Haram mı, helal mi?

Haram mı helal mi?

• Haram

Kullanılan: 42 15.9%
  • Helal

Kullanılan: 35 13.3%
  • Haram helal neymiş kanka?

Kullanılan: 87 33.0%
  • Mekruh

Kullanılan: 67 25.4%
  • Hiçbiri değil

Kullanılan: 33 12.5%

• Kullanılan toplam oy
    264

hanhan

Yeni üye
agam vallah aha da bu ottur, günahi yoktir...

haci dayilar bu dalgaların hepsi birer araç kanımca. alkol alıp etliğe sütlüğe karışmıyan adam bundan dolayı kendi hayatını da fikfiklemiyosa yani ne kendine ne çevresine bi zararı yoksa haramı günahı konuşmaya ne gerek var. ama iki bardak içip evine gidince karısını çoluğunu çocuğunu döven birine bırakın tükettiği alkolü, esrarı içtiği su helal olur mu?
ne içiyosam kendime içiyom. keyfine içiyosam bu keyifi de hayatıma yayabiliyosam helali haramı kim sorgular?
yorumumu çok sevdiğim bi abimin lafıyla bağlamak isterim müsadenizle <bırak onu bunu sen kendi dalgana bak,dalgan büyüsün>

Ali G Haze

Yeni üye
Kim demiş haramı bilmez bu adam!
Ben cigaraya tütün karıştırmam.
Seninle döndüğüm üçlü helaldir.
Sensiz içilen bonglardır haram.

karadag26

Yeni üye
Haramdır.! Kuran-ı Kerim'de nasıl diyo bilinmiyorum Kur'an'ı Kerim'i bilmedigim için ama yorumcular vs. Şu şekilde diyor keyif verici maddeler haramdır diyolar. Yoldan geven bi kıza bakmak haramdir. Yalan söylemek haramdır yani bi dünya şey haramdır o yuzden cok takili kalmayın kankalar.. kandiliniz mübarek olsun..

Kovalayin gelsin... :)

HerhangiBiri

Yeni üye
Babamı kanserden kaybettim. 
Yağını kullanmak istedim/istedik ama sağlıklı koşullarda satılmıyordu veya üretilmiyordu.
Medikal kullanımında sakınca olmaz ancak sırf keyif verici olarak kullanmak doğru değil.
Aklı örten (buraya dikkat!!) her türlü madde haramdır.
Şayet inancım olmasaydı kullanırdım, forumu ve youtube kanallarını sırf reisin muhabbetini dinlemek için ve medical olarak araştırma yapmak istediğim için giriyorum. Bu maddenin Dünya 'ya gönderilme nedenini bulmak istiyorum.
Yasaklı bir elma mı? Yoksa çok farklı bir alanda mükemmel bir etkisi mi var? bunun cevabını bulmak istiyorum.

Hsyn84

Yeni üye
Bunlara takılmamak lazım dostlar. Kalbiniz den kötülük geçmiyorsa iyi bir insan olma yolunda ilerliyorsanız şu hayatta bakın keyfinize, tabi bu benim düşümcem her inanca saygım var. Ama ben ilgilenmiyorum haram helal vs. Bol dumanlar

Simtozu

Üye
Bana göresi sana göresi yok Sarhoş ediyorsa haramdır fakat sarhoş etmiyor. Cinsine göre etkisine göre bu konu çok değişir medikali var takla attıranı var mutlu edeni var beni şahsen düşündürtüyo sürekli geçiş dönemlerimi rahat atlamamı sağlıyor şimdi bu haram mı oluyor ? Bu dalga delikanlı içeceğidir günümüzde eğlence amaçlı kullanılıyor orası tartışılır. Sen kendinden ve yaptıklarından sorumlusun evdeki mutfak bıçağıda cinayet silahı evde ne işi var ?

Cvp: Haram mı, helal mi?

Şeriatte alkole had cezası yani değnek cezası uygulanırken esrar tariz kınanma azarlanma cezası uygulanır. Ama bu kınanma azarlanmanın nasıl uygulandığını bilmiyorum. 
Haramlık boyutunda ikisi de haram ama alkolün ağırlığı daha fazla. 
Bunu bilip buna göre hareket etmek lazım yoksa helaldir vs gibi hareketlere girip itikadi sıkıntılara girmemek lazım.

hightimes1980

Yeni üye
Vergi şuan uygulanmadığı içim haramdır.

cear' Alıntı:
Başlık güzel forumda kimler aktif gormus olacagiz :)
Şahsi fikrimi paylasiyorum. Günde 2 milyon litre alkol satiliyor milyonlarca sigara , devlete kayitli calisan 2000 tane kerhane kadını , haftanin bir gunu dahi boş kalmasin diye uretilen iddaa super loto  , sayisal loto vb sans oyunlarinin vergisi. İste bunlarin hepsinin vergisi ile memurun maaşı ödeniyor. Dinimize ve devletimize gore  bu helalse dostlar o zaman ot cennet bahcesinde bir cicektir vesselam.

Artık o şans oyunlarınıda şahsa sattılar , artık o paraylada memurlar faydalanamıyıcak maalesef.

Aemili31

Müptezel
Cvp: Haram mı, helal mi?

Helal haram kimse kimseye yanlış fetva vermesin arkadaşlar içmek istiyorsan içersin içmek istemiyorsan içmezsin bu kadar basit

Ü

Üye silindi 19785

Guest
Kuranda şarabın haram olduğu geçerken, hurma dan nebiz(bira) yapıldığı ve bununla geçiminizi sağlarsınız diye ayet vardır.
Fıkıh alimleri kıyas metodu ile şarap haram ise sarhoş eden herşeyin haram olduğu kanısına varmışlar.
Ve çoğu haram olan şeyin azı da haramdır diye bir kaide bulunmaktadır.

Şimdi gelelim kilit noktaya ve sarhoşluğu fıkıhta ki tanımına.
Yer ile göğün, gündüz ile gecenin, kadın ile erkeğin ayırt edilemeyeceği sekr(aklın örtülmesi) durumu.

20 senedir farklı zamanlarda ve çeşitlerde kullanımım oldu. Bahsettiği şekilde bir etki göremedim. Lakin içtiğim dönemde alkollü fazla kaçırdığımda dünyalar karışabiliyordu...

A

atlantis89

Guest
Topraktan çıkan bir şey nasıl günah olabilir.Bunu ilaç tedavisinde de kullanıyorlar.O zaman tedavi olmakta günah.Tedavi edilmekte günah.

Bana Tanrı ve cehennemi anlatmasaydın cehenneme gider miydim ?
Hayır gitmezdin
Peki niçin anlattın bana bunu ?

Icarus

Kıdemli Üye
Her türlü inanca saygım var ama din olmasaymış bu kadar topluluk yönetilmesi imkansızmış. Herkesin inancı kendine . Ben dinlerin toplulukları yönetme elinde tutma sebebiyle insanlar tarafından oluşturulduğuna inanıyorum.Yani fakire şükretmeyi öğreten zenginler bu düzeni bozdu dostlarr...

haram olan dinlerdir. en büyük uyuşturuculardır. neyin haramı neyin helali. binlerce yıldır dünyanın **** ağlatan inanışlardan başka haram olan hiçbirşey yoktur...

Ü

Üye silindi 15628

Guest
Bence kimse fıkıh dersi vermesin kıt bilgisiyle. İslama göre sana zarar veren herşey haram. Sana kendine zarar verme diyor. Sen diyorsun
bana zarar vermiyor ama zarar verdiğinin farkına bile varamıyorsun. İnanırsın, inanmazsın zaten seni serbest bırakmış. Açıkça ayette demiş '' Dinde zorlama yoktur '' Senin dinin sana benim dinim bana. Seçim hakkı tanımış. Ama kimse götünden element uydurup helale sokmasın..

Ayrıca kimse günah işlemekle kafir olmaz. İmansızda olmaz. Ama ayeti kabul etmezsen kafir olursun. İnsan günah işlemeye yatkın bir varlıkdır. Tevbe kapısıda açıktır. Ama dersenki yok ben bu ayeti kabullenmiyorum muhalifim kafir olursun. Zaten sana zorlada inanda demiyor ama samimi ol diyor. Emirlerimi kabul ediyormusun etmiyormusun diyor. Ediyorum ama hatalarım var dediğin zaman. Ben çok affediciyim, çok şefkatli, bir Rahim rabbinizim diyor. Benden ümidini kesenden daha sapık kim olabilir diyor. Aradaki farkı anlayın...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Icarus

Kıdemli Üye
Ben ümidi kesmiyorum ama bilmem kaç yıl önce yazılan ayetler ile şimdiki hayatı yaşayamazsın. Herkesin inancı kendine . Zaten hepimiz yaşıyoruz görüyyoruz. Allah korkusu olanlar ne yapıyor din inancı olmayanlar neler yapıyor. Eskiden kimse din konuşmazdı namazını kılardı camisine giderdi. Din kulun Allah ile arasında olan bişeydi. Şimdi namaz kılıyor musun camiye gidiyor musun yok sevap yok günah diye her yerde konuşmalar. Ben yinede bu konuşmalara çok girmiyorum. Bademci amcaların torunları gelip burda bız bız yapıp kafa ütüler sonra. Sonuç olarak herkesin inancı kendine.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • İstanbul İstanbul:
  • I imerkush:
  • İstanbul İstanbul:
  • O Omnibuw:
  • İstanbul İstanbul:
    *** ***** ******** ****** hahahaha** ****** ******** ********* ********
  • O Omnibuw:
    **** ***** **** *** ****** ***** ******** * hahahaha** ********** ***** ******** ********
  • I imerkush:
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ** hahahaha ********** *** ****** ****
  • O Omnibuw:
    ******* ** hahahaha ********** **********
  • İstanbul İstanbul:
  • I imerkush:
  • İstanbul İstanbul:
    hahahaha* ********* ***** hahahaha ****** **********
  • I imerkush:
  • İstanbul İstanbul:
    **** *** ***** ***** ******** ***** ****** ***** **** hahahaha*
  • TabldotLife TabldotLife:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    hahahaha *** ***
  • K kujo07:
    ****** ** hahahaha ** ***** ******** ***** hahahaha*
    ***** *** ** ********* ********* ******* **** ******* ******** ****** ******* ********* **** *** ***** ***** ******** ***** ****** ***** **** *****
  • K kujo07:
    ***** hahahaha**
  • O Omnibuw:
    **** *** ***** ***** ******** ***** ****** ***** **** ********* **** ******* ****** ********** ******** ********** **** *** hahahaha*** ********* ** hahahaha* ******* **** ********* ********
    hahahaha ** ******* ****** ******** ** ***** ****** ** hahahaha ** ***** ******** ***** hahahaha*
  • İstanbul İstanbul:
    ****** hahahaha*** ********* *** ** ********* ********* ******* **** ******* ******** ****** ******* *********
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    **** ** ***** ********* ******** hahahaha*** ****
    TroubleStyla TroubleStyla: **** ** ***** ********* ******** hahahaha*** ****