Karbon Filtre 467m3 KENDİN YAP (DIY) 75 TL

Cvp: Karbon Filtre 467m3 KENDİN YAP (DIY) 75 TL

cubase' Alıntı:
[font=Tahoma, sans-serif]Selam kankalar, geçmişte ve hala da forum ahalisinden ve paylaşımlarından çokça yararlandım, yararlanıyorum bunun üzerine uzun zamandır yaptığım bir çalışmayı paylaşıp belki birilerinin işine yarar ve çorbada bizimde az tuzumuz olur. 

Bildiğiniz üzere bir çok indoor grower için koku büyük problem, bu sorunla baş etmek için bir çok farklı yol olsa da şu an için bilinen en etkili yol Aktif karbon filtre sistemidir. 

Ancak malum karbon filtreler gerçekten pahallı hele ki güçlü ve sessiz bir motorla birlikte 800-1000 tl den başlıyor.. 

Fan motorunu belki yapamıyoruz ama, en azından karbon filtreyi ucuza mal etmek mümkün. Biliyorum Youtube de  bir çok farklı DIY videoları var ancak kendi deneyimimi, kullandığım teknik ve maliyet bilgilerini paylaşmak istiyorum.  [/font]

[font=Tahoma, sans-serif]467m3 bir karbon filtre yaklaşık 500 tl. Bunu kendimiz yaparsak 75 tl mal edebiliyoruz... Yaptım denedim ve markalı bir filtreden hiç bir farkı olmadı.

Yaptığım bir çalışmadan çektiğim fotoları paylaşıyorum..  Yapım aşamasını uzun uzun anlatmayacağım zira fotolar'dan rahatlıkla anlaşılabiliyor... 

Malzeme listesi;[/font]

[font=Tahoma, sans-serif]1) 50x15 cm PVC boru                  =  10 tl
2) 55x10 cm PVC boru                  =  10 tl 
3) 100x100cm Alüminyum sineklik =  10 tl
4) 100x100cm elyaf                      =  10 tl[/font]

[font=Tahoma, sans-serif]5) 2 kg silindirik aktif karbon          =  35 tl[/font]
[font=Tahoma, sans-serif]______________________________________[/font]
[font=Tahoma, sans-serif]Ölçüler;[/font]
[font=Tahoma, sans-serif]Flanş çapı 100 mm 
Uzunluk 50 cm [/font]

[font=Tahoma, sans-serif]Karbon yatağı 2.5 cm [/font]
[font=Tahoma, sans-serif]karbon türü silindirik aktif karbon[/font]
[font=Tahoma, sans-serif]Karbon miktarı 2.2 kg[/font]
[font=Tahoma, sans-serif]Teknik  = 460m3
Pratik   = 400m3[/font]

[font=Tahoma, sans-serif]
_________________________________[/font]

[font=Tahoma, sans-serif]Ekipman; küçük bir dramel ,sıcak slikon ve biraz el becerisi.

Diğer bir öneri; Kullandığım bir acil durum tekniği.
NOT: İndoor growda 4 -5 ve üzeri bitki için acil durumlar da mobil olarak gerek grow odasını gerekse tüm evi hızlıca kokudan arındırmak için 
piyasada 3 kademeli hıza sahip güçlü fan motorlu sulu klimalar mevcut, 1 adet ikinci el letgodan 100 tl ye  aldım. link aşağıda. Bu klimanın arka  hava emilen kısımda  (su ve hava )  filtresi bulunmakta, hava filtresini söküp aynı ölçüler de karbon filtre yatağı yapıp 2.5 kg. kadar aktif karbon doldurdum böylece klima çektiği havayı karbondan geçirip üflüyor,ve sonuç inanılmaz çok kısa sürede grow odasını hatta tüm evi kokudan arındırdı. Motor fanı 3 kademeli ve  çok güçlü olduğu için 3. Kademede  15-20 m2 odayı 20 dakika’da tüm kokuyu arındırabiliyor…
Ayrıca filtre olarak karbon kullandığınız ve dışarıdan belli olmadığı için eve gelen konukların yanında kullanmakta dikkat çekmez. Mobil olduğu için evin her yerinde kullanılabilir , grow odasında yeterli nem sağlayamayanlar için karbonu çıkarıp su filtresi ve su koyulduğunda hem bir nem yapıcı  aynı zamanda serin hava üflediği için kabin içini soğutmakta çok başarılı. Maliyet 100 tl klima 40 tl aktif karbon. 

Sulu klima örneği;
https://imgur.com/a/fkK0HJB
[/font]
[font=Arial, sans-serif]https://www.kisa.link/MIkp[/font][font=Arial, sans-serif] 
[/font]

[font=Tahoma, sans-serif]Karbon Filtre yapım aşaması; https://imgur.com/a/3tHMpFl[/font]

[font=Tahoma, sans-serif]Umarım birilerinin işine yarar.
İşleriniz rast gitsin. [/font]

Kuzen eline emeğine sağlık. Referansina uygun 2 bitki icin bende yapacağım. Yaptığımda yesillendiririm aşırı aydınlatıcı ve açıklayıcı olmuş.

Limonhaze88

Yeni üye

Kanka eline sağlık çok güzel paylaşım. Ben de kendim yaptim karbon filtre fakat daha basit oldu benimki. Bacasız davlumbaz için satilan hazir filtreler var aktif karbon dolu içi. Bunu alip havalandirma çıkışına hava kacirmayacak sekilde yanmaz alüminyum bant ile bağladım. Henüz aşırı koku döneminde değilim fakat ışık kapandirginda sağlam bir koku saliyor ya hayvan iste o koku kesildi. Bu kadar teferruata girmedim. Eger koku arttiginda ise yaramaz ise denerim bunu. Tekrardan eline sağlık.

cubase

Yeni üye

Ender' Alıntı:
Kanka eline sağlık çok güzel paylaşım. Ben de kendim yaptim karbon filtre fakat daha basit oldu benimki. Bacasız davlumbaz için satilan hazir filtreler var aktif karbon dolu içi. Bunu alip havalandirma çıkışına hava kacirmayacak sekilde yanmaz alüminyum bant ile bağladım. Henüz aşırı koku döneminde değilim fakat ışık kapandirginda sağlam bir koku saliyor ya hayvan iste o koku kesildi. Bu kadar teferruata girmedim. Eger koku arttiginda ise yaramaz ise denerim bunu. Tekrardan eline sağlık.

Sağol kanka,

Sanırım sen buna benzer bir şey kullandın. Eğer bir bitkiyse Hızlı ve pratik bir çözüm olmuş, ancak bir kaç bitkiyse ve  Bloom döneme geçtiğinde yeterli gelmeyip tamamen  yok edemeyebilir. Micro growcular için pratik ve ucuz bir yöntem olabilir.. iyi fikir kanka..
1_org_zoom.md.jpg

Tortumweed

Yeni üye

Kankam eline sağlık resimlerle çok güzel anlatım olmuş yanlız senin paylaştığın link artık aktif karbon satmıyor silindirik aktif karbon alsak olur mu hepsi su arıtma demiş hava filtresi için yazmıyor sıkıntı olur mu herhangi birini alsak birde internet te yıkayanlar falan var sen yıkamadın değil mi sana ve yardımcı olabilecek tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim

cubase

Yeni üye

Tortumweed' Alıntı:
Kankam eline sağlık resimlerle çok güzel anlatım olmuş yanlız senin paylaştığın link artık aktif karbon satmıyor silindirik aktif karbon alsak olur mu hepsi su arıtma demiş hava filtresi için yazmıyor sıkıntı olur mu herhangi birini alsak birde internet te yıkayanlar falan var sen yıkamadın değil mi sana ve yardımcı olabilecek tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim

Kanka zaten koku filtrelemek için en uygun karbon silindirik olandır. Granül kullananda var..  Silindirik alabilirsin, ayrıca su ve hava için kullanılan aktif karbonlar aynıdır. su için granül tipi hava için silindirik tipi kullanılıyor.

president

Müptezel
Kanka gerçekten karbon filtre dalgasında gördüğüm en yararlı konu buydu. Bende senden ilham alarak harekete geçtim ve Bi sulu klima siparişi verdim. Her şeyi senin yaptığın gibi yapacağım. Tek bir sorum olcak. Sen sulu klimaya bu yaptığın filtre yi mi taktın bir de 1 1.5ay beni idare eder mi?

ryhan.drayton

Yeni üye
https://imgur.com/a/fkK0HJB Bu klimanın arka hava emilen kısımda (su ve hava ) filtresi bulunmakta, hava filtresini söküp aynı ölçüler de karbon filtre yatağı yapıp 2.5 kg. kadar aktif karbon doldurdum böylece klima çektiği havayı karbondan geçirip üflüyor. Mobil olduğu için evin her yerinde kullanılabilir , grow odasında yeterli nem sağlayamayanlar için karbonu çıkarıp su filtresi ve su koyulduğunda hem bir nem yapıcı aynı zamanda serin hava üflediği için kabin içini soğutmakta çok başarılı. Maliyet 100 tl klima 40 tl aktif karbon.

@cubase Kanka bu olayı tam çözemedim. Kabin içi,dışı kurulu hali varmı? Filtre ile klimayı nasıl bağladın?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    Z ZzındıK: **********