinti yok kanka, ama sularken cok yavas ca su ver yoksa tohum saga sola kayabilir. Tavsiyem hani su plastik bardaklar varya onu onun dipini tamamen kes ve topragin icine sok ve tohumu onun ortasina dik. Kaymayi önlersin, kafayi cikardiktan 4-5 gün sonra ceker alirsin bardagi. lightmix cok kisa sürede gübreleme ister hatirinda olsun

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kkush kkush:
  • cokorama cokorama:
  • AmanBee AmanBee:
    ******** **** **** ******* ******* ** **** ****** ***** **** **
  • kkush kkush:
    **** ********** ** *
  • cokorama cokorama:
    *** ***** *** ** * *** *** ******** **** **** ******* ******* ** **** ****** ***** **** **
  • kkush kkush:
    *********** dready ****
  • kkush kkush:
  • AmanBee AmanBee:
  • cokorama cokorama:
    **** ***** ***** ******** **** ********** **
  • zero00 zero00:
  • cokorama cokorama:
  • kkush kkush:
    ****** dready****** **********
  • cokorama cokorama:
  • cokorama cokorama:
  • kkush kkush:
    **** ** ** ** ****** ********** dready* ******** ***** ********** **** ****** ****** ***** ******
  • zero00 zero00:
  • E ErdemRS6:
  • zero00 zero00:
  • E ErdemRS6:
  • E ErdemRS6:
  • zero00 zero00:
  • cokorama cokorama:
  • E ErdemRS6:
  • zero00 zero00:
    dready dready ****** ****** ** ****** ** ***** ** ** ** ****** ********** *********
  • zero00 zero00:
    zero00 zero00: ****** ** *****