60x60x170 için havalandırma

Selam kankalar yurtdışından geldim 6 ay cigara bulamayınca kendim yetiştirem dedim. Ts1000 aldım yolda. çadır olarakta dr60 (60x60x170) düşünüyorum. Ama gel gelelim şu **** havalandırmasını çözemedim niye çözemedim derseniz çadırı alacağım growkentte set olarak filtre+fan bakıyorum en düşüğü 190m3 ile başlıyor ve diyor ki 03.-0.7 m2 arası için uygundur yani m2 hesabına göre alacağım çadıra uyuyor ama bu Ecnebilerin de kullandığı matematik hesabına göre yani metreküp hesabı (0,6*0,6*1.7)x30 veya 60 hesabına göre 18.36 ile 36.72 m3 arasında bir fana ve buna göre de filtre lazım şimdi hangisini baz alcam ben m2 hesabını mı m3 hesabınımı?
Kılı kırk yarıyorum çünkü koku olmamalı bir de madem herşeyi adam gibi alıyoruz düzen, senkron içinde olsun ama dimi ****

m3 hesabına guvenmelısın bu arada bahszettıgın fan da dakıkada 190 m3 havayı tahlıye edebılecegını soyluyor ıcerııgınde sana yeterlı olacaktır fakat havanın bulunduugu ortama degılde dısarıya yanı ev dısına tahlıyesı cok onemlı bır kosul growunun basarıl olması adına bol hasatlar hayırlı olsun

190 çıkış 100 giriş alananına uygun olur kullanabilirsin zaten o alanda tek bitki olur koku olmaz karbon filtre kesin çözüm.

Tavsiye olarak da diyebilirim ki yer sorunun yoksa küçük kabin alma en az iki bitki yap iş müptezellilkten hobiciliğe dönüyo çünkü hemde **** içi kadar yerde bu iş zor oluyor elin kolun rahat olsun kabinde tek bitkiyle ilerlemek mantıklı değil tecrübeyle sabit
Kanka Stüdyo dairede yaşıyorum ve evde ufacık birşey bile kalabalık yapıyor baktım 60x60 boyut olarak ideal ondan kafama yattı yoksa bende 90x90 ile çok kararsız kalmıştım. Bir de baktım yabancı kaynaklara 4 tane bitki yetiştiren bile var İçinde ben de anlamadım nasıl oluyor.Ts1000 koycam Projemden max alabileceğim 350 gr filan o da bana fazlasıyla yetiyor. İleride büyütürüm şimdilik korku var birazda birisi gelirse bu en azından çok dikkat çekmez. Peki hava Girişi için hangisimi alayım sence? Ha bir de biz bu havayı zaten filtrelemiyor muyuz çıkışı tekrar içeri versek nasıl olur?

Son düzenleme:
m3 hesabına guvenmelısın bu arada bahszettıgın fan da dakıkada 190 m3 havayı tahlıye edebılecegını soyluyor ıcerııgınde sana yeterlı olacaktır fakat havanın bulunduugu ortama degılde dısarıya yanı ev dısına tahlıyesı cok onemlı bır kosul growunun basarıl olması adına bol hasatlar hayırlı olsun
Kanka evim çok küçük mecbur odaya kurucam herşeyi yani girdisi çıktısı aynı yerde olacak dışarıdam bağlantı almam imkansız alabilsemde ters yapar koku çıkarır diye yapmak istemiyorum ama yeniyim ilkim olcak sen şimdi böyle deyince merak ettim karbon+ fanı çadıra koyucam sustucuyşa kabinin bulunduğu odaya vericem havayı çekişi de aynı odadan alıcam odanın kapısı açık olcak camı açtığımda havalandırıcam günlük olmaz mı? Diğer şekilde banyo wc filan aşırı küçük bu bile sığmıyor

60×60×160 kabinim ve içerisinde 2 bitkim var. 100 m3 giriş, 180 çıkış ve 190 karbon filtrem var. Bitkim 23 günlük olduğu için henüz koku yok. O yüzden kokuyu tamamen kesip kesmedigini tecrübe etmedim ama bitki gelişimi gayet iyi. Ben grow oncesi çok araştırdım havalandırma işini. Aldiklarimin uygun olduğunu tespit ettim aldım hiç pişman değilim gerisi sana kalmis
Peki growkenttekinimi aldın link atarmısın birde günceller misin kokuyu led ne aldın?

Growkentte ki karbon filtre setini aldım. 180m3 fan ve 190 m3 karbon filtre set içerikli olanı. Ledi sahibindenden 300 watt cob LED aldım. İlk growunsa dikkat et. Ben ilk basta tohumu direk büyük saksıya koyup 300 watt cob ledi 30 cmden dayadım 2 tohumum ve yaklaşık 20 günüm çöp oldu. Daha sonrasında jiffy tablette, 60 watt hps ışıkla cimlendirdim. 10. Günden sonra 150 watt lede geçtim. Bugün (bitkinin 24. Günü itibariyle )300 watta geçtim. Finale kadar da böyle gidicem. Üstadlar daha iyi bilir ama bu konudan benim ağzım yandı seninki de yanmasın. Yüksek watta ışık alıp tohumdan dayama bitkiye derim
Kanka bunu öğrendiğim iyi oldu ben de o tableti alıp almamada kararsızdım auto için direk toprağa diyorlar ama demek ki çalışmıyor. Benimki 150 w quantum ışığı azaltabiliyorum en düşüğe alıp deneyeceğim. İlk growum kanka ondan zaten bu kadar ince eleyip sık dokuyorum hadi tohumda haya yaparsın yeniden alırsında milleti uyandırırsak onun telafisi yok. Verdiğin bilgiler çok işime yaradı yarayacak. Seni arada dürtüp sorarım kanka bloom evresindeki koku durumunu benden önde gidiyorsun çadır+filtre sistemiyle bana da tecrübe olur.

Önce güvenlik kanka haklısın hava girişi için 100m3 mini aksiyel fan yeterli olur.

çıkan havayı içeri veremezsin taze vermelisin Giriş fanı olmasa bile üstten attığın hava alt pencereden taze havayla değişir zaten aynı havayı döndürmeyi unut zaten bir mantığı yok.
Kanka Peki girişi için fan değilde hava kanalı bıraksak nasıl olur? Koku sorunu mu olur yoksa vakum mu olur çadır?

Kanka
Aynen kankam hiç sorun yok. Bir de filizlendirme aşamasında yaşadığım başka bir sorunu soyleyim sen de yaşarsan aklında bulunsun. Malum ilk 1 hafta nemi %90 larda tutman gerekiyor. İlk iki tohumda %90 lari yakalayamadım. Giriş çıkış fanları aktifti ve ben makinasini fulledigim halde nem 60 larda geziyordu. Bu havanın nemiyle de alakalı. Havanın nemi yüksekse nemide yüksek tutmakta zorlaniyorsun ancak önümüzde ki günlerde hava nemi iyice düşecek. İlk 1 hafta baktın nem makinasini fullemene rağmen nemi 90lara cikaramiyosun çıkış fanini iptal et ben öyle yaptım sorun yaşamadım. İlk 10 gün çıkış fanini aktif etmesen de sorun yasamiyorsun. Jiffy kullanicaksan ki bence kesinlikle kullan tam bir acemi kurtaricisi işini riske atma. Tohumu önce su dolu bardağa 24 saat sonra jiffye al. Ben peçete mecete uğraşmadım gayette sağlıklı şekilde çıktı 3 günde. Jiffyi zaten tohumu jiffye almadan önce islatiyosun şişiyor. Daha sonrasında tohumu bir cm derinliğe kök kısmı aşağı gelicek şekilde koy. Tohum basverene kadar da sulama. Ben ilk denemelerimde çok sık su verdim 2 tohumum ve haftalarim heba oldu. İlk growumu sorunsuz şekilde yapsam şuan bitkim 2. Ayını doldurmuştu ama şuan 24. Günü bitirmiş oldum. Bunlar benim tecrübelerim tabi ki ustalar çok daha iyi bilir. Hasadın bol olsun
Kanka sistem benzerliğide önemli ama ondan tecrübe önemlidir. Ya ben de diyorum bu köftecileri neden çıkaramadım demek nemden dolayıymış bir ara baya bir uğraşmıştım bunu öğrendiğim iyi oldu. Zaman kaybına üzüldüm ama geç olsun güç olmasın. Takipteyim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • A ax-b:
    ****** ****** ***** ******** * ********* **** ******* ********* ******** ******
  • bandaleros bandaleros:
    ********* ***** *** ***** ****** ********** ** ***** hahahaha ***** ***** ****** ****** hahahahahahahaha***
  • A ax-b:
    **** ** ********* ******* ******* **** hahahaha * *** ***** ****** ****** ***** *** ****** ***
  • Mordecai Mordecai:
  • bandaleros bandaleros:
    ******* hahahaha** ******** ******
  • A ax-b:
    *** hahahaha* *** * **** ********* hahahaha** ***** hahahaha** ******* *** hahahaha* **** **** **** **** * ****** ****** ******** *** ****** ******* ********* ******* **** *** ******* ****** **
  • kokokoco kokokoco:
  • bandaleros bandaleros:
    **** *** hahahaha* *** * **** ********* hahahaha** ***** **
  • bandaleros bandaleros:
  • Mordecai Mordecai:
  • Bomberx Bomberx:
  • A ax-b:
    **** ****** ****** **** ******* * ****** ********* ******* hahahaha***
  • bandaleros bandaleros:
  • Night owl Night owl:
  • F Flair:
    ********** **** ***** ********* ****** ***** ***** *** **** ** ****** ** ** ******** ** ** ******** ****** ***** hahahaha*
  • Night owl Night owl:
    ***** ******** **** ***** ** ***** ***** *** **** ******* ****** ********** **** ***** ********* ****** ***** ***** *** **** ** ****** ** ** ******** ** ** ******** ****** ***** hahahaha*
  • F Flair:
    hahahaha hahahaha* * ***** ******** **** ****** **********
  • F Flair:
    * **** **** hahahaha *** *****
  • F Flair:
    *** hahahaha** ******** **** ******* ***** **********
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    ***** ***** ****** ** ** ******** **** *** ***** ********* ******** ****** ***** *********
  • bandaleros bandaleros:
  • S Suyyss:
    ******* hahahaha
  • S Suyyss:
    S Suyyss: ********** ***** ****** ******