ESRAR’IN BESİN İHTİYACI VE GÜBRE SEÇİMİ

maninlondonn

Yeni üye
Cvp: ESRAR’IN BESİN İHTİYACI VE GÜBRE SEÇİMİ

Gerçekten bize iyi tasarruf ettirecek bilgiler, teşekkürler. Direk bahsedilen npk oranlarında gübre bulmak biraz zor olsa da, baktığım kadarıyla benzerleri mevcut. Hasadınız bol olsun.

Kanka harika bilgiler.
Aşağıdaki gübreler tek tek ayrı paketlenmiş toz veya sıvı halde satılıyor mu.evetse hangi platformlarda bulabiliriz.
Azot
Fosfor
Potasyum
Kalsiyum
Magnezyum
Sülfür
Boron
Bakır
Demir
Mangan
Mobilden
Çinko

Don

Yeni üye
Çok uğraşmaya gerek yok kankalar ya biyorganik diye türk yapımı bi gübre var instada aratırsanız bulursunuz hem ucuz hem de baya iyi bi deneyin derim

Fırlama

Üye
Merhaba kankalar. Bir çoğumuz grow için üretilmiş gübreler kullanıyoruz ve bu gübrelerin üreticileri kullanılması gereken miktarları belirtiyor. Grow gübrelerine çok para vermek istemeyip piyasadan bulunan ucuz gübrelerle yetiştirme yapmak isteyenler için esrar’ın dönemsel olarak besin ihtiyaçlarını paylaşıyorum. Gübre kutularının üzerinde belirtilen NPK oranına göre uygun gübreyi seçip kullanabilirsiniz.
Tüm bitkilerde olduğu gibi esrar da AZOT-FOSFOR-POTASYUM (NPK) ile beslenir.
Verdimiz NPK oranları katsayıyı belirtir. Örneğin 2.1.3 NPK oranı ile 6.3.9 NPK oranı aynıdır. Yani bir birim gübre içerisindeki NPK miktarı farklıdır ama birbirlerine oranları aynıdır.

Vegetative stage (filizlenme aşaması)
Bu aşamada bitkimizin kök, gövde ve sürgün yapması için bol miktarda Azot’a(N) ihtiyacı vardır. Bu sebeple azot ağırlıklı gübreler kullanıyoruz.
Bu aşama için uygun NPK oranı: 3.1.2 dir. (6.2.4 – 9.3.6 vb.)

Flowering stage (sömeklenme/çiçeklenme aşaması)
Fosfor (P) ve potasyum(K)’un bitki gelişiminde de çok etkisi de olsa esas etkisi sömeklenme üzerinedir.
Sömeklenme aşamasında Fosfor: Bitkiyi sömeklenmeye zorlar, sömekleri irileştirir, bitkinin direncini ve hasat miktarını artır. Potasyum ise: yine sömeklerimizin iriliğini ve dolgunluğunu artırken reçine ve THC üretimini artırır.
Bu aşama için uygun NPK oranı: 1.3.2 veya 1.3.3 gibi oranlardır.
Sömeklenmeye geçtiğiniz ilk 3 hafta filizlenme aşaması devam eder, bu sebeple filizlenme gübrelerini kullanmaya devam ediyoruz bu dönemde.

Bitkinin dönemsel olarak ihtiyaçlarını anladık ne miktarda vericez gübremizi.
Burada devreye başka bir birim giriyor: PPM. Yani bir maddenin karışımdaki milyonda 1 oranı. Aşağıda vereceğim linkteki hesaplama aracı ile gübremizin PPM oranını hesaplayabiliyoruz. Şimdi önce bitkimizin evresine göre tolerans göstereceği maksimum PPM değerlerini yazalım. Belirtilen PPM değerlerinin üzerine çıktığınızda gübre yanması dediğimiz olay başlar.!

Filizlenmenin ilk 1 haftası (seedling) : 250
Filizlenmenin 1-3 haftaları : 450
Tam filizlenme dönemi 3 hafta sonra : 750
Çiçeklenmenin ilk 3 haftası : 1000
Tam çiçeklenme 3 haftadan sonra : 1600

Bu arada şebeke suyumuzun içinde barındırdığı elementlerden dolayı zaten bi PPM oranı vardır. Genelde bu miktar 150-200 PPM civarında. Benim bulunduğum yerde ortalama 180 PPM. Ayrıca verdiğimiz besinin içinde bulunan diğer iz elementleri de PPM değerini yükseltiyor. Bitkinin tolere edebileceği PPM oranını değerlendirirken bunu lütfen göz önüne alın.

NPK’nın PPM karşılığı.
En sağlıklı yöntem bir TDS metre alıp ölçüm yapmaktır (15 TL falan). Ama TDS metre yoksa gübremizdeki NPK’nın PPM değerini hesaplayabiliriz.
http://firstrays.com/free-informati...ion-of-fertilizers/fertilizer-tds-calculator/
Yukarıda yazan linke giriyoruz.
İlk 3 bölüme sırasıyla gübre kutusunun üzerinde yazan NPK değerlerini giriyoruz.
4. Bölüm ise galon başına kaç çay kaşığı gübre eklediğimizi yazıyoruz. (1 galon yaklaşık 3.8 litre. 1 çay kaşığı ise Amerikan ölçülerine göre yaklaşık 5ml)
En alttaki bölümde 1 galon suya ilave ettiğimiz NPK gübresinin PPM karşılığı geliyor.

Örnekten yola çıkmak gerekirse:
Benim şu an kullandığım gübrenin NPK değeri 3.8.6
1 galona 5 çay kaşığı(25ml) eklediğimde toplam PPM 758 oluyor çiçeklenme aşamasında olduğum için bu oran benim için iyi. Demek ki 3.8 litre suya 25 ml besin ilave etmem gerekli (suyun ve iz elementlerin PPM’ini de hesap ederek)
3.8 litreye 25 ml besin gerekirse, bir litreye: 25/3.8 : 6.57 yani 6.5ml besin vermem yeterli.

Son olarak verdiğiniz besinlerin suda çözülebilmesi için suyun PH’ı çok önemli. PH değerinizin 6-7 arasında olması gerekiyor.

Elementlerin emildikleri PH aralıkları:
Azot : 5.6 – 7.5
Fosfor : 5.8 – 6.9
Potasyum : 5.5 – 7.5
Kalsiyum : 6.2 – 7.5
Magnezyum : 6 – 7
Sülfür : 5.5 – 7
Boron : 5 – 7.3
Bakır : 5- 7.2
Demir : 5- 7.2
Mangan : 5 – 8
Mobilden : 6 – 7.5
Çinko : 5 - 7

YAZILAN BİLGİLER TOPRAKTA YETİŞTİRME İÇİNDİR.
roman okur gıbı okudum bıraz unuta unuta ama heyecanlı oluyo arkadaşlar

barcopolo

Yeni üye
Herkese selamlar, ben yeni yetiştirmeye başladım falan forumdaki gübre anlatımları oldukça kafamı karıştırdı. Birisi bana gübrelerin marka model ya da linklerini yazıp kullanım cetveli paylaşabilir mi?

Not: 4 tane tohum ektim henüz 1 tanesi patladı.

veryansın

Yeni üye
Merhaba kankalar. Bir çoğumuz grow için üretilmiş gübreler kullanıyoruz ve bu gübrelerin üreticileri kullanılması gereken miktarları belirtiyor. Grow gübrelerine çok para vermek istemeyip piyasadan bulunan ucuz gübrelerle yetiştirme yapmak isteyenler için esrar’ın dönemsel olarak besin ihtiyaçlarını paylaşıyorum. Gübre kutularının üzerinde belirtilen NPK oranına göre uygun gübreyi seçip kullanabilirsiniz.
Tüm bitkilerde olduğu gibi esrar da AZOT-FOSFOR-POTASYUM (NPK) ile beslenir.
Verdimiz NPK oranları katsayıyı belirtir. Örneğin 2.1.3 NPK oranı ile 6.3.9 NPK oranı aynıdır. Yani bir birim gübre içerisindeki NPK miktarı farklıdır ama birbirlerine oranları aynıdır.

Vegetative stage (filizlenme aşaması)
Bu aşamada bitkimizin kök, gövde ve sürgün yapması için bol miktarda Azot’a(N) ihtiyacı vardır. Bu sebeple azot ağırlıklı gübreler kullanıyoruz.
Bu aşama için uygun NPK oranı: 3.1.2 dir. (6.2.4 – 9.3.6 vb.)

Flowering stage (sömeklenme/çiçeklenme aşaması)
Fosfor (P) ve potasyum(K)’un bitki gelişiminde de çok etkisi de olsa esas etkisi sömeklenme üzerinedir.
Sömeklenme aşamasında Fosfor: Bitkiyi sömeklenmeye zorlar, sömekleri irileştirir, bitkinin direncini ve hasat miktarını artır. Potasyum ise: yine sömeklerimizin iriliğini ve dolgunluğunu artırken reçine ve THC üretimini artırır.
Bu aşama için uygun NPK oranı: 1.3.2 veya 1.3.3 gibi oranlardır.
Sömeklenmeye geçtiğiniz ilk 3 hafta filizlenme aşaması devam eder, bu sebeple filizlenme gübrelerini kullanmaya devam ediyoruz bu dönemde.

Bitkinin dönemsel olarak ihtiyaçlarını anladık ne miktarda vericez gübremizi.
Burada devreye başka bir birim giriyor: PPM. Yani bir maddenin karışımdaki milyonda 1 oranı. Aşağıda vereceğim linkteki hesaplama aracı ile gübremizin PPM oranını hesaplayabiliyoruz. Şimdi önce bitkimizin evresine göre tolerans göstereceği maksimum PPM değerlerini yazalım. Belirtilen PPM değerlerinin üzerine çıktığınızda gübre yanması dediğimiz olay başlar.!

Filizlenmenin ilk 1 haftası (seedling) : 250
Filizlenmenin 1-3 haftaları : 450
Tam filizlenme dönemi 3 hafta sonra : 750
Çiçeklenmenin ilk 3 haftası : 1000
Tam çiçeklenme 3 haftadan sonra : 1600

Bu arada şebeke suyumuzun içinde barındırdığı elementlerden dolayı zaten bi PPM oranı vardır. Genelde bu miktar 150-200 PPM civarında. Benim bulunduğum yerde ortalama 180 PPM. Ayrıca verdiğimiz besinin içinde bulunan diğer iz elementleri de PPM değerini yükseltiyor. Bitkinin tolere edebileceği PPM oranını değerlendirirken bunu lütfen göz önüne alın.

NPK’nın PPM karşılığı.
En sağlıklı yöntem bir TDS metre alıp ölçüm yapmaktır (15 TL falan). Ama TDS metre yoksa gübremizdeki NPK’nın PPM değerini hesaplayabiliriz.
http://firstrays.com/free-informati...ion-of-fertilizers/fertilizer-tds-calculator/
Yukarıda yazan linke giriyoruz.
İlk 3 bölüme sırasıyla gübre kutusunun üzerinde yazan NPK değerlerini giriyoruz.
4. Bölüm ise galon başına kaç çay kaşığı gübre eklediğimizi yazıyoruz. (1 galon yaklaşık 3.8 litre. 1 çay kaşığı ise Amerikan ölçülerine göre yaklaşık 5ml)
En alttaki bölümde 1 galon suya ilave ettiğimiz NPK gübresinin PPM karşılığı geliyor.

Örnekten yola çıkmak gerekirse:
Benim şu an kullandığım gübrenin NPK değeri 3.8.6
1 galona 5 çay kaşığı(25ml) eklediğimde toplam PPM 758 oluyor çiçeklenme aşamasında olduğum için bu oran benim için iyi. Demek ki 3.8 litre suya 25 ml besin ilave etmem gerekli (suyun ve iz elementlerin PPM’ini de hesap ederek)
3.8 litreye 25 ml besin gerekirse, bir litreye: 25/3.8 : 6.57 yani 6.5ml besin vermem yeterli.

Son olarak verdiğiniz besinlerin suda çözülebilmesi için suyun PH’ı çok önemli. PH değerinizin 6-7 arasında olması gerekiyor.

Elementlerin emildikleri PH aralıkları:
Azot : 5.6 – 7.5
Fosfor : 5.8 – 6.9
Potasyum : 5.5 – 7.5
Kalsiyum : 6.2 – 7.5
Magnezyum : 6 – 7
Sülfür : 5.5 – 7
Boron : 5 – 7.3
Bakır : 5- 7.2
Demir : 5- 7.2
Mangan : 5 – 8
Mobilden : 6 – 7.5
Çinko : 5 - 7

YAZILAN BİLGİLER TOPRAKTA YETİŞTİRME İÇİNDİR.
önce anlamadım tablodan gittim ama ilk hasatımdan sonra ne demek istediğini çok iyi anladım şimdi.gübre yanıkları ondandı hep dayadım gübreyi dayadım gübreyi eline sağlık hocam çok bilgilendirici bir yazı .

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kralartur01 kralartur01:
  • zero00 zero00:
  • zero00 zero00:
  • zero00 zero00:
  • P puslu77:
    *** ***** ***** *
  • zero00 zero00: