Sulama hakkında

Freedoman

Yeni üye
Selam arkadaşlar bu sulama hakkında bişey soracaktım ya birileri suyu verdiğinde alttan aksın diyor o zaman çok vermiş oluyorum bu sefer geç kuruyor kimiside yeteri kadar verin çabuk kurusun kökler havasız kalmasın diyor aciklayabilcek varmı detaylıca .

S

silas

Guest
şahsen dikkat ettiğim konular suyu oda sıcaklığında, yavaş yavaş veriyorum, Saksı büyükse (18lt) önden bütün üst toprağı suluyorum, 2-3 dk bekliyorum biraz daha suluyorum, alttan 1 çay bardağı su gelence duruyorum. Gübre ziyan olmasın diye az sulama yaparsan döktüğün gübreler zamanla köklerin dibinde birikir istenmeyen sonuçlara neden olur, o yüzden az bir miktar suyun çıkmasını bekliyorum. Saksının dibinde sönmüş bol delikli hava taşı var dranaj yapsın kökler toprak hava alsın diye, çok faydasını gördüm. Saksının dibindeki tabaktada asla su bırakmıyorum

utopia

Üye
Kesinlikle alttan su akacak şekilde sulama yapman gerekiyor.

Evet, toprağın daha çabuk kurumasını isteriz çünkü toprak ıslak kaldıkça kökler hava alamaz ve çürümelere sebebiyet verebilir. Çabuk kurumasını isteriz çünkü toprak kurudukça kökler nemli bölgeye doğru hareket eder ve daha çok gelişir. Çabuk kurumasını isteriz çünkü daha çok sulama ve dolayısıyla gübreleme yapabiliriz, bunu isteriz.

Ancak, toprağın kurumaması sulamada az su vermekle alakalı bir durum değil.

Ya toprak çok fazla sıkı bir yapıya sahiptir (killi balçıklı) ve bu nedenle suyu uzun süre içinde tutuyordur ya da saksı yapısından dolayı havalanma minimuma iniyordur.

Bir diğer önemli nokta ise ortam havalandırması. Ortamda hava sirkülasyonu yeterli değilse toprak çok daha geç kuruyacaktır.

Yapacağın en önemli şey düzgün hava alan bir toprak ve saksıda bitkini yetiştirmek ve ortamın iyice hava aldığından emin olmak. Sonra toprağın kurudukça istediğin oranda su verebilirsin.

Freedoman

Yeni üye
Tesekkur ederim

şahsen dikkat ettiğim konular suyu oda sıcaklığında, yavaş yavaş veriyorum, Saksı büyükse (18lt) önden bütün üst toprağı suluyorum, 2-3 dk bekliyorum biraz daha suluyorum, alttan 1 çay bardağı su gelence duruyorum. Gübre ziyan olmasın diye az sulama yaparsan döktüğün gübreler zamanla köklerin dibinde birikir istenmeyen sonuçlara neden olur, o yüzden az bir miktar suyun çıkmasını bekliyorum. Saksının dibinde sönmüş bol delikli hava taşı var dranaj yapsın kökler toprak hava alsın diye, çok faydasını gördüm. Saksının dibindeki tabaktada asla su bırakmıyorum

Freedoman

Yeni üye
Kesinlikle alttan su akacak şekilde sulama yapman gerekiyor.

Evet, toprağın daha çabuk kurumasını isteriz çünkü toprak ıslak kaldıkça kökler hava alamaz ve çürümelere sebebiyet verebilir. Çabuk kurumasını isteriz çünkü toprak kurudukça kökler nemli bölgeye doğru hareket eder ve daha çok gelişir. Çabuk kurumasını isteriz çünkü daha çok sulama ve dolayısıyla gübreleme yapabiliriz, bunu isteriz.

Ancak, toprağın kurumaması sulamada az su vermekle alakalı bir durum değil.

Ya toprak çok fazla sıkı bir yapıya sahiptir (killi balçıklı) ve bu nedenle suyu uzun süre içinde tutuyordur ya da saksı yapısından dolayı havalanma minimuma iniyordur.

Bir diğer önemli nokta ise ortam havalandırması. Ortamda hava sirkülasyonu yeterli değilse toprak çok daha geç kuruyacaktır.

Yapacağın en önemli şey düzgün hava alan bir toprak ve saksıda bitkini yetiştirmek ve ortamın iyice hava aldığından emin olmak. Sonra toprağın kurudukça istediğin oranda su verebilirsin.
Hocam öncelikle teşekkür ederim . Saksı 12 litrelik Air saksi toprak biobizz allmix tek bitki bakıyorum zaten tüm ilgimide ona veriyorum Büyük vantilatör sürekli çalışıyor bir tanede küçük vantilatör direk toprağa doğru çalıştırıyorum sulama günleri neredeyse 1 haftaya çıkıyor bazen toprağı bidahaki growda değiştirecegim sizce daha iyi hava alması için perlit takviyesi yapmalimiyim yeni growumda ?

Freedoman

Yeni üye
Sulamayı 1 litre yapıyorum bitkim şuan çiçeklenme döneminde alttan 1 çay bardağı kadar su çıkıyor ama dediğim gibi bu sefer kurutmak zor oluyor ayrica bitkinin hangi döneminde alttan su çıkacak kadar sulamaya başlamalıyım gübre takviyesi yapmaya başladıktan sonra sanırım daha mantıklı yanlismi düşünüyorum

utopia

Üye
Toprağı saksıya doldururken bastırmış olabilit misin? Toprağının daha geçirgen ve hava alan bir yapıya sahip olmasını istiyorsan perlit ve cocopeat tarzı medyalarla karıştırabilirsin.

Ayrıca, içeride hava sirkülasyonundan eminsen, içeride oluşan nemli havanın da dışarıya çıktığından emin ol. Ben ortalama 4 günde 1 şeklinde sulama yapıyorum. 4 gün içinde toprak yüzeyden 4 5 cm civarı tamamen kurumuş oluyor.

Özetle:
* Hava sirkülasyonu
* Nemli havanın çıkması, yerine taze havanın gelmesi
* Toprağın geçirgen, süzek yapıda olması
* Saksının havalanmaya müsait yapıda olması

Freedoman

Yeni üye
Toprağı saksıya doldururken bastırmış olabilit misin? Toprağının daha geçirgen ve hava alan bir yapıya sahip olmasını istiyorsan perlit ve cocopeat tarzı medyalarla karıştırabilirsin.

Ayrıca, içeride hava sirkülasyonundan eminsen, içeride oluşan nemli havanın da dışarıya çıktığından emin ol. Ben ortalama 4 günde 1 şeklinde sulama yapıyorum. 4 gün içinde toprak yüzeyden 4 5 cm civarı tamamen kurumuş oluyor.

Özetle:
* Hava sirkülasyonu
* Nemli havanın çıkması, yerine taze havanın gelmesi
* Toprağın geçirgen, süzek yapıda olması
* Saksının havalanmaya müsait yapıda olması
Coco güzel fikir teşekkür ediyorum evet havalandirma konusundan eminim çünkü dolabın kapağını kapatamiyorum sıcaklıktan dolayı vantilatörü arada emiş yapsın diye ters çeviriyorum arada içeri tutuyorum

Merhaba, bu konu kesinlikle çiçeğin kök durumuna göre değerlendirilmesi gereken bir konudur. Dışarıdan bilgi ile su alttan akacak kadar konulmalı veya konulmamalı demek son derece yanlış olur lakin; Bitki küçük bir bitki ve doğal olarak kök gelişimi (boyu) az olan bir bitki ise saksının dibinden akacak kadar sulamak mantıksızdır çünkü kökler henüz tüm toprağı kaplamamış & tüm toprağa yayılmamıştır. Ancak yeterli erişkinliğe ulaşmış ve kökleri tüm saksıyı kapladığı ön görülen bir bitki için saksının altından su gelecek kadar sulamak doğru olan yöntemdir.

Anlattığım bilgiler aynı zamanda sizin sulama alışkanlığınızla da eş değerdir, bitki henüz küçük iken toprağınız haftada bir su isterken bitki yeterli erişkinliğe ulaştığı zaman gün aşırı sulama isteyebilir. Köklerin tüm saksıyı kaplayıp kaplamadığı ile ilgili bilgi ise biraz deneyim ve tecrübe yolundan geçiyor, daha önce hasat ettiğiniz bitkileri saksıdan sökerken gördüğünüz kök yayılımın'dan yola çıkarak tahminde bulunmanız isabetli olacaktır.

Verdiğim ölçüler farazidir.

Freedoman

Yeni üye
Merhaba, bu konu kesinlikle çiçeğin kök durumuna göre değerlendirilmesi gereken bir konudur. Dışarıdan bilgi ile su alttan akacak kadar konulmalı veya konulmamalı demek son derece yanlış olur lakin; Bitki küçük bir bitki ve doğal olarak kök gelişimi (boyu) az olan bir bitki ise saksının dibinden akacak kadar sulamak mantıksızdır çünkü kökler henüz tüm toprağı kaplamamış & tüm toprağa yayılmamıştır. Ancak yeterli erişkinliğe ulaşmış ve kökleri tüm saksıyı kapladığı ön görülen bir bitki için saksının altından su gelecek kadar sulamak doğru olan yöntemdir.

Anlattığım bilgiler aynı zamanda sizin sulama alışkanlığınızla da eş değerdir, bitki henüz küçük iken toprağınız haftada bir su isterken bitki yeterli erişkinliğe ulaştığı zaman gün aşırı sulama isteyebilir. Köklerin tüm saksıyı kaplayıp kaplamadığı ile ilgili bilgi ise biraz deneyim ve tecrübe yolundan geçiyor, daha önce hasat ettiğiniz bitkileri saksıdan sökerken gördüğünüz kök yayılımın'dan yola çıkarak tahminde bulunmanız isabetli olacaktır.

Verdiğim ölçüler farazidir.
Tecrübe konusu en doğrusu ama malesef bu ilk olacak sizin deneyimleriniz nedir bu konuda mesela bitkim çiçeklenmenin 2. Haftasına gelince alttan akacak şekilde suluyorum vb birşey diyebilirmisiniz

S

silas

Guest
Sulamayı 1 litre yapıyorum bitkim şuan çiçeklenme döneminde alttan 1 çay bardağı kadar su çıkıyor ama dediğim gibi bu sefer kurutmak zor oluyor ayrica bitkinin hangi döneminde alttan su çıkacak kadar sulamaya başlamalıyım gübre takviyesi yapmaya başladıktan sonra sanırım daha mantıklı yanlismi düşünüyorum
kanka mantığın şöyle; sanırım ne kadar çabuk toprak kurursa o kadar çok sularım, çok suladıkça daha fazla gübre veririm, ne kadar çok gübre verirsem o kadar çabuk büyür ve hasadım çoğalır. Öyle olmuyor kanka işte büyüme hızı= genetik sınıfı + çevresel şartlar + bitkinin kendi potansiyeli
genetiği zaten açıklamama gerek yok, çevresel şartlar verdiğin besin hava karbondioksit ışık su. bitkinin kendi potansiyelinide şöyle açıklıyayım hepimiz insanız ama 2 kardeşin bile birinin diğerinden boyu daha uzun.
Yani toprağın çabuk kurumasıyla çok gübreleme yapıp daha hızlı büyütme olayı hikayeden başka bir şey değil. Toprağını çabuk mu kurutmak istiyorsun 10 lt light mixe 3 lt perlit yada vermikült karıştır. Toprağın çabuk kurur ama döktüğün su 30 saniyede dipten çıkar. Ben %75 ithal torf %25 perlit, vermikült karışımı kullanıyorum çokta memnunum. Outdoorda 18 lt saksı 3-4 günde kuruyor. Bitkinin asıl besini %95 havadan aldığı karbondur. Bizim döktüğümüz gübreler işin olmazsa olmazı ama çok az miktarda kullanır bitki bunu.

muptinho

Üye
Hocam öncelikle teşekkür ederim . Saksı 12 litrelik Air saksi toprak biobizz allmix tek bitki bakıyorum zaten tüm ilgimide ona veriyorum Büyük vantilatör sürekli çalışıyor bir tanede küçük vantilatör direk toprağa doğru çalıştırıyorum sulama günleri neredeyse 1 haftaya çıkıyor bazen toprağı bidahaki growda değiştirecegim sizce daha iyi hava alması için perlit takviyesi yapmalimiyim yeni growumda ?
Kankam selamlar. Benim kızlarda filizlendi şu an light mix’e aldım ama iki hafta sonra all mix’e alıcam dikkat etmem gereken bişey var mı all mix’le alakalı açıkçası biraz tedirginim gübreli toprak olduğu için

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Sleepless Sleepless:
  • İnksel İnksel:
    +1
  • İnksel İnksel:
    ** ****** **** ******* *** ******** ****** ***** **** dready ***
  • Sleepless Sleepless:
  • Sleepless Sleepless:
  • Sleepless Sleepless:
  • İnksel İnksel:
  • 3grcigara1dal 3grcigara1dal:
  • İnksel İnksel:
    +1
  • İnksel İnksel:
  • Sleepless Sleepless:
  • Sleepless Sleepless:
    ***** ***** **** ********* ******** ******* **** ********** ******* ***** **
  • Sleepless Sleepless:
    ** *** **
  • İnksel İnksel:
    ********** **** ***** **
  • Sleepless Sleepless:
  • Sleepless Sleepless:
    **** ****** **** ******** **
  • Sleepless Sleepless:
    ** ******** ***** ***** ** ***** ****** dready ****** ******** ******** **
    ****** ** ***** ******** *** ****** * ** ******** ***** ***** ** ***** ****** dready ****** ******** ******** **
  • Sleepless Sleepless:
    +1
  • Uranyum Kamil Uranyum Kamil:
    dready********** dready**********
    3grcigara1dal 3grcigara1dal: dready********** dready**********