Main-Lining Eğitimi Anlatımı

essek

Üye
ben ilk groumda @Aguş un destekleriyle yaptık. şuan 4 ana dalım oldu ve stresten çıkıp ilerleme kaydetmeye devam ediyorlar.
asıl kafama takılan 4 ana dala da topping yapsam mı yapmasam mı diye düsünür oldum :D

4 ana dala da topping yapıp üstüne bide gelenlere topping yapiyim derken ağaca ceviririm ben bunu :):)

"Main-Lining Eğitimi Bir cannabis bitkinin tek bir gövde'den esit sömer boyu ve ana sömek sayısını artırmak için eğitim verilmesi, köklerden her kola eşit enerji dağıtımı için bir merkez oluşturulmasıdır.

UNqu0zH.jpg
qYKNiCa.jpg

hasattan sonraki görünüm. sömek zamanındaki görünüm.

burdan anladığımız main-lining uygulanan bitki daha az uğraş ile daha verimli sömekler oluşturduğumuz tüm sömekler ışığı daha etkin kullandığı için hasatta bizi gülmekten yerlere yatiracak
biggrin.gif

MAİN-LİNİNG EĞİTİMİN FAYDALARI

Daha Büyük Verimler - Tam olarak aynı kurulum ile

Set It and Forget It - Bitki ömrünün başlangıcında yapılan ilk eğitimden sonra, MAİN-LİNİNG faydalarını elde etmek için başka şeyler yapmak zorunda kalmazsınız

Zahmetsiz yükseklik Yönetimi - sömekler doğal olarak aynı yüksekliğe sahip olma eğilimi gösterir

Fatter Colas - Her sömek benzer bir boyut ve kiloya kadar büyür, kurutma / iyileştirme işlemini basitleştirir ve hatta kolesterol üretir

Artık Larfy Buds yok - Ana sömeklerden enerjiyi çalmak için küçük, yapraklı "patlamış mısır" tomurcukları yok

Artık kontrol edilemeyen gerilme - Enerji tüm sömeklerde eşit olarak dağıldığından, main lining, bitkiler ilk kez çiçek açma aşamasına geçtiğinde sadece bazı sömeklerdeki istenmeyen "gerilimi" azaltır - bu gerginlik genellikle kapalı yetiştiriciler için yükseklik / alan sorunlarına neden olur

İç Mekanlar - Büyütme Işından Daha Fazla - Aynı ışıktan daha büyük verimleri elde edin ve ışıkları açın

Dış mekan - Artan Kontrol ve Gizlilik - Nihai tesisinizin boyutları üzerinde daha iyi kontrol sahibi olun (daha iyi gizlilik ve kalıp şansı azaltma) ve daha arzu edilen ve tutarlı bir nihai ürün üretin

Main-Lining, bir bitkinin tek bir gövdedenn çıkarılmasıyla ilgili bir konsepttir. Büyük yararlar elde etmek için her şeyi mükemmel yapmak zorunda değilsiniz. Birçok üretici, kendi yollarını belirlemektedir

Main-Lining, küçük alanlardaki bitkiler üzerinde tam kontrole sahip olmak için inanılmaz derecede güçlü bir yoldur ve aynı zamanda açık havada yetişenlerin daha tutarlı verimler için bitkilerinin boyut ve şeklini kontrol etme gücü sağlar.

main-liningle ilgili en iyi şeylerden biri, "ön yüklü" bir prosese sahip olmasıdır. İşin çoğu ilk birkaç hafta boyunca bitki hayatının başında gerçekleşir. Bundan sonra çoğunlukla izleyerek faydalarınızı topluyorsunuz.

ŞİMDİ ADIM ADIM ANLATIMA GEÇELİM YAVAŞTAN
Bu resim, "main-lining" le ne demek istediğimi gerçekten iyi gösteriyor ... küçük bir V-8!
dmaWEMW.jpg

Tüm sömeklere eşit olarak enerji dağıtmak için ana bir "merkez" (manifold) nasıl oluştuğuna dikkat edin.

MAİN-LİNİNG için Başlamanız Gerekenler

Esrar fidanı (tohumdan anlatım olacak)

Bitki kesmek için makas veya tıraş bıçağı (mümkünse steril)

eğme-bükme için yumşak antegron kablo yada hazır bıtki tutacaklari

Adım 1: Esrar bitkisinin 5-6 toplam düğüm oluşana kadar bekleyin
Ben sağlıklı bir esrar fide ile main-lining'e başlamak için en uygun zaman bitki toplam 5-6 kat olduğunda olduğunu düşünüyorum. Bitkinin hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümediğini hissederseniz biraz bekleyin. (5-6 kat çıktığında bitkide kök üretimini yerleşimini tamamlamış olur)

Not: bir kat doğrudan birbirinin karşısında olan büyüme ipuçları karşılıklı.
Her büyüme ucu, yeni bir ana kol olma özelliğine sahiptir.
MX1DD6t.gif

alttaki fidan main-lining eğitimine başlamaya hazır örnek
ZS7aTCl.jpg

bu teknik mutlaka en az 5.kat çıktıktan sonra başlanması gerektiğini unutmayın ayrıca bitki kaç kat çıktığı önemli olmaksızın biz 3.katta topping yapacağız.

Sadece bitkinin vejetatif aşamada olduğundan emin olun ! Asla çiçek açmaya başlamış bir bitkiyi (sömek yapımına) main-lining asla yapılmaz.

2. Adım: alttaki resimdende anlaşılacağı üzere 3.katın hemen bitiminden topping ile sonlandırıyoruz.
topping işlemi bittiğinde bitki toplam 3 kat çıkmış olmalıdır.
bYFr9Xh.jpg

Adım 2b: 3. düğümün altındaki tüm katları temizleyin sadece en üstteki 3. kat kalacak
bunu yapınca bitki tüm gücünü 2 yeni ana dala vermeye başlayacaktır.
xRYOlBk.jpg

doğru topping ve budama işleminden sonra bitki şu şekilde görünmeli
nXTj1L1.jpg

(siz bu işlemi olurda erken yaparsanız 3. kattaki yeni ana dalımız resimdekinden küçük olursa (alt dallardakı en büyük olan yaprakları bırakabılırsınız bırkının kendını toparlamasına destek olacaktır yeni dal çıkışlarını degıl sadece yaprak olanları)

Adım 2c: Yerden dik açılarla 2 yeni dalı emniyete alın
yanı kablo bağı gıbı aletler ile cıkan bu 2 yeni dalı sağa ve sola uzayacak şekilde zemine paralel çektirerek yatıracaksınız

0sPQgCX.jpg

resimde fazla yatırılmış gibi görünebilir ama bir kaç günde genetiğe göre değişiklik olabilir yeni dallar ışık nerden geliyorsa oraya dogru dönecektir yani yukarı
bu adımı dikkatli yapın ındoor yetiştirici olduğumuz için yükseklik önemli bu adım bitkinin yüksekliğini bayağı düşürecektir. bükme işleminde kullandığınız malzemeniz bitkiyi soyacak kesecek zarar verecek birsey olmadıkca herseyı kullanabılırsınız.

3. Adım: Bitkinin tekrar kuvvetli bir şekilde büyümesine izin verin, ardından 2 adet olan ana dallari simetrik olarak ana dal sayısının iki katına çıkarın

Ana dallarınız yukarı doğru ilerlediğini ve büyüdüğünü fark ettiğinizde 3. Adıma başlama zamanının geldiğini bileceksiniz.

arkadaşlar burda 2 yada 3 sefer daha toppıng yapmak yerine bi uyanıklık yapıp bitki kafasını yukarı kaldırdıkça yeni ipler ile yatıralım sağa ve sola doğru 3 kat ılerlemesını saglayalım. 3. kat çıktıktan sonra yine topping ile sağ ve sol dalların büyümesini durduralım

8WA3YoI.jpg

BURAYA KADAR YAPTIKLARIMIZI TOPAYALIM HEM SAĞDA HEM SOLDA 3 ER KAT İLERLEDİ BİTKİ HER KATTA 2 YENI SOMEK CIKISI OLACAK BUDA BİZE 12 DAL DEMEK BEN 8 DAL YAPTIGIM ICIN HEM SAĞDA HEM SOLDA 1 VE 3. KATI BIRAKIP ARADAKI 2. KATI KESİYORUM.

HEM SOMEKLER SIKIŞIK OLMUYOR HEMDE HEPSI EŞİT BOYUTTA OLUYOR. BURDAKI MANTIK KAÇ DAL YAPACAGIMIZI BILMEK ANLATIMIMDA 8 DAL YAPACAK ŞEKİLDE ANLATTIM DIYELIM KI 12 DAL YAPACAKSAK BU SEFER SAGA VE SOLA 5. KATI CIKARIP 2. VE 4. KATLARI TEMIZLEYECEGIZ 1-3-5. DAL KALACAK 2 TARAFTA TOPLAM 12 DAL OLMUS OLACAK BUNU ALANINIZA ISIGINIZA VE SAKSI BOYUTUNUZA GORE SIZ UYARLAYACAK YAPACAKSINIZ.

tp2L6eB.jpg

BURDA ACIKLAMA YAPMAYA GEREK YOK SANIRIM
INDOOR YAPIP BASKA EGITIM YAPMAYANLAR 3 DEFA TOPPING YAPABILIR 3 HAFTA GECIKME YAŞATIR 8 DAL OLUR ORTALAMA DENMİŞ

MAİN-LİNİNG VE SCROG YAPACAKSANIZ 5 TOPPING ILE 5 HAFTA GECIKME 32 DAL ELDE EDEBILIRSINIZ DEMEK SAKSINIZ MIN. 40LITRE OLMALI BENCE

ŞİMDİ RESİM İLE 8 DAL YAPMAK İSTENEN BITKİNİN EVRİMİ ALTTA SIRAYLA EKLIYORUM.

ilk önce 4 dal için çalışma yapılmış
yandan
kRz84cj.jpg

üstten
h1559cr.jpg

daha sonra 8 dal yapmak istediği için bu dalları yatırmış paralel olarak
4S3xkMU.jpg

bir kaç gün sonra bitki ısığa doğru yanı yukarı doğru uzamış
1G1qVb3.jpg

buraya kadar sorun yoksa şimdi elimizde olan 8 dalın büyümesi ve someklenmesı var burda etrafınızda bulunan seracılardan domates ıcın satılan halkalar var onlardan bıtkınızın ebatına gore ecıp alabılırsın (ucuz yollu yontem kendı tasarımınızıda yapabılırsınız)

3n2UlEC.jpg

en dıştaki dalları halkanın dışına alıp antegron kablo ıle baglayabılırsınız.
nbwY1o8.jpg

bıtkı bu durumda bıraz daha buyuyup somege gecmeye hazır oldugunda dallarda bulundukları sekle alıstıntak sonra bu bagları cıkarıp ısıgınızı cevırebılırsınız.
ToAgcyV.jpg

arkadaslar yazım hataları eksıkler olursa yazın. herkese bol hasatlar.

-Yakamoz
Hocam tam anlayamadım orayı 3. Dugumdemi 5 . Dugumdemi başlayacağız buna

Çaycı.

Yeni üye
"Main-Lining Eğitimi Bir cannabis bitkinin tek bir gövde'den esit sömer boyu ve ana sömek sayısını artırmak için eğitim verilmesi, köklerden her kola eşit enerji dağıtımı için bir merkez oluşturulmasıdır.

UNqu0zH.jpg
qYKNiCa.jpg

hasattan sonraki görünüm. sömek zamanındaki görünüm.

burdan anladığımız main-lining uygulanan bitki daha az uğraş ile daha verimli sömekler oluşturduğumuz tüm sömekler ışığı daha etkin kullandığı için hasatta bizi gülmekten yerlere yatiracak
biggrin.gif

MAİN-LİNİNG EĞİTİMİN FAYDALARI

Daha Büyük Verimler - Tam olarak aynı kurulum ile

Set It and Forget It - Bitki ömrünün başlangıcında yapılan ilk eğitimden sonra, MAİN-LİNİNG faydalarını elde etmek için başka şeyler yapmak zorunda kalmazsınız

Zahmetsiz yükseklik Yönetimi - sömekler doğal olarak aynı yüksekliğe sahip olma eğilimi gösterir

Fatter Colas - Her sömek benzer bir boyut ve kiloya kadar büyür, kurutma / iyileştirme işlemini basitleştirir ve hatta kolesterol üretir

Artık Larfy Buds yok - Ana sömeklerden enerjiyi çalmak için küçük, yapraklı "patlamış mısır" tomurcukları yok

Artık kontrol edilemeyen gerilme - Enerji tüm sömeklerde eşit olarak dağıldığından, main lining, bitkiler ilk kez çiçek açma aşamasına geçtiğinde sadece bazı sömeklerdeki istenmeyen "gerilimi" azaltır - bu gerginlik genellikle kapalı yetiştiriciler için yükseklik / alan sorunlarına neden olur

İç Mekanlar - Büyütme Işından Daha Fazla - Aynı ışıktan daha büyük verimleri elde edin ve ışıkları açın

Dış mekan - Artan Kontrol ve Gizlilik - Nihai tesisinizin boyutları üzerinde daha iyi kontrol sahibi olun (daha iyi gizlilik ve kalıp şansı azaltma) ve daha arzu edilen ve tutarlı bir nihai ürün üretin

Main-Lining, bir bitkinin tek bir gövdedenn çıkarılmasıyla ilgili bir konsepttir. Büyük yararlar elde etmek için her şeyi mükemmel yapmak zorunda değilsiniz. Birçok üretici, kendi yollarını belirlemektedir

Main-Lining, küçük alanlardaki bitkiler üzerinde tam kontrole sahip olmak için inanılmaz derecede güçlü bir yoldur ve aynı zamanda açık havada yetişenlerin daha tutarlı verimler için bitkilerinin boyut ve şeklini kontrol etme gücü sağlar.

main-liningle ilgili en iyi şeylerden biri, "ön yüklü" bir prosese sahip olmasıdır. İşin çoğu ilk birkaç hafta boyunca bitki hayatının başında gerçekleşir. Bundan sonra çoğunlukla izleyerek faydalarınızı topluyorsunuz.

ŞİMDİ ADIM ADIM ANLATIMA GEÇELİM YAVAŞTAN
Bu resim, "main-lining" le ne demek istediğimi gerçekten iyi gösteriyor ... küçük bir V-8!
dmaWEMW.jpg

Tüm sömeklere eşit olarak enerji dağıtmak için ana bir "merkez" (manifold) nasıl oluştuğuna dikkat edin.

MAİN-LİNİNG için Başlamanız Gerekenler

Esrar fidanı (tohumdan anlatım olacak)

Bitki kesmek için makas veya tıraş bıçağı (mümkünse steril)

eğme-bükme için yumşak antegron kablo yada hazır bıtki tutacaklari

Adım 1: Esrar bitkisinin 5-6 toplam düğüm oluşana kadar bekleyin
Ben sağlıklı bir esrar fide ile main-lining'e başlamak için en uygun zaman bitki toplam 5-6 kat olduğunda olduğunu düşünüyorum. Bitkinin hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümediğini hissederseniz biraz bekleyin. (5-6 kat çıktığında bitkide kök üretimini yerleşimini tamamlamış olur)

Not: bir kat doğrudan birbirinin karşısında olan büyüme ipuçları karşılıklı.
Her büyüme ucu, yeni bir ana kol olma özelliğine sahiptir.
MX1DD6t.gif

alttaki fidan main-lining eğitimine başlamaya hazır örnek
ZS7aTCl.jpg

bu teknik mutlaka en az 5.kat çıktıktan sonra başlanması gerektiğini unutmayın ayrıca bitki kaç kat çıktığı önemli olmaksızın biz 3.katta topping yapacağız.

Sadece bitkinin vejetatif aşamada olduğundan emin olun ! Asla çiçek açmaya başlamış bir bitkiyi (sömek yapımına) main-lining asla yapılmaz.

2. Adım: alttaki resimdende anlaşılacağı üzere 3.katın hemen bitiminden topping ile sonlandırıyoruz.
topping işlemi bittiğinde bitki toplam 3 kat çıkmış olmalıdır.
bYFr9Xh.jpg

Adım 2b: 3. düğümün altındaki tüm katları temizleyin sadece en üstteki 3. kat kalacak
bunu yapınca bitki tüm gücünü 2 yeni ana dala vermeye başlayacaktır.
xRYOlBk.jpg

doğru topping ve budama işleminden sonra bitki şu şekilde görünmeli
nXTj1L1.jpg

(siz bu işlemi olurda erken yaparsanız 3. kattaki yeni ana dalımız resimdekinden küçük olursa (alt dallardakı en büyük olan yaprakları bırakabılırsınız bırkının kendını toparlamasına destek olacaktır yeni dal çıkışlarını degıl sadece yaprak olanları)

Adım 2c: Yerden dik açılarla 2 yeni dalı emniyete alın
yanı kablo bağı gıbı aletler ile cıkan bu 2 yeni dalı sağa ve sola uzayacak şekilde zemine paralel çektirerek yatıracaksınız

0sPQgCX.jpg

resimde fazla yatırılmış gibi görünebilir ama bir kaç günde genetiğe göre değişiklik olabilir yeni dallar ışık nerden geliyorsa oraya dogru dönecektir yani yukarı
bu adımı dikkatli yapın ındoor yetiştirici olduğumuz için yükseklik önemli bu adım bitkinin yüksekliğini bayağı düşürecektir. bükme işleminde kullandığınız malzemeniz bitkiyi soyacak kesecek zarar verecek birsey olmadıkca herseyı kullanabılırsınız.

3. Adım: Bitkinin tekrar kuvvetli bir şekilde büyümesine izin verin, ardından 2 adet olan ana dallari simetrik olarak ana dal sayısının iki katına çıkarın

Ana dallarınız yukarı doğru ilerlediğini ve büyüdüğünü fark ettiğinizde 3. Adıma başlama zamanının geldiğini bileceksiniz.

arkadaşlar burda 2 yada 3 sefer daha toppıng yapmak yerine bi uyanıklık yapıp bitki kafasını yukarı kaldırdıkça yeni ipler ile yatıralım sağa ve sola doğru 3 kat ılerlemesını saglayalım. 3. kat çıktıktan sonra yine topping ile sağ ve sol dalların büyümesini durduralım

8WA3YoI.jpg

BURAYA KADAR YAPTIKLARIMIZI TOPAYALIM HEM SAĞDA HEM SOLDA 3 ER KAT İLERLEDİ BİTKİ HER KATTA 2 YENI SOMEK CIKISI OLACAK BUDA BİZE 12 DAL DEMEK BEN 8 DAL YAPTIGIM ICIN HEM SAĞDA HEM SOLDA 1 VE 3. KATI BIRAKIP ARADAKI 2. KATI KESİYORUM.

HEM SOMEKLER SIKIŞIK OLMUYOR HEMDE HEPSI EŞİT BOYUTTA OLUYOR. BURDAKI MANTIK KAÇ DAL YAPACAGIMIZI BILMEK ANLATIMIMDA 8 DAL YAPACAK ŞEKİLDE ANLATTIM DIYELIM KI 12 DAL YAPACAKSAK BU SEFER SAGA VE SOLA 5. KATI CIKARIP 2. VE 4. KATLARI TEMIZLEYECEGIZ 1-3-5. DAL KALACAK 2 TARAFTA TOPLAM 12 DAL OLMUS OLACAK BUNU ALANINIZA ISIGINIZA VE SAKSI BOYUTUNUZA GORE SIZ UYARLAYACAK YAPACAKSINIZ.

tp2L6eB.jpg

BURDA ACIKLAMA YAPMAYA GEREK YOK SANIRIM
INDOOR YAPIP BASKA EGITIM YAPMAYANLAR 3 DEFA TOPPING YAPABILIR 3 HAFTA GECIKME YAŞATIR 8 DAL OLUR ORTALAMA DENMİŞ

MAİN-LİNİNG VE SCROG YAPACAKSANIZ 5 TOPPING ILE 5 HAFTA GECIKME 32 DAL ELDE EDEBILIRSINIZ DEMEK SAKSINIZ MIN. 40LITRE OLMALI BENCE

ŞİMDİ RESİM İLE 8 DAL YAPMAK İSTENEN BITKİNİN EVRİMİ ALTTA SIRAYLA EKLIYORUM.

ilk önce 4 dal için çalışma yapılmış
yandan
kRz84cj.jpg

üstten
h1559cr.jpg

daha sonra 8 dal yapmak istediği için bu dalları yatırmış paralel olarak
4S3xkMU.jpg

bir kaç gün sonra bitki ısığa doğru yanı yukarı doğru uzamış
1G1qVb3.jpg

buraya kadar sorun yoksa şimdi elimizde olan 8 dalın büyümesi ve someklenmesı var burda etrafınızda bulunan seracılardan domates ıcın satılan halkalar var onlardan bıtkınızın ebatına gore ecıp alabılırsın (ucuz yollu yontem kendı tasarımınızıda yapabılırsınız)

3n2UlEC.jpg

en dıştaki dalları halkanın dışına alıp antegron kablo ıle baglayabılırsınız.
nbwY1o8.jpg

bıtkı bu durumda bıraz daha buyuyup somege gecmeye hazır oldugunda dallarda bulundukları sekle alıstıntak sonra bu bagları cıkarıp ısıgınızı cevırebılırsınız.
ToAgcyV.jpg

arkadaslar yazım hataları eksıkler olursa yazın. herkese bol hasatlar.

-Yakamoz
Ellerine sağlık kanka

FullHD1

Kıdemli Üye
Bunun yerine en başta topping daha sonrasında ise topping yaptığımız dallara 1 kez fim uygularsak nasıl olur hocam ?
Aynı sonucu alamazmıyız?

Bigbut

Müptezel
Autoflower bitkilere de yapilir.
Bitkinizin saglikli ve gur olmasi sartiyla.
Autoflowerin maksadi kisa surede hasat almak.
Bu durum Autoflower bitkinizin hasatini 2 3 hafta uzatır.
2. Topping yasam dongusune sığmıyor.
Yapilmazmi yapilir ama sureclere iyi hakim olmak gerekir.
Bunun icin 10 hafta yasam dongusu olan Autoflowerlari tercih ederseniz daha rahat edersiniz.

Benim bildigim 2. Set uzerinden kesilir, en alttaki set de kesilir en kalin dallar ikinci set dallardir ve onlar birakilir.

theviper

Yeni üye
bi bok anlamadım usta. main lining eğitiminin içinde topping de var değil mi yani.. ayrı ayrı yapılmıyor?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • buddha buddha:
  • SariTursu SariTursu:
  • R RainGrow:
    ****** **** ****** **** **** dready** **** *** ****** ********** ******* ******* * ***** dready* ******* ** ********
  • buddha buddha:
    +1
  • SariTursu SariTursu:
  • ndr ndr:
  • kralartur01 kralartur01:
  • SariTursu SariTursu:
  • T Twist:
    **** * ********* ** * **** *** **** ** ***** ** **** **** ******* ** ***********
  • SariTursu SariTursu:
    **** **** ********* ****** * ***** **
    +2
  • ndr ndr:
  • R RainGrow:
    ****** ** ****** **** * ********* ** * **** *** **** ** ***** ** **** **** ******* ** ***********
  • SariTursu SariTursu:
    **** **** ***** ****** *** ***** dready ******** ** *** ********** ****** *****
  • T Twist:
  • T Twist:
  • SariTursu SariTursu:
  • R RainGrow:
    ****** **** ***** ***** ****** ** ******* ***** ***** *** ******* ******** **** ********* ******** ******** ***** ******** ** ***** ** ********* **** **** ******* ********** ** *** ********** ******** dready *********** dready ** ******* ** **** ********* ******** ******* ****** *******
  • R RainGrow:
    *** * *** ******* ***** ** *** ****** **** *** ******** ******* ***** dready*
  • M Mamba70:
    dready**********
    +1
  • M Mamba70:
    ****** dready ********* *******
  • R RainGrow:
    ********* ****** ** ********* ***** ** *** ******** dready**********
  • ndr ndr:
    ****** dready
    ndr ndr: ****** dready