Kurutma işlemi Yardım edin dostlar

gtml

Yeni üye
Herkes merhaba,
Hasat ettiğim 4 sömek deli gibi kokuyordu, balkonda ki kapaklı dolaba koydum karanlık ve hafif esintili bir ortam olduğu için. Kurumaya başlamış fakat kokusu azalmış. 3 gün oldu kapalı cam kavanoza aldım. İlk deneyimim neyi yanlış yaptım bilgi verebilirmisiniz.
teşekkürler

Shepard

Müptezel
Kurudukça kokusunun belli bir miktar gitmesi normal. Kürleme yaparken kokusu oturur merak etme. Birde balkonda biraz hızlı kurumuş olabilir. Dalı elinle büktüğünde hafif nemli bir şekilde kırılıyorsa yeterli kurumuştur. 1 hafta boyunca günlük 10 15 dk havalandır kavanozları yeterli olur.

Hava sıcaklığı ve neme göre değişebilir,
O yüzden toprağa bak üstü kurumuş mu parmagını sok kenardan altı fln da kuruduysa sulama vakti gelmiştir.
Kısaca toprak tamamen kuruyunca ver kökler hava alsın hemde su ararken yayılır sağlam olur.

GlockGen5

Müptezel
Güvenlik tehdidin yoksa büyümesi iyi birşey,eğer göze batacak kadar büyüdüyse fimming tekniğini kullanabilirsin eğer Çiçekte değilse,onun dışında taş bağlayıp iple eğebilirsin,bu teknikler hasat azaltmaz çoğaltır,sulamaya gelince,kaç lt su verdiğin çok önemli,gittiğinde yapraklarda susama belirtisi aşağı salma yoksa gittiğin günler yeterli demektir,zaten susuz kalan bir bitki 2.5 mt büyümez,bence doğru yoldasın,çiçeğe geçince gübre varsa gübre yoksa kuş gübresi ver gerisini boşver,boş hasatlar

Bu sıcakta kurur muhtemelen yeterki kök bölgesi nemli iken yeniden şu verme ki hava da alâbilsinler . Tam kıruduktan sonra yine şu vermen de sakınca yok.
Hatta coco perlit karısımında kökler hava alabildiği için günde 2 defa bile sulanır. Daha da iyidir. (Bunu örnek verdim sen toprakta yetiştiriyorsun kurumadan verme)

Grow Muhabbetleri
Help Users
    A Aklida: ***** ****** ******