Çorbacı Haze: Dandik Alet Edevatla Nasıl Yetiştirdim

kushuchtu

Yeni üye
Merhabalar kankalar, uçan Kush'unuz olarak size mayısta başladığım ve şimdi klonla devam ettiğim maceramdan bahsedeceğim.
Mayıs ayında iki yıldır elimde duran bir kaç çorba tohumunu çimlendirmeye çalıştım. Sadece biri çıktı. 4lt saksıda 1.5 ay güneş ışığında (direkt güneşim sadece 5 saatti) vegledikten sonra bir yan dalı klon alıp kızı çiçeğe soktum cinsiyetini görmek için. İlk bitkimde hedefim mümkün olduğunca küçük tutmak ve pencere önünde tipini kimseler anlamadan yetiştirmekti. Çiçeğe soktuğumda dişi çıkmasıyla beraber boyu hasat zamanında sadece 18 cm'e erişen kızımdan 10gr hasat aldım, ve ondan aldığım klonu yetiştirmeye koyuldum.

Klonu biraz büyüyene kadar pencere önünde tuttum, azalan gün ışığından dolayı çiçeğe girmemesi için 15w'lık bir beyaz led ampul ile akşamları 5 saat kadar ışık verdim. 15w ampulun amacı bitkinin bünyesinde çiçeklenmeye neden olan florigen hormonunun birikmesini engellemekti. Bitkimi 12ltlik bir yoğurt kovasına transfer ettim, son 3 haftadır 150w cobled ile yetiştirmeye devam ediyorum. Işık düzenim gas lantern tekniği olarak da bilinen 12+1 tekniği. 12 saat kesintisiz ışık, 5.5 saat karanlık, 1 saat ışık, 5.5 saat karanlık. Aradaki 1 saatlik ışık periyodu bitkinin bünyesinde florigen birikmesini engelliyor ve bitki ışık bu şekilde devam ettiği sürece vejetatif evrede büyümeye devam ediyor. Aşağıya bırakacağım yaprak yolmanın hemen sonrası ve 3 gün sonrası fotoğraflarda bu yöntemin 18/6 kadar verimli olabileceğini göreceksiniz.

bu yaprak temizliği yaptığım gün. https://ibb.co/bs92PS5
bu da yaprak temizliğinden 3 gün sonrası https://ibb.co/cTvK7bJ

Bitkimi dün çiçeğe soktum. Gas lantern tekniğine göre sadece 11 saat ışık veriyorum. Her iki haftada bir verdiğim ışığı yarım saat azaltacağım.

Ekipmanlarım:
-Dolabım (150cm uzunluk, 80*60cm)
-15w ampul (bunu şu an yeni klonlarımda kullanıyorum, 20 cmden veriyorum ışığı).
-150w cobled (Elektrozoomdan aldım, mor bir ışık).
-Xiaomi nem ve sıcaklık ölçer
-pH ölçme solusyonu
-Masa vantilatörü
Kullandığım toprak karışımı %50 torf - %10 coco - %20 perlit ve %20 solucan gübresinden oluşmaktaydı. Gübre olarak ise Advanced Nutrients micro bloom grow üçlüsünü kullanıyorum (arkadaşımdan kaldığı için). Elimdeki gübreler bitince sadece solucan, yarasa ve el yapımı başka gübrelerle devam etmeyi planlıyorum. Veg döneminde G3-M2-B1, çiçekte ise G1-M2-B3 oranında kullanıyorum.

Karbon filtre kullanmıyorum çünkü tek bitki o kadar koku yapmıyor ve olan kokuyu da güzel ve kokusu uyumlu tütsülerle maskeleyebiliyorum şimdilik.

Klonuma ağır bir low stress training verdim ve bir kez topping uyguladım.

Son düzenleme:

conejtos

Üye
Dostum teşekkür ederim bu güzel bilgiler için bir sonraki grow için önayak oldun. Bu detayları atlamayacağım.

kushuchtu

Yeni üye
Dostum teşekkür ederim bu güzel bilgiler için bir sonraki grow için önayak oldun. Bu detayları atlamayacağım.
Kankacım parasız olduğum için elimdeki tek bitkiyi gördüğün gibi eğip büktüm. Sadece başka dalları ya da dala dönüşecek tomurcukları kapatan yaprakları aldım. 150w cobledi de 40cm mesafede tutmaya başladım, şu ara 30cm mesafede. Mor ışığı luxmetre ile ölçemediğimiz için de bitkinin bana verdiği sinyalleri okumaya çalışıyorum. gereksiz boy atıyorsa lamba uzak demek, yaprak uçları kuruyup kıvrılıyorsa ya da beyazlaşıyorsa lamba fazla yakın ve bitki yanıyor demek. Sonraki growunda her türlü sorunu sorabilirsin, yardımcı olmaya çalışırım. Bu başlığı da güncelleyeceğim hasat alana kadar. Düşük bütçe minimal growlara ilham olur umarım.

Casper1917

Yeni üye
Knk çok teşekürler bilgiler im indor hakkında yaklaşık bir senedir bilgi topladım başlamak istiyorum ışık konusunda marshaydro 600wat veya. İlk olarak dandik bi sistemle başlamak istiorm çok maddi durum yok normal ampüllerlede bu iş olurmu?

kushuchtu

Yeni üye
Knk çok teşekürler bilgiler im indor hakkında yaklaşık bir senedir bilgi topladım başlamak istiyorum ışık konusunda marshaydro 600wat veya. İlk olarak dandik bi sistemle başlamak istiorm çok maddi durum yok normal ampüllerlede bu iş olurmu?
normal ampuller yerine elektrozoomdan 150w cobled alırsan bir yada iki bitki için yeterli ışığı sağlarsın. lamba 450tl civarı şu an, n11den vs alabilirsin. normal ampullerle yapayım dersen pek güvenli bir sistem ortaya çıkmıyor. ampullerin difüzor başlıklarını sökmen gerekiyor bu da led devrelerini açıkta bıraktığı için yangın ve çarpılma riski içeriyor. ayrıca en az 6-8 tane 15w ampul kullanman gerekir, bunları birbirine bağlamak vs de riskli, kaliteli verimli ampul almak da maliyetlidir. elektrozoom cobled epey kaliteli çıktı, kullandığım için tavsiye ediyorum. 150w cobled sana marshydro ts600 modelinin hasadını verir. ts600 modeli duvardan nominal olarak 105watt güç çeker bu arada.

Casper1917

Yeni üye
normal ampuller yerine elektrozoomdan 150w cobled alırsan bir yada iki bitki için yeterli ışığı sağlarsın. lamba 450tl civarı şu an, n11den vs alabilirsin. normal ampullerle yapayım dersen pek güvenli bir sistem ortaya çıkmıyor. ampullerin difüzor başlıklarını sökmen gerekiyor bu da led devrelerini açıkta bıraktığı için yangın ve çarpılma riski içeriyor. ayrıca en az 6-8 tane 15w ampul kullanman gerekir, bunları birbirine bağlamak vs de riskli, kaliteli verimli ampul almak da maliyetlidir. elektrozoom cobled epey kaliteli çıktı, kullandığım için tavsiye ediyorum. 150w cobled sana marshydro ts600 modelinin hasadını verir. ts600 modeli duvardan nominal olarak 105watt güç çeker bu arada.
Eywl kral baktım siteye dedin gibi 150 wat yerine 250 wat edecem sipariş 580 filan tutuor mars hayrdo1400 dü gereksiz bence de bilgiler iyi oldu çok teşkr edrm tohum olarak extrem sed takip ediom çok pahalı başka bi site varmı güvendiğin

Casper1917

Yeni üye
Eywl kral baktım siteye dedin gibi 150 wat yerine 250 wat edecem sipariş 580 filan tutuor mars hayrdo1400 dü gereksiz bence de bilgiler iyi oldu çok teşkr edrm tohum olarak extrem sed takip ediom çok pahalı başka bi site varmı güvendi
Mars hydro kullanma onun yerine @Canna üstadım önerisi vardı bana ts600 150 watt verir vermez onun yerine 7 adet LED projektör kullan 4 kırmızı 1 amber 2 mavi toplam 350 watt senin için çok daha iyi olur
Eywl kardaş

C

Canna

Guest
Eywl kral baktım siteye dedin gibi 150 wat yerine 250 wat edecem sipariş 580 filan tutuor mars hayrdo1400 dü gereksiz bence de bilgiler iyi oldu çok teşkr edrm tohum olarak extrem sed takip ediom çok pahalı başka bi site varmı güvendiğin
Dostum eger sponsordan baska yerden tohum siparisi verirsen gümükte %90 patlar, ama genede sen bilirsin.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • S SuperKafa:
    ** hahahaha*
  • N next:
    **** ***** ** hahahaha
  • S SuperKafa:
    ***** ******* ********** ***** ****** ***** ******** ******* hahahaha* ** ********* hahahaha*** ******** ********** *** hahahaha** *** ******* ** ********** *** *** ** ********* ********* ******* ********* ******* ********* ****** *** ******** ***** ********* *** hahahaha*** *****
  • Houp53 Houp53:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha****** ***** ******** ***** *** **** ********** ******** ******* **
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
    hahahahahahahaha
  • P puslu77:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
    ***** ** ** *** * ****** *** ****** ***** ********* ***** ***** ****** ******* *** ******** ** ****** ** ******* * ***** *** ***** ****
  • P puslu77:
    ** ** *** ***** ********** ****** *** ********** ****** ****** ****** ****** ****** *** ****** **** ******** ** ******* ****** ** **** ******
  • P puslu77:
    ******** ****** ********* ********** *** ****** ******* ******* ****** ******** ******* ******* *
  • P puslu77:
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
  • Kanka Kanka:
    ********** *** *** ** **
  • Kanka Kanka:
    **** ***** ****** ** *** **** * hahahaha ***** ***** ********* ****** *******
  • NewGardener NewGardener:
    ****** **** hahahahahahahaha ******* ** ****** ** hahahaha*
  • TonajlıMüptezel TonajlıMüptezel:
    NewGardener NewGardener: ********** *****