Kök Hastalığı/Çürümesi

wallthe

Yeni üye
pek detaylı bilgi yok bu konuda ben de deneyimlerimi paylaşayım dedim.
öncelikle 
Sebepleri;
ışık sızması; bakteriler ışıktan besleniyor arkadaşlar en ufak ışık sızıntısı bakterilerin üremesi için ideal ortamı yaratıyor. Rezervuarınızın zifri karanlık olduğuna emin olun.

Dikey etkenler; düşen yaprakların zamanla bozulması küflenmesi vs vs bakteri oluşumuna sebep oluyor (bunları toplayın ortam her daim temiz kalsın) bunun dışında bitkiyi dik tutsun diye kullanılan taş gibi olan malzeme (unuttum ne dendiğini ****)yi de tekrar kullanmamaya özen gösterin zira kök kalıntıları oluyor ben bundan patladım mesela. ya da tekrar kullanacaksanız h202 ile temizleyin en az 1 gün h202 karışımlı suda bekletin. Hatta genel olarak rezervuarınızı hava taşınızı vs herşeyinizi tekrar kullanırken temiz tutmak adına h202 karışımlı suyla temizleyin hijyen çok önemli. mutlaka eldiven kullanın h202 cildi yakan birşey. genel olarak da herşeyi temiz tutun.

Yetersiz oksijen; bakteriler az oksijenin olduğu ortamlarda büyüyor dolayısıyla rezervuarınızda bolca baloncuk oldugundan emin olun.

Isı; rezervuarın sıcaklığı max 22-23 derece olmalı bunun üstü de bakterilerin üremesi için kolay ortam sağlıyor. aynı zamanda yüksek sıcaklık suyun az oksijen tutmasına da sebep oluyor

ÇÖZÜM. 
erken farketmek önemli; çok ilerlemişse ilk 3-4 gün h202'li suyla (%35 food grade h202 olacak> 2ml/L makul) kökler temizlensin. daha sonrası için enzimler önemli, enzimler bakterileri besine çevirip yok ederek kökleri temizliyor temiz tutuyor. Hydroguard çok iyi ama ülkemizde yok. White shark çok iyi ama çok pahalı ben voodoo juice tercih ettim o da çok tavsiye ediliyor. Piranha ve sensizym de tavsiye ediliyor ama kesin sonuç hakkında bilgim yok . Kısaca h202 + voodoo jucice (+sensizym ekstra yararlı bakeri sağlayacaktır hem ucuz)

h2o

Yeni üye
Cvp: Kök Hastalığı/Çürümesi

Hydro yetiştirenler için önemli uyarılar. Hijyen ve su sıcaklığına çok dikkat etmek lazım. Teşekkürler

Geezci

Yeni üye
öncelikle
Sebepleri;
ışık sızması; bakteriler ışıktan besleniyor arkadaşlar en ufak ışık sızıntısı bakterilerin üremesi için ideal ortamı yaratıyor. Rezervuarınızın zifri karanlık olduğuna emin olun.

Dikey etkenler; düşen yaprakların zamanla bozulması küflenmesi vs vs bakteri oluşumuna sebep oluyor (bunları toplayın ortam her daim temiz kalsın) bunun dışında bitkiyi dik tutsun diye kullanılan taş gibi olan malzeme (unuttum ne dendiğini .)yi de tekrar kullanmamaya özen gösterin zira kök kalıntıları oluyor ben bundan patladım mesela. ya da tekrar kullanacaksanız h202 ile temizleyin en az 1 gün h202 karışımlı suda bekletin. Hatta genel olarak rezervuarınızı hava taşınızı vs herşeyinizi tekrar kullanırken temiz tutmak adına h202 karışımlı suyla temizleyin hijyen çok önemli. mutlaka eldiven kullanın h202 cildi yakan birşey. genel olarak da herşeyi temiz tutun.

Yetersiz oksijen; bakteriler az oksijenin olduğu ortamlarda büyüyor dolayısıyla rezervuarınızda bolca baloncuk oldugundan emin olun.

Isı; rezervuarın sıcaklığı max 22-23 derece olmalı bunun üstü de bakterilerin üremesi için kolay ortam sağlıyor. aynı zamanda yüksek sıcaklık suyun az oksijen tutmasına da sebep oluyor

ÇÖZÜM.
erken farketmek önemli; çok ilerlemişse ilk 3-4 gün h202'li suyla (%35 food grade h202 olacak> 2ml/L makul) kökler temizlensin. daha sonrası için enzimler önemli, enzimler bakterileri besine çevirip yok ederek kökleri temizliyor temiz tutuyor. Hydroguard çok iyi ama ülkemizde yok. White shark çok iyi ama çok pahalı ben voodoo juice tercih ettim o da çok tavsiye ediliyor. Piranha ve sensizym de tavsiye ediliyor ama kesin sonuç hakkında bilgim yok . Kısaca h202 + voodoo jucice (+sensizym ekstra yararlı bakeri sağlayacaktır hem ucuz)
%35 derişimli olması mı gerekiyor %3 olmaz mı?

soenir

Yeni üye
öncelikle
Sebepleri;

Dikey etkenler; düşen yaprakların zamanla bozulması küflenmesi vs vs bakteri oluşumuna sebep oluyor (bunları toplayın ortam her daim temiz kalsın) bunun dışında bitkiyi dik tutsun diye kullanılan taş gibi olan malzeme (unuttum ne dendiğini .)yi de tekrar kullanmamaya özen gösterin zira kök kalıntıları oluyor ben bundan patladım mesela. ya da tekrar kullanacaksanız h202 ile temizleyin en az 1 gün h202 karışımlı suda bekletin. Hatta genel olarak rezervuarınızı hava taşınızı vs herşeyinizi tekrar kullanırken temiz tutmak adına h202 karışımlı suyla temizleyin hijyen çok önemli. mutlaka eldiven kullanın h202 cildi yakan birşey. genel olarak da herşeyi temiz tutun.

ÇÖZÜM.
h202 ile su karıştırıp bekletecez mi yoksa yıkayacaz mı? voodoo yu nasıl kullanacaz yine kovada bekletecez mi detaylandırırsanız sevinirim çünkü ciddi bir kök çürümesi yaşıyorum şu an

Geezci

Yeni üye
h202 ile su karıştırıp bekletecez mi yoksa yıkayacaz mı? voodoo yu nasıl kullanacaz yine kovada bekletecez mi detaylandırırsanız sevinirim çünkü ciddi bir kök çürümesi yaşıyorum şu an
Benim okuduğum yabancı bir kaynakla şu yazıyor. 1- Acilen sistem durdurulmalı. 2- kökler normal su ile yıkanmalı ve. Çürüyen kökler temizlenmeli. Ölü kök varsa budama yap 3-) litre başına 2 ml h202 li suda bekletilmeli tabi vodoo sensizym yada başka bir kök besini de kullanabileceği yazıyor. 4.) bundan sonra hava taşı vs gibi bütün ekipmanlar h202 lu su ile sterilize edilmeli. 5) sorun geçene kadar dwc kovasını hafta 2 3 kez yenilenmeli. Yazan bu. Ama keşke deneyimleriyle anlatan birisi olsa daha iyi olacak.

Organik

Kıdemli Üye
H2o2 nun cozelti miktari onemli eczaneden alinanla kimyasal olan farklidir %50lik bir cozelti icin 20lt suya 4-5ml kadar yeterli ve sistemde 2-3saat kadar calistirdiktan tuttuktan sonra komple temizleyip suyu yenilemeni oneririm sonra yeni suya kok gubresi eklenir

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • B bandaleros:
  • B bandaleros:
    ********** *** ** ******* *** ***** ********** hahahaha**
  • kralartur01 kralartur01:
  • B bandaleros:
    **** ******** **** ***** ******** hahahaha ** * ***** ** *** ******* ****
  • SariTursu SariTursu:
    +1
  • B bandaleros:
    hahahaha****** * **** hahahaha* ******* **