Ortalama lux değerleri

not : iphoneda “photone” isimli lux ppfd dli ölçen uygulamayı kullanıyorum.
Kendimde öğrenirken kafama takılan bazı soruları foruma eklemeye çalışıyorum .
Lux değerleri dışında DLI ve ppfd konuları bitkiler için ışık konusunda daha net bilgiler vermektedir lux değeri ise daha basit bir kavram.

Kenevir bitkisi, büyüme aşamasında yüksek miktarda aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Ancak, kenevir bitkisinin ihtiyaç duyduğu ışık miktarı bitkinin yaşam döngüsü boyunca farklılık gösterir. İşte, kenevir bitkisi için ışık gereksinimi ile ilgili genel bilgiler:

• Tohum çimlenme ve fidanlık aşaması: Bu aşamada kenevir bitkisi, 18 saat kadar gün ışığına ihtiyaç duyar ve yaklaşık 5.000 ila 7.000 lux aydınlatmaya gereksinim duyar.
  • Bitki büyüme aşaması: Kenevir bitkisinin büyüme aşamasında, bitki 16 ila 18 saat arası gün ışığına ihtiyaç duyar ve yaklaşık 18.000 ila 20.000 lux aydınlatmaya ihtiyaç duyar.
  • Çiçeklenme aşaması: Kenevir bitkisinin çiçeklenme aşamasında, bitki 12 saat kadar gün ışığına ihtiyaç duyar ve yaklaşık 20.000 ila 40.000 (60000 lux e kadar ışığı kullanabilmektedir cannabis.Bu durumda işin içine co2 giriyor.)lux aydınlatmaya ihtiyaç duyar.
Kenevir bitkisi için ışık gereksinimi, bitkinin büyüme aşamasındaki özellikleri, yetiştirme koşulları, toprak ve iklim şartlarına göre değişebilir. Bitkinin doğal büyüme koşullarına en yakın ışık şiddetini elde etmek için, bitkilerinize uygun LED bitki aydınlatma sistemleri kullanabilirsiniz

Son düzenleme:

Extremist

Kıdemli Üye
Lux değeri daha basit bir kavram değildir. LUX ışığın şiddetidir. DLI ve PPFD ışığın verimliliğini yani nekadar foton verdiği ile ilgilidir.
Led kullanıyorsan Lux un bir anlamı yok var ama yok. Bitkinin türüne cinsine ve büyüme hızına göre de bu değerler değişkenlik gösterir.
Her bitki aynı olmadığı için internette yazılan her bilgide doğru değildir. Bazı bitki çiçek de 600 umol ister bazısı 400. Kabinin ufaksa yansıman iyi ise bu değerleri etkiler. Ortama göre gözlemlenip ona göre ışık verilmelidir. 900 ppfd den sonra co2 gerekir ama kendi odanda bakıyorsan senden çıkan co2 de yeter bitkiye tarlan veya 10 dan fazla bitkin yok ise. CO2 de oksijenden ağır olduğu için yukardan verilmelidir. ya da kaynak asılmalıdır.

Ü

Üye silindi 25993

Guest
Kendimde öğrenirken kafama takılan bazı soruları foruma eklemeye çalışıyorum .
Lux değerleri dışında DLI ve ppfd konuları bitkiler için ışık konusunda daha net bilgiler vermektedir lux değeri ise daha basit bir kavram.

Kenevir bitkisi, büyüme aşamasında yüksek miktarda aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Ancak, kenevir bitkisinin ihtiyaç duyduğu ışık miktarı bitkinin yaşam döngüsü boyunca farklılık gösterir. İşte, kenevir bitkisi için ışık gereksinimi ile ilgili genel bilgiler:

• Tohum çimlenme ve fidanlık aşaması: Bu aşamada kenevir bitkisi, 18 saat kadar gün ışığına ihtiyaç duyar ve yaklaşık 5.000 ila 7.000 lux aydınlatmaya gereksinim duyar.
  • Bitki büyüme aşaması: Kenevir bitkisinin büyüme aşamasında, bitki 16 ila 18 saat arası gün ışığına ihtiyaç duyar ve yaklaşık 18.000 ila 20.000 lux aydınlatmaya ihtiyaç duyar.
  • Çiçeklenme aşaması: Kenevir bitkisinin çiçeklenme aşamasında, bitki 12 saat kadar gün ışığına ihtiyaç duyar ve yaklaşık 20.000 ila 40.000 (60000 lux e kadar ışığı kullanabilmektedir cannabis.Bu durumda işin içine co2 giriyor.)lux aydınlatmaya ihtiyaç duyar.
Kenevir bitkisi için ışık gereksinimi, bitkinin büyüme aşamasındaki özellikleri, yetiştirme koşulları, toprak ve iklim şartlarına göre değişebilir. Bitkinin doğal büyüme koşullarına en yakın ışık şiddetini elde etmek için, bitkilerinize uygun LED bitki aydınlatma sistemleri kullanabilirsiniz
Ben 2 auto bitki yaptım 240x2 qb 120x120x200 de sonuçtan hiç memnun değilim büyük ihtimal değerlerim çok yüksek bundan dolayı bodur kalabilir mi bitki ?

Ü

Üye silindi 25993

Guest
Işıklar kapalı açıldığında o şekilde ayarliyim bunu mesafeylemi yapayım dim ayariylami

Extremist

Kıdemli Üye
İkisiylede olur önemli olan bitkinin ne aldığı. Bunu gözlemleyerek görebilirsin aslında Normalde tam açık iken ortalama 60cm-80cm öneriliyor. Bitkini gözlemle yaprakların köşeleri yukarı doğru kalkmaya başlarsa ışık fazladır %75 e düşür. Baktın yine devam ediyor %50 ye düşür. sonra o seviyede kalsın. Bitki büyüdükçe ve ışığa yaklaştıkça zaten fazlalaşacak ışık değeri. Bak çok güzel bi video bırakıyorum işine yarar umarım.

Lux değeri daha basit bir kavram değildir. LUX ışığın şiddetidir. DLI ve PPFD ışığın verimliliğini yani nekadar foton verdiği ile ilgilidir.
Led kullanıyorsan Lux un bir anlamı yok var ama yok. Bitkinin türüne cinsine ve büyüme hızına göre de bu değerler değişkenlik gösterir.
Her bitki aynı olmadığı için internette yazılan her bilgide doğru değildir. Bazı bitki çiçek de 600 umol ister bazısı 400. Kabinin ufaksa yansıman iyi ise bu değerleri etkiler. Ortama göre gözlemlenip ona göre ışık verilmelidir. 900 ppfd den sonra co2 gerekir ama kendi odanda bakıyorsan senden çıkan co2 de yeter bitkiye tarlan veya 10 dan fazla bitkin yok ise. CO2 de oksijenden ağır olduğu için yukardan verilmelidir. ya da kaynak asılmalıdır.
Eline sağlık

Extremist

Kıdemli Üye
İphone için değerleri cihazlara yakın olan lux metre öneriniz olur mu ?
Photone kullanıyorum bende telefona a4 kağıdını koyuyorsun söylediği gibi ama a4 ün kalınlığı önemli. Sİtesinde kalınlık değeri var. Texas instruments in ppfd lerine yakın bir oranda çalışıyor.

Ek olarak ppfd yi önerilen değerlere alıp bir süre gözlemle genelde bitkinin ihtiyacı daha az oluyor, belirtilen değerlere getirdiğinde büyük olasılıkla bitki strese girebilir, yaprakların köşeleri yukarı doğru kalkmaya başlarsa ve kapanır gibi olursa anlarsın. Böyle bir durumda önce %75 e devam ederse %50 ye kadar düşürebilirsin. Kaliteli ışık bu şekilde verimede etkisi oluyor. Ben Quantum board kullanıyorum Kralını tanımam, ki piyasada denemediğim ışık kalmamıştır. Migro bile kullandım :)

Ü

Üye silindi 25993

Guest
İkisiylede olur önemli olan bitkinin ne aldığı. Bunu gözlemleyerek görebilirsin aslında Normalde tam açık iken ortalama 60cm-80cm öneriliyor. Bitkini gözlemle yaprakların köşeleri yukarı doğru kalkmaya başlarsa ışık fazladır %75 e düşür. Baktın yine devam ediyor %50 ye düşür. sonra o seviyede kalsın. Bitki büyüdükçe ve ışığa yaklaştıkça zaten fazlalaşacak ışık değeri. Bak çok güzel bi video bırakıyorum işine yarar umarım.

Çok teşekkür ederim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Chat bot:
  • TabldotLife TabldotLife:
    ******** **** ** ********* **
  • 420always 420always:
  • K Kea:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
    ********* ***** **** ******* *** ***** **** ****** ****** ******* **
  • Didrug Didrug:
    ***** ******** ********* ****** ******** **
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
    **** ***** **** hahahaha** ***
  • E ErdemRS6:
    hahahaha
  • lavrens lavrens:
    ******** **** ***** ********* *** **** ******* ****** *** ****** hahahaha***
    ***** hahahaha**** ********* hahahaha***** ******** ****** ****** ******* ********** **** *** ***
  • C CHaRaMBoL:
  • keşkaşif keşkaşif:
  • keşkaşif keşkaşif:
  • lavrens lavrens:
  • C CHaRaMBoL:
    * ******** ********** ***** hahahaha** hahahaha****** *** **** ** ***** ***** ******* **** ** ***** ********* *** *** *** * ******** ********** ******** *** *** ******* **** ********* ***** ** * ** *** hahahaha *** ***** ****** ******** ****** hahahaha*** *
  • A Ahmet84:
    hahahaha *******
  • A Ahmet84:
    hahahaha *******
    A Ahmet84: hahahaha *******