Bitki boyuna göre sulama

• Konbuyu başlatan Üye silindi 20691
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 20691

Guest
Kankalar selamlar,

Sulama hakkında gerek bu forum gerekse diğer kaynaklardan çok araştırma yaptım ve okudum ama hâlâ büyük problem yaşıyorum. Bitkim hangi boya ulaştığında saksının tamamını sulamalıyım?

Kabinimdeki bitkiler aşağıdaki şekilde büyüklü küçüklü(hepsi aynı anda ekilmedi)

Bi aydınlatırsanız çok sevinirim.

Bol hasatlar.

Ü

Üye silindi 20691

Guest
Kankalar 1 saate sulama yapıcam yardım plz

YoThere

Yeni üye
Kanka ben erken zamanlarda da gübre vermeyi sevdiğim için ve ziyan olmasını istemediğim için köklerin ulaşmayacağı yerlere vermiyorum. Bitki baş gösterdikten ilk hafta sonra 11 litrelik saksıya yarım litre kök gübreli, mikorizalı su veriyorum hiç akma yapmıyo güzel ıslanıyo. Bi sonraki haftaya 0.75 litre veriyorum yine akmıyo. Sonra da 1 litre 1 litre veriyorum %10 akış oluyo. Köklerin ulaşmadığı yerlere harcama yapmak istemiyorum. Senin yerinde olsam 4 yapraklı olanlara 0.75 veririm eğer gübre kullanıyosan. Büyük olanlarda saksı kaç litre bilmiyorum ama kökler baya uzamıştır akana kadar sulardım.

Ü

Üye silindi 20691

Guest
Kanka ben erken zamanlarda da gübre vermeyi sevdiğim için ve ziyan olmasını istemediğim için köklerin ulaşmayacağı yerlere vermiyorum. Bitki baş gösterdikten ilk hafta sonra 11 litrelik saksıya yarım litre kök gübreli, mikorizalı su veriyorum hiç akma yapmıyo güzel ıslanıyo. Bi sonraki haftaya 0.75 litre veriyorum yine akmıyo. Sonra da 1 litre 1 litre veriyorum %10 akış oluyo. Köklerin ulaşmadığı yerlere harcama yapmak istemiyorum. Senin yerinde olsam 4 yapraklı olanlara 0.75 veririm eğer gübre kullanıyosan. Büyük olanlarda saksı kaç litre bilmiyorum ama kökler baya uzamıştır akana kadar sulardım.
Kankam tam da dediğin gibi yaptım net bi cevap gelmeyince içime doğmuş demek ki :D toprak gübreli toprak haftaya gübre vermeye başlıcam zaten tam sulanacak kadar olurlar diye düşünüyorum. Sağ ol cevabın için.

YoThere

Yeni üye
Kankam tam da dediğin gibi yaptım net bi cevap gelmeyince içime doğmuş demek ki :D toprak gübreli toprak haftaya gübre vermeye başlıcam zaten tam sulanacak kadar olurlar diye düşünüyorum. Sağ ol cevabın için.
Ne demek kanka adamsın. Bir de bir şey söylicem toprak gübreli dedin all mix filan mı eğer allmixse azot kaynaklı gübre verme yani grow gübresi çünkü ben yaptım bu hatayı o yüzden diyorum, allmix ağzına kadar azot dolu. Bana kalırsa çiçeklenme döneminde fosfor potasyum yani bloom tarzı gübrelerle başla direk. Ben pek sevmiyorum hiçbir şey kontrolün altında değil hele yeni çıkmışlar ve klonlar için mezar gibi bi toprak. Gübreli toprakların iyi yanı transplant zamanı için uygun ve seni bütün grow gübrelerinden kurtarması. Bikaç lira kar ettiriyo işte :D

S

silas

Guest
Ya kanka takip ediyorum çok ilginç ve güzel konular açıyorsun, soruların bir harika. Bu da o sorulardan biri, ama bana bi güzellik yaparsan sana bir şeyler düşünürüz :D
Şaka şaka, kanka senin bitkilerin boyundakiler için söylüyorum yukardan bitkiye kuş bakışı baktığında yaprakların kapladığı alanı sulayacaksın, yaprakların iz düşümünü sulayacaksın yani. Suyu bitkinin merkezine değil yaprak mesafesiyle merkez arasına dökeceksin kanka. Bol hasatlar
Resimli anlatım:
:D

Ü

Üye silindi 20691

Guest
Ne demek kanka adamsın. Bir de bir şey söylicem toprak gübreli dedin all mix filan mı eğer allmixse azot kaynaklı gübre verme yani grow gübresi çünkü ben yaptım bu hatayı o yüzden diyorum, allmix ağzına kadar azot dolu. Bana kalırsa çiçeklenme döneminde fosfor potasyum yani bloom tarzı gübrelerle başla direk. Ben pek sevmiyorum hiçbir şey kontrolün altında değil hele yeni çıkmışlar ve klonlar için mezar gibi bi toprak. Gübreli toprakların iyi yanı transplant zamanı için uygun ve seni bütün grow gübrelerinden kurtarması. Bikaç lira kar ettiriyo işte :D
Kanka sorma ya çaylaklık zor yaptık bi hata allmix kullandım biobizz bi daha mikseler kullanmam 2 bitkim yandı gübreden. Dediğin çok mantıklı zaten grow gübrem az kalmıştı :D Biobizz toprak zor kuruyor anladığım kadarıyla bana şöyle kolay kuruyan içinde biobizz gibi topraktan çok taş odun parçası olmayan bi toprak önerir misin rica etsem.Bir de bende heaven ve activera gübreleri var bunlarda da azot miktarı yüksek mi kullanayım mı tavsiye eder misin ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ü

Üye silindi 20691

Guest
Ya kanka takip ediyorum çok ilginç ve güzel konular açıyorsun, soruların bir harika. Bu da o sorulardan biri, ama bana bi güzellik yaparsan sana bir şeyler düşünürüz :D
Şaka şaka, kanka senin bitkilerin boyundakiler için söylüyorum yukardan bitkiye kuş bakışı baktığında yaprakların kapladığı alanı sulayacaksın, yaprakların iz düşümünü sulayacaksın yani. Suyu bitkinin merkezine değil yaprak mesafesiyle merkez arasına dökeceksin kanka. Bol hasatlar
Resimli anlatım:
:D
Bilgiye açım kanka :D bir de mükemmelliyetçiyim biraz(kılım yani) çok fazla pimpirikliyim. Ama öğreniyorum sayenizde var olun. Çizim bi harika ve bu dediğin çok açıklayıcı oldu kankam hasadın bol olsun.

YoThere

Yeni üye
Kanka sorma ya çaylaklık zor yaptık bi hata allmix kullandım biobizz bi daha mikseler kullanmam 2 bitkim yandı gübreden. Dediğin çok mantıklı zaten grow gübrem az kalmıştı :D Biobizz toprak zor kuruyor anladığım kadarıyla bana şöyle kolay kuruyan içinde biobizz gibi topraktan çok taş odun parçası olmayan bi toprak önerir misin rica etsem.Bir de bende heaven ve activera gübreleri var bunlarda da azot miktarı yüksek mi kullanayım mı tavsiye eder misin ?
Kanka toprağına perlit, ponza taşı koyduğun zaman toprak daha çabuk kuruyo yani en azından çürümüyo taş gibi olmuyo ben verve marka torf bi de perlit alıyorum 4-1 oranında perlitle karıştırıyorum çok da ucuz oluyo, hep düzenli gidiyorum haftada 1 kere suluyorum tam istediğim gibi kuru oluyo. Acti vera hiç kullanmadım onu araştırdım coco bazlı topraklar için öneriliyo cocoda mikro elementler az olduğu için ama denemediğimden ve içeriğini tam bilmediğimden yorum yapamıyorum. Bioheaven gübre kaynağı değil kanka daha çok vitamin gibi her türlü strese iyi geliyo onu tohumdan çıkar çıkmaz da kullanıyodum hiç eksik etme hatta bitkinin yanmasına engel bile olabilir. Biobizz gibi organikler bana pahalı geliyo artık, şu an Hesi kullanıyorum ben quick one diye auto bi tohum aldım yeni ektim onda kullanıyorum güzel büyüyo.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • F Fısfısss01:
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    *********** ***** ******* * ****** ********** *** ****** ** **** dready
  • F Fısfısss01:
    ****** **** **** **** *** dready**** **** ******* ** ********* ********** *** ****
    ** ********** ***** ******** ***** **
  • F Fısfısss01:
    dready*********** ** ********** ** ********* ********* dready* ***** ******* ******* dready **********
  • F Fısfısss01:
    dready*********** ** ********** ** ********* ********* dready* ***** ******* ******* dready *********** **** ****** **** ****** *******
  • F Fısfısss01:
    ********* ******* ***** ***** dready* ***** ********** ***** *** ****** ******* ***** *** ****** ****** *******
  • F Fısfısss01:
  • A akaaka123:
    dreadydreadydreadydready****
  • A akaaka123:
  • kralartur01 kralartur01:
    **** **
  • kralartur01 kralartur01:
    dready *********** ** ********** *** ******
  • A akaaka123:
    *** ***** *** dready **** ***** *********
  • A akaaka123: