Ilginç bir auto serüveni, bitki büyümüyor yardım!

gamelose7

Yeni üye
Selamlar herkese iyi growlar. Şimdi Amsterdamdan 3 adet tohum getirdim, black widow, amnesia haze ve silver haze. Daha sonra bunları küçük bir saksıya koyup balkonda büyümeye bıraktım o sırada teçhizatım yoktu ve çiçekçiden aldığım 5 TL'lik torf toprağına koydum. 2 hafta balkonda kaldılar ve çok az büyüdüler. Şimdi mars hydro ts 600 ve çadır aldım 4 gündür içindeler. Burda birkaç sorum olucak :
1- autoların büyüme dönemleri belli olduğu için bu süreçte de iyi büyütemediğim için bitkim yeterli büyümeye ulaşmadan çiçeklenmeye girer mi?

2- Bitkilerden 1 tanesi daha canlı ama alt yapraklarında mor benekler ortaya çıkmaya başladı nedir ne yapmalı?

3- Diğer iki bitki çok yavaş büyüyorlar ve balkondayken yaprakları aşağıya eğilmişti ve alt yaprakları sararıp kurudu nedir ne yapmalı?

4- Light mix toprak alıp değiştirmeli miyim sizce toprağını?

5- Genel tespitleriniz ve önerileriniz nedir? Teşekkürler şimdiden.

WhatsApp Image 2020-09-18 at 15.18.09 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-09-18 at 13.45.56.jpeg

WhatsApp Image 2020-09-18 at 15.18.08.jpeg

WhatsApp Image 2020-09-19 at 14.52.51.jpegWhatsApp Image 2020-09-19 at 14.53.01.jpegWhatsApp Image 2020-09-19 at 14.53.10.jpeg

Son düzenleme:
S

silas

Guest
Selam
Bitkilerinin büyümeme nedeni kesinlikle yanlış torf seçimin. Torfun bazik(ph yüksek), kireçli gibi duruyor. Steril olmadığını da söyleye bilirim çünkü bitkilerin ağır hasta, muhtemelen köklerde küf mantar sorunları başlamıştır. En baştan yanlış seçimle yanlış başlamışsın. Böyle bir durumda usta growerlar bitki ilerleyen dönemlerde sorunlu bir bitki olacağından ve hasadı çok az olacağından uğraşmazlar bitkiyi söküp atarlar. Saksı seçiminde yanlış, ışık geçirmeyen (kökler ışığı sevmezler) altı delikli saksı veya bez saksı kullanman gerekirdi. Sistemin, çadırın, ışığın çok güzel ama toplamda 20 tl'lik basit bir torf ve saksıdan dolayı işini çok zora sokmuşsun. Ayrıca döktüğün suyun saksıda birikip küf ve mantara sebep olmaması için mutlaka saksının altında fazla suyun çıkması için dranaj delikleri olması gerek. Saksının dibine torf dökmeden 2-3 cm kalınlığında pomza taşı veya bulamıyorsan normal taş döşemenden dranaj açısından çok çok iyi olur. Diğer bir önemli konu ise sık ve aşırı sulama yapmamak. Sulama için parmağını toprağın 2-3 cm içine sok, nemliyse sulama yapmana gerek yok, Toprağın kuru olduğuna eminsen sulama yap! Çok küçük bitkiler için toprağı 10 cm çapında 50-100 ml sulaman yeterli!
Bu topraklardan birini seç 2side aynı kalitede:
Bu saksılardan kullanabilirsin, torağı havalandırmak için bez saksı, auto için en az 12 lt saksı kullanmanı tavsiye ederim:
Gelelim bunlara ne yapacağımıza. Satın alacağın light mix toprağı 1-2 lt saksıya bastırmadan tepeleme doldur, ortasına 3-4 cm çapında 10 cm derinliğinde bir delik aç. Bitkilerin olduğu saksıdaki toprağı güzel bir ıslat, elini torfa sokup kökleri koparmadan toprağıyle birlikte al bitkiyi, su dolu bir kovanın içine daldırıp eski toprağı hızlıca akıtıp temizle. Bu işlemi yaparken kökleri koparıp zarar vermemeye parmaklarınla köklere müdahele etmemeye özen göster, hızlı davranmalısın yoksa kökler açık havada 1-2 dakikada kurur. Eski torfu kovada akıttıktan sonra delik açtığın 1 lt saksılara koy üstten torf atarak deliği kapat ve can sularını ver.
Kurtulma olasılıkları yüksek fakat bu aktarma işleminde köklere vereceğin hasarla ve köklerdeki mantarı küfü iyice temizlemenle alaklı. Büyük saksılar yerine küçük 1 litre saksı tercih ediyoruz çünkü yaşayıp yaşamayacakları belli değil, koskoca 15 litre saksı kullanıp torfun strelizasyonunu bozmaya gerek yok.
İkinci seçenek ise bunlarla uğraşmaya gerek yok, dediğim malzemeleri alıp, yeni tohumlarla sıfırdandan başla. ben olsam 2. seçeneği tercih ederdim. Bu arada bu forum growerler için bilgi hazinesidir, senin gibi uygun ekipmanla, temiz türkçeyle derli, toplu konular açan arkadaşları aramızda görmekten memnun oluruz. Bol hasatlar

Moderatör tarafında düzenlendi:

gamelose7

Yeni üye
Eline sağlık abi tüm sorularıma cevap buldum birşeyler deneyip sonucu da yazıcam. Çoğumuzun bu işe girişmesi benzer düşünceler sonucu gerçekleşiyor, bu süreçte bu tip hatalar da yapıp öğreniyorum, bilgileri de ileride yararlı olacak şekilde paylaşırım. Teşekkürler, iyi forumlar

gamelose7

Yeni üye
Selamlar, dediğiniz gibi yaptım tarçın da döktüm ilk birkaç gün bitkiler tepki vermedi sonradan topladılar ve şimdiki hallerini resimde görebilirsiniz, emeğinize sağlık. Ben gibi anlık tohum çözemicek ve elindekini feda etmek istemeyen arkadaşlar zor yolla da başarılı olunabiliyor. Kökleri topraktan ayırırken toprağı çekmeden yavaş yavaş bastır bırak yaparak daha rahat ayırabilirsiniz, iyice temizleyince musluk altında akan suda da yıkadık nazikçe. Şimdi gübrelere de başladım yolumuz açık olsunWhatsApp Image 2020-09-29 at 13.22.48.jpeg

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Mordecai Chat bot:
    Mordecai Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********