Low Stress Training (LST) Eğitimi

Cashh

Doktor
Düşük Stres Eğitimi veya LST Dalları hafifçe bükerek-eğerek ve bitkinin şeklini büyük ölçüde değiştirmek için bir yere bağlayarak uygulama. Bu, ışıksız kalan alt dalları açarak her sömeğin gelişmesini ve ışığı daha verimli kullanmanıza yardımcı olmak için yapılır. LST'yi kullanmak, ayarınızı değiştirmeden esrar verimleri artırabilir

Örnek: Bütün bu tomurcuk, birinin evinde yetiştirme kutusundaki tek bir 45cm uzunlamasına bitki büyümektedir. LST, bitkinin kısa kalmasını ve birden çok sömeğin büyümesine neden olmuştur.
lst-topped-cannabis-sm.jpg

Düşük stresli eğitim, esrar bitkilerini herhangi bir boyut veya şekilde büyütmek için kullanılır.

Bu yetiştirici, açık havada esrar bahçesini eğiterek, eğrilik vererek düz bir çizgi şekline getirmiş ve büyütmek için bir ScrOG ağı ile daha toplu ve stabil tutuyor (bıtkı sureklı salak sacma buyuyecek bu yuzden scrog ıle dızgınlemiş atını :)
stealthy-outdoor-scrog-canopy-sm.jpg

Main-Lining gibi daha "yüksek stres" oluşturan diğer esrar bitki eğitim teknikleri var, ancak LST bitkinizi zorlamaz ya da büyümeyi yavaşlatmaz. buda lst yapmanız için bir artı puan demektır hasat süresi uzamaz yada cok az uzar.

coco-coir-harvest-buds-sm.jpg

Ana gövde önce bitkinin merkezinden uzaklaşıp aşağı doğru eğildi. (bunu ip ile yada antegron kablo ile yapabilirsiniz) Bundan sonra yetiştirici, ana gövdesini bitki çevresindeki bir daire şeklini alıncaya kadar bükmeye devam etti. Sonuç olarak, ana gövde yuvarlak tur attıgında cıkan her dal ışığa eşit yükseklikte ve gölgede kalmadan büyüdü buda birden fazla ana sömek demek
before-plant-training-marijuana-sm.jpg

resimde görüldüğü üzere bazı dallar yani sömekler diğerlerinden uzunsa o dalları elınızdekı ekıpman ıle diğer dallarla eşit seviyeye gelene kadar cektirerek merkezden uzaklaştırın.
after-plant-training-marijuana-sm.jpg

bıtkıyı ne kadar çok açarsanız ışık alması o kadar kolaylasır buda güzel gelişen sömek demek.
Bitki sömek yapmaya başladığında, birden fazla ana kola sahip olacak çünkü tüm kollar bitkinin tepesinde ve direkt ışık alıyor.
lst-trained-auto-flowering-sour-diesel-on-table-sm.jpg

Tüm tomurcukları hasat ettikten sonra, bitkinin "iskeletini" görebilirsiniz.
Burda dikkat edin topraktan çıkan ana dalı ilk önce sola yatırmış daha sonra yine diğer kollardan uzun olunca tekrar sağa yatırmış mantık bu uzadıkça sağa-sola yatırarak hepsini eşit tutmak ve mümkün olduğunca geniş tutmak
skeleton-sour-diesel-auto-flowering-sm.jpg

olay bu kadar basit arkadaşlar bazen çok karmaşık olup cektırme yapacak yer bulamayan arkadaşlar hırdavatçılarda bahçe peyzajcılarda bulunan domates halkasını destek olarak kullanabılırler
cannabis-lst-with-tomato-cage-sm.jpg

ŞİMDİ DETAYLI ANLATIM
Düşük Stres Eğitim Malzemeleri
51V68r9FRCL._SL190_.jpg
413km0vMkFL._SL190_.jpg
41alY0bKqmL._SL190_.jpg

1. Adım: 4-6 düğüm olduğunda, genç bitkinin üstünü kaldırın.

kenevir bitkisinin "gövdesi" ni veya ana gövdesini kestiğinizde, bitki dallanmaya başlar ve daha düşük büyüyen alt dalların yükselmesine ve sömeğe dönüşmesine izin verir.
Topping, bir esrar bitkisini LST'ye çekmeyi kolaylaştırır, zira yalnızca bir ana kök ile çalışmak yerine tabanınızı oluşturmak için daha simetrik bir "platform" verilir. Topping antrenman tekniğini kullanmak, bitkilerinizi daha geniş ve sağlam büyümeye başlamaya teşvik edecektir.
4-6 düğüm büyüdüklerinde bitkileri toppinglemeyı tercih ediyorum​
(6 nodes dediği 6 düğüm demek)​
topping-let-grow-6-nodes-sm.jpg
esrar bitkinizin toppingden önce bundan daha büyük olmasına izin vermeyin!
6-nodes-closeup-sm.jpg
Bitkinizi 6. düğüme kadar bekletme sebebimiz kök gelişimi 6. düğümü kadar devam eder bu yüzden herhangi bir müdahalede bitkinin kendini toparlaması daha uzun zaman alacaktır.

En aşağıdan 3. Düğümün hemen üstünden topping yapın
Daha önce de anlattığımız gibi, "topping" bir bitkinin veya gövdenin üst kısmını kesmek anlamına gelir. Aşağıdaki resimde, bitki üst kısmı kaldırılmıştır, böylece yalnızca 3 düğüm (çift fan yaprağı) kalır.
cut-down-to-third-node-sm.jpg
topping yaparken, kestiğiniz dalı 1 cm kadar üstünden kesin. Herşeyi tamamen düzgün yapmak isteyenler için bunun zor olabileceğini biliyorum. Ancak biraz ekstra sap bırakmak, "dirseklerin" kalınlaşıncaya kadar bölünmelerini önlemeye yardımcı olur.
leave-some-stem-behind-sm.jpg
üstteki resimde topping yapılan yerde küçük olan 2 taraftakı yapraklara dikkat edin onlar sömek olacak zarar vermeyin
buraya kadar tamamsa şimdi bitkiye izin verin kendınıtoplasın ve biraz büyüsün.
Adım 2: En uzun sapları eğin ve onları bağlayın.

Düşük Stres Eğitimine mümkün olan en kısa sürede başlamanız çok önemlidir. Bitkiniz çok genç olduğunda başlamak en iyisidir

Ana fikir ışıktan uzaktaki tüm sapları tutmaktır. Bu nedenle, en yüksekleri diğerlerinin seviyesine kadar sürekli olarak eğmeyi ve yerine sabitlemek için ip yada kablo tarzı birşey kullanmayı deneyin.
Bitkinin üst kısmında asla bulunmasanız bile, onu istediğiniz yönde bükebilirsiniz
lst-bent-down-lst-sm.jpg
Diğer bir temel teknik, yukarıdan bir "yıldız şekli" yapmaktır. Bitki büyüdükçe,sağa sola yatırarak genişletmektir.​
06-weeks-sm.jpg
bazı bitkiler kolay eğilir bazıları zor genetığe göre değişir bu yüzden genç bitkiler her zaman daha kolaydır.​
Bükme tekniği - sadece dalları uç kısmından eğin dalları diplerinden eğmeye çalışmayın.
where-to-bend-stem-marijuana-training-sm.jpg
Eğilme İpuçları ve Taktikleri
  • Nazik olun - Daima çok yavaş ve dikkatli bir şekilde müdahale yapın. Her zaman daha fazla müdahale yapabilirsiniz, ancak kırık bir kökü geri alamazsınız
  • Sadece yumuşak büyümeyi hafifletin - Daha yeni büyüme yumuşak ve esnektir, bu nedenle iradenizle kolayca bükülür. Kırılmayı önlemek için bitkinin en yeni, en esnek kısımlarını bükmeye odaklanmak önemlidir. Bir kök sert hissederse, bükmeye çalışırsanız büyük olasılıkla kırılır.
  • Erken Eğitime Başlayın - Bitki hayatının başlangıcında düşük stres eğitimini başlatın, böylece her biri kalın sapları bükmeye çalışmaktan kaçınabilirsiniz. Bitki eğitiminin başından itibaren devam ederseniz, yalnızca yeni büyümeyi azaltmanız gerekecek ve daha kolay geçecektir.
  • Bitkilere Güvenli Bir Şekilde Bağlandığından emin olun - Tellerin veya bağların "saplanmasına" izin vermeyin veya bir süpürgenin yüzeyinde kaymaya izin vermeyin, zira aşınmaya neden olabilir. Belli bir sapın kaymadan kaymasını engelleyecekseniz, bu kökün daha fazla yerinde sabitlenmesini sağlayın, böylece tüm stres kökün yalnızca bir parçasına yerleştirilmez.
Hızlı Özet: Bunu haftada en az bir kez yapın!

1. Üzerinde eğilmesini istediğiniz çok uzun bir sap seçin
  2. Sapın bükülmeyi planladığınız yerde bükülmediğinden emin olmak için kontrol edin - kolayca hareket etmek için çok sert ise, sap üzerinde daha yukarı bir yer seçin
  3. Kıvrık bir (çektirme şeyiniz :) .) ucunu bir kancaya çevirin ve gövdeye yavaşça asın
  4. Kök büküldükten sonra bitkinin diğer ucunu kaba bağlayın - istediğiniz yere götürür
  5. Diğerlerinden daha uzun olan diğer sapları tekrarlayın

ÖNEMLİ:Bitkiyi bağladığınız parçalar sabit olmasın bağladığınız o dal büyüyecek bu yuzden bağınızda dalı sıkmasın yada büyümesine engel olmasın.​
ve hergün bitkinizi kontrol etmelisiniz bunu yavru bir köpek eğitimi gibi düşünün köpek eve işemesin diye napıyoruz sürekli takip edip işerken yakalayıp kızıyoruz buda onun gibi bitki eğitime karşı cıkacak sizde ısrar edeceksınız
-Yakamoz
Müthiş üstat eline sağlık gayet sade anlaşılır olmuş tebrik ve teşekkür ederim

Zoboomofoo

Yeni üye
Lst yi uyguladıktan sonra ip ne kadar süre kalacak çıkarmamız gereken bir zaman var mı yoksa sömeğe kadar duracak mı?

Eimal

Müptezel
https://hizliresim.com/Dy1Bol
fotoğraflarda gördüklerimle yapmaya çalıştım bir iple alt kısımdan gerdirip büyük çatal iğne ile toprağa sabitledim

https://hizliresim.com/rJ46QB
şu resim ilede kelle uçurmayı denedim
bu şekilde başladım ara ara editliycem kankalar çok iyi bir eğitim bence ilk growumda denedim . sonuçta bu bitkiler doğada zarar görüyor ve yaşamaya devam ediyor biz gübre ile destekliyoruz her türlü çalışmalı yani ve şuan çok ufak stresleri var hallediliyor kolayca denenmeli arkadaşlar

Merhaba kankalar

Müsait oldukça daha uzun olanları eğip diğerleriyle aynı boya getiriyorum son fotoları bunlar

21.12

Kanka eğitimi ışıklar kapalıykenmi vermek gerek?

Ü

Üye silindi 21256

Guest
topping yapmak zorundamıyız yapmadan olmazmı
kabloyu bağladıysak hep bağlımı kalıcak yoksa ara verilecek mi

Szksjpj

Yeni üye
Bitkim 20 günlükken topping yaptım şu an 35. Gunumdeyim fazla gübre yüzünden alt dallarda kahverengi izler olmuştu ve gelişimi yavaşlamisti flus attım düzeldi ama alt yapraktaki kahverengi benekler tam geçmeden budama yaptım ve elimden geldiğince eğitim verdim şu an böyle doğru yolda miyim @Canna @Kanka

Son düzenleme:
C

Canna

Guest
Dostum LST güzel görünüyorda yetirtirme isigin kapatmadan foto yükleyince yapraklarin rengini, detay göremiyoruz. O benekleri görsedim iyi olurdu, cünki cicekten önce budama yapilmaz.

C

Canna

Guest
Bir daha kesme o alttan sararan büyük fan yapraklarini, bitkin onlardan azot cekiyordu,bu bitkinin dogasinda var, simdi o yapraklari kestigin icin baska yapraklar sararmaya basliyacak, sakin kesme.Bitkin isi bitince kendi atacak o yapraklari.

hplastik

Yeni üye
Düşük Stres Eğitimi veya LST Dalları hafifçe bükerek-eğerek ve bitkinin şeklini büyük ölçüde değiştirmek için bir yere bağlayarak uygulama. Bu, ışıksız kalan alt dalları açarak her sömeğin gelişmesini ve ışığı daha verimli kullanmanıza yardımcı olmak için yapılır. LST'yi kullanmak, ayarınızı değiştirmeden esrar verimleri artırabilir

Örnek: Bütün bu tomurcuk, birinin evinde yetiştirme kutusundaki tek bir 45cm uzunlamasına bitki büyümektedir. LST, bitkinin kısa kalmasını ve birden çok sömeğin büyümesine neden olmuştur.
lst-topped-cannabis-sm.jpg

Düşük stresli eğitim, esrar bitkilerini herhangi bir boyut veya şekilde büyütmek için kullanılır.

Bu yetiştirici, açık havada esrar bahçesini eğiterek, eğrilik vererek düz bir çizgi şekline getirmiş ve büyütmek için bir ScrOG ağı ile daha toplu ve stabil tutuyor (bıtkı sureklı salak sacma buyuyecek bu yuzden scrog ıle dızgınlemiş atını :)
stealthy-outdoor-scrog-canopy-sm.jpg

Main-Lining gibi daha "yüksek stres" oluşturan diğer esrar bitki eğitim teknikleri var, ancak LST bitkinizi zorlamaz ya da büyümeyi yavaşlatmaz. buda lst yapmanız için bir artı puan demektır hasat süresi uzamaz yada cok az uzar.

coco-coir-harvest-buds-sm.jpg

Ana gövde önce bitkinin merkezinden uzaklaşıp aşağı doğru eğildi. (bunu ip ile yada antegron kablo ile yapabilirsiniz) Bundan sonra yetiştirici, ana gövdesini bitki çevresindeki bir daire şeklini alıncaya kadar bükmeye devam etti. Sonuç olarak, ana gövde yuvarlak tur attıgında cıkan her dal ışığa eşit yükseklikte ve gölgede kalmadan büyüdü buda birden fazla ana sömek demek
before-plant-training-marijuana-sm.jpg

resimde görüldüğü üzere bazı dallar yani sömekler diğerlerinden uzunsa o dalları elınızdekı ekıpman ıle diğer dallarla eşit seviyeye gelene kadar cektirerek merkezden uzaklaştırın.
after-plant-training-marijuana-sm.jpg

bıtkıyı ne kadar çok açarsanız ışık alması o kadar kolaylasır buda güzel gelişen sömek demek.
Bitki sömek yapmaya başladığında, birden fazla ana kola sahip olacak çünkü tüm kollar bitkinin tepesinde ve direkt ışık alıyor.
lst-trained-auto-flowering-sour-diesel-on-table-sm.jpg

Tüm tomurcukları hasat ettikten sonra, bitkinin "iskeletini" görebilirsiniz.
Burda dikkat edin topraktan çıkan ana dalı ilk önce sola yatırmış daha sonra yine diğer kollardan uzun olunca tekrar sağa yatırmış mantık bu uzadıkça sağa-sola yatırarak hepsini eşit tutmak ve mümkün olduğunca geniş tutmak
skeleton-sour-diesel-auto-flowering-sm.jpg

olay bu kadar basit arkadaşlar bazen çok karmaşık olup cektırme yapacak yer bulamayan arkadaşlar hırdavatçılarda bahçe peyzajcılarda bulunan domates halkasını destek olarak kullanabılırler
cannabis-lst-with-tomato-cage-sm.jpg

ŞİMDİ DETAYLI ANLATIM
Düşük Stres Eğitim Malzemeleri
51V68r9FRCL._SL190_.jpg
413km0vMkFL._SL190_.jpg
41alY0bKqmL._SL190_.jpg

1. Adım: 4-6 düğüm olduğunda, genç bitkinin üstünü kaldırın.

kenevir bitkisinin "gövdesi" ni veya ana gövdesini kestiğinizde, bitki dallanmaya başlar ve daha düşük büyüyen alt dalların yükselmesine ve sömeğe dönüşmesine izin verir.
Topping, bir esrar bitkisini LST'ye çekmeyi kolaylaştırır, zira yalnızca bir ana kök ile çalışmak yerine tabanınızı oluşturmak için daha simetrik bir "platform" verilir. Topping antrenman tekniğini kullanmak, bitkilerinizi daha geniş ve sağlam büyümeye başlamaya teşvik edecektir.
4-6 düğüm büyüdüklerinde bitkileri toppinglemeyı tercih ediyorum
(6 nodes dediği 6 düğüm demek)
topping-let-grow-6-nodes-sm.jpg

esrar bitkinizin toppingden önce bundan daha büyük olmasına izin vermeyin!

6-nodes-closeup-sm.jpg

Bitkinizi 6. düğüme kadar bekletme sebebimiz kök gelişimi 6. düğümü kadar devam eder bu yüzden herhangi bir müdahalede bitkinin kendini toparlaması daha uzun zaman alacaktır.

En aşağıdan 3. Düğümün hemen üstünden topping yapın
Daha önce de anlattığımız gibi, "topping" bir bitkinin veya gövdenin üst kısmını kesmek anlamına gelir. Aşağıdaki resimde, bitki üst kısmı kaldırılmıştır, böylece yalnızca 3 düğüm (çift fan yaprağı) kalır.

cut-down-to-third-node-sm.jpg

topping yaparken, kestiğiniz dalı 1 cm kadar üstünden kesin. Herşeyi tamamen düzgün yapmak isteyenler için bunun zor olabileceğini biliyorum. Ancak biraz ekstra sap bırakmak, "dirseklerin" kalınlaşıncaya kadar bölünmelerini önlemeye yardımcı olur.
leave-some-stem-behind-sm.jpg

üstteki resimde topping yapılan yerde küçük olan 2 taraftakı yapraklara dikkat edin onlar sömek olacak zarar vermeyin
buraya kadar tamamsa şimdi bitkiye izin verin kendınıtoplasın ve biraz büyüsün.
Adım 2: En uzun sapları eğin ve onları bağlayın.

Düşük Stres Eğitimine mümkün olan en kısa sürede başlamanız çok önemlidir. Bitkiniz çok genç olduğunda başlamak en iyisidir

Ana fikir ışıktan uzaktaki tüm sapları tutmaktır. Bu nedenle, en yüksekleri diğerlerinin seviyesine kadar sürekli olarak eğmeyi ve yerine sabitlemek için ip yada kablo tarzı birşey kullanmayı deneyin.
Bitkinin üst kısmında asla bulunmasanız bile, onu istediğiniz yönde bükebilirsiniz
lst-bent-down-lst-sm.jpg

Diğer bir temel teknik, yukarıdan bir "yıldız şekli" yapmaktır. Bitki büyüdükçe,
sağa sola yatırarak genişletmektir.
06-weeks-sm.jpg

bazı bitkiler kolay eğilir bazıları zor genetığe göre değişir bu yüzden genç bitkiler her zaman daha kolaydır.
Bükme tekniği - sadece dalları uç kısmından eğin dalları diplerinden eğmeye çalışmayın.
where-to-bend-stem-marijuana-training-sm.jpg

Eğilme İpuçları ve Taktikleri
  • Nazik olun - Daima çok yavaş ve dikkatli bir şekilde müdahale yapın. Her zaman daha fazla müdahale yapabilirsiniz, ancak kırık bir kökü geri alamazsınız
  • Sadece yumuşak büyümeyi hafifletin - Daha yeni büyüme yumuşak ve esnektir, bu nedenle iradenizle kolayca bükülür. Kırılmayı önlemek için bitkinin en yeni, en esnek kısımlarını bükmeye odaklanmak önemlidir. Bir kök sert hissederse, bükmeye çalışırsanız büyük olasılıkla kırılır.
  • Erken Eğitime Başlayın - Bitki hayatının başlangıcında düşük stres eğitimini başlatın, böylece her biri kalın sapları bükmeye çalışmaktan kaçınabilirsiniz. Bitki eğitiminin başından itibaren devam ederseniz, yalnızca yeni büyümeyi azaltmanız gerekecek ve daha kolay geçecektir.
  • Bitkilere Güvenli Bir Şekilde Bağlandığından emin olun - Tellerin veya bağların "saplanmasına" izin vermeyin veya bir süpürgenin yüzeyinde kaymaya izin vermeyin, zira aşınmaya neden olabilir. Belli bir sapın kaymadan kaymasını engelleyecekseniz, bu kökün daha fazla yerinde sabitlenmesini sağlayın, böylece tüm stres kökün yalnızca bir parçasına yerleştirilmez.
Hızlı Özet: Bunu haftada en az bir kez yapın!

1. Üzerinde eğilmesini istediğiniz çok uzun bir sap seçin
  2. Sapın bükülmeyi planladığınız yerde bükülmediğinden emin olmak için kontrol edin - kolayca hareket etmek için çok sert ise, sap üzerinde daha yukarı bir yer seçin
  3. Kıvrık bir (çektirme şeyiniz :) .) ucunu bir kancaya çevirin ve gövdeye yavaşça asın
  4. Kök büküldükten sonra bitkinin diğer ucunu kaba bağlayın - istediğiniz yere götürür
  5. Diğerlerinden daha uzun olan diğer sapları tekrarlayın

ÖNEMLİ:Bitkiyi bağladığınız parçalar sabit olmasın bağladığınız o dal büyüyecek bu yuzden bağınızda dalı sıkmasın yada büyümesine engel olmasın.
ve hergün bitkinizi kontrol etmelisiniz bunu yavru bir köpek eğitimi gibi düşünün köpek eve işemesin diye napıyoruz sürekli takip edip işerken yakalayıp kızıyoruz buda onun gibi bitki eğitime karşı cıkacak sizde ısrar edeceksınız
-Yakamoz
Emeğin için teşekkürler çok faydalı oldu benim için
Sormak istediğim bişey var auto bitki için ilk adım topping üstten kesme işlemi sonrasında 6 dal oluşunca da Lst eğitimi yapılacak sıralama bu şekilde değilmi

Grow Muhabbetleri
Help Users
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!