!!__Nem ve Sicaklik__!!

hakan01

Yeni üye
Cvp: !!__Nem ve Sicaklik__!!

Kanka ıslak havluyu yere koysak olurmu yada ışığa yakın bi yere koyup ısınmasınımı sağlayalım

sofubike

Yeni üye
Selam kankalar
Agir amator olarak basladim daha ekim yapmadim sistemi kurdum ilk karsilastigim sorun nem orani %80 e kadar cikti bunu nasil dusururum internette 50 liralik nem alma cihazlari var alsam ne kadar faydasi olur ?
Simdiden tesekkurler.

babtizci

Yeni üye

ŞKanka şimdi benim ilk başarım olacak şuanda yeni yeni sömeklenme başlıyor sömeklenme öncesi 12 / 12 ışık vardı sömeklenmeye girdiğinde gübre nem ışık ısı nasıl olmalıdır ?

ironleppu

Yeni üye

Jeffrey' Alıntı:
kanka çok teşekkürler süper bilgiler bir sorum olacak ben bu aralar nemi %40 dan yukarı çıkaramıyorum nem makinesi de fayda etmiyor ama bir tane daha alırsam sanırım bu olayı çözeceğim.2 sorum olacak.Şu an gençler çiçeklenmeye geçmediler bu dönemde geceleri 16-20 derece olmasını önermişsin ama benim gece gündüz hep 25-28 derece arasında seyrediyor.Bu çok hassas olmam gereken bir durum mu ? Bu şekilde devam etsem bana ne gibi zararları olur ? 2.sorum ise nem oranı düşük olduğu zaman yani %40 seyrinde olduğu zaman bana zararı ne olur ? &60 üzerindeki küflenme gibi bir durum söz konusu olur mu ? şimdiden teşekkürler iyi geceler

Ülgen

Yeni üye

Kanka yazdığın gibi yapıyorum bir tek forumda yazanların Aksine toprağım farklı umarım bir sorunla karşılaşmam..

canniko

Üye
Küçük hacimli yerde nemi arttırmak için yeteri kadar plastik tabağa ıslak bez -havlu koyabilirsiniz. Lambalar yanıkken -ki led bile olsa- fan açıldığında nem çok hızlı düşer genellikle. Sıcak yerlerde vantilatör önüne deneyerek bulunacak miktarda (5lt, 1,5 lt gibi) dondurulmuş tuzlu su günde 1 defa konularak, ısı istenilen sıcaklığa düşürülebilir diye düşünüyorum. Tuzlu suyun ısı iletkenliği saf suya göre düşük olduğu için tercih edebiliriz. Isıyı artırmak için de ilave aydınlatma takılabilir. Bunlarla ilgili henüz tecrübem yok ama denemeyi düşünüyorum. Tuzlu su yerine de ısı iletkenliği daha düşük bir madde kullanımı uygun olabilir. Tabii bu ısı iletkenliği durumu da benim yorumum, bununla ilgili bir tecrübem de henüz yok. Bilgi sahibi veya kimyacı birileri varsa, yorumu beni mutlu eder.

pembeayi

Yeni üye

Selamlar nem makinrsi aldım ama hala nem oranını tam dengeleyemiorum içeri hava giriş çıkışı da var vantilatorle birlikte ve daha yeni cimlenme döneminde ama sicaklikda 23 sürekli düşmüyor

Ekli dosyalar

• IMG_20200501_145415_601.jpg
    IMG_20200501_145415_601.jpg
    439.3 KB · Görüntüleme: 56
Jeffrey' Alıntı:
Selam Kankalar Konumuz Nem ve Sicaklik.

Dikkate alinmasi gerekenler: %60 üzeri nem olan bir ortamda Küflenme riski baslar o nedenle havalandirmayi ona göre secin ve hep Kontroll altinda tutun.

Yeni Filizlenmis yavrular..
NEM Orani: %65-%70
Sicaklik: 20-25°C (Isiklar acik) 
             16-20°C (Isiklar kapali)

Cimlenme dönemi:
NEM Orani: %40-%70
Sicaklik: 22-28°C (Isiklar acik) 
             18-24°C (Isiklar kapali)

Sömeklenme dönemi:
Nem Orani: %40-%60
Sicaklik: 22-28°C (Isiklar acik) 
             20-26°C (Isiklar kapali)

Önemli bilgiler : 

Nem oranini nasil düsürürüm:
Boxunuz icin dogru Havalandirmayi sectiginizden emin olun.
Extradan disardaki havayi iceri atan ufak havalandirma ekliye bilirsiniz hava dolasimi daha fazla ve cabuk olur..
Sulamayi isiklar yandikdan hemen sonra yaparsaniz..
ve en pahali yöntem ufak bi nem alma makinesi yerlestire bilirsiniz..

Nem oranini nasil yükseltirim:
Islak havlular asa bilirsiniz
Nemlendirme Makinesi kulana bilirsiniz...

Sicakligi nasil düsürürüm:
ayni Nem oranini düsürdügümüz gibi havalandirmanin Yeterli oldugundan emin olun,ufak havalandirma isi problemi acar..
Isiklandirmayi gündüz saatine degilde geceye ayarlayin (yazin kulandigim yöntem)
HPS isiklandirmalarda CoolTube kulana bilirsiniz...
LED,Florasan lamba kulana bilirsin asiri isi üretmez...
ufak bir klima yerlestire bilirsiniiz (nem oranini düsürecegini göz önünde bulundurun)

Sicakligi nasil yükseltirim:
Daha farkli lamba kulana bilirsiniz mesela 250watt hps yerine 400watt (havalandirmanin yeterli olacagindan emin olun)
Oda Kaliförleri yeterli yada ufak isiticilarla...(yangin riskini unutmayalim allah göstermesin)

Kendinize cok cici bakin Konuyu yukarlarda tutmaya calisalim SAGOLUN ::D
Jeffrey

Kafama bişey takıldı usta .
Işık sistemini gündüz ayarlayin 
Gece de karanlık 12 12 döneminde kabine ışık girmememsi daha iyi deniliyor du .hangisi doğru .
Ve ilk başla hasta kadar nem ve sıcaklık aynı olmalı diye forum da okudum not aldım .bu da doğrumu yada yanlış bilgi mi .teşekkür ederim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • centerofattention centerofattention:
  • Mordecai Mordecai:
    ********** **
  • Mordecai Mordecai:
    **** ***** ******* *********** ***** ******* *** ** **
    **** ******* **
  • Mordecai Mordecai:
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
    ********* ********* **
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    ******** ** ***** dready* *** ***** ** **** ******** *** *****
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
    ******** ****** ********** *********** ****** ******* ****** ******* dready* ******** ********* ***** ******** ******* ********* ***** ***** **** *** *** ********** ** ***** **** * ** ****** dready*** ** *********** ******* ******* * ** ********* *** ****** *** ********* dready**
  • B Bomberx:
  • Mordecai Mordecai:
    * ***** **** ** ****** **
  • B Bomberx:
    **** **** **
  • Mordecai Mordecai:
    * ***** ** ** * ******* dready** ******** ** dready* * ** ********* ****** ****** **** ***
  • B Bomberx:
    ******** dready* *****
  • B Bomberx:
  • Deex Deex:
    **
  • Deex Deex:
    ********** ***** ***** ********** **
  • Deex Deex:
    Deex Deex: *********