İçiciliğin sınırı

Bigbut

Müptezel
Merhaba arkadaşlar,

Hepimizin kafasına takılan bir konu olduğunu düşünüyorum.

Malumunuz içicilik ile satıcılık arasında anormal ceza farkı bulunmakta.

Adlî tıp kurumunun yaptığı araştırmalar neticesinde bir insan günde 3 ila 4.5 gram arasında Esrar maddesi tüketebileceği sonucuna varılmıştır.
Bu esastan yola çıkarak 1 yıllık miktar hesaplanır.
Yakalanan Esrar maddesi, hesaplanan miktardan az ise içicilik ile yargılanmalıdır.
Tabii ki başka bir şüphe yoksa.
Şüpheden kasıt şudur,
İhpar, daha evvel satıcılıktan alınan ceza, Esrar maddesinin yakalandığı mekanda hassas tartı, aynı miktarlarda tartılarak paketlenmiş Esrar maddesi, paketleme malzemeleri, başka uyuşturucu madde bulunması durumunda satıcılıktan dava acıması muhtemeldir ki yargıtay verilen cezayı onayabilir.
Kesin deliler ise: teknik takip de satış yapıldığına dair tape, alıcıya ait yazılı ifade ve ya suc üstü yakalama.
Umarım hiç birimizin başına böyle hadiseler gelmez.
Ama malum türkiye burası.
Avukatlar sizi korkutacaktır hatta davayı almak bile istemeyecektir bunun sebebi fazla para alabilmektir arkadaşlar.
Siz bilinçli olursanız avukata bile ihtiyacınız kalmaz.

zbambam

Kıdemli Üye
avukat falan tutmayın arkadaşlar. hakimlerin umrunda değil sen ne demişsin avukat ne demiş. dosyaya bakıyo bu zamana kadar ne karar vermişse o kararı veriyo. ezberspor yani. amerikan filmlerindeki gibi hak savunup müthiş bi finalle ayrılamıyoruz :D

Nyx_Steel

Yeni üye
Kardeşler, İlk ifadeni avukatla vermen çok önemli. İlk ifaden ve mahkemedeki ifaden tutarlı olacak. Allah göstermesin insan iftiraya da uğrar. Hayat bu herşey insanın başına gelebilir.

Eğer satıcıysan herşey avukatına da bağlı ne avukatlar var. Adamı ipten alır adamı ipe gönderir. Hatta kötü avukatlarda bilirim karşı tarafla anlaşıp
kumpas kuran. Mahkeme işlerinn şakası olmaz. Herşey hakimin kanaatine bağlı. 2 kökle cezavine girende var...

Mahkemede senin tavrın, ilk ifaden ve delil durumu satıcı olmasan bile önem vermediğin bir delilden satıcıyada sokar. Herkesin dava içeriği
farklı olabilir. Tabikide avukata para kaptırmayın ama işler sarpa sarmışsa profesyonel danışmanlık almanız hayatidir.

Hiçbirey yapamıyosan bir bilene sorarsın illa avukata iş vermek zorunda değilsin bir kaç avukata sorarsın öyle kimse davasını salla pati yapmamalı.
Diyelimki evinde eşinin mutfakta terazisi var bu delil davda herşeyi değiştirebilir. Mesleğin, geçmiş sicilin, polisin tuttuğu tutanak daha bir çok etken var. Herşeyi ölçüp biçin..

Savunma amerikan filmlerindeki gibi olmaz çünkü bizdeki ceza yargılama usülü tamamen farklı, daha iyi anlayabilmen için bizde jüri yok. Mahkeme heyeti var. Senin verdiğin ifadede çok önemli nüanslar var sen bilmezsin avukatın bilir. Dosyanın durumu herkes de farklıdır. Bu işin şakası olmaz.

Satıcılıkla ilgili hiçbir delil şüphe yoksa tabiki avukat tutma, ama terazi varsa paket ıvır zıvır varsa her şey değişir. Bu işler şaka kaldırmaz film de izlediğiniz şeylerle tutmaz bi anda hayatın kararır damgayı yersin...

Uyuşturucu davasında uzmanlaşmış ceza hukuku avukatları var. Bazı avukatlar ticari davalara bakar. Yani varda var. Yani bu sitede kamera kaydının
dijital delil olması nedeniyle hukuki geçerliliğinin olmadığını söyleyenlerde gödüm. Birde hukuk bilgimi güncellememi söyledi. :) Gülelimmi ağlayalımmı bilemedim. Arkadaşlar hukuk bilgisi avukattan alınır, arkadaştan değil. Hatta celselerde ne ifade vereceğiniz bi program dahilinde yürür. Aklınızı kiraya vermeyin... Bu işin ticarisini yapan adam da adam değildir bana göre, ama burası Türkiye hukukda şaşıyor. Satmazken satıcı durumunada düşersin...

Son düzenleme:

zbambam

Kıdemli Üye
Kardeşim ben içmediğim halde bulunduğum ortamda cigara bulundu diye bir sene idrar verdim avukatım mahkemeden önce hiçbir şey olmayacak rahat ol falan dedi gayet güzel ifademde anlattım durumu böyle böyle diye. Hakim ekşi ekşi yüzüme bakıp "içmiyosan denetimliye gidersin 1 sene görürüz o zaman içip içmediğini" dedi. 1 sene idrar verdim iki ayda bir nemrut bir karıya gözüküp imza attırıyodum. Bu mu avukat, hakim, adalet, hukuk? Adamların sikinde değil. Esrarla ismin aynı cümlenin içinde geçsin yeterli denetim ya da ceza alman için.

Nyx_Steel

Yeni üye
2 kökle cezaevine giren mi var? Somut birşey mi şehir efsanesi gibi mi bu?
Var kardeşim ben bunu hem avukatımdan hemde başka kaynaklardan duydum. Yani anlatmak istediğim tedbirli olun. Bana bişey olmaz diyip
çocukça hareket etmeyin. Herşey olabilir. İyi avukatı bulmakda sana kalmış. Okulun, doktorun iyisini arıyosun avukatın iyisini aramakmı zoruna gidiyor. Boş beleş iş yapmayın...

nasa

Doktor
avukat falan tutmayın arkadaşlar. hakimlerin umrunda değil sen ne demişsin avukat ne demiş. dosyaya bakıyo bu zamana kadar ne karar vermişse o kararı veriyo. ezberspor yani. amerikan filmlerindeki gibi hak savunup müthiş bi finalle ayrılamıyoruz :D
aynen öyle çoğu hakim önceki davalarında ne karar verdiyse ona tekrardan karar kılıyor çok dişli bir avukatınız yoksa yani hakimin önceki kararından fark olmayacaktır arkadaşın dediği gibi 2 kökle girende var 5 kökle denetim alanda avukatına göre değişir uyuşturucuya bakışıyla değişir esrarı nasıl gördüğüne göre değişir kısacası hakimin

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • gecemavisi gecemavisi:
    dready**********
    dready**********
    dready**********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    dready********** dready********** dreadydready****** ****** ***** ** **** ******* ** ******** ********* ***** ****** ******* ****** *******
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • gecemavisi gecemavisi:
  • gecemavisi gecemavisi:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ********** ******** ***** *********** dready *****
  • gecemavisi gecemavisi:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ******* ******** **** **** dready ****** **** *****
  • gecemavisi gecemavisi:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ******** ****** **** dready* *** ****** ***** ********** ***** ****** ***********
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    +1
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • gecemavisi gecemavisi:
    **** dready *****
    +1
  • gecemavisi gecemavisi:
    dready** *********
  • gecemavisi gecemavisi:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    ***** **** ****** ******* * ******* ********* ** ***** *** dready*** ***** **** dready ********** *** ********** ****** **** ***
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • Nazim_Red Nazim_Red:
    *** ****** ****** ******* ********* ******** ***** dready
  • Nazim_Red Nazim_Red:
  • gecemavisi gecemavisi:
    ****** ******** dready**
    gecemavisi gecemavisi: ****** ******** dready**