4 Organik Gübre üreten firmanın gübrelerinin NPK değerlerini birlikte inceleyelim.

Biobizz bloom, grow, top max ve cal mag var bunları hangi sıklıkta ne oranda kullanmalıyım önerin var mıdır @Cannabis16*yeni
calmagı her sulamada ver,ister yarım doz,ister çeyrek ister tam doz..bitkiler yapraklarıyla fazlayı eksiği söyler zaten.. bloom topmax bobizz feeding chart yaz tam dozajları,ne ile neyi ne kadar karıştıracağın yazar..verir o dozları bitkiye bakarsın..yanıyorsa yapraklar-kararıyorsa renk fazla gelmiş,açılıyorsa yaprak renkleri ve yavaşlıyorsa bitki az gelmiş..kimsenin sunduğu ortam bir değil,benim bitkiler 2 katını kaldırıyor-hatta mecbur bırakıyor..senin ışığın ve havalandırman yetersizdir,fazla fotosentez yapmaz yarım doz verirsin yeter..yani bunu deneye yanıla öğreneceksin,sunduğun imkanlarla ne kadar ve ne sıklıkta gübreleyeceğini öğreneceksin..herkes öyle yapıyor,başka da bi yolu yok

Hesinin Coco tablosunda Supervit için hasata kadar 4 litreye 1 damla demiş. 1 ml de 20 damlaymış x10 200 damla yapar. 200x4 te 800 litre yapar. Saksı hacmi, sulama sıklığı belirleyici olur sanırım kaç bitkiye yeteceği hususunda. Tabii sadece paketteki Supervit için hesabım. Coco medyada 1 bitki 20 25 lt saksıda hasat olana kadar kaç litre sıvı tüketir acaba bende bunu merak ettim. Su tankı olacak amatör işi misal 2 ton yetiyor muş, dönemine göre farklı gübre verecek 12 hafta sonra teslim, başında hiç durmayacaksın falan, tabii başında durmakta işin esas hobisi o da ayrı :)

cocoyu bu forumda genelde ssenelerin yetiştiricisi değil de yeni growerlar daha çok abanıyor..okuyolar coco daha çok hasat verir diye ,hemen coco..ya bi dur..bi 5-6 grow yap,artık otomatikleşsin bazı şeyler ,mesela saksının toprağı sulamalık olmuş mu,hangi zamanda hangi gübreyi ne kadar ne sıklıkla veririmler falan bi otursun yerine,ondan sonra coco hidro dene..ama işte,grow nedir,bitki nedir,ne gibi istekleri vardır vesaire pek umurunda değil gençlerin..emeklemeden yürümeye kalkınca da boyna sorun çıkıyor haliyle..

coco ile yada coco karışımlı hidroponik yapan arkadaşların yerinde olsam,alırım hortumunu,su arıtma cihazlarını,hava motorunu,bi varili falan damlama sulama yaparım..en mantıklısı bu..bu sıcak havalarda her gün sula,uğraşılmaz pek..forumda yapan arkadaşlar vardı kendi imalatları hem çok daha ucuz hem de mantıklısı o..sen günde bir sefer gel ppmi 2000e tamamla git..yeter..

edit : sonrdan farkettim,günde bir kez madem gidiyorsun pH ayarlamadan yada kontrol etmeden olmaz tabii..hidroponik sistemlerde pH dengesixliğine tahammül yok,toprak gibi affedşcş değil,o yüzden TDS den önce bu yapılmalı..sonradan da olsa ekleyeyim

Son düzenleme:

pilaki

Kıdemli Üye
cocoyu bu forumda genelde ssenelerin yetiştiricisi değil de yeni growerlar daha çok abanıyor..okuyolar coco daha çok hasat verir diye ,hemen coco..ya bi dur..bi 5-6 grow yap,artık otomatikleşsin bazı şeyler ,mesela saksının toprağı sulamalık olmuş mu,hangi zamanda hangi gübreyi ne kadar ne sıklıkla veririmler falan bi otursun yerine,ondan sonra coco hidro dene..ama işte,grow nedir,bitki nedir,ne gibi istekleri vardır vesaire pek umurunda değil gençlerin..emeklemeden yürümeye kalkınca da boyna sorun çıkıyor haliyle..

coco ile yada coco karışımlı hidroponik yapan arkadaşların yerinde olsam,alırım hortumunu,su arıtma cihazlarını,hava motorunu,bi varili falan damlama sulama yaparım..en mantıklısı bu..bu sıcak havalarda her gün sula,uğraşılmaz pek..forumda yapan arkadaşlar vardı kendi imalatları hem çok daha ucuz hem de mantıklısı o..sen günde bir sefer gel ppmi 2000e tamamla git..yeter..
Abi ben coconun ne olduğunu bilmeden yanlışlıkla aldım, kök hava alır iyi gelişir diye bir yerden duymuşum ya, belediyenin tesisindeyim hesaplı, paketi sıktım geri topladı tamam dedim.
Sen toprağın Coco galiba diyene kadarda emin değildim. Cahil cesareti benimki abi, gençlerden farklı olarak :)

Abi ben coconun ne olduğunu bilmeden yanlışlıkla aldım, kök hava alır iyi gelişir diye bir yerden duymuşum ya, belediyenin tesisindeyim hesaplı, paketi sıktım geri topladı tamam dedim.
Sen toprağın Coco galiba diyene kadarda emin değildim. Cahil cesareti benimki abi, gençlerden farklı olarak :)
zorla başlayanlardansın..tecrübe herşeyden değerli..bitkiyi tanı yeterki,ileride bi 7-8 grow bittiğinde..bitkilerin halinden bile hissedecek ne ihtiyacı var,işte o hale gelmeden önce deneye yanıla,her defasında bi tık daha şartları iyileştirmeye devam..ben artık seyrederken bile rahatlıyorum,grow işi bambaşka bişey..bi canlıyı tohumdan 4 ayda o hale getirip ürün almak çok keyifli..ben de artık toprakla uğraşmayı seven dedeler kıvamına geliyorum işte :)

pilaki

Kıdemli Üye
zorla başlayanlardansın..tecrübe herşeyden değerli..bitkiyi tanı yeterki,ileride bi 7-8 grow bittiğinde..bitkilerin halinden bile hissedecek ne ihtiyacı var,işte o hale gelmeden önce deneye yanıla,her defasında bi tık daha şartları iyileştirmeye devam..ben artık seyrederken bile rahatlıyorum,grow işi bambaşka bişey..bi canlıyı tohumdan 4 ayda o hale getirip ürün almak çok keyifli..ben de artık toprakla uğraşmayı seven dedeler kıvamına geliyorum işte :)
Toprakla uğraşmayı sevdiğin gibi aynı zamanda tecrübeni paylaşmayı da seviyorsun. Yaptığı işe saygılı, net ve disiplinli bir tarzın var. Mahmut hocaya benzetiyorum abi seni, öğretmen olsan onun gibi olurdun, yıllar geçse de hatırlanan, sevilen.

Professor

Yeni üye
@Cannabis16*yeni hocam eline saglik guzel bilgiler var. Ben organic kullanmiyorum ama bir gun denemek istersem diye yine de bookmark olarak kaydettim burayi :D
@pilaki Ilk growuma coco ile baslamistim, hala coco devam. Biraz fazla ilgi ister ama ben kizlarimla ilgilenmeyi seviyorum zaten :D Sen de ogrenirsin eger seviyorsan, hic dert etme, forum var en azindan artik :D

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!