Yeni başlayacak arkadaşlara öneriler

Marangoz

Kıdemli Üye
Bir dünya yeni terimle karşılaşmış, kafası ambale olan arkadaş;

Öncelikle şunu bilmek lazım, esrar tabiatta belki yetiştirilmesi en kolay bitki. Çilekten, domatesten, biberden daha kolay yetişen bi bitki. Kökü kopar yaşar, dalı kırılır yaşar. Bi dalını keser toprağa saplarsın, o da yaşar. Yani esrar yetiştirmeyi gözde büyütmemek gerek. Temel bir kaç nokta var onlara dikkat ettikten sonra her türlü hasat verecektir. Rahat olmak lazım. Bi de esrar dediğin bir bitki neticede, laboratuvarda kokain yapmıyoruz. Ppm'ler, 40 çeşit gübreler, hidroponikler bu kadar detaya ilk etapta girip boğulmanın anlamı yok. Ot işte, Allah'ın otu..

Bugüne kadar dışarıda yetiştirdiklerimi saymıyorum, indoorda 6. growum devam ediyor. Daha hiç suyun ya da toprağın PH'ını ölçmedim, zaten PH meter'da almadım ::) çeşme suyunu dinlendirip veriyorum her seferinde (belediye PH değeri 8.5 diyor ama olsun napalım)

Hiç grow gübresi alıp kullanmadım, 10 liraya satılan sıvı NPK gübrelerden kullanıyorum. Filizlenme döneminde 6.2.4 sömeklenmede 3.8.6 değerlerini tercih ediyorum. arada kalsiyum için yumurta kaynattığım suyu, magnezyum ve çinko için de tablet kullanıyorum. Hasat öncesi ve sömeğe geçmeden flush yapıyorum.

Suda yetiştirme işine cesaret edip giremedim. Toprakta yetiştiriyorum. All mix, light mix gibi ürünler almadım almam da. Kaliteli torf alıyorum. içinde bir miktar besin ve perlit var. ortalama 20L saksı kullanıyorum. Saksının dibibe 2 parmak çakıl yada ponza taşı döşüyorum. oldu bitti. 40 L perlit 25 TL 

Işık mevzuna gelince; filizlenmede CFL kullanıyorum. İlk growlarımda sömeklenme de CFL kullandığım oldu artık 400w HPS kullanıyorum. balast+duy+reflektör+ampül 200TL civarı tutuyor.

Gerisi havalandırma, vantilatör nem cihazı, ısı/nem ölçer.

Şimdi bu kadar asgari şartlarda yetiştirdiğim esrarlardan ne verim alıyorum? Bir kaç örnek:

216w CFL - white widow auto - 115 gr
216w CFL - quick one - 85 gr
400w HPS- 2x blue cheese - 310 gr

Ben aldığım hasat oranından memnunum. Peki ben 1 milyoncudan kurduğum düzenekle bu hasadı alabiliyorsam, air pot saksılar, hyrolar, co2 tüpler, grow gübreler boşuna mı? Tabi ki değil. Benim anlatmak istediğim bunlar olmazsa olmaz değil ve acemiler için çok da gerekli değil.
Air pod saksı kullanırsın 100gr değil 110 gr hasat alırsın, hydroda 120gr belki,
Organik grow gübresi kullanırsın, daha aromalı daha güzel içimli esrarın olur. 
Belki %18 değil %20 TCH içerir bitkilerin.

Ama bunlar gurme kafalar bana göre arkadaşlar. En azından bir kaç grow tamamladıktan sonra bu meselelere dalmak lazım. Yani ömrü boyunca tavuk etinden başka bişey yememiş adamın kobe etine, dry aged bifteğe özenmesi gibi bişey. Mis gibi antrikot buldun bak önce bunu doya doya ye :)

İşin özü esrar bu kadar kolay yetişen bi bitki. 

Bir de, ben de dahil ilk defa başlayan çoğu yetiştiricinin yanlış varsayımları var onlara değinelim:

Auto ekeyim erkenden hasat alayım.

Erken hasat veriyor diye genelde autoya merak salıyor insanlar. Auto iş değil arkadaşlar. Kağıt üzerinde 2-2.5 yazan hasat süresi acemi bi growerda 4 aya kadar çıkıyor. yaşadığı en ufak stres hasat süresini uzatıyor. photoperiod ile aynı süreye geliyor. ayrıca bitkiye müdahale edemiyorsun, eğitemiyorsun. doğal olarak tecrübe edinemiyorsun fazla. ama bi nokta var ki auto ekmek orda mantıklı. outdoor ekip yapacaksındır. nisan mayıs gibi ekersin bitkiyi temmuz ağustos gibi hasat alırsın. photo eksen en erken hasat eylül ortası.

Alayım bi 600w ampül 10 tane bitki koyayım altına.

Öyle olmuyor arkadaşlar. Alacağınız hasatı bitki sayısı değil kullanılan ışığın gücü belirliyor. Yani 400w altına 10 bitki de koysan 2 bitki de koysan aynı hasadı alırsın. Hasat miktarı ampülün ışık gücü ile orantılır. watt başına 0.5gr başarı kabul edilir. eğer 1 gr hasat alıyorsanız prof olmuşsunuz demektir. 1 gramı geçiyorsanız, kitap yazın alıp okuyalım. Ortalama olarak ışığın gücüne ve türüne göre hasat miktarı: 

CFL/Florasan'da watt başına 0.25-0.60gr
HID'de watt başına 0.50 - 1.2 gr

LED armatür alayım, dayayım bitkinin dibine, hem Çin'de ucuz led'er de var.

LED ışıklar ısınmıyor diye bitkiye yaslarsan yakarsın bitkiyi. LED'lerin kullanım mesafesi var, broşüründe yazar ama genel olarak bitki ile mesafesi 45cm civarında olmalı. Bi de şu Çin malı driversız LED'ler var. Alın deneyin ama soğutma olayını çözün. LED'ler ısı yaymasa da kendileri felaket ısınır. Soğutamazsanız kısa zamanda öldürürsünüz LED'i

Gelelim işin bok tarafına.  Verelim ışığı, koyalım saksıları. Gramı 100 lira meretin, gelsin paralar.

Önce şunu belirteyim bunun ticaretini yapmıyorum ama illegal de olsa yapılan her düzgün ticarete saygım var.
Fakat bu esrar işinde kilolara oynamak o kadar kolay değil arkadaşlar. 1-2 bitki tamam da üzerine çıkınca işin şekli değişiyor, masraflar artıyor, gereken koşullar değişiyor. Forumda sık sık görüyorum "10 kilo alacak nasıl bi sistem kurarım" falan. Kardeşim, 10 kilo alman için en az 10bin watt ışık üretmen gerek. Balastı, kılı-yünü saatte 15bin watt elektrik tüketirsin. Saatte 7 Lira tüketim demek. günde 126 lira, ayda 3.780 Lira yapar. Hadi kul hakkına girdin kaçak yaptın elektriği bu kadar elektrik çekecek tesisat senin mekanında var mı? Ayrıca tek bitkiden sonra koku sorunu başlar, gelsin karbon filitreler. 
400w'a kadar co2 ihtiyacın olmaz. 400w'ın üzerinde verdiğin ışığı bitkilerin kullanabilmesi için co2 takviyesi gerekir. Tabi cehennem gibi sıcak olacak. En babasından klima lazım. Verim istiyorsan hydro lazım o da bi masraf. Toprakta yapayım desen bi traktör toprak lazım ::)çeşme suyunu dinlendirecem desen 1 tonluk su tankı lazım ::)Yani lazım oğlu lazım.   

Hadi diyelim koşulları sağladın öyle böyle 10 kiloyu aldın. Nereye satacan bilader? O çok güvendiğin torbacı arkadaşına söyle bi 10kg genetik sigaram var diye bak neler oluyor.

hazem8

Yeni üye
Cvp: Yeni başlayacak arkadaşlara öneriler

süper konu ve anlatım olmuş eline sağlık kanka

RedLevreK

Yeni üye
Üstat bu NPK gureblerinde ki 8.8.4 ve 4.8.8 olayını biraz daha açar mısın? Npk gübreyi biraz araştırdım ama bu rakamları bulamadım..

Zagartin

Üye
Çok yerinde çok güzel açıklama olmuş kanka (Y) tohum adresini ve outdoor için tohum önerini bende öm ile bekliyorum. tekrar yazan parmaklarına sağlık

RedLevreK' Alıntı:
Üstat bu NPK gureblerinde ki 8.8.4 ve 4.8.8 olayını biraz daha açar mısın? Npk gübreyi biraz araştırdım ama bu rakamları bulamadım..

Kanka NPK dediği Azot - Fosfor - Potasyum 'dur. Çiçek yetiştiricilerinden bak dediği içerikli gübrelere. Ufak bir yerde yaşıyorsan ziraatçılarda zor bulursun.

Mecs34

Yeni üye

Harika yazmışsın kanka ama terimleri de yazsaydın keske hicbisey bilmeyenler icin...

Darksiders8

Yeni üye
Hiç yetiştirme çadırından bahsetmemişsin acaba yetiştirme çadırı ilk başlayan biri için gereksizmi ? Hani etraftaki ışığın yansıması gerkiyor bu yüzden kaplama gerekli olabileceğinden soruyorum. İlk yetiştiren biri evin bi köşesinde tasarruflu sarmal şekilde olan florosan ampüllerden bitkinin üzerine sallandırarak yetiştirebilir mi ?

Marangoz

Kıdemli Üye

Darksiders8' Alıntı:
Hiç yetiştirme çadırından bahsetmemişsin acaba yetiştirme çadırı ilk başlayan biri için gereksizmi ? Hani etraftaki ışığın yansıması gerkiyor bu yüzden kaplama gerekli olabileceğinden soruyorum. İlk yetiştiren biri evin bi köşesinde tasarruflu sarmal şekilde olan florosan ampüllerden bitkinin üzerine sallandırarak yetiştirebilir mi ?

Kanka çadır veya kabin önemli tabi. İlla hazır çadır almaya gerek yok. Eski bir dolap değerlendirilebilir. Suntadan bir dolap da yapılabilir. Parlak beyaz değilse dolabın içi alimünyum folyo ile kaplamak lazım. Ben şu an iki bitkim için küçük bir tuvaleti kullanıyorum evde. 

Bahsettiğin ampül CFL oluyor. Rahatlıkla bitki yetiştirebilirsin. Konunun altındaki bitkiler cfl ile yetişti. Tek bitki için minumum 150w kullanmaya çalış. Filizlenme döneminden 6500 kelvin, sömeklenirken 2700kelvin renginde olmalı.

Darksiders8

Yeni üye

Marangoz' Alıntı:
Darksiders8' Alıntı:

Kanka çadır veya kabin önemli tabi. İlla hazır çadır almaya gerek yok. Eski bir dolap değerlendirilebilir. Suntadan bir dolap da yapılabilir. Parlak beyaz değilse dolabın içi alimünyum folyo ile kaplamak lazım. Ben şu an iki bitkim için küçük bir tuvaleti kullanıyorum evde. 

Bahsettiğin ampül CFL oluyor. Rahatlıkla bitki yetiştirebilirsin. Konunun altındaki bitkiler cfl ile yetişti. Tek bitki için minumum 150w kullanmaya çalış. Filizlenme döneminden 6500 kelvin, sömeklenirken 2700kelvin renginde olmalı.

Dostum peki cfl ampülü 2 tane 75 lik kullansam yada 4 tane 40w lık kullansamda olur mu ? Kelvin değerini nasıl ayarlayabilirim ? Ve kapalı bir ortamda havalandırma olmadan sadece içinde küçük bir fan çalışsa olur mu ?

Marangoz

Kıdemli Üye

Darksiders8' Alıntı:
Marangoz' Alıntı:

Dostum peki cfl ampülü 2 tane 75 lik kullansam yada 4 tane 40w lık kullansamda olur mu ? Kelvin değerini nasıl ayarlayabilirim ? Ve kapalı bir ortamda havalandırma olmadan sadece içinde küçük bir fan çalışsa olur mu ?

2x75w da olur 4x40w da. ama ışık kaynağını bölmeyi tavsiye ediyorlar. yani 4x40w daha iyi sonuç verecektir.
kelvin değeri ışığın rengini ifade eder. ampüllerin kutusunda yazar. senin ayarlayaman gereken bişey değil. 4 tane 6500 kelvin ampülü bağlasan yine 6500 kelvin olur ışık rengi.
hava sirkülasyonunu sağlamazsan olmaz. gelişemez bitki.

karlibas

Yeni üye
Arkadaşım tebrikler güzel bir konu olmuş. Bu bahsedilen şeyler olmazsa olmaz değildir bunlar verimi arttırmak,tadı-kafayı güzelleştirmek içindir.
Autolar konusunda katılmıyorum, gerek fazla uzamaması gerekse çabuk hasat ile beni hep memnun etti otolar. Yanlız birkaç hatanda ölür gider orası var , ön planlama gerekli.

Marangoz

Kıdemli Üye

Yavuz' Alıntı:
2 bitki için kaç watt cfl  oneriyorsun kanka bide güblerin linki varsa cok yardımcı olursun

300w 

gübreyi nette araştırabilirsin yazdığım değerlere göre. çok çeşit var. ya da yapı marketlerde bulabilirsin.

Yavuz

Yeni üye

Marangoz' Alıntı:
Yavuz' Alıntı:
2 bitki için kaç watt cfl  oneriyorsun kanka bide güblerin linki varsa cok yardımcı olursun

300w 

gübreyi nette araştırabilirsin yazdığım değerlere göre. çok çeşit var. ya da yapı marketlerde bulabilirsin.

Gübreye baktım degerler cok yuksek senin dedigin gibi 8.8.4 veya 4.8.8 şeklinde hiç goremedim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ** ********** ***** ******** ***** **
  • F Fısfısss01:
    dready*********** ** ********** ** ********* ********* dready* ***** ******* ******* dready **********
  • F Fısfısss01:
    dready*********** ** ********** ** ********* ********* dready* ***** ******* ******* dready *********** **** ****** **** ****** *******
  • F Fısfısss01:
    ********* ******* ***** ***** dready* ***** ********** ***** *** ****** ******* ***** *** ****** ****** *******
  • F Fısfısss01:
  • kralartur01 kralartur01:
    **** **
  • kralartur01 kralartur01:
    dready *********** ** ********** *** ******
  • A AmanBee:
    ********* ****** dready***
  • A AmanBee:
    dready**********
  • A AmanBee:
    dready**********
  • A AmanBee:
    dready**********
  • A AmanBee:
    *********** ******* **** ****** *** ********* ****** ***** *** ********* * **** ** ** *** ****** ****** dready** *** ********** ****** *** ****
  • A AmanBee:
    *** ***** ********* **** *** ******* ** ******** ** ******* ** *********** ******** **** *********** ******* **
  • A AmanBee:
    dready**********
  • deyorke deyorke:
    dreadydreadydreadydreadydreadydreadydreadydready********
    deyorke deyorke: dreadydreadydreadydreadydreadydreadydreadydready*...